Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

ειναι λογικο να ακουγεται θορυβος απο μια κιθαρα?

<< < (3/3)

Evangelos 123:
δεν διάβασα τι σου έχουν απαντήσει άλλοι, ουτε την κιθάρα σου γνωρίζω(δεν ξέρω τα μοντέλα της ibanez!!!)αλλά αν την έχεις πάρει κάτω απο 600Ε τότε κοίτα να αλλάξεις (ποτενσιόμετρα,καλώδια) με κάποια από κορυφαίο μοντέλο εταιρίας.αν δε, έχεις εγγύηση την πας στο κατάστημα να την ελέγξουν αυτοί στα πλαίσια της εγγυησης.πρώτα απ' όλα ομως μην κάθεσαι κοντα στον ενισχυτή και δεύτερον να χρησιμοποιείς καλά καλώδια.

Crossroad:
Εχω και εγω το ιδιο προβλημα.Πολυς θορυβος και μαλιστα οταν αλλαζω θεση στο δωματιο αλλαζει και μπορει και να σταματησει τελειως.Αν κουνηθω ομως 1εκ. αμεσως επανερχεται.Αυτο συμβαινει μονο με παραμορφωσεις και οχι σε clean ηχο.Ενα ακομα που παρατηρησα ειναι οτι αν την ακουμπησω καπου που δεν ακουγεται και σταματησει ο θορυβος,αν σπρωξω ελαφρως τα καλωδια που κειτονται στο πατωμα ξαναρχιζει τρελος θορυβος.Λετε να φταινε τα καλωδια μου που ειναι φτηνιαρικα; Εχω διαβασει πολλα για το θεμα που αφορουν τη γειωση του σπιτιου,τους μαγνητες,το πεταλακι,κλπ κλπ αλλα αντε να βρεις ποιο απο ολα φταιει.Δυστυχως ο θορυβος ειναι μονιμος και ειναι ελαχιστες οι στιγμες που δεν ακουγεται.Οταν παιζω τον κοβει η ενταση του ενισχυτη(και προφανως το σημα απο τους μαγνητες που ρεει προς τον ενισχυτη).
Εχει κανεις καμμια φρεσκια ιδεα;

gers:

--- Παράθεση από: Nickmanak στις 13/01/08, 19:03 ---Ενα ακομα που παρατηρησα ειναι οτι αν την ακουμπησω καπου που δεν ακουγεται και σταματησει ο θορυβος,αν σπρωξω ελαφρως τα καλωδια που κειτονται στο πατωμα ξαναρχιζει τρελος θορυβος.Λετε να φταινε τα καλωδια μου που ειναι φτηνιαρικα;

--- Τέλος παράθεσης ---
Έτσι όπως το λες μου θυμίζεις το πρόβλημα που είχα πριν αλλάξω καλώδια... Συγκεκριμένα ένα καλώδιο δεν έκανε καλή επαφή με αποτέλεσμα όταν το κουνούσα, μια είχα θόρυβο, μια όχι... Η διαφορά είναι ότι ο θόρυβος ήταν επιθυμητός σε αυτήν την περίπτωση, δλδ όταν είχα θόρυβο η κιθάρα ακουγόταν σωστά όταν έπαιζα (έτσι κι αλλιώς όταν παίζεις δεν ακούγεται θόρυβος)!! Όταν όμως δεν έβγαζε θόρυβο, ο ήχος ακουγόταν πολύ άδειος, σαν κάποιος να είχε αφαιρέσει τις μισές συχνότητες!!! Φυσικά, αυτό συνέβη μόνο σε μένα οπότε μην πετάξετε τα noise gate σας!! ;D

Όπως και να χει, τσέκαρε αν έχεις κάποια (αρνητική) διαφορά στον ήχο όταν δεν ακούς θόρυβο... 

Crossroad:
H κιθαρα ειναι 11 ετων και θυμαμαι οτι ο θορυβος δεν υπηρχε πριν μερικα χρονια.Υπαρχει περιπτωση να εχουν χαλασει καποια απο τα ηλεκτρονικα μερη; Πχ αν καει ο πυκνωτης τι μπορει να συμβει;

Διαβασα σε ξενα φορουμ οτι οσοι εχουν τετοιο προβλημα αγοραζουν ειδικη μονωτικη ταινια με χαλκο ,η οποια ασφαλιζει τα ηλεκτρονικα μερη απο ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες.Τη βαζεις μεσα απο τα καπακια που βρισκονται τα ηλεκτρονικα.Καποιος εβαλε αλουμινοχαρτο κουζινας (αν και μου φαινεται λαθος ,θα το δοκιμασω).

http://www.guitarcenter.com/DiMarzio-Copper-Shielding-Tape-364741-i1130577.gc?Mode=5

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View