Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

ειναι λογικο να ακουγεται θορυβος απο μια κιθαρα?

<< < (2/3) > >>

Boogieman (του Kithara.gr!!!):
Τέτοια κόλπα τα κάνουν συνήθως οι single coils και ειδικά όταν βρίσκονται κοντά σε ηλεκτρικές συσκευές (τηλεόραση, ψυγείο, οθόνη PC κτλ).

Ax_Wield:
Αν εννοείς θόρυβο το feedback (σφύριγμα) της κιθάρας τότε μάλλον είναι πολύ δυνατοί οι μαγνήτες σου ή κάθεσαι πολύ κοντά στον ενισχυτή σου με την έντασή του μεγάλη. Συνήθως θόρυβο παρουσιάζουν οι single coil μαγνήτες (οχι απαραίτητα feedback αλλά και 'φύσημα') και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πεταλάκι Noise Gate του οποίου η δουλειά είναι να φιλτράρει το θόρυβο και να τον ελαχιστοποιεί και χρησιμοποιείται συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά καλύτερα ψάξε καλύτερα το θέμα να δεις απο που προκαλείται στα σίγουρα ο θόρυβος.

ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -:
   παιζουν μεγαλο ρολο οι παρεμβολες οπως ειπε και ο vangelis μπορεις να δοκιμασεις και σε μια αλλη πριζα πριν παρεις τους δρομους για τα μαγαζια! Πχ οταν αγορασα το wammy τη πρωτη μερα κιολας δεν επαιζε καθολου, μονο θορυβος ακουγοταν και κοντεψα να τρελλαθω, καθοτι ειμαι και γνωστος γκαντεμης, ο,τι αγοραζω βγαινει σκαρτο απο την πρωτη μερα! Αλλαξα θεση στο πολυπριζο και ολα εφτιαξαν!

stavros75:

--- Παράθεση από: Boogie-Unofficial fatses στις 07/07/05, 00:28 ---Τέτοια κόλπα τα κάνουν συνήθως οι single coils και ειδικά όταν βρίσκονται κοντά σε ηλεκτρικές συσκευές (τηλεόραση, ψυγείο, οθόνη PC κτλ).

--- Τέλος παράθεσης ---
Κάπου διάβασα οτι αυτο που παραγει  ο single coil οταν ερχεται σε 'επαφη' με τετοιου ειδους συσκευες ειναι ραδιενεργεια. Και αυτο συμβαινει σε οθονες CRT, οχι  TFT. Προσωπικα οταν ειναι να παιξω κιθαρα με single coil κιθαρα κλεινω την οθονη μου και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -:
    ....χμ! οχι ρε μη λες τετοια! για να γινει αυτο πρεπει να παιζεις στο Κοσλοντουι! ::) ??? :o ;D :D :P :-X :) :) :)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View