Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.

<< < (2/10) > >>

bluechild:
graveheart τί εννοείς οτι είναι "εύκολο" για έναν τραγουδιστή ; Το "εύκολο" για τον καθένα εξαρτάται από την περιοχή στην οποία έχει τις νότες του ... Πχ ο Καζαντζίδης δε νομίζω να είχε αυτή τη Σι που λέω .. Μήπως κάνω κάποιο λάθος στη σκέψη μου ; :-\

poet:
Ένα καλό κόλπο, που μου μάθανε τα παιδιά που παίζουμε μαζί, όταν κάναμε το πρώτο μας live (περίπου 7 χρόνια πριν) είναι η ένταση... Η ένταση βοηθάει πολύ... προσπάθησε να φωνάξεις (με σωστές αποστάσεις από το μικρόφωνο βέβαια).

Ασκήσεις δεν ξέρω, πάντως το να τραγουδάς συνέχεις κομμάτια με τα οποία δυσκολεύεσαι (πάντα ακούγοντας το κομμάτι, για να μην χάνεις τον τόνο και "νομίζεις" ότι το λες σωστά) έχει αποτελέσματα αλλά θέλει χρόνο. Επίσης, σημαντικό είναι να μην το παρακάνεις με την εξάσκηση με τέτοια κομμάτια, γιατί κινδυνεύεις να χάσεις τις χαμηλές νότες που είναι πολύ σημαντικές...

Γενικά θέλει δουλεια...εγώ παίζω και τραγουδάω 7-8 χρόνια τώρα και όταν το αφήνω κομμάτια που πριν "τα είχα" όταν πάω να τα ξανα τραγουδήσω δεν "βγαίνουν" με τίποτα...

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

Διάφανοςςς highway 2.000.000:
Καλησπέρα Καλημέρα!!!
Ελπίζω να είστε όλοι καλά!
Επεστρέψαμε εισς τας γνωστάς κουτουκάκια :)
Λοιπόν φίλε strange colour bluechild!
Για να βγάλεις τη νότα που θες πρεπει να κανεις δυο τρια πραγματακια!!!
Πρωτα απ ολα πρεπει να πάρεις διαφραγματική αναπνοή(στην κοιλιά)
και όχι πάρα πολύ,λίγο αέρα για αρχή(οι ψιλες νοτες θελουν λιγο αερα)
ύστερα πίεσε τη κοιλιά σου προς τα μέσα(λίγο) και μετά ρίξε τον αέρα επάνω στη μύτη ή πίσω απ τα πάνω δόντια(στα λέω λίγο χύμα αλλά ελπίζω να καταλάβεις),αν δεν σου βγαινει πιεσε λιγο περισσοτερο τη κοιλιά,αν και παλι δεν βγαινει ριξε τον αερα πιο πανω,καπου θα το βρεις το ηχειο,αλλιως πιασε τη νοτα με φαλσετο.
Αυτα και ελπίζω να βοήθησα!!!
Αντε καλο χειμωνα!   ;D 8) ;D

bluechild:
Thanks, θα το προσπαθήσω !

mafiozos:
Πάντως για άντρας έχεις αρκετά - εώς πολύ μπάσα φωνή!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View