Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Εφέ

Review DIY Pedal KITs 2009-12

<< < (13/14) > >>

adr1anos:

--- Παράθεση από: ibanezbass στις 23/02/11, 16:21 ---ε ναι...τα χαρτια απο το πλαισιο εχουν 20 ευρω τα δυο!ακριβουτσικα? :P

--- Τέλος παράθεσης ---

Πράγματι είναι αρκετά ακριβά.
Εγώ αγοράζω από την Αγγλία, συγκεκριμένα από το DecalPaper.com:

Διαφανή:
http://www.decalpaper.com/ProductDetails.asp?ProductCode=L825C&ListOfErrors=%3Cli+style%3D%22list-style-type%3Asquare%22%3EPlease+complete+the+%22%3C%2Fi%3Ecolor%22+field+below.

Άσπρα:
http://www.decalpaper.com/ProductDetails.asp?ProductCode=WL825C&ListOfErrors=%3Cli+style%3D%22list-style-type%3Asquare%22%3EPlease+complete+the+%22%3C%2Fi%3Ecolor%22+field+below.

ibanezbass:
ε με αυτα κατι γινεται...ευχαριστω...αλλες προτασεις και tutorials ευπροσδεκτα...

adr1anos:

--- Παράθεση από: ibanezbass στις 23/02/11, 17:44 ---ε με αυτα κατι γινεται...ευχαριστω...αλλες προτασεις και tutorials ευπροσδεκτα...

--- Τέλος παράθεσης ---
Νάσαι καλά.

Μέσα στο Link που σου έδωσα έχει και πλήρη οδηγό.

adr1anos:
Πρόσφατα ολοκλήρωσα μερικά ακόμα DIY πετάλια, ενώ άλλα είνσι στα σκαριά. Ας αρχίσουμε λοιπόν με τα έτοιμα, και μετά βάζουμε και τα υπόλοιπα!..

#19 Review DIY Pedal KITs 2009-12 ..Continued

Όνομα:                           BYOC Chorus                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/chorus.html
Κατηγορία:                     Chorus
Είναι κλώνος του:           Boss CE-2
Ρυθμιστικά:                     Rate, Depth, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:    -
Διακόπτες:                       -

Mods που έκανα: Τα Mods που έκανα έχουν να κάνουν με τα πρίμα που περνάει το πετάλι, γενικά μου αρέσει να έχουν μία διαύγεια, αλλά τελικά μου άρεσε με τα stock εξαρτήματα και το άφησα (προς το παρόν) ως έχει.

Τι μου άρεσε: Είναι απίθανα πετυχημένη η χροιά αυτού του chorus.. σαν να έχει πετύχει μία συνταγή και έχεις εκπλαγεί από το αποτέλεσμα. Ακούστε το demo του Burgs και θα καταλάβετε!..

Τι δεν μου άρεσε: Δεν έχει πολλά ρυθμιστικά αλλά αυτά τα δύο που έχει είναι ότι χρειάζεται. Είναι ήδη τέλειο.

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Δεν είχα αναλογικό chorus, και την βόλευα με τα απίθανα Royal Phaser και Flanger που έχουν ήδη παρουσιαστεί πιο πρίν. Τώρα το Chorus θα μπεί μόνιμα στο αναλογικό PB μου.

Αναλυτικότερη παρουσίαση:

Πως ακούγεται: BYOC Analog Chorus

Βαθμολογία

adr1anos:
#20 Review DIY Pedal KITs 2009-12

Όνομα:                           AMZ Mini Booster (Dirty!)                         
Link:                               http://www.muzique.com/tech/miniboo1.htm
Κατηγορία:                     Booster (Buffered & Dirty)
Είναι κλώνος του:           -
Ρυθμιστικά:                     Bias, Drive, , True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:    -
Διακόπτες:                      Treble/LessGain/MoreGain Switch

Mods που έκανα: Σε πρώτη φάση, υλοποίησα το Buffered Version, διότι ήθελα να έχει ισχύ να οδηγεί γερά άλλα επόμενα πετάλια. Παράλληλα έκανα ένα Mod που έχει να κάνει με το ποσοστό Gain που δίνει το πετάλι και έτσι καθορίζει και το πόσο βρώμικο είναι. Σύμφωνα με τις συστάσεις του Orman, έκανα και μία θέση στον διακόπτη για Treble Boost μόνο, η οποία αναπάντεχα βγήκε πολύ πετυχημένη!.  Επίσης ενώ το πετάλι έχει μόνο Volume και το bias νοείται να είναι εσωτερικό ρυθμιστικό, εγώ το έβγαλα έξω, για να πειραματίζομαι με το Bias των 2 τρανζίστορ. Τελικά είδα ότι είναι πολύ χρήσιμο έξω, γιατί έχει μία περίεργη λειτουργία σαν δεύτερο Volume/Gain.

Τι μου άρεσε: Είναι πολύ ιδιαίτερο το Distortion που βγάζει το Mini Booster, όταν παραμορφώνει. Είναι κάτι μεταξύ Fuzz και παραδοσιακού Overdrive, πολύ rude και επιθετικό. Απιθανη χροιά που δεν την βρίσκεις σε κανένα άλλο πετάλι!.

Τι δεν μου άρεσε: Δεν είναι διαυγές, και δεν εννοείται ως Clean Booster. Αν θέλετε Clean ξεχάστε το!. Είναι ουσιαστικά ένα Fuzz.Overdrive με πολύ ιδιαίτερη χροιά, για καθαρά δεν κάνει.

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Δεν είχα κάτι ανάλογο, ούτε υπάρχει κάτι παρόμοιο στην κατοχή μου!. Σϊγουρα θα πειραματιστώ για τις εφαρμογές όπου η ιδιαιτερότητα της χροιάς του θα είναι πολύ χρήσιμη.

Αναλυτικότερη παρουσίαση:

Πως ακούγεται: Δεν βρήκα κάτι καλύτερο από το παρακάτω, σημειωτέον ότι το δικό μου έχει πολύ περισσότερο Gain και είναι πολύ πιο επιθετικό!..

AMZ mini Boost Pedal

Βαθμολογία

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View