Ειδικά θέματα > Υγεία

Προστασία από πιθανή ηλεκτροπληξία κατά την χρήση ηλε

<< < (2/9) > >>

vegos:
Κάτι χάνω.

Το output jack πάει από τη μία στη γη, από την άλλη (το hot) στο R1).
Ο πυκνωτής πάει το ένα πόδι στη γη των μαγνητών και το άλλο στη γη του tone, σωστά;
Η γη των μαγνητών πάει στην γη του volume.

Volume & Tone είναι γειωμένα μέσω του pickguard.

Τι μου ξεφεύγει;

panixgr:

--- Παράθεση από: vegos στις 17/08/16, 12:01 ---Η γη των μαγνητών πάει στην γη του volume.

--- Τέλος παράθεσης ---

Η γη των μαγνητών συνδέεται με το 3ο pin του R1 (vol) το οποίο συνδέεται με την γείωση του ενισχυτή. Αλλά όχι στο σασί του R1, άρα όχι στην γή του volume. Μεταξύ των 2 γαιών παρεμβάλεται ο μεγάλος πυκνωτής.

vegos:

--- Παράθεση από: panixgr στις 17/08/16, 14:42 ---Η γη των μαγνητών συνδέεται με το 3ο pin του R1 (vol) το οποίο συνδέεται με την γείωση του ενισχυτή. Αλλά όχι στο σασί του R1, άρα όχι στην γή του volume. Μεταξύ των 2 γαιών παρεμβάλεται ο μεγάλος πυκνωτής.
--- Τέλος παράθεσης ---

Σωστα. Λέει insulate, οπότε εννοεί ότι είναι στον αέρα.
Οπότε έτσι ναι, το ρεύμα θα περάσει από τον πυκνωτή (τον οποίο όμως ΔΕΝ θα κάψει, 400V είναι overkill μάλλον).
Επίσης ο πυκνωτής εκεί λειτουργεί και σαν R/C network, οπότε θα κόβει και κάποιες συχνότητες.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν μου αρέσει αυτή η υλοποίηση...  ;D
Μου έχει κάτσει στραβά...

Άλλη μια σκέψη που κάνω, είναι ότι αρκετοί μαγνήτες, έχουν τη γη τους να πατάει και στο περίβλημα (ιδιαίτερα οι humbuckers) οπότε οι βίδες πάνε στη γη, με αποτέλεσμα πάλι να χάνεται η -όποια- απομόνωση.

Βραζίλης:

--- Παράθεση από: johnjohn στις 16/08/16, 22:29 ---Ανέφερα σε άλλο θέμα ότι χρησιμοποιώ καλώδιο πηνίου μαγνήτη μεταξύ γείωσης κιθάρας και  γέφυρας (χορδές) ευελπιστώντας ότι σε ατυχές γεγονός να λιώσει το καλώδιο και να την γλιτώσω.
--- Τέλος παράθεσης ---

Αντί να αναρωτιέσαι πως θα συμπεριφερθεί το σύρμα, βάλε μια ασφάλεια ταχείας τήξης που γνωρίζεις τα χαρακτηριστικά της.

panixgr:

--- Παράθεση από: vegos στις 17/08/16, 15:02 ---Άλλη μια σκέψη που κάνω, είναι ότι αρκετοί μαγνήτες, έχουν τη γη τους να πατάει και στο περίβλημα (ιδιαίτερα οι humbuckers) οπότε οι βίδες πάνε στη γη, με αποτέλεσμα πάλι να χάνεται η -όποια- απομόνωση.

--- Τέλος παράθεσης ---

τουλάχιστον στους Dimarzio οι σπείρες των βιδών στο mount των μαγνητών είναι από μη μεταλικό υλικό, (για αυτό και χαλάνε). Θα το τσεκάρω αυτό που λές το βράδυ.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View