Καλλιτεχνικές μας δημιουργίες > Δικοί μας στίχοι και ποιήματα

Κατοχύρωση στίχων

<< < (11/13) > >>

Υπνοβάτης...:
Τώρα να σε ρωτήσω κάτι; Εσύ έγραψες τραγούδι, έδωσες 50ρικο, στο 'κλεψαν, άνοιξες το φάκελο,
έκανες δικαστήριο και ξενέρωσες και με το νομικό σύστημα και όλα αυτά μέσα σε 10 μηνύματα.

Δες το πιο ήρεμα το πράγμα. Θες κατοχύρωση; Ανέβασε το στο youtube.
Υπάρχουν και online υπηρεσίες, ψάξτο λιγο.
Θες νομική σιγουριά;
50ρικο και στον συμβολαιογράφο.

Άμα στο κλέψουν θα τα πιάσει τα λεφτά του:
Θα είναι ένα απίστευτα εμπορικό κομμάτι και αυτός που θα το κλέψει θα βγάλει φράγκα και θα σου πληρώσει τα σπασμένα (Εκτός αν είναι ο Φοίβος, τότε την πάτησες)

neoskitharistas:
Καλησπερα σε ολους. κα κανω μια ερώτηση. για να ανεβασεις ένα δικό σου τραγουδι στο youtube και να εχεις ας πουμε μια τυπικη κατοχυρωση πρεπει στο upload να ενεργοποιησεις το creative commons- attribution ή δεν εχει σχεση αυτό;

Βραζίλης:
Το Creative Commons είναι βασικά παραχώρηση κάποιων δικαιωμάτων στον χρήστη, δεν είναι δέσμευση δικαιωμάτων ούτε σχεδιάστηκε για να είναι μέθοδος κατοχύρωσης.
Όλα τα δικαιώματα του έργου σου, ανήκουν σε σένα. Με το CC επιλέγεις αν θέλεις να παραχωρήσεις δικαιώματα χρήσης, όπως π.χ. δικαίωμα αντιγραφής/διανομής (με αναφορά στον δημιουργό).
Βέβαια, με το που δηλώνεις το έργο σου στο CC επιλέγοντας μια άδεια, είναι και αυτό μια ηλεκτρονική καταγραφή του έργου υπό το όνομά σου, όπως είναι και το ανέβασμα στο kithara.gr, youtube, κλπ. Ένα ακόμη αποδεικτικό στοιχείο ενώπιον του αρμόδιου δικαστηρίου (που είναι και ο τελικός κριτής, αν φτάσεις μέχρι εκεί).

neoskitharistas:
ευχαριστω φίλε μου

neoskitharistas:
καλημερα σας. θα ήθελα να κανω ξανα μια ερώτηση και αν γνωριζει καποιος ας μου απαντήσει. ένα ειδος πνευμτικής κατοχυρωσης εινια και η δημοσιεση του εργου στο youtube ας πούμε. Αν δωσω ενα δικό μου τραγουδι να το τραγουδησει αλλος και στο βιντεο φαινεται μονο αυτος, αυτο αποτελει κατοχυρωση της συνθεσης μου. εννοιειται βεβαια πως στις πληροφοριες θα εχω γραψει το ονομα μου σαν συνθετη του εργου. πρεπει να φαινεται και ο δημιουργος στο βιντεο;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View