Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Προβλήματα μετά από πολύωρο παίξιμο κιθάρας

(1/3) > >>

Παναγιώτης:
Δεν ξέρω αν ο τίτλος είναι σωστός αλλά δεν μου ερχόταν κάτι άλλο στο μυαλό. Εκτός από το θέμα με την τενοντίτιδα δεν νομίζω να έχει γίνει συζήτηση για το ποιά άλλα προβλήματα μπορούν να παρουσιαστούν μετά από την πολύωρη και πολύχρονη ενασχόλιση με το αντικείμενο όπως πχ πρόβληματα στη μέση ή σε άλλα μέρη του σώματος. Προς το παρών γνωρίζω πως η λάθος στάση του σώματος κατά το παίξιμο κιθάρας μπορεί να προκαλέσει καμπούρα (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και πρόβλημα στα πόδια. Οι πιο έμπειροι τι γνωρίζουν για το θέμα; Γιατί, καλή η κιθάρα, άλλα, να λέμε και τα στραβά.

Απόλλων:
Νομίζω ότι θα χρειάζονταν πολλά χρόνια κακής στάσης του σώματος, όχι μόνο όταν παίζει κανείς κιθάρα, αλλά και σε άλλες ασχολίες, για να εμφανιστούν παραμορφώσεις της σπονδυλικής στήλης όπως κύφωση (καμπούρα) ή οτιδήποτε άλλο.  Γενικά σήμερα τα προβλήματα της σπονδυλικής στήλης είναι πολύ διαδεδομένα, και τα κύρια αίτια είναι η κακή στάση του σώματος, η καθιστική ζωή, η έλλειψη σωματικής άσκησης, γενετική προδιάθεση και διάφορα άλλα.  Πιστεύω όμως ότι για να συμβάλει η κιθάρα σε κάτι τέτοιο θα πρέπει να προϋπάρχουν ή να συνυπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες.  Όσο για προβλήματα στα πόδια, δεν μπορώ να φανταστώ πως θα προκαλούνταν από την κιθάρα...

Jimmy_Page:
Συμφωνω με τον Απολλωνα. Η κιθαρα δεν ειναι η μοναδικη αιτια ολων αυτων, αλλα πρεπει να συμβαλλει και αυτη λιγακι!

Παναγιώτης:
"Κύφωση" αυτή ήταν η λέξη που έψαχνα και δεν μου 'ρχόταν. Οντως, Απόλλωνα, υπάρχουν και πολλοί άλλοι λόγοι που μπορεί να ευθύνονται, αλλά αν κάποιος ασχολείται 2,3 ή και 4 ώρες την ήμερα με την κιθάρα και για πολλά χρόνια τότε σίγουρα τα κάνει πιο εύκολα τα πράγματα για τέτοιες παθήσεις. Για τα πόδια ίσως να μην ήμουν σαφής αλλά άκουσα ότι μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα στο σημείο όπου το πόδι ενώνεται με το σώμα (γοφός;;;) και αυτό βέβαια εξαιτίας της λάθος στάσης.

Απόλλων:
Εγώ προσωπικά λόγω επαγγέλματος έρχομαι καθημερινά σε επαφή με άτομα που πάσχουν από κάθε είδους πάθηση της σπονδυλικής στήλης, από οξείς τραυματισμούς και κατάγματα μέχρι χρόνιες παθήσεις.  Η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος έχει επιεικώς καλή στάση όταν στέκεται, όταν κάθεται κλπ, δεν πρόκειται να του δημιουργήσει πρόβλημα η κιθάρα από μόνη της.  Αν κάποιος δεν έχει σωστή στάση όταν παίζει κιθάρα, είναι σχεδόν σίγουρο ότι το πρόβλημα θα είναι γενικότερο και όχι μόνο όταν παίζει.  Όσον αφορά το γοφό, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο συνδυασμός κακής στάσης και πίεσης από την κιθάρα στο άνω μέρος του μηρού.  Αλλά κι αυτό θα μου φαινόταν μάλλον ακραία και σπάνια περίπτωση.  Ξέρεις κάποιον που να αντιμετώπισε τέτοια προβλήματα λόγω ενασχόλησης με την κιθάρα;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View