Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

ΝΥΧΙΑ!!!

<< < (9/10) > >>

Giorgos K.:

--- Παράθεση από: Salinas στις 06/01/07, 04:20 --- Έχω τρελλαθεί να πίνω γάλατα... Σε λίγο θ'αγοράσω αγελάδα!

--- Τέλος παράθεσης ---
έγραψε :D
όσο για τα νύχια,καλά θα ήταν να την αγόραζες την αγελάδα να τρως πολλά ριζόγαλα,γιαούρτια και αγκυναρες
-πάντα καλοπροέρετα

.:°:. Apollon .:°:.:
Λοιπον τα νυχια και το fingerstyle ειναι πραγματι μεγαλο θεμα. Σιγουρα μπορω να σου πω πως τα σκληρυντικα δεν βοηθανε ΚΑΘΟΛΟΥ αφου χανουν την ελαστικοτητα τους τα νυχια σου και σπανε πιο ευκολα... Αυτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να τα διατηρεις σε ενα συγκεκριμενα μηκος που σε βολευει στο παιξιμο σου αλλα και οσο το δυνατο περιορισμενο... Μαλλον παιζει ρολο και η ηλικια αλλα οχι οτι θα "αλλαξουν" τα νυχια σου... Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα αλλα με τον καιρο ειδα απο μονο του να ξεπερνιεται... Προσωπικα παιζω τοσο σε ακουστικη οσο και στην ηλεκτρικη μονο με δαχτυλα και δεν μιλαω για slow blues και jazz stuff αλλα κανονικα riffs και solos, "σφυριγματα" και οτι προκυψει... το μονο προβλημα ειναι τα tapping οπου αναγκαστικά χρησημοποιεις την πενα στο δεξι :-\

alice_98:

--- Παράθεση από: Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 08/01/07, 14:12 ---Λοιπόν, ώρα να γίνω ρεζίλι!!!!

Λίμα: Ποτέ μεταλλική!, πάρε χάρτινη, και χρησιμοποίησέ τη απαλά.

Νύχια: Το συνηθέστερο, είναι να λιμάρεις λίγο παραπάνω το νύχι, απο τη πλευρά του αντίχειρα. Αν είσαι δεξιόχειρας, την αριστερή πλευρά, για να πέφτει πιο μαλακά το νύχι, και να γλιστάει στη χορδή.

Κιθάρα: Προς θεού, μόνο κλασική!!! Με τις ακουστικές κιθάρες, θα μαζεύεις τα νύχια ,σε λεπτές φετούλες απο το πάτωμα.

Σκληρυντικό: Λέγεται ΜΑΒΑΛΑ, και πωλείται σε φαρμακεία. Πανάκριβο, ειδικά όταν δεις το μπουκαλάκι, θα λες οτι αγόρασςε βλακεία, αλλα... δεν σχηματίζει κρούστα,και απορροφάται στο νύχι, κάνοντας πραγματικά καλή δουλειά.

--- Τέλος παράθεσης ---

εγω εχω ενα μαβαλα που ειναι ειδικο για να μην τρως τα νυχια σου..!   εχει πικρη γευση και αν πας να τα φας σε πικριζει και δεν μπορεις να τα φας...  αυτο ειναι??

filam:
Τα νύχια είναι δύσκολο να τα διατηρήσουν κάποιοι άνθρωποι. Η Σωστή διατροφή (πλούσια σε ασβέστιο), η αποφυγή εργασιών που ταλαιπωρούν νύχια και ακροδάχτυλα όπως και η έντονη παραμονή για μεγάλα διαστήματα σε νερό θα τα βοηθήσουν να σκληρήνουν. Θα βοηθήσει σίγουρα επίσης η χρήση σκλυριντικου νυχιών. Καλό είναι να επισκέπτεστε που και πού και έναν ειδικό όπως εδώ, ώστε να τους κάνει συντήρηση και να σας δώσει συμβουλές για να τα διατηρήσετε όπως θέλετε.

panixgr:
εμένα το πρόβλημα είναι οτι είναι πολύ σκληρά και σπάω τους νυχοκόπτες  ;D

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View