Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Χορδές για ηλεκτρικές.

(1/7) > >>

Παναγιώτης:
Καλησπέρα.
Ας μπώ στο θέμα. Πρίν από 6 μήνες περίπου αγόρασα μια ηλεκτρική κιθάρα Squier Stratocaster τη φθηνότερη που υπάρχει μια και ήταν η πρώτη μου επαφή με κιθάρα. Από εκεί που την αγόρασα μου είπαν πως άμα παίζω 2-3 ώρες την ημέρα καλό είναι να αλλάζω χορδές κάθε μήνα. Και έτσι κάνω. Εχω αλλάξει αρκετές μάρκες χορδών (fender, boomers) και τελικά κατέληξα στις Ernie Ball (τις ροζ) οι οποίες νομίζω οτι είναι και οι καλύτερες (είναι και λίγο πιο ακριβές από τις άλλες). Οι απορίες που έχω είναι αν όντως πρέπει να αλλάζω τόσο συχνά χορδές (πάντως μετά την αλλαγή υπάρχει μεγάλη διαφορά στον ήχο) και αν υπάρχει καμιά άλλη αξιόλογη μάρκα.

D@ve Murray:
Kai egw xrhsimopoiw tis ernie ball tis roz kai egw 0.009 kai tis briskw kales.to kalitero einai an tis allazeis kathe mhna giati kai kalitera paizei h kithara kai ta daxtyla kinountai kalitera panw se kathares kai kainourgies xordes.....twra an sou fainetai syxna kai bariesai min tis afhneis parapanw apo treis mhnes.

Rory:
Κοιτα δε χρειαζεται να σημειωνεις και μερες στο ημερολογιο :).Εγω τουλαχιστον το καταλαβαινω απο τον ηχο. Οσο για ρατσα χρησιμοποιω Fender αν και οι Ernie Ball που χρησιμοποιεις ειναι κορυφαιες-ισως και καλυτερες απο τις δικες μου,απλα οι Fender μου ταιριαζουν πιο πολυ. Για μεγεθος προτεινω 0.10 καθως ειναι η μεση οδος. Οι πιο λεπτες ειναι ανετες για bend και γρηγορα περασματα,αλλα σπανε ευκολα,χανουν σε sustain και feeling.Ta για τις πιο χοντρες. Ειθισται ψιλες για metal και χοντρες για blues/jazz βασει και των παραπανω. Παντως η τελικη επιλογη δικη σου..

Παναγιώτης:
Εχεις δίκιο rory, δεν σημειώνω στο ημερολόγιο και τις καταλαβαίνω από τον ήχο πότε πρέπει να τις αλλάξω (αν και πολύ νεός στο χώρο). Συνήθως όμως στο μήνα, θέλουν άλλαγμα. Με το ρυθμό βέβαια των 2-3 ωρών τη μέρα. Αλλά για τις 0.10 μου είπαν ότι πρέπει να ξανασετάρουμε(???) τη κιθάρα. Για να μάθω τώρα στην αρχή πάντως δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο. Σωστά;

Rory:
Αποτι καταλαβα η κιθαρα σου εχει ρυθμιση για αλλο μεγεθος.. μη χαλιεσαι,εγω πληροφοριακα το ειπα. Παντως με μια ψιλορυθμιση απο ειδικο τις βαζεις.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View