Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Τι να κάνω να μη μου σπάνε εύκολα οι χορδές;

(1/5) > >>

ikatsoun:
Ρε παίδες.. μια βοήθεια.. έχω κολλήσει τώρα σε ένα ρεμπέτικο σχήμα και σε κάθε πρόβα μου σπάνε τρεις-τέσσερις χορδές... όσοι ξέρουν από ρεμπέτικο καταλαβαίνουν.. επιβάλλεται "άγρια χρήση" με δυνατό και στακκάτο παίξιμο. Το θέμα είναι ότι έτσι δεν κάνουμε δουλειά... Αν αλλάξω τις χορδές σε σκληρότερες θα διορθωθεί; Το ξέρω ότι θα γίνει δυσκολότερη και πιο κουραστική η κιθάρα και ειδικά για τις ώρες που παίζω.. αλλά δεν με πειράζει.. με ενδιαφέρει να έχω όγκο, και φυσικά διάρκεια στις χορδές.. Χθες για παράδειγμα μου έσπασε δύο φορές η Σολ και ξέμεινα... Τι μπορώ να κάνω; Μιλάω για ηλεκτροακουστική (άρα θέλει ρύθμιση η κιθάρα αν αλλάξω χορδές) τώρα φοράω 12άρες... Μια συμβουλή ζητάω, γιατί θα αργήσω να πάω στο μάστορα...

Witchking:
Ρε συ...το setup της κιθάρας ειναι μια χαρά....
Οι χορδές 12άρες καλές....

Μάθε να παίζεις!!!!!!!!!

Μεταξύ μας αν το διάβαζε ο Βαγγέλης θα έσκαγε από τη  ζήλεια του!!! ;D ;D ;D

ikatsoun:
1) Ο Βαγγέλης ποιος είναι;
2) Ο μπουζουξής ο τριχορδάς το θεωρεί φυσιολογικό, γιατί λέει έτσι γίνεται στο ρεμπέτικο.. επιπλέον γίνεται τις τελευταίες δύο εβδομάδες που άρχισα να παίζω τέτοια... οπότε μάλλον δεν είναι δική μου υπαιτιότητα... με τα λαϊκά άλλαζα μόνο όταν περνούσε λίγος καιρός και ποτέ δεν έσπαγαν...

ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -:
   ...βαλε πιο μαλακη πενα! κατι σε μιντιουμ ας πουμε! καλυτερα να σου σπανε οι πεννες παρα οι χορδες!

Ο Νέος Κιθαρωδός:
Παίζε με πιο μαλακή πένα. Επίσης, παίζε πιο μακριά από τον καβαλάρη. Φυσικά, με αυτά ο ήχος σου μπορεί να μην είναι τόσο στακάτος, ίσως όμως να μπορείς λίγο να τον φτιάξεις από τον ενισχυτή...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View