Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Βράσιμο χορδών

<< < (3/9) > >>

Fteo:

--- Παράθεση από: Zeppelin στις 24/12/03, 10:16 ---Λοιπόν επειδή πολλά ειπώθηκαν και δεν στέκουν να πω τα εξής:
1.οι χορδές της κιθάρας δεν χρειάζονται βράσιμο.Έχουν ένα συγκεκριμένο μέσο όρο ζωής,συνήθως 1,5 μήνα.Αλλάζει αυτός ο χρόνος ανάλογα με το πόση ώρα παίζεις.Ειδικά οι χορδές της ηλεκτρικής/ακουστικής χρειάζονται άλλαγμα ακόμα συχνότερα,καθώς είναι τσίγγινες και σκουριάζουν!Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής:μετά από κάθε παίξιμο μπορείς να τις καθαρίζεις βρέχοντας ελάχιστα ένα πανί με κοινό οινόπνευμα!Δεν χρειάζεται να τις βγάζεις και να τις ξαναβάζεις.Προσοχή το οινόπνευμα να μην ακουμπάει πολύ την ταστιέρα γιατί αυτή το απορροφάει και δεν ξέρω τι μπορεί να προκαλέσει αυτό!
2.Το βράσιμο των χορδών αναφέρεται μόνο σε όργανα με χορδές χοντρές,όπως είναι το μπάσο και το κοντραμπάσο/βιολοντσέλο.Τα set των χορδών σε αυτά τα όργανα είναι ακριβά (γύρω στα 30 ευρώ νομίζω) και δεν συμφέρει να τα αλλάζεις σε τόσο τακτό διάστημα.Επιπλέον,οι χορδές του μπάσσου πιάνουν απλώς μια επιφανειακή σκουριά,η οποία φεύγει κατευθείαν με το βράσιμο!
Ελπίζω να σε κατατόπισα!
--- Τέλος παράθεσης ---
οντως ενα μετριας ποιοτητας σετ χορδων για μπασο ξεκιναει απο 25 ευρω και επιδη οι χορδες ειναι χοντρες κ εχουν πιο βαθια αυλακια μαζευουν πολυ νεκρο δερμα... ετσι χρειαζονται αλλαγμα κανονικα καθε 2 μηνες!!! Πραγμα πρακτικα θανατηφορο για την τσεπη και καθολου πρακτικο γιατι χρειαζονται στρωσιμο απο την αρχη. Αυτο το γλιτωνεις με το βρασιμο, αφου εχεις στρωμενες χορδες που παιζουν σαν καινουριες :P

Holy Diver:
Πάντως για την κιθάρα είναι γυφτιά...

ioanna17:
Ο παλιος μου καθηγητής κιθάρας εβαζε καθαρο οινόπνευμα στα χερια του πριν παιξει για να μην βρωμίζουν τοσο γρηγορα οι χορδες...αλλα και παλι οχι σπουδαία πραγματα!!
Αλλα για βρασιμο :o??Πρωτη φορα το ακουω...Χαζομαρες...Τσιγκουνιες αλλού!

Καρχαρίας:

--- Παράθεση από: Ιωάννα στις 19/09/04, 10:12 ---Αλλα για βρασιμο :o??Πρωτη φορα το ακουω...Χαζομαρες...Τσιγκουνιες αλλού!
--- Τέλος παράθεσης ---
Καλά... αν ποτέ σου χρειαστεί να πληρώνεις 40 ευρώ κάθε 2 μήνες για ένα σετ χορδές μπάσου, τότε θα δεις τι καλό είναι και το βράσιμο...

ioanna17:
Φιλτατε δεν αναφερομαι στις χορδες μπασου!ΔΕ μου πεφτει εκει λογος γιατι δε ξερω![παρολο που ειμαι παντογνώστρια :P]
για τη κιθαρα ελεγα... :o

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View