Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Χορδες Alchemy...

(1/4) > >>

Fighter:
Λοιπον παιδια αν δεν εχετε δοκιμασει αυτες τις χορδες δεν ξερετε τι χανετε...ειναι μακραν οι καλυτερες χορδες που εχω δει...
Λεγονται Alchemy και τις πηρα απο τον ζοζεφ....
Τις εχω βαλει εδω και τρεις βδομαδες και δεν εχουν σκουριασει καθλου ουτε μια...που οι αλλες ολες σκουριαζαν μεσα στην πρωτη βδομαδα...οσο για τον ηχο απαιχτος....
δοκιμαστε τις...ειδικα οσοι εχετε προβλημα με το σκουριασμα....
θα εκπλαγητε...
φτανει....δεν λεω αλλα... ;D

FiGaRo:
Συγκριτικα με τις Elixir ποσο καλυτερες μπορει να ειναι? Γιατι τις εχω ακουστα αλλα δεν τις εχω δοκιμασει...

Fighter:
Ειναι πολυ καλυτερες απο τις elixir....
δοκιμασε τις δεν εχεις να χασεις τιποτα και θα με θυμηθείς... ;D
Ειναι καινουριες...αυτους τους μηνες πρωτοκυκλοφόρησαν...και ειναι φτιαγμενες απο ενα νεο πρωτο εμφανιζομενο υλικο για κατασκευη χορδων...(ενα κραμμα ειναι)...
και βγαινουν σε 11αρες,12αρες,13αρες...

I_Of_The_Storm:
Den exw dokimasei pote tis alchemy alla exw dokimasei alles xordes me epikalypsh pou milane gia megalhterh diarkeia zwhs (Elixir, DR extra) alla den me ikanopoihsane.Mporei apo apopsh diarkeias oson afora to mayrisma na antexoun perissotero alla xanoun arketa ston hxo tous kai idiaitera sthn diaygeia.Opote den pisteyw oti axizoune ta parapanw leyta ka8ws sthn telikh erxontai to sto idio kostos panw katw toul se mena pou den krataw xordes pote panw apo mhna.
Oi xordes pou xrisimopoiw pleon kai sthn akoustikh mou kai sthn hlektrikh einai DR kai san enallaktikh lysh oi Blue Steel apo Dean MArkley

Witchking:
Οι χορδές αυτές είναι της Dean Markley.
Πράγματι πρόκειται για χορδές με επικάλυψη αλλά όπως μου εξήγησαν τεχνικώς διαφέρει από την επικάλυψη των Elixir.Αυτές έχουν επικάλυψη από χυτό μείγμα και μάλιστα όλες τους ενώ οι Elixir έχουν επένδυση στις 4 χορδές...
Τις έχω βάλει περίπου ένα μήνα...και δεν έχει υπάρξει η παραμικρή αλλοίωση ούτε στην φθορά τους ούτε φυσικά στον ήχο. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν αν και εκτιμώ μάλλον περισσότερο από τις Elixir που τις αλλάζω περίπου στο 6μηνο..
Ακουστικά μάλλον δεν διαπίστωσα ιδιαίτερες διαφορές με τις Elixir ίσως ελαφρώς να έχουν πιο μόυντό ήχο ( με επιφύλλαξη αυτό ) και λίγο περισσότερο όγκο. Επίσης τις βρήκα λίγο πιο σκληρές .Η τιμής τους στα 18 Ευρώ.
Επειδή έχω διαβάσει διάφορα κατά καιρούς να πω ότι δεν αντιλαμβάνομαι πως προκύπτει το συμπέρασμα ότι οικονομικά δεν συμφέρουν.
Εάν υποθέσουμε ότι όταν φορούσα Daddario άλλαζα χορδές στο μήνα επάνω...άρα 6 ευρώ επί 6 = 36 ενώ με αυτές έχουμε περίπου το μισό κόστος.
Επίσης κάπου διάβασα για τις elixir ότι πέφτουν...Μέγα λάθος...
Οι elixir ένα από τα δυνατά χαρακτηριστικά τους είναι να κρατάνε σχεδόν σταθερή την τονικότητά τους ακόμη και μετά από καιρό. Για βάλτε π.χ ένα οργανάκι και μετρήστε την Μι ανοιχτή και στο 12ο . Με άλλες χορδές θα δείτε ότι προς το τέλος της ζωής τους υπάρχει σοβαρή απόκλιση ενώ με τις Elixir όχι....
Επιπλέον χρησιμοποιώ elixir περίπου 1,5 χρόνο στις ακουστικές μου και αυτό που διαπίστωσα..είναι ότι όταν τις άλλαζα και έβαζα καινούργιες , δεν έπαιρνα ούτε 10% διαφορά ( αλλαγή από 4 μήνες και πάνω ).

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View