Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Τι κιθάρα ακουστική ή ηλεκτρακουστική έχετε και πως την κρίνετε?

<< < (3/16) > >>

Witchking:

--- Παράθεση από: Θοδωρής στις 28/04/03, 12:00 ---Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα μια Ovation Balander μαύρη με ριχο σκάφος .Ο ήχος της ήταν πολύ καλός στην κονσόλα με η χωρίς πεταλιέρα ,αλλά χωρίς ενίσχυση δεν με ικανοποιούσε καθόλου και αυτός μαζι με το ότι ήταν σχετικά σκληρή (χωρίς να παίρνει άλλο μαλ**ωμα ) ήταν και ο λόγος που την πούλησα .
--- Τέλος παράθεσης ---

Θοδωρή αν μπορείς εξήγησε λίγο τι ακριβώς σημαίνει " σκληρή " και πως ακριβώς γίνεται το "μαλ**ωμα".
Εντάξει υποψιάζομαι τι εννοείς αλλά θέλω να έχω μια πιο ξεκάθαρη γνώμη...

Θοδωρής:
Εννοώ ότι ειναι ψηλά οι χορδές και σε παίξιμο αρκετών ωρών κουράζεσαι.Ρυθμίζεται το μπράτσο επάνω με άλλεν κλειδί αλλά την είχα ρυθμίσει στο τέρμα και παρόλα αυτά την θεωρούσα σκληρή.

Fighter:
 ;)Λοιπόν,εγώ εχω μια ηλεκτροακουστική Yamaha FX-310... :)με εχει ικανοποιήσει αρκετα αν και σε μερικα χρονια (1-2) σκεφτομαι να την αλλαξω...οχι για κανενα αλλο λογο,αλλα γιατι μεγαλώνουν οι απαιτησεις...Εχω και ενα ενισχυτη samick...και στον ενισχυτη πολυ καλα τα παει (ισως και καλυτερα απ'οτι unplugged)...αρα μάλλον αξιζε τον κοπο το χοντρο ψάξιμο που εριξα... ;D ;D ;D

--- Παράθεση ---kapou exw sta germanika ena test me akoustikes kithares.endiaferetai kaneis na to metafrasw??
--- Τέλος παράθεσης ---

Φυσικα και ενδιαφερόμαστε jagmaster...θα ειναι πολυ χρησιμο και ενδιαφέρον πιστεύω για όλους... ;)

D@ve Murray:

--- Παράθεση από: parpen στις 02/05/03, 12:17 ---
--- Παράθεση από: Dave Murray στις 01/05/03, 11:05 ---Εχω μια Ovation Celebrity ηλεκτρακουστικη με το μεγαλο σκαφος...ο ηχος ειναι πολυ καλος..εχει διαρκεια..ογκο...αλλα εχει μερικες δυσκολιες...εχει πολυ μεγαλο σκαφος,τοσο που δεν βολευει ουτε οταν καθεσαι ουτε οταν εισαι ορθιος...επισης ειναι σχετικα σκληρη...η αληθεια βεβαια ειναι οτι εχω παχιες χορδες γιατι θελω ενταση και ογκο...μια φορα που ειχα βαλει λεπτες ηταν πολυ μαλακοτερη...και η ταστιερα της ειναι σχετικα παχια.. παντως ειμαι ευχαριστημενος...και θα ελεγα οτι παιζει πολυ καλα...
--- Τέλος παράθεσης ---

Δημήτρη από ότι είδα σε φωτογραφία το σκάφος της είναι αυτό το μεγάλο που έχουν οι ακουστικές , όπως η δική μου νομίζω.
Δεν ξέρω αν κάνω λάθος..οπότε περιμένω να μου πεις...
Τώρα το μανίκι είναι παρόμοιο με ηλεκτρικής?
Γιατί έχω ακούσει ότι οι Oavtion φημίζονται για αυτό αλλά δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα τα μοντέλα ή μόνο σε αυτά που έχουν πλαστικό κέλυφος στο πίσω μέρος.
Επίσης εκτός από όγκο έχεις bright ήχο στις σολ,σι,μι? και τέλος πόσο την αγόρασες?
Α ναι και γράψε και τι χορδές φοράς 11 ή 12 και τι μάρκα?

Επίσης πολύ θα με βοηθούσε , επειδή έπαιξες με την δική μου , αν μπορείς να κάνεις κάποια σύγκριση , ως προς τον όγκο το μανίκι κλπ...
--- Τέλος παράθεσης ---

Ξεκιναμε...το σκαφος παρπεν ειναι μεγαλυτερο απο μιας ακουστικης..θα ελεγα αρκετα μεγαλυτερο...και πισω ειναι κοιλο...το μανικι δεν μοιαζει πολυ με αυτο της ηλεκτρικης...ειναι πιο καμπυλωτο...στο πισω μερος...και πανω στην ταστιερα..και το πισω μερος δεν ειναι πλαστικο αλλα ανθρακονηματα...ο ηχος εχει ογκο στις μπασες και ειναι πιο bright οπως λες στις ψηλες...φοραω δωδεκαρες Ernesto Palla...τωρα σε σχεση με την δικη σου θα μπορουσα να πω οτι εχει περισοτερο ογκο και διαρκεια...και περισοτερο σκασιμο...αλλα το μπροατσο της νομιζω οτι ειναι πιο δυσκολοπαιχτο..αλλα δεν θυμαμαι και πολυ καλα...εκεινο το τριημερο επαιξα πολλες κιθαρες και οι αποψεις μου ειναι λιγο μπερδεμενες...Σκεφτεσαι για αγορα Ovation??? ειναι ακριβες...και νομιζω οτι μπορεις να βρεις κατι το ιδιο καλο με λιγοτερα χρηματα...

dshakes:
Τα χριστουγεννα η αγαπημενη μου γυναικα μου εκανε δωρο μια Samick ηλεκτρακουστικη (μπλε) και εναν cramer ενισχυτη. εχει σχετικα μικρο ηχειο, πολυ καλη ταστιερα, ενσωματομενο κουρδιστηρι και πολυ καλο ηχο χωρις ενισχυτη. δεν την εχω δοκιμασει σε μεγαλο ενισχυτη για να εχω γνωμη μια και ο δικος μου ειναι μικρος και δεν βγαζει ικανοποιητικα μπασα...

Επισης εχω μια ηλεκρικη Honher (αν θυμαμαι καλα) made in Roumania. Εχει τρεμολο (καλο δεν θυμαμαι μαρκα) πολυ καλο μπρατσο και ταστιερα, τρεις μονους ενισχυτες (θα γραψω μαρκα σε αλλο ποστ) και ειναι υπογεγραμμενη απο τον ντραμμερ των Dream Theater, Mike Portnoy (εφυγε αδιαβαστος οταν του την πηγα να την υπογραψει!!)

Αυτα τα ολιγα...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View