Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Τι κιθάρα ακουστική ή ηλεκτρακουστική έχετε και πως την κρίνετε?

<< < (15/16) > >>

MUSIC GARDEN:
Έχω μια ηλ/ακουστική,VESTER,με καλό ήχο,και μια ηλεκτρική,μάρκας SCHECTER,έχει πολύ καλο καθαρό ήχο,σε όλα τα τάστα.Δεν είναι πολυ γνωστή μάρκα,αλλά πολυ καλή ποιότητα και σε καλή τιμή.Την προτείνω για όποιον αγοράζει για πρώτη φορά ηλεκτρική κιθάρα και θέλει κάτι καλό και οικονομικό.Νομίζω,το μόνο μείον,στην αλλαγή των χορδών,αλλάζουν από πίσω,δεν ξερω κατα πόσο είναι βολικό για κάποιον αρχάριο.

andyzafi:
Γειά χαρά σε όλους!
Παίζω κάποια χρόνια με μια ακουστική Fender,την οποία είχα αγοράσει από το Στόλλα για 300 Ευρώ περίπου.
Έφτασε όμως ο καιρός να αγοράσω μια αληθινή κιθάρα,μιας και αυτή που έχω με κούρασε πια...
Μπορώ να διαθέσω μέχρι 1500 Ευρώ και θα με ενδιέφεραν Martin,Taylor,Takamine,αλλά και Guild.
Όμως,δε ξέρω αν θα ήταν καλύτερο να πάρω μια ακουστική κι έπειτα να της προσαρμόσω τίποτα ηλεκτρικά ή να πάρω κατευθείαν μια ηλεκτρακουστική.
Τί προτείνετε;

harry_fyt:
Ξεθάβω...  ;D

Εχω στην κατοχή μου, με σειρα αποκτησης
1)Applause τυπου Ovation 110000 δρχ το 2001

2)Ovation Celebrity CC024  500E to 2004

3)Ovation Adamas CVT W597 2400E to 2007

Για την 1) εχω να πω οτι αν και entry level κιθαρα ειναι αρκετα καλή αλλα μονο για unplugged. Δεν εχει προενισχυση.
Καλος σχετικα γεματος ηχος, αναλογικα και με την τιμη της.

Η 2) μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις τα χρονια που την χρησιμοποιουσα, της επινα το αιμα για την ακριβεια...
Παρεδωσε το πνευμα ομως και δεν αξιζει να φτιαχτει... Φαγωθηκαν τα ταστα, λαθος τονικοτητες κ.α.
Ωραιος ηχος στα μηχανηματα, με προενισχυση και καλο EQ

Για την 3) απλα δεν εχω λογια... Ειναι οτι καλυτερο εχω πιασει σε η/α κιθαρες...
Ευκολοπαιχτη οσο δεν παει. Γεματος ηχος σκετη με πολυ καλα μπασα. Ισως να ηθελε λιγη παραπανω ενταση αλλα ουτως ή αλλως η φιλοσοφια της ειναι κυριως για plugged αφου εχει και τις πολλες τρυπες αντι για την μια κεντρικη.
Για plugged ειναι απιστευτη.. Εχω δοσει αρκετα λευτα σε καλα πεταλια και παντα καταληγω να παιζω με σκετη την κιθαρα απευθειας στον μικτη... Εχει πολυ καλα ηλεκτρικα!!

Νταξ το παραδεχομαι ειμαι Οβεισονακιας αλλα αυτη η κιθαρα πραγματικα αξιζει τα λεφτα της! :clap

Adoni:
Εχω μια takamine jasmine s33 δεξιοχειρη, που τη μετετρεψα σε αριστεροχειρη. Μου την ειχαν κανει δωρο, οποτε δεν ξερω ποσο την ειχαν αγορασει τοτε (πριν 3 χρονια περιπου). Μαλιστα μου την εφεραν απο Καναδα, οποτε τρεχα γυρευε...
Παντως απο λιγο προχειρα που κοιταξα βρηκα αυτο http://www.americanmusical.com/Item--i-TAK-JASS33-LIST οποτε καταλαβαινετε οτι ειναι φτηνη. Για τα λεφτα της νομιζω ειναι αρκετα καλη, ακομα και ο μαστορας που την πηγα μου το ειπε.

Ειναι σκληρουτσικη, στην αρχη θυμαμαι μεχρι να παρει το χερι ειχε αρκετο πονο (ειναι κ η πρωτη μου κιθαρα, με αυτην εμαθα). Εχει σχετικα μεγαλο σωμα (εχω δει και με αρκετα μικροτερο), μασιφ καπακι spruce, ταστιερα rosewood και το υπολοιπο σωμα ειναι lacewood. Κρατιεται καλα κουρδισμενη, και λογω του μεγαλου ηχειου δινει αρκετα δυνατο ηχο, σε strumming κυριως, σε σχεση με καποιες αλλες. Βεβαια εχω ακουσει και καλυτερες και σαφως ακριβοτερες, αλλα δυστυχως δεν εχω παιξει με πολλες κιθαρες (δεν ειναι οτι δεν θελω, απλα οσοι ξερω παιζουν... αναποδα ::) ) για να συγκρινω.

thanoulis.metaxoulis:
Εγω εχω μια ovation aplause AE 127 Η κιθαρα κανει 290 ευρω και για τα λευτα της ειναι παρα πολυ καλη!! εχει εναν ωραιο μπασο ηχο..και παραλληλα εχεις και τα πριμα σου , γενικα ειναι μια πολυ balance κιθαρα που εμενα με ευχαριστει απολυτα.... για οποιον γουσταρει αυτο το στυλ κιθαρων..που ειναι οβαλ (δηλαδη το σκαφος κανει αυτο το στρογγυλο απο πισω) τις συνηστω ανεπυφυλακτα....

::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)

Y.Γ Θα το πω χυμα γιατι κουραστηκα, οσοι λενε οτι η ovation σαν κιθαρες ο ηχος τους ειναι πλαστικος ειναι ασχετοι....δεν εχει πλαστικο ηχο....απλα διαφορετικο και ιδιαιτερο..που σε καποιους αρεσει και σε καποιους αλλους οχι!! απλα... ;) ;)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View