Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Κιθάρα - Μάρκες και τύποι

Μετάβαση από κλασική σε ηλεκτρική (πάχος λαιμού)

(1/3) > >>

dellas:
γεια σας,
ας μπω κατευθειαν στο θεμα!:
παιζω κλασικη μονος μου ενα-δυο χρονια και σκεφτομαι να αρχισω ηλεκτρικη.
με προβληματιζει ομως το οτι στις ηλεκτρικες  η αποσταση αναμεσα στις χορδες ειναι πολυ μικροτερες σε σχεση με την κλασικη.

οσοι εχετε κανει μια παρομοια μεταβαση απο κλασικη σε ηλεκτρικη πιστευετε οτι ειναι μονο θεμα συνηθειας ανεξαρτητως του παχους δαχτυλων του κιθαριστα;

υπαρχουν βεβαια και ηλεκτρικες σε μια ενδιαμεση κατασταση αλλα ρωταω για τις πρωτες που ανεφερα (αυτες με πολυ λεπτο (οπως μου φαινετε εμενα τουλαχιστον) λαιμο)

(συγκεκριμενα σκεφτομαι να αγορασω την yamaha erg-121)

ευχαριστω για τον χρονο σας!

Salinas:
Δε θα έχεις πρόβλημα προαρμογής. Στην αρχή ίσως σου φανεί λίγο περίεργη η ταστιέρα της ηλεκτρικής, αλλά μέσα σε
2 μέρες θα έχεις συνηθίσει.

Αλλά...

--- Παράθεση από: dellas στις 10/11/07, 17:40 ---(συγκεκριμενα σκεφτομαι να αγορασω την yamaha erg-121)

--- Τέλος παράθεσης ---

...γιατί θες να κάνεις τέτοιο κακό στον εαυτό σου;
Την έχω την 121 και ειλικρινά, αν έπαιρνα τώρα την πρώτη μου κιθάρα θα πήγαινα
για καμμια Squire ή Epiphone ή κάποια άλλη απ'τις πολλές που κυκλοφορούν, αλλά όχι γι'αυτή.

Minotaur:
Δελλα όπως σου είπε και ο Salinas διάλεξε κάποια άλλη κιθάρα καλύτερα.
Και μένα η πρώτη μου ήταν η erg αλλά δεν λέει.Εχει προβλήματα με το κούρδισμα
και οι μαγνήτες βγάζουν έντονο "φύσημα".
Αν θέλεις διάβασε λίγο εδώ.

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=54056.0

dellas:
ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση !

"Δε θα έχεις πρόβλημα προαρμογής. Στην αρχή ίσως σου φανεί λίγο περίεργη η ταστιέρα της ηλεκτρικής, αλλά μέσα σε
2 μέρες θα έχεις συνηθίσει." -->αυτο με απαλλαξε απο μεγαλο διλημα!

μου προτειναν την erg σε παραρτημα του Νακα

αν εχετε να προτεινετε κανενα συγκεκριμενο μοντελο κιθαρας (γιατι ειμαι ασχετος) θα με βοηθουσατε απειρως... (μεχρι περιπου 300 ευρω αν γινετε)
ευχαριστω και παλι!

Dark_kronos:
Στο μαγαζι θα σου προτινουν οτι θελουν να πουλισουν... Εφωσων παιζεις κλασικη θα σου ελεγα για καμια squier Strat η epiphone les paul, λογο μπρατσου, αλλα τι θελεις να παιζεις; Τι ηχο θελεις;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View