Ειδικά θέματα > Ηχογραφήσεις και Στούντιο

To πρώτο μου home studio, κάποιες μικρές απορίες...

<< < (2/10) > >>

Υπνοβάτης...:
Εγώ γιατί δε βλέπω λινκ για το υποτιθέμενο κομμάτι ρε παιδια? ??? :P

Hellborn:
Λοιπον νομίζω ότι είμαι αρκετά κοντά σε αυτό που θέλω...

Δοκιμη 1) λοιπόν...

καναλια: 2 rythm guits
            1 bass
            1 lead (χάλια είναι και ο ήχος και το σόλο, απλά ενδεικτικό του ότι θα χει σόλο)
            1  midi drums.

Το μπάσο μπουκώνει λιγο ακόμα, το δουλεύω τώρα. Πρώτη μου απόπειρα παίδες κράχτε να θυμάμαι!!!!

http://rapidshare.de/files/38855930/Noname_g_b_d.mp3.html

Dime666:
1ον:Βασικα δεν χρειαζετε να ξαναγραψεις τις κιθαρες....Μπορεις πολυ απλα να βαλεις ενα EQ και να διωρθωσεις τη συχνοτικη περιοχη που θες...
2ον:Tα Waves ειναι καλα plug-ins αλλα ΟΧΙ ΓΙΑ METAL!!!!!Θα μπορουσες να δοκιμασεις τα Sonitus,STL,TC Native,Nomad Factory κ.α.
3ον:Ενα καλο τιπ για ογκωδες κιθαρες και καθαρη μιξη ειναι να γραφεις 2 φορες τα ρυθμικα και να τα χωριζεις Left την μια κιθαρα και Right την αλλη,το μπασο στο κεντρο(αλλα σε στερεο καναλι αν σου ειναι δυνατον)και να βαλεις ενα Gated Reverb[Noise gate και μετα  reverb(παιζει απολυτο ρολο η σειρα της αλυσιδας που θα κανεις με εφε και δυναμικους επεξεργαστες)]στις κιθαρες και το Reverb να εχει μια στερεο διασπορα τουλαχιστον 100 τις 100.Ετσι θα ανοιξουν οι κιθαρες,θα αφησουν χωρο στο μπασο να γεμισει,θα κανουν τα τυμπανα να ακουγονται πιο σφιχτα(μιας και μιλαμε για μεταλ αυτο θες)και θα υπαρχει πληρη διαυγεια στην μιξη σου.
4ον:Καλο θα ηταν μιας και γραφεις πολυ brutal πραγματα,να κανεις ενα compression με ratio 4:1 στο μαστερ καναλι για να σφιξει ολοι η μιξη συνολικα χωρις ομως να χασεις την διαυγεια της μιξης.

Αν χρειαστεις καποια εξηγηση ή αλλες λεπτομερειες μην κωλωσεις να απαντησεις Dude

KEEP IT BRUTAL!!!!!

Hellborn:

--- Παράθεση από: Υπνοβάτης... στις 17/03/08, 19:49 ---Εγώ γιατί δε βλέπω λινκ για το υποτιθέμενο κομμάτι ρε παιδια? ??? :P

--- Τέλος παράθεσης ---

Γιατί μόλις το ανέβασα  :P

Dime666:
Α και κατι ακομα!!!!!!

Δοκιμασε το Guitar Rig 2 αν το εχεις...

τα κομματια που εχω γραψει ειναι με guitar rig
αν σου αρεσει ειναι πολυ καλο!!!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση