Διάφορα > Κάδος ανακύκλωσης

Δασκαλε

(1/6) > >>

δενξερωκιθαρα:
ψιλοντρεπομαι... πρωτη φορα εκθετω στιχους σε δημοσια θεα. Ας μεινει μεταξυ μας 8).

Δάσκαλε

Το δάσκαλο μου τον μισώ
Θέλω να τον σκοτώσω
Το παίζει πρώτος στο χωριό
Μου κάνει τον καμπόσο

Με βρίζει και με τιμωρεί
Κανένας δεν τον πάει
Και στα κρυφά του εύχονται
Στο διάολο να πάει

Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
ποτέ σου δε μ’ αγγίζεις
Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
Τους όρχεις μη μου πρήζεις
Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
Θα κάνω ότι θέλω
Μία παιδεία κάνατε
Να μοιάζει με μπουρδέλο

Δώδεκα χρόνια έχω ‘δω
Εσύ να μου μαθαίνεις
Από ΄να κείμενο χαζό
Μα δεν καταλαβαίνεις

Πως σ’ έχω πλέον σιχαθεί
δεν την παλεύω μία
βιβλία να αποστηθώ
χαζή παπαγαλία

Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
ποτέ σου δε μ’ αγγίζεις
Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
Τους όρχεις μη μου πρήζεις
Ρε δάσκαλε, ρε δάσκαλε
Θα κάνω ότι θέλω
Μία παιδεία κάνατε
Να μοιάζει με μπουρδέλο

parlats:
Σόρι αλλά μάλλον καλά έκανες που δεν τους εξέθετες σε δημόσια θέα τόσο καιρό.

ε?:
χαχα κατσε ρε παρλατς τοση κακια ουτε εγω δε βγαζω!!! ασε να δουμε και τι αλλο εχει γραψει ο ανθρωπος!!

παντως ετσι για αρχη εγω του αναγνωριζω οτι εχει καλο μετρο

δενξερωκιθαρα:
οκ, σας ευχαριστω για το χρονο σας παρ' ολα αυτα.

freemind:
Θα συμφωνησω με τον Παρη...

Μετρο μπορει να εχει, αλλα απεχει παρα πολυ απο τη πραγματικοτητα της ποιητικης τεχνης.

Και να μην ακουσω πως οτιδηποτε γραφεται ειναι τεχνη, διοτι θα προσβαλλουμε ανθρωπους που ειχαν την ειρωνια ( Μοντης ), ειχαν την ακροτητα ( Χριστιανοπουλος ), ειχαν την πολυπλοκοτητα ( αντε, να πιασω κι ενα Σεφερη που δε το συμπαθω ), ομως παν'απ' ολα τιμουσαν την πενα και τη γραφη της!

Ελεος, εχει καταντησει πλεον το περι ποιησης ενας οχετος βδελυγματων που ολοι το λενε εμπνευση και δηθεν ατομικη τεχνη!

....δε γεννηθηκαμε ολοι Μπολοκ, πρεπει να το καταλαβετε αυτο! Αντε παιρνω μια βουρτσα ( στην περιπτωση ενα κειμενογραφο ) κι αραδιαζω εναν πινακα!

...οσο σκληρο κι αν ακουγεται! Κι οσες αντιδρασεις κι αν προκαλεσω!

Το τελευταιο καιρο δεν απορει κανεις που πηγαν τα ομορφα ποιηματα που στολιζαν το forum μας; Ποσα γλειψιματα γινονται κατω και πανω απο το τραπεζι με τη δηθεν ανταλλαγη αποψεων;

Και στο τελος εχουμε και τους καλοθελητες αναλυτες που σαν νεοι Σαβιδηδες προσπαθουν να αναλυσουν τι;...Τα απιστευτα ατεχνα κι ανυπαρκτα κειμενα που δημοσιευονται εδω!

Παρτε το χαμπαρι κυριοι..Υπαρχει και η αρνητικη κριτικη κι οσο κι αν φοβαστε μη χαλασει το image σας, πρεπει να αναλογιστειτε τι ειναι πιο σημαντικο. Η αντικειμενικοτητα ή το γλειψιμο? Για το Θεο ανθρωποι, τη τεχνη της ποιησης εκπροσωπειτε, οχι τη τεχνη του ποιος θα πει το καλυτερο και δυνατοτερο "Μπραβο"!

Συγνωμη, αλλα εχει καταντησει χειροτερα κι απο το παλιο "Δικοι μας αυτοσχεδιασμοι" που ειχαμε γεμισει shredders που παλευαν ποιος θα παιξει το πεταγμα της μελισσας..υπερηχητικα!

Για συμμαζευτειτε καποιοι..για συμμαζευτειτε! Αντε πια!!

Φιλε δενξερωκιθαρα, δεν εισαι παρα μονο η αφορμη για να τα πω ολα αυτα και μαλιστα το 90% αυτων που λεω παραπανω δεν αφορα το δικο σου ποιημα. Ομως ( ναι το παραδεχομαι ) πως τα "μεγαλοκεφαλια" της ποιησης με φοβιζουν πλεον γιατι μεσα στο κομπλεξισμο της "υπαρξιακης τους ψωνιτιδας" θα αρχισουν ενα πολεμο περι ρατσισμου της ποιησης μεσα σε αυτο το forum...

...θα συμφωνουσα εαν υπηρχε ποιηση!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View