Διάφορα > Κάδος ανακύκλωσης

Επιστήμη αυτή η άσχετη...

<< < (3/16) > >>

Mistral:
Λοιπόν...

Αρχικά ας βρούμε το μέλος marfy που έχει να φανεί από τις 28/03/14.
Εν συνεχεία, ας βρούμε το μέλος 'συννεφάκι' που έχει να φανεί από τις 14/11/13.
Να δώσουμε και συγχαρητήρια στον φίλο Βασίλη που γράφτηκε χθες σε κιθαριστικό forum για να συνεχίσει ένα θέμα άνευ ουσίας του 2007.
Τέλος, ας μαστιγωθούμε όλοι μαζί.

Εγώ πάω για μπάνιο τώρα. Τα λέμε σε καμιά 10ετία.  ;D

Lo.Lee.Ta:
Μάγκες το ότι είναι κιθαριστικό φόρουμ το Kithara.gr δε σημαίνει πως άν κάποιος googlarei κάποια άλλα θέματα μη κιθαριστικά δε θα βρεθεί εδώ μέσα, ποστάρωντας μόνο εκεί που τον ενδιαφέρει.

Εφόσον κάποια θέματα δεν έχουν κλειδωθεί και μπορεί ο συμφορουμίτης της έστω μια μέρας να συνεχίσει το ποστάρισμα, δε βλέπω το λόγο να μην το κάνει.

Αν υπάρχει κάποια άλλη τακτική σε αυτά τα θέματα από το kithara.gr , θα ήθελα να την ξέρω.

Vassilis_3, πως τολμάς και μιλάς σα να μην έχεις άγνοια ?

kkmspm (φλουτσ):
Μα γιατί? Εμένα μ'αρέσει!
Έλα Βασίλη. Απαντησε μου? Πως αντεδρασες όταν η Επιστήμη απέδειξε ότι η θρησκεία σου έλεγε ψέματα?

Alex_Under:
Δεν υπάρχει καλύτερη απάντηση στον οποιοδήποτε δογματικό, είτε αυτός πιστεύει ότι ο Γιεσούα είναι ο πολυαγαπημένος υιός του Γιαχβέ, ούτε ότι ένας είναι ο θεός, ο Αλλάχ ο φιλέσπλαχνος (...αλάλαξε και τον έσφαξε σαν τραγί) και ένας ο προφήτης του ο Μωάμεθ,  ούτε σε αυτόν που πιστεύει ότι η δικιά του ομάδα είναι η καλύτερη απ' όλες τις άλλες, από αυτό το βίντεο.
(και με υπότιτλους για όσους έχασαν τα μαθήματα αγγλικών γιατί διάβαζαν βίους αγίων)

Dawkins- what if you're wrong? greek subtitles

Γενικά, το να εντάσσεσαι σε οποιοδήποτε μοντέλο οργάνωσης εξουσίας ή ιδεών επειδή σου αρέσουν μία ή δύο απόψεις που εκφράζει (πχ αγάπα τον πλησίον σου κτλ), και by default να θεωρείς ότι, ό,τι άλλο και να ειπωθεί από αυτούς που είπαν δύο σωστά πράγματα, είναι αυτομάτως σωστό, αυτό είναι ΔΟΓΜΑ... Και τα δόγματα έχουν κοστίσει εκατομμύρια ζωές ανά τους αιώνες.

Δυστυχώς είμαστε στο 2014 και κάποιοι μας αναγκάζουν να ξαναμφισβητούμε το θεώρημα ότι Άνθρωπος=Λογικό Ον.
Όταν η λογική πάει περίπατο για να ικανοποιηθούν κάποια παραμυθάκια 2-3.000 ετών, των οποίων η αέναη επανάληψη, ελλείψει άλλων ψυχαγωγικών μέσων εκείνη την εποχή, τα καθιστά αυτομάτως και αληθή, τότε απέχουμε πολύ ακόμα απ'το να "σωθούμε" ως είδος...

Και αυτά τα λέει ένας άνθρωπος (εγώ) δηλωμένος Άθεος, που όμως πιστεύει στην ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και στην ύπαρξη "ψυχής", ασχέτως αν οι θρησκείες θεωρούν τέτοιες έννοιες δικιές τους αποκλειστικότητες. Όπως επίσης πιστεύω ότι και η επιστήμη πέφτει πολύ συχνά σε δογματισμούς τελευταία και έχει αρχίσει και αυτή να γίνεται "Θρησκεία".

Και επειδή τελευταία ασχολούμαι πολύ με την ύπαρξη εξωγήινων, μου γεννιέται η εξής λογική απορία.
Πως είναι δυνατόν, όταν υπάρχουν εκατομμύρια μαρτυρίες, και ακόμη τόσα βίντεο, φωτογραφίες και απτές αποδείξεις ότι οι εξωγήινοι υπάρχουν και μάλιστα βρίσκονται εδώ για χιλιάδες χρόνια, και κάποιοι να "γελούν" με την "θεωρία" ύπαρξης τους, αλλά να μην υπάρχει βρε παιδί μου ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ για την ύπαρξη του "ασπρογέννη παπούλη" που ζει πάνω στα σύννεφα και σε παρακολουθεί ακόμα και την ώρα που αυνανίζεσαι στο μπάνιο σου αλλά παρόλα αυτά, η ύπαρξή του να θεωρείται αυταπόδεικτη.  ??? 

Και κλείνουμε με το All Time Classic απόφθεγμα του Επίκουρου. Έναν ύμνο στην λογική

Έχει ο Θεός τη βούληση να εμποδίσει το Κακό αλλά δεν μπορεί;
Άρα δεν είναι Παντοδύναμος.

Μπορεί αλλά δεν θέλει;
Τότε δεν είναι Πανάγαθος.

Έχει τόσο τη βούληση, όσο και τη δύναμη να το εμποδίσει;
Τότε από πού προέρχεται το Κακό;

Δεν έχει ούτε τη βούληση ούτε τη δύναμη;
Τότε γιατί τον λέμε Θεό;

kkmspm (φλουτσ):

--- Παράθεση από: Alex_Under στις 13/07/14, 16:36 ---Και αυτά τα λέει ένας άνθρωπος (εγώ) δηλωμένος Άθεος, που όμως πιστεύει στην ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και στην ύπαρξη "ψυχής"

--- Τέλος παράθεσης ---
Να ανοίξεις άλλο thread εσύ να σε περιλάβουμε εκει :P ...εδώ μιλάμε μόνο για τον τζιζαζ... ;D
Αν αφαιρέσεις αυτά περί δογματικής επιστήμης που είναι οξύμωρο κατά τα άλλα συμφωνώ...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View