Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 10
31
Ο Shawn Lane είναι από τους αγαπημένους μου, προσωπικά τον θεωρώ έναν από τους πιο ταλαντούχους κιθαρίστες, κρίμα που έφυγε νωρίς..
Φαντάζομαι να έχεις δει τα instructional που είχε βγάλει κοντά στο Powers of ten..
Μου είχε πέσει το σαγόνι-και ακόμη πέφτει :)- όχι μόνο με αυτά που έπαιζε, αλλά και με την προσεγγισή του στο phrasing..
32
Τα χρησιμοποίησα και τα δύο. Το ένα κοστίζει σχεδόν $ 3000. Το ένα κοστίζει 200 $ ...

Ο ήχος είναι τόσο συγκρίσιμης ποιότητας που μια φωνή έλεγε «πουλήστε το Martin και κολλήστε με τη Yamaha».

Αλλά μου πήρε περίπου μια δεκαετία για να βρω έναν Μάρτιν με *αυτόν τον ήχο ... Είμαι από τη ροκ μου εδώ; Θα μετανιώσω για αυτό σε 10 χρόνια από τώρα;
33
Δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη εξήγηση από την συγκεκριμένη του Troy – συν το ότι το έχει βάλει σε ένα πολύ όμορφο πακέτο σε μορφή ντοκιμαντέρ με ωραία γραφικά που είναι ότι καλύτερο για να το παρακολουθήσει κάποιος!

Γιάννη
δεν μας κάνεις κανα μάθημα για το θεϊκό picking του Yngwie?? ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ? δεν εννοώ arpeggios, ούτε sweep picking, εννοώ το economy picking του.

https://www.youtube.com/watch?v=7TnddE2k598

https://www.youtube.com/watch?v=iUcHE9ZxjHc
34
Για το πρώτο, ισχύει απόλυτα. Το θέμα της διαχειριστής της διαθέσιμης ενέργειες του ανθρώπου, ιδιαίτερα όσο μεγαλώνει ηλικιακά, γίνεται όλο και πιο σημαντικό. Ίσως όμως να παρατήρησες ότι το βίντεο δεν αναφέρεται τοσο σε κάποιον που, για παράδειγμα, στα 40 του αποφάσισε να μάθει κιθάρα και να γίνει part time μουσικός – αναφέρεται περισσότερο σε κάποιον που ασχολείται με τη μουσική εδώ και κάποια χρόνια, έχει φέρει κάποια καλά αποτελέσματα και θέλει να δει αν μπορεί να βγάλει και κάποια χρήματα με αυτό το τρόπο.

Όσον αφορά το δεύτερο που λες – ισχύει σίγουρα από θέμα αποτελεσματικότητας. Όντως δηλαδή σε κρατάει σε φόρμα. Υπάρχει όμως πιθανότητα η συναισθηματική ζημιά που σου κάνει – δηλαδή το να σε κάνει να θες να παρατήσεις την κιθάρα και να μην ασχολείσαι και να την συνδέσεις με κάτι που δεν είναι πια χαρά για εσένα, ίσως αυτό να είναι τελικα χειρότεροτο συνολικο αποτελεσμα
35
Σε ευχαριστώ – έχεις απόλυτο δίκιο! Θα το ‘χω στο μυαλό μου και τα επόμενα βίντεο, ώστε να μην επαναληφθεί το λάθος!
37
Δικοί μας στίχοι και ποιήματα / Απ: ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ
« Τελευταίο μήνυμα από ΠΟΙΟΣ στις 06/10/21, 14:28 »
Επιτέλους, να ένα ποίημα που δεν έχει εικόνες από λουλούδια, θάλασσες, νησιά, φεγγάρια, νεράιδες, κλπ... αλλά από φαγητό. Δεν μιλάει για φιλάκια και χαδάκια αλλά για εκδικητική μανία (που εκδηλώνεται -ευτυχώς- πάνω σε ανυποψίαστα είδη παντοπωλείου). Με αυτόν τον τρόπο, και βγάζεις το άχτι σου χωρίς θύματα, και κάνεις κάτι δημιουργικό... ;)

Μήπως εμπνεύστηκες λίγο από τις πολλές εκπομπές μαγειρικής στην τηλεόραση αλλά και από το τραγούδι "Το σαλάμι" του Πάνου Μουζουράκη;  ;D

Βρασίλη πρώτη φορά ευχαριστήθηκα ένα σχόλιο τόσο πολύ... to the point .... που λένε και οι Κινεζοι... Λοιπόν  Όχι δεν  εμπνεύστηκα από όλα αυτά που λες γιατί απλά δεν τα γνωρίζω....αλλά είναι όπως το ειπες.... επαιρνα την εκδίκησή μου μονος στην κουζίνα
38
Δικοί μας στίχοι και ποιήματα / Απ: ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ
« Τελευταίο μήνυμα από Βραζίλης στις 06/10/21, 13:39 »
Επιτέλους, να ένα ποίημα που δεν έχει εικόνες από λουλούδια, θάλασσες, νησιά, φεγγάρια, νεράιδες, κλπ... αλλά από φαγητό. Δεν μιλάει για φιλάκια και χαδάκια αλλά για εκδικητική μανία (που εκδηλώνεται -ευτυχώς- πάνω σε ανυποψίαστα είδη παντοπωλείου). Με αυτόν τον τρόπο, και βγάζεις το άχτι σου χωρίς θύματα, και κάνεις κάτι δημιουργικό... ;)

Μήπως εμπνεύστηκες λίγο από τις πολλές εκπομπές μαγειρικής στην τηλεόραση αλλά και από το τραγούδι "Το σαλάμι" του Πάνου Μουζουράκη;  ;D
39
Δικοί μας στίχοι και ποιήματα / ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ
« Τελευταίο μήνυμα από ΠΟΙΟΣ στις 05/10/21, 16:46 »
ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ

Θα σε πνίξω στη μεγάλη κατσαρόλα

θα σε βράσω γιατί εσύ μου φταις για όλα

θα σε φάω με το μικρό το κουταλάκι

θα σε πιω μες στου καφέ το φλυτζανάκι

θα σε σπάσω σαν αυγό μες στο τηγάνι

και θα αδειάσω ένα μπουκάλι με μελάνι

να καείς και εσύ και όσα σου  έχω γράψει

που η ψύχρα σου με έχει κατακάψει

με τον τρίφτη θα σε κάνω τρίμμα τρίμμα

που δεν νοιάζεσαι είναι άδικο και κρίμα

μες στον φούρνο θα σε ψήσω με ένα πράσο

μοναχό που με έκανες χωρίς το ράσο

φέτα φέτα θα σε κόψω σαν το αγγούρι

που  μάγεψες και με έκανες καψούρη

θα σε γδάρω όπως γδέρνουν την πατάτα

που σε αγάπησα και τα έκανα σαλάτα

θα κρυφτώ μες στα άπλυτα του νεροχύτη

πριν στους δρόμους βγω ξανά σαν τον αλήτη

σαν σκυλί που το ξεχάσαν και είναι μόνο

μες στους στίχους  και ας γαβγίζω δεν δαγκώνω

Α.Π

40
ΜΗΔΕΙΑ ΧΟΥΡΣΟΥΛΙΔΟΥ  –   ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΕΚΟΠΟΥΛΟΣ
«Με μια αγκαλιά τραγούδια»
στον κήπο του πολυχώρου τέχνης  «Αλεξάνδρεια »
Σάββατο 9 Οκτωβρίου
-----------
Φιλική συμμετοχή
Αφεντούλα Ραζέλη

Η Μήδεια Χουρσουλίδου, ερμηνεύτρια με μια ιδιαίτερη διαδρομή τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, συναντά επί σκηνής τον αγαπημένο ερμηνευτή Γιάννη Λεκόπουλο.
Οι δύο καλλιτέχνες εμφανίζονται ξανά μαζί το Σάββατο 9 Οκτωβρίου, στον όμορφο κήπο του πολυχώρου τέχνης  ‘’Αλεξάνδρεια’’. Θα μας παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα με αγαπημένα τραγούδια του έντεχνου, ethnic και λαϊκού μας τραγουδιού, καθώς και επιλογές από τη δισκογραφία τους.
Περιμένουμε να γίνουμε μια όμορφη παρέα, να τραγουδήσουμε και να ταξιδέψουμε όλοι μαζί.
Καλεσμένη τους  η αγαπημένη ερμηνεύτρια Αφεντούλα Ραζέλη.
Καλλιτεχνική επιμέλεια προγράμματος: Αρετή Κοκκίνου

Μαζί τους οι μουσικοί:

- Αρετή Κοκκίνου: Κιθάρα - φωνητικά
- Άννα Λάκη: Ακκορντεόν
- Βαγγέλης Ζωγράφος: Κοντραμπάσο

Έναρξη: 20.30
Είσοδος : 10 €

Πολυχώρος τέχνης «Αλεξάνδρεια» - Κήπος:
Σπάρτης 14 - Πλατεία Αμερικής, Αθήνα
Τηλέφωνα κρατήσεων: 212-1007079 & 6944898482 - Καθημερινά (13:00-19:00)

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 10