Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Κιθάρα - Μάρκες και τύποι

EPIPHONE AFD LES PAUL SP II

(1/4) > >>

dimitris21:
Καλησπερα παιδια...εχει καποιος αποψη για την συγκεκριμενη κιθαρα(EPIPHONE ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ SLASH AFD LES PAUL SP II)?σε αυτο το ευρως τιμης για τυπου les paul !

BitCollector:
Προσωπική γνώμη δεν έχω, πέρα από το ότι για τα γούστα μου είναι πολύ όμορφη!
Έχεις κάποιους λόγους που επιλέγεις τη συγκεκριμένη ή με μόνο κριτήριο την τιμή;
Υπόψη ότι δεν είναι η «τυπική» LP, μιας και διαφέρει στα παρακάτω:

2 ποτενσιόμετρα αντί για 4
διαφορετική θέση διακόπτη επιλογής μαγνήτη
Okume ( τιναφτό;  ;D ) στην κατασκευή, αντί για το κλασικό mahogany
βιδωτό μανίκι, αντί για κολλητό

Έχει ενσωματωμένο κουρδιστήρι, αλλά τη σήμερον ημέρα ένα κουρδιστηράκι κάνει κάτω από 10 ευρώ και σίγουρα δεν είναι λόγος να προτιμήσει κάποιος μια κιθάρα. 
Τα σχόλια του Thomann είναι αρκετά διαφωτιστικά. Φαίνεται να είναι τίμιο όργανο για τα λεφτά του.
Προσωπικά, αν ήμουν στη φάση να αγοράσω την πρώτη μου τύπου LP δε θα την επέλεγα, θα προτιμούσα μια
κοντά στις «προδιαγραφές» της στάνταρ LP, αλλά περί ορέξεως... Αν σου αρέσει, όρμα!

GVen:
Κοίτα στα μεταχειρισμένα. Σ αυτά τα λεφτά παίρνει πολύ καλύτερο όργανο.
Όπως για παραδειγμα:

https://smart.noiz.gr/details.php?id=482487

Αν και κοντεύω  να γίνω γραφικός, το συγκεκριμένο όργανο βάζει κάτω τις epiphone για πλάκα. Και σε ποιότητα και σε ήχο. Δεν έχει καμία σχέση μ αυτό που ψάχνεις, είναι κλάσεις ανώτερη. Μην κολλάς ότι είναι Μεταχειρισμένη. Δε θα θες να την αλλάξεις μετά.
Έχω την ίδια σε άλλο χρώμα και είμαι κατευχαριστημενος.  Τώρα αν δε σ αρέσει το χρώμα...τι να πω. Χάνεις. Πάντως έχει κι άλλες αγγελίες με πολύ αξιόλογες επιλογές στην τιμή που θες, απλά δεν είναι les Paul στυλ.

GVen:
Αν  θες πάντως καινούργια θα σου πρότεινα αυτή
https://www.karatzios.gr/default.aspx?Index=9&Id=12&CategoryId=2278&LangId=1&ItemId=42825

Πολύ πιο κοντά σε χαρακτηριστικά les paul, όμορφη και πολύ τίμια για τα λεφτά της.

Πάντως θα επιμείνω στην παραπάνω  που σου έγραψα.

dimitris21:
Ευχαριστω...παντως δεν ψηνομαι για μεταχειρισμενη..κ αυτη που ανεφερα και γενικα κατι σε αυτα τα λεφτα κοιταω κ οταν λεω les paul το λεω κυριως λογω shape

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View