Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μαγνήτες και ηλεκτρικά

Συνδεσμολογία για H/B και S/C

<< < (4/4)

vegos:

--- Παράθεση από: panixgr στις 13/09/18, 21:39 ---χμμμ αλλα ο πυκνωτής δεν επιτρέπει DC ρεύμα οπότε έχει άπειρη αντίσταση... αρα τα 250 στην φόρμουλα γίνεται άπειρο.
--- Τέλος παράθεσης ---
Για το volume λέω, το tone δεν το έπιασα καθόλου στην εξίσωση. Φαντάζομαι κι αυτό θα επηρεάζει, αλλά όχι τόσο...
Όσο υπάρχει το ποτενσιόμετρο, πάντα θα έχεις την συνολική του αντίσταση παράλληλα με το μαγνήτη, αφού το 1 πάει στην έξοδο και το 3 στην γη.
Και όπως λες πάντως θα καταλάβει κάποιος αν είναι μονός ή διπλός. Απλά τα kΩ που θα πάρεις δεν θα είναι τα πραγματικά. Θα είναι στο περίπου...

panixgr:
σωστο.

BitCollector:
Κύριοι ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δυστυχώς έχω κάτι τρεχάματα και δεν μπόρεσα να κάνω όλες τις δοκιμές. Πάντως το pot αν θυμάμαι καλά όταν τα είδα πριν το συνδέσω έλεγε Β, που νομίζω πως είναι το γραμμικό.

Στο μεταξύ διαπίστωσα ότι οι μαγνήτες είναι συνδεμένοι παράλληλα. Ο ΗΒ δίνει (ανάμεσα στην έξοδο του switch και τη γείωση) 11.7Κ διπλός και 5.9 μονός. Ο SC δίνει 2,7Κ και ο συνδυασμός τους 2,2Κ και 1,85Κ! Τις επόμενες μέρες ελπίζω να μπορέσω να ξεκολλήσω το tone και να το δοκιμάσω.

panixgr:

--- Παράθεση από: BitCollector στις 13/09/18, 23:04 ---Κύριοι ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δυστυχώς έχω κάτι τρεχάματα και δεν μπόρεσα να κάνω όλες τις δοκιμές. Πάντως το pot αν θυμάμαι καλά όταν τα είδα πριν το συνδέσω έλεγε Β, που νομίζω πως είναι το γραμμικό.

Στο μεταξύ διαπίστωσα ότι οι μαγνήτες είναι συνδεμένοι παράλληλα. Ο ΗΒ δίνει (ανάμεσα στην έξοδο του switch και τη γείωση) 11.7Κ διπλός και 5.9 μονός. Ο SC δίνει 2,7Κ και ο συνδυασμός τους 2,2Κ και 1,85Κ! Τις επόμενες μέρες ελπίζω να μπορέσω να ξεκολλήσω το tone και να το δοκιμάσω.

--- Τέλος παράθεσης ---
παράλληλα είναι στην μεσαία θέση, απολύτως φυσιολογικό, επίσης τα νούμερα που παίρνεις συνάδουν με τον τύπο των αντιστάσεων εν παραλλήλω. Εκει που μου φαίνεται λίγο παράξενο είναι στα 2.7K του SC..... χμμμμ μήπως είναι παράλληλα τα πηνία σε αυτόν? έχει σίγουρα 2 καλώδια? Καμια πληροφορία για αυτον τον μαγνήτη?

BitCollector:
Ε, ναι... ανακάλυψα την πενικιλίνη! Για κάποιον λόγο νόμιζα ότι ο συνδυασμός θα δίνει ισχυρότερο σήμα επειδή είναι σε σειρά. Αντέστρεψα τα καλώδια του "μονού" και τελικά φαίνεται πως απλώς ήταν σε αντίθετη φάση και έδιναν έναν περίεργο "λεπτό" ήχο, όχι άσχημο ωστόσο.

Ο SC είναι ένας Vintage Rails SD και συγκεκριμένα το παλιό μοντέλο που έχει 2 καλώδια + shielding. Όντως τα δυο πηνία είναι παράλληλα. Με τα καλώδια που έχει δεν μπορώ να τα βάλω σε σειρά (η νεότερη έκδοση έχει 4 καλώδια και μπορείς να το κάνεις αυτό). Αν κάνω split τότε ακούγονται μόνο οι 3 πάνω ή κάτω χορδές! Το θέμα είναι ότι ο μαγνήτης ακούγεται πολύ χαμηλά σε σχέση με τον HB. Δεν μπορώ να τον σηκώσω (πιστεύω ότι αυτό θα κάνει καλύτερα τα πράγματα) αν δεν σκάψω το σώμα. Θα δοκιμάσω κι έναν απλό SC, αν και φοβάμαι ότι θα έχω θέμα με το 500άρι της έντασης.

Πολύ μπέρδεμα οι customιές τελικά...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View