Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Εισαγωγη οργανων και εξοπλισμου απο Αμερικη

(1/3) > >>

ACHIEVE PERFECTION:
Γεια σας παιδιά,
σκέφτομαι να εισάγω μια Jackson Limited Edition από Αμερική και θέλω να μάθω 1-2 πράγματα για τα τελωνεία κτλ. Καταρχήν με την αύξηση της φάπας (ΦΠΑ κοινώς) οι τελωνειακοί δασμοί είναι το (19+4)%=23% της ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ της κιθάρας (τιμή κιθάρας+μεταφορικά); Και το πιο σημαντικό τώρα που δεν το βρήκα σε άλλα topics. Αν εγώ ψήσω τον Αμερικανό να μου την στείλει ως δώρο, αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι η κιθάρα θα αποζημιωθώ πλήρως ή θα πάρω τα 3;;; :-X

Marios Demigod:

--- Παράθεση από: ACHIEVE PERFECTION στις 21/10/06, 00:06 ---Καταρχήν με την αύξηση της φάπας (ΦΠΑ κοινώς) οι τελωνειακοί δασμοί είναι το (19+4)%=23% της ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ της κιθάρας (τιμή κιθάρας+μεταφορικά); Και το πιο σημαντικό τώρα που δεν το βρήκα σε άλλα topics. Αν εγώ ψήσω τον Αμερικανό να μου την στείλει ως δώρο, αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι η κιθάρα θα αποζημιωθώ πλήρως ή θα πάρω τα 3;;; :-X

--- Τέλος παράθεσης ---

Ναι, και στα δυο!!

ACHIEVE PERFECTION:
Όπα όπα... Όταν λες ναι και στα δύο σημαίνει ότι το τελωνείο είναι 23% (ωραία μέχρι εδώ :)) και ότι θα πάρω αποζημίωση για την κιθάρα ή θα πάρω τον πούλο??? Που πάει το δεύτερο ναι??? :P

Marios Demigod:
Αναλυτικα:
1) Θα πληρωσεις + 23% της αναγραφομενης τιμης μαζι με τα μεταφορικα.
2) Αν ψησεις τον πωλητη να σου το στειλει ως δωρο συμβαινουν 2 πραγματα. Αν το πακετο βγει κατω απο ~60 ευρω (με τα μεταφοικα), δηλαδη τα μεταφορικα ειναι κατω απο περιπου 60 ευρω (δεν ειμαι σιγουρος για το οριο) δεν εχει φορους. Αν ομως συμβει τιποτα αποζημιωνεσαι για την τιμη που αναγραφεται. Δηλαδη τιποτα!
Η αλλη περιπτωση ειναι οι τελωνιακοι να μην χαψουν το παραμυθι περι δωρου και να το τιμολογησουν συμφωνα με καποια επισημη λιστα τιμων. Μπορει και περισσοτερο απ'οσα τελικα πληρωσες.

Συνοψιζοντας, ειναι λιγο μαλακια η ολη φαση αλλα αν πραγματικα αξιζει το +23% καν'το. Αλλιως κοιτα να βρεις κατι απο Ευρωπη.  ;)
*Γουσταρω πολυ Jacksonies, εχεις καμια φωτο?

ACHIEVE PERFECTION:
Σε περίπτωση που κάποιος την φέρει ο ίδιος Ελλάδα, δηλαδή την πάρει μαζί του στο αεροπλάνο (στις θέσεις επιβατών μην πάθει και τίποτα) τότε προφανώς γλιτώνεις και φόρους και μεταφορικά και λοιπές παπ***ές έτσι; :-X Αν ισχύει αυτό θα ψήσω κάποιον φίλο να την φέρει όποτε έρθει Ελλάδα (γιορτές κτλ.). Κατά τη γνώμη μου ίσως θα έπρεπε να έχουν χαμηλότερους δασμούς όταν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν μπορείς να βρεις το συγκεκριμένο προιόν εντός Ελλάδας. Γιατί σε αυτή την περίπτωση δεν επιβαρύνεις την ελληνική οικονομία απ τη στιγμή που η τελευταία δεν στηρίζεται στο συγκεκριμένο προιόν για την πρόοδό της! Τέλος πάντων, μην αρχίσουμε αυτά τώρα... Η συγκεκριμένη είναι η Jackson Jenna Jameson King V KV3. Αρχικά δεν πήγαινα για την συγκεκριμένη- πήγαινα για μια King V σε Red Ghost Flames αλλά μετά κατάλαβα ότι η τελευταία ήταν custom shop. Βλακεία πάντως γιατί η Jackson βγάζει την king v made in Japan σε Black Ghost Flames και Blue Ghost Flames αλλά όχι σε Red Ghost Flames. Τι περίεργοι άνθρωποι... ??? Για την Jenna μπείτε στο site της Jackson, είναι στην σειρά X. Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε καν Ευρώπη... :(

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View