Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Βοήθεια σχετικά με ηχογράφηση

(1/6) > >>

labis80:
Καλησπέρα.Λοιπόν θα μπω κατευθείαν στο θέμα.
Είμαστε μια μπάντα που βρίσκεται σε προετοιμασια για ηχογράφηση...αλλα δυστυχώς ο τραγουδιστής μας λόγω ασθένειας δε μπορεί να συμμετάσχει προς το παρόν στις ηχογραφήσεις...αμα καθυστερήσει όμως προκύπτουν καποια άλλα κοληματα...τελοσπάντων για να μην τα πολυλογώ ηθελα να ρωτήσω το εξης.
Αν παμε να ηχογραφήσουμε τα κομμάτια μας κανονικα στο studio χωρις τα φωνητικά μπορεί μετα απο καποιο διαστημα που θα γίνει καλα ο τραγουδιστης να παμε να ηχογραφίσει απο πάνω τα φωνητικά?
Η ηχογράφηση θα γίνει σε studio με δικά μας εξοδα (απο αυτά τα studio δλδ που πληρώνεις με την ώρα)
Ηχολήπτης δεν υπάρχει δυστυχώς εκτός αν υπάρχουν studio με ηχολήπτη διαθεσιμο (αλλα κατι τετοιο δεν εχω ακουσει , συνηθως οι μπαντες ηχογραφούν μονες τους)..ξέρετε αν μπορούμε να εξυπηρετηθούμε ή πρεπει να περιμένουμε να γινει καλα ο τραγουδιστης και να ηχογραφήσουμε όλοι μαζι..

Θέλω τα φώτα σας για το τι μπορουμε να κανουμε...Δεν εχουμε πείρα απο ηχογραφήσεις καθολου οπως καταλαβατε.
Ευχαριστω.

Βραζίλης:
Βέβαια γίνεται να ηχογραφήσει αργότερα τα φωνητικά!

Κάντε την ηχογράφησή σας τώρα που βιαζόσαστε... και μετά τα υπόλοιπα είναι απλά: ο τραγουδιστής ακούει την ηχογράφηση, γράφει τη φωνή του σε ξεχωριστή ηχογράφηση (στον Η/Υ) και μετά με ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου θα βάλετε τυχόν εφέ και θα κάνετε τη μίξη.

parlats:

--- Παράθεση από: labis80 στις 24/11/06, 03:54 ---Ηχολήπτης δεν υπάρχει δυστυχώς εκτός αν υπάρχουν studio με ηχολήπτη διαθεσιμο (αλλα κατι τετοιο δεν εχω ακουσει , συνηθως οι μπαντες ηχογραφούν μονες τους)..

--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν ισχύει αυτό που λες φίλε μου. Υπάρχουν στούντιο που τα παιδιά που το δουλεύουν ξέρουν πολύ καλά από ηχοληψία, ηχογραφήσεις, mastering κλπ!
Οσο για την απορία σας είναι όπως τα είπε ο Βραζίλης και συνήθως έτσι γίνονται οι ηχογραφήσεις, ο τραγουδιστής γράφει τελευταίος  ;)

Πες σε ποια πόλη, περιοχή βρίσκεσαι να σου προτείνουμε κάποια στούντιο να πάτε για την ηχογράφησή σας!

labis80:

--- Παράθεση από: parlats στις 24/11/06, 10:10 ---
--- Παράθεση από: labis80 στις 24/11/06, 03:54 ---Ηχολήπτης δεν υπάρχει δυστυχώς εκτός αν υπάρχουν studio με ηχολήπτη διαθεσιμο (αλλα κατι τετοιο δεν εχω ακουσει , συνηθως οι μπαντες ηχογραφούν μονες τους)..

--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν ισχύει αυτό που λες φίλε μου. Υπάρχουν στούντιο που τα παιδιά που το δουλεύουν ξέρουν πολύ καλά από ηχοληψία, ηχογραφήσεις, mastering κλπ!
Οσο για την απορία σας είναι όπως τα είπε ο Βραζίλης και συνήθως έτσι γίνονται οι ηχογραφήσεις, ο τραγουδιστής γράφει τελευταίος  ;)

Πες σε ποια πόλη, περιοχή βρίσκεσαι να σου προτείνουμε κάποια στούντιο να πάτε για την ηχογράφησή σας!

--- Τέλος παράθεσης ---

Παιδιά ευχαριστώ με ανακούφισαν οι απαντησεις σας. :)

Αθήνα κέντρο μας βολεύει αλλα αν υπάρχει καποιο καλό studio και αλλου που να βολέυει η συγκοινωνια(τραίνο, μετρό) παμε και εκει.

labis80:

--- Παράθεση από: Βραζίλης στις 24/11/06, 08:40 ---Βέβαια γίνεται να ηχογραφήσει αργότερα τα φωνητικά!

Κάντε την ηχογράφησή σας τώρα που βιαζόσαστε... και μετά τα υπόλοιπα είναι απλά: ο τραγουδιστής ακούει την ηχογράφηση, γράφει τη φωνή του σε ξεχωριστή ηχογράφηση (στον Η/Υ) και μετά με ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου θα βάλετε τυχόν εφέ και θα κάνετε τη μίξη.

--- Τέλος παράθεσης ---

Οσο για ηχογραφγηση στον υπολογιστή ας πουμε πως αυτο δε γίνεται για διαφορους λόγους.Η ηχογράφηση πρεπει να γίνει σε studio και του τραγουδιστή.Επισης ήθελα να μου πείτε σε τι μορφή πρέπει να πάμε την ηχογράφηση χωρίς φωνητικά όταν θα ηχογραφήσει ο τραγουδιστής μας.Προφανως θα μας τη δόσουν σε καποιο cd γραμμένη απο το studio και θα το πάμε ξανα τη δεύτερη φορά?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View