Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Ενισχυτές

Ερώτηση για αγορά λαμπάτου!!

(1/5) > >>

MakisSRV:
Καλή σας μέρα φίλοι συμφορουμίτες,λέω να αγοράσω αυτόν εδώ τον ενισχυτή http://www.kustom.com/product_detail.aspx?TypeID=2&FamilyID=77&ProductID=74&Tab=0 .Παίζω κυρίως classic rock,Blues,αλλά τυχαίνουν και φορές που παίζω και expirimental σε φάση Satriani,Malmsteen.Απ'οτι μου φαίνεται πρέπει να κάνει αυτός ο ενισχυτής.Και άλλη μία περίπτωση είναι και αυτός http://www.kustom.com/product_detail.aspx?TypeID=2&FamilyID=75&ProductID=100&Tab=0 , που είναι φούλ λάμπα αλλά δεν μου φαίνεται να κάνει και για blues,περισσότερο καφριλίδης μου φαίνεται και από το όνομά του.Δεν ξέρω,θέλω τις απόψεις σας και για τους 2. Ο πρώτος είναι υβριδικός και έχει λάμπα στην προενίσχυση 12AX7. Πρέπει, όταν αλλάξω λάμπα να να πάρω ακριβώς την ίδια ή μπορώ π.χ. να χρησιμοποιήσω μία 12ΑU7 ? Απαντήστε μου παίδες όσο πιο γρήγορα γιατί θέλω να προλάβω μια παραγγελία για thomann.

FatBatz:
Προσωπικα τον δευτερο θα πηγαινα να τον ακουσω, να δω αν γινονται αυτα τα ωραια που μας λεει με το volume κλπ. Σαν ιδεα ειναι πολυ καλη, ουσιαστικα ειναι ενας δικαναλος που προσπαθει να εχει συμπεριφορα μονοκαναλου? Ετσι το καταλαβαινω εγω. Ο αλλος, δεν ξερω, αυτα τα κολπα με το βολταζ στη προενισχυση που μας λεει... δηλαδη θελει να τους βγαλει την ψυχη των 12ΑΧ7 για περισσοτερη βρωμια? Ψιλιαζομαι τζιτζικες... :-\ Που τους ακουμε αυτους Αθηνα?

Jezus:
Do-Re-Mi νομιζω τους εχει αθηνα. Για μπλουζ δεν ξερω αν θα σου κανει ο πρωτος, αλλα αν τον παρεις λαμπιτσα ισως να μην χρειαστει να αλλαξεις ποτε, ισως σε πολλα χρονια, και δεν θα εχεις προβλημα να βρεις μια αξιοπρεπη λαμπα για 15 ευρω. Και ναι λογικα θα μπαινει 12αυ7, αλλα γιατι να το κανεις αυτο, εκτος να χρειαζεται πραγματικα να ριξεις το γκειν κτλ...

FatBatz:
Τι λες για το κονσεπτ του πρωτου, Jesus;

Jezus:
Στους λαμπατους οι 12ΑΧ7 δουλευουν σε υψηλες τασεις, κατι που δεν γινεται στους πιο πολλους υβριδικους και προενισχυτες, οπου οι περισοτεροι τις εχουν για ομορφια και τις τρεχουν με λιγα βολτ π.χ. με μικρη προσφορα στον ηχο απο την λαμπα. Οποτε ακουγεται καλη σκεψη.
Αλλα τον συγκεκριμενο ενισχυτη δεν τον εχω ακουσει οποτε δεν ξερω το αποτελεσμα. Επισης, αν σκεφτεται καποιος να τον παρει, καλο ειναι να τσεκαρει αν γινονται bypass τα εφε, ποσα preset εχει (αν εχει) και πως αλλαζουν, καθως και το τι μεγαφωνο εχει. Φυσικα δεν συζητω οτι το καλυτερο ειναι να τον ακουσει απο κοντα...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View