Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Κιθάρα - Μάρκες και τύποι

Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe

<< < (2/4) > >>

panixgr:

--- Παράθεση από: Mischa στις 29/08/20, 00:40 ---H αληθεια ειναι οτι με κερδισε ο ηχος της hh tele...δεν ειμαι φαν των strat, αλλα superstrat θα εδινα μια ευκαιρια.
Eπομενη επιλογη μετα απο fender telecaster dlx θα ηταν epiphone sg custom.

--- Τέλος παράθεσης ---

σαν ζύγισμα , εργονομία οι στρατ είναι οτι καλυτερο.

Mischa:
Χμμ σιγουρα ξερετε περισσοτερα απο εμενα.  Επιτρεψτε μου μονο να πω το εξης: Η fender πλεον δεν εχει τις καλυτερες strat (βλ silver sky). Επισης, δυσκολα βλεπω πώς με τους μαγνητες της μπορω να παιξω heavy rock/metal. Για παραδειγμα, η lp του Paul Landers (Rammstein) ειναι ideal για τετοιους ηχους.

panixgr:

--- Παράθεση από: Mischa στις 29/08/20, 12:38 ---Χμμ σιγουρα ξερετε περισσοτερα απο εμενα.  Επιτρεψτε μου μονο να πω το εξης: Η fender πλεον δεν εχει τις καλυτερες strat (βλ silver sky). Επισης, δυσκολα βλεπω πώς με τους μαγνητες της μπορω να παιξω heavy rock/metal. Για παραδειγμα, η lp του Paul Landers (Rammstein) ειναι ideal για τετοιους ηχους.

--- Τέλος παράθεσης ---
πίστεψε με, με ένα τόνο παραμόρφωση δεν καταλαβαίνεις αν ειναι LP, strat, Ibanez μπουζούκι ή μαντολίνο.

bironi:

--- Παράθεση από: Mischa στις 29/08/20, 12:38 ---Επιτρεψτε μου μονο να πω το εξης: Η fender πλεον δεν εχει τις καλυτερες strat (βλ silver sky).

--- Τέλος παράθεσης ---
Ποτέ δεν είχε η fender silver sky

Καθόδιος (φλουτσ):
Γειά σου φίλε, αν ψάχνεις αποκλειστικά την deluxe τότε δεν έχεις πολλές επιλογές. Από τη μια η Αμερικάνα έχει στην καλύτερη περίπτωση ενάμιση χιλιάρικο καινούργια, άρα τα 800 που τη βρήκες είναι πολύ καλή τιμή και δε νομίζω να βρεις χαμηλότερη εκτός και αν είναι μαϊμού.
Αν όμως το μπάτζετ σου είναι πιο περιορισμένο πας καρφί για την squier classic vibe. Οι classic vibe είναι η ακριβότερη και ομολογουμένως καλύτερη - ποιοτικότερη σειρα της Squier.

Αν χρειαστείς κάποια αλλαγή θα είναι σε nut, κλειδιά ή και ηλεκτρικά, μπορεί και σε τίποτα.

Σημειωση: Αν υπάρχει η deluxe και στη σειρά vintage modified της Squier, προτίμησε την classic vibe.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View