Ειδικά θέματα > Ηχογραφήσεις και Στούντιο

Η συλλογή μου από VST Plugins

<< < (3/12) > >>

Kosthrash:
Πολύ ωραίο post, +1 για sticky!!!

Αν γίνεται, κάντε και μια αναφορά στο setup που έχετε (κάρτα ήχου, επεξεργαστής, μνήμη) και κυρίως στο setup που δεν έπαιξε ικανοποιητικά (ώστε να τα αποφύγουμε  ;) ;D )

RORY GALLAGHER:
Μπράβο wise one, πολύ ωραίο το ποστ, όπως και το λινκ του φίλου πιο πάνω (το blog έχει και άλλα ενδιαφέροντα άρθρα, για τους μεταλλάδες μεν, βοηθάνε δε ;D ..)
Εμένα με μπρίζωσες ήδη να τα δοκιμάσω και να αρχίσω σιγά σιγά να ξεφορτώνομαι τις παρανομίες που πολλές απ'αυτές είναι πολύ κακό για το τίποτα. Ξεκινάω με ρίπερ να ελαφρύνει (ελπίζω) το σύστημα και πάμε!

Crossroad:
Εγω θα αναφερω το παλιό και ξεχασμενο Native instruments Guitar Combos το οποίο σε κερδίζει με την απλοτητα του, την ευκολία και τη δυνατοτητα να τρεχει σε παλιους υπολογιστες. Η τελευταια εκδοση ειναι του 2005 και περιλαμβανει 3 εξομοιωτες ενισχυτων: marshall, Vox AC, Fender.
Ειναι προγραμμα που επεζησε για λιγο, καθως η εταιρεία το εθαψε πολυ γρηγορα για χαρη του guitar rig. (ισως ειμαι ο μονος Έλλην που το χρησιμοποιει!)  :-\

Wise_One:
Δύο ακόμα plugins που αξίζουν

SonEQ: Το... αντίπαλο δέος αν θέλετε του Stillwell 1973, είναι free και πιο παραμετροποιήσιμο, βασίζεται κι αυτό στο Neve 1073. Από δοκιμές που έκανα, σε κάποιες περιπτώσεις έχει καλύτερο ήχο από το 1973 αλλά δεν το προτίμησα καθώς δεν έχει presets και μπορώ πανεύκολα να καταστρέψω τον ήχο λόγω των περισσότερων επιλογών που προσφέρει.

Satson: Εδώ έχουμε ένα πολύ ενδιαφέρον plugin. Προσομειώνει ήχο αναλογικής κονσόλας, αφού αν τοποθετηθεί σ' όλα τα κανάλια προσθέτει saturation κι άλλα ωραία πράγματα, ζωντανεύοντας τη μίξη και "κολλώντας" όλα τα επιμέρους στοιχεία. Ποιό είναι το θέμα τώρα! Το plugin κοστίζει 39 δολλάρια αλλά δεν έχει demo. Από βίντεο, κλιπάκια και σχόλια που έχω δει/ακούσει, όντως έχει πολύ θετικά αποτελέσματα στο κομμάτι. Το GAS δε μου 'χει φύγει ακόμα για το Satson, αλλά δίνεις 30 ευρώ για κάτι που δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς σωστά; Και γιατί να μη βάλεις το FerricTDS που έτσι κι αλλιώς είναι saturator; Απλά δε μπορώ να το συγκρίνων 1-προς-1 με το Ferric αφού δεν έχει demo!

@jim.ni: σε κόβω για Lecto guy...

@RORY: και για σας τους ροκάδες έχει ο LePou, o HyBrit με τις κατάλληλες ρυθμίσεις θα είναι κουτί για σένα... Θα σου στείλω αύριο κλιπάκι (δεν είμαι σπίτι σήμερα)

@Crossroad: Ούτε καν το ήξερα! Απορώ αν υπάρχει πουθενά πια...

zeoy:

--- Παράθεση από: Crossroad στις 15/02/12, 20:21 ---Εγω θα αναφερω το παλιό και ξεχασμενο Native instruments Guitar Combos το οποίο σε κερδίζει με την απλοτητα του, την ευκολία και τη δυνατοτητα να τρεχει σε παλιους υπολογιστες. Η τελευταια εκδοση ειναι του 2005 και περιλαμβανει 3 εξομοιωτες ενισχυτων: marshall, Vox AC, Fender.
Ειναι προγραμμα που επεζησε για λιγο, καθως η εταιρεία το εθαψε πολυ γρηγορα για χαρη του guitar rig. (ισως ειμαι ο μονος Έλλην που το χρησιμοποιει!)  :-\

--- Τέλος παράθεσης ---

πού το θυμήθηκες ρε φίλε;  ;D
Το είχα δοκιμάσει τότε και ο Plexi νομίζω πως ήταν αρκετά συμπαθητικός.

Ένα freebie που μου άρεσε πολύ όταν βγήκε ήταν το British Valve Custom της Studio Devil: http://www.studiodevil.com/products/british_valve_custom/

Είχα γράψει και 2 demos τότε με αυτό (υπάρχουν στην πιο πάνω σελίδα) που δείχνουν την clean πλευρά του παρότι είναι προσομοίωση Marshall stack. Προσομοιώνει έναν ενισχυτή μόνο και μια καμπίνα (4χ12) μόνο αλλά νομίζω ότι το κάνει πολύ καλά.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View