Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Ενισχυτές

Κατασκευή DIY: Λαμπάτος Ενισχυτής HighOctane Ax84, Class A, 5-20w

<< < (14/17) > >>

Jezus:

--- Παράθεση από: ibanezbass στις 03/11/11, 17:26 ---Η κατασκευή εγινε σε αρκετα μικρο κουτι και ο μετασχηματιστης θα πρεπει να τοποθετηθει κολλητα με την κυριως πλακετα για να χωρεσει μεσα το τροφοδοτικο....θα υπαρξει προβλημα με παρεμβολες λογω μαγνητικου πεδιου? ???

--- Τέλος παράθεσης ---

Αν τελικα μολις το ολοκληρωσεις παρατηρισεις βομβο, υπαρχει παντα και η λυση του να κανεις shielding, δηλαδη να βαλεις ενα φυλο (συνηθως χαλκος ή μολυβδος, και αλουμινιο καποιες φορες) αναμεσα στον μετασχηματιστη και στη πλακετα που περιεχει τον προενισχυτη το οποιο να μειωνει τις Η/Μ παρεμβολες.

ibanezbass:

--- Παράθεση από: Jezus στις 04/11/11, 17:52 ---
--- Παράθεση από: ibanezbass στις 03/11/11, 17:26 ---Η κατασκευή εγινε σε αρκετα μικρο κουτι και ο μετασχηματιστης θα πρεπει να τοποθετηθει κολλητα με την κυριως πλακετα για να χωρεσει μεσα το τροφοδοτικο....θα υπαρξει προβλημα με παρεμβολες λογω μαγνητικου πεδιου? ???

--- Τέλος παράθεσης ---

Αν τελικα μολις το ολοκληρωσεις παρατηρισεις βομβο, υπαρχει παντα και η λυση του να κανεις shielding, δηλαδη να βαλεις ενα φυλο (συνηθως χαλκος ή μολυβδος, και αλουμινιο καποιες φορες) αναμεσα στον μετασχηματιστη και στη πλακετα που περιεχει τον προενισχυτη το οποιο να μειωνει τις Η/Μ παρεμβολες.

--- Τέλος παράθεσης ---

Μονο αλουμινοχαρτο παιζει να χωρεσει....θα κανει δουλεια? ;D

Jezus:
Ε ξεβιδωσε την πλακετουλα και βαλτη λιγο πιο μπροστα!  ;D
Αλουμινοχαρτο δεν νομιζω να κανει δουλεια, και συνηθως τα φυλα που βαζουν ειναι αρκετα χοντρα, αλλα ισως αν βαλεις φυλο χαλκου (σαν αυτα που βαζουν π.χ. σε καλα ενεργα μπασα στο cavity που στεγαζει τα ηλεκτρονικα) να κανει δουλεια.

ibanezbass:

--- Παράθεση από: Jezus στις 05/11/11, 18:44 ---Ε ξεβιδωσε την πλακετουλα και βαλτη λιγο πιο μπροστα!  ;D
Αλουμινοχαρτο δεν νομιζω να κανει δουλεια, και συνηθως τα φυλα που βαζουν ειναι αρκετα χοντρα, αλλα ισως αν βαλεις φυλο χαλκου (σαν αυτα που βαζουν π.χ. σε καλα ενεργα μπασα στο cavity που στεγαζει τα ηλεκτρονικα) να κανει δουλεια.

--- Τέλος παράθεσης ---
Τα ποτενσιομετρα ειναι onboard και η πλακετα ακουμπαει στο μπροστα μερος του σασι...οποτε δεν παιζει τετοιο ενδεχομενο!
Τελος παντων,ας μην ''μολυνουμε'' το θεμα ;D
Ευχαριστω για την βοηθεια σας

Ntinos_61:
Καλησπέρα  Ανδριανε, μπράβο για την δουλειά σου!!!! Υλοποίησα πρόσφατα έναν SEL όχι από κιτ αλλά με υλικά που αγόρασα από εδώ και από εκεί..Όλα καλά οι λυχνίες ανάβουν μόνο π έχω πολύ χαμηλό bias στην ΚT88 περίπου 70mV ενώ έχω το ποτ της ρύθμισης τέρμα ανοιχτό....Δυστυχώς το ηχείο το έχω εκεί που κάνω πρόβα και δεν έχω ακούσει ακόμα τι παίζει από ήχο.Ο τροφοδοσίας είναι παραγγελία στον γιατρά με πιο μεγάλα χαρακτηριστικά από τον 270EX. Έχω  180VAmp με 150mA 270-0-275 κλπ που μου δίνουν 401V στα B+.Τι λες να οφείλεται για το χαμηλό bias ? Η αντίσταση ακριβείας είναι 1 % και το ποτ 1Κ, λες να φταίει αυτό?

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View