Αποστολέας Θέμα: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;  (Αναγνώστηκε 16083 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Σήμερα το πρωί κατέβηκα στο κέντρο της Αθήνας για να κοιτάξω για καμιά καινούργια κιθάρα.. Από καιρό ψηνόμουνα για μια 24άρα (αναφέρομαι στον αριθμό των τάστων), με καλή/αξιόπιστη γέφυρα τύπου floyd rose και παράλληλα ένα ωραίο αισθητικό σύνολο (τουλάχιστον για τα γούστα μου).. Αφού έκανα βόλτα σε σχεδόν όλα τα μαγαζιά του κέντρου που γνωρίζω (Αρμάος, Καγμάκης, Κουρμπής, Guitar Store, Κοντοσταυλάκης, Τρίμμης - ο Δήμου ήταν κλειστός) διαπίστωσα με λύπη ότι η κατάσταση στην αγορά των μουσικών οργάνων είναι σχεδόν αποκαρδιωτική..

Για να ξεκαθαρίσω, δεν αναφέρομαι στην εξυπηρέτηση η οποία σε γενικές γραμμές ήταν καλή (το τελευταίο το αναφέρω παρόλο που δεν μου αρέσει να γενικεύω, ενώ δικαιολογώ κάποιον υπάλληλο ο οποίος βρίσκεται σε κακή μέρα και δεν είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικός) με πρώτο και καλύτερο τον Τρίμμη (μιλάω για το νεαρό υπάλληλο και όχι για τον ιδιοκτήτη) στον οποίο όσες φορές έχω πάει πραγματικά μου δίνει την εντύπωση ότι ενδιαφέρεται να σε εξυπηρετήσει και δεν περιμένει απλά να τελειώσει το ωράριο του για να φύγει.. Βέβαια και τα λοιπά παιδιά με τους οποίους συνομίλησα ήταν ΟΚ..

Αυτό που μου έκανε άσχημη εντύπωση ήταν η έλλειψη κομματιών.. Νομίζω ότι η εποχή που πήγαινες σε ένα μαγαζί, έβλεπες 40 κιθάρες στην έκθεση και κάτω στην αποθήκη υπήρχαν άλλες 100 σε διαφορετικά χρώματα και επιλογές έχει περάσει ανεπιστρεπτί.. Οι μαγαζάτορες πλέον δεν στοκάρουν, αλλά παίρνουν ένα κομμάτι από μερικές best-seller κιθάρες και όταν το πουλήσουν ξαναπαραγγέλνουν από τον προμηθευτή.. Προσωπικά το να αγοράσω το κομμάτι της έκθεσης δεν μου αρέσει σαν ιδέα (αν και σήμερα το έκανα, μιας και εν τέλει η κιθάρα που επέλεξα δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβή) διότι μπορεί να φέρει σημάδια από γρατζουνιές, χτυπήματα τα οποία να μην μπορείς να τα διακρίνεις με ένα γρήγορο επιτόπιο έλεγχο.. Επίσης η ποικιλία του παρελθόντος δεν υπάρχει πλέον.. Υπάρχουν 5 κιθάρες τύπου Α, 5 κιθάρες τύπου Β και αυτό είναι όλο..

Φαντάζομαι ότι όλα αυτά είναι μια κοινή διαπίστωση.. Απλά στο δρόμο της επιστροφής σκεφτόμουνα συνέχεια ότι από την μία, για τον καταναλωτή αυτή η εικόνα στα καταστήματα δεν είναι και ότι καλυτερο, αλλά φυσικά δεν μπορείς να παραβλέψεις και την οικονομική κρίση που δεν επιτρέπει στους μαγαζάτορες να προβούν σε "ανοίγματα".. Νομίζω ότι μια λύση θα ήταν ένας συνεταιρισμός ή καλύτερα η δημιουργία ενός ή δύο μεγάλων καταστημάτων που θα έχουν μεγάλη ποικιλία, θα είναι ευρύχωρα και γενικά ο καταναλωτής θα χαίρεται να πηγαίνει, να συνομιλεί με άλλους μουσικούς να ανταλλάζει απόψεις, κλπ.. Προσωπική μου άποψη είναι ότι θέμα ανόδου τιμών λόγω μείωσης ανταγωνισμού δεν υπάρχει διότι στο σημείο που έχουμε φτάσει σήμερα, ανταγωνιστής ενός μαγαζάτορα δεν είναι ο διπλανός του, αλλά τα online καταστήματα (ξέχασα να αναφέρω ότι βρήκα τις τιμές αρκετά alligned με αυτές του εξωτερικού)..

Πραγματικά όσο το φέρνω στο μυαλό μου βρίσκω όλο και περισσότερα πλεονεκτήματα σε μια τέτοια ιδέα.. Από την άλλη, οι μαγαζάτορες (μεγάλης ηλικίας οι περισσότεροι) οι οποίοι είδαν με τα μάτια τους τις καλές εποχές των καταστημάτων τους, δικαιολογούνται να είναι διστακτικοί σε κάτι τέτοιο.. Πιστεύω πως όσο περνάει ο καιρός, και τα καταστήματα θα περνάνε από τους πατεράδες στα παιδιά τους, στο τέλος η ιδέα μιας "συνεργασίας" θα αποκτά όλο και περισσότερους θιασώτες..

Από την άλλη βέβαια, υπάρχουν και οι νοσταλγοί των μικρών καταστημάτων, της διαπροσωπικής επαφής, της κουβέντας με τον μαγαζάτορα και πολλών άλλων πλεονεκτημάτων, κυρίως συναισθηματικής φύσεως.. Εν τέλει πιστεύω ότι όλα είναι μια ιδέα και εν προκειμένου κάποιος μουσικός να βρίσκει μεγάλύτερη ποικιλία, μπορεί να ανεχτεί ένα πιο απρόσωπο κατάστημα.. Στο κάτω-κάτω, κανείς δεν αποκλείει την ύπαρξη καλού και φιλικού κλίματος σε ένα μεγάλο κατάστημα.. Στο χέρι των ιδιοκτητών είναι αν θα το καταφέρουν ή όχι..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
η δημιουργία των online καταστημάτων πρέπει να ήταν το μεγαλύτερο χτύπημα στα καταστήματα που αναφέρεις και όχι μόνο στα κιθαριστικά...
αλλά εδώ ο άλλος βλέπει το κατάστημά του, που για χρόνια πουλούσε σαν τρελό, μιας και οι μόνοι ανταγωνιστές του ήταν τα υπόλοιπα καταστήματα της περιοχής, να χάνει σε πολύ μικρή περίοδο μεγάλο μέρος της πελατείας και να αναγκάζεται, για να πουλήσει, να μειώσει τις τιμές του και τα έσοδά του σε αντίστοιχου καταστήματος με πολύ μικρότερα λειτουργικά έξοδα....
ίσως να ήταν λύση αυτή η ένωση των καταστημάτων...αλλά 1ον, θέλει τεράστια οργάνωση και κόπο που δε νομίζω πως οι μαγαζάτορες θα έβλεπαν....τόσο κερδοφόρα για να την ξεκινήσουν και 2ον αυτό που είπες για τις διαπροσωπικές σχέσεις....η κατηγορία των μαγαζιών μουσικών οργάνων είναι από τα λίγα καταστήματα που παίρνεις τέτοια εξυπηρέτηση και μπορείς να δημιουργήσεις και κάποια σχέση με τον πωλητή, μάλλον λόγω του είδους του καταστήματος.....θα ήταν κρίμα, αν τελικά γινόταν αυτό που σκέφτηκες να χανόταν αυτή η σχέση....

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
η δημιουργία των online καταστημάτων πρέπει να ήταν το μεγαλύτερο χτύπημα στα καταστήματα που αναφέρεις και όχι μόνο στα κιθαριστικά...
αλλά εδώ ο άλλος βλέπει το κατάστημά του, που για χρόνια πουλούσε σαν τρελό, μιας και οι μόνοι ανταγωνιστές του ήταν τα υπόλοιπα καταστήματα της περιοχής, να χάνει σε πολύ μικρή περίοδο μεγάλο μέρος της πελατείας και να αναγκάζεται, για να πουλήσει, να μειώσει τις τιμές του και τα έσοδά του σε αντίστοιχου καταστήματος με πολύ μικρότερα λειτουργικά έξοδα....
ίσως να ήταν λύση αυτή η ένωση των καταστημάτων...αλλά 1ον, θέλει τεράστια οργάνωση και κόπο που δε νομίζω πως οι μαγαζάτορες θα έβλεπαν....τόσο κερδοφόρα για να την ξεκινήσουν και 2ον αυτό που είπες για τις διαπροσωπικές σχέσεις....η κατηγορία των μαγαζιών μουσικών οργάνων είναι από τα λίγα καταστήματα που παίρνεις τέτοια εξυπηρέτηση και μπορείς να δημιουργήσεις και κάποια σχέση με τον πωλητή, μάλλον λόγω του είδους του καταστήματος.....θα ήταν κρίμα, αν τελικά γινόταν αυτό που σκέφτηκες να χανόταν αυτή η σχέση....
Συμφωνώ ότι η δημιουργία σχέσης με τον πωλητή, ιδιαίτερα σε είδη όπως αυτά της μουσικής είναι πολύ σημαντικά, ώστε να έχεις την άνεση πχ μια μέρα να δείς μια άλλη κιθάρα, να συζητήσεις για νέα προϊόντα κτλ και στην τελική γιατί να τα σκάσεις σε έναν ξένο??Αλλα έλα που οι τιμές του ξένου είναι κατα πολύ χαμηλότερες...οπότε ο καθένας κοιτάει την τσέπη του...
Και δεν μιλάμε για διαφορές 50 ευρώ που στην τελική τόσα θα πάνε περίπου τα μεταφορικά, έχω συγκρίνει τιμές σε πολλά μαγαζιά με θωμά κτλ και μιλαμε για τεράστιες διαφορές..Σε άλλο ποστ είχα γράψει για ένα ενισχυτή λάμπα 350 περιπου ευρώ διαφορά και σε μια Ovation κιθάρα κοντά στα 200...Δεν νομίζω ότι περισσεύουν σε κανέναν απο εμάς..
Τι μπορεί να γίνει? Αυτό είναι άγνωστο...Ας αντιμετωπίσουν και εκείνοι τον πελάτη με πιο επαγγελματικό τρόπο, ας κάνουν καλύτερες τιμές, προσφορές πχ σε παλιά μοντέλα κτλ...Δεν νομίζω οτι κανενας απο εμας θα προτιμούσε θωμά αν οι διαφορές ήταν της τάξεως των 50ευρώ...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγώ προσωπικά έχω προτιμήσει ελληνικό μαγαζί για κιθάρα με διαφορά 110Ε περίπου από το μαγαζί του εξωτερικού...και δεν είναι οτι το φυσάω και δε με νοιάζει
τώρα αν η εξυπηρέτηση που πήρα μετά από το μαγαζί ήταν λες και έμπαινε ο Σουηδός τουρίστας...αυτό είναι άλλο θέμα...
συμφωνώ πως σε κανέναν δεν περισσεύουν 100....200....300.....ευρώ....αλλα και να σου περισσεύουν γιατί να πας να τα δώσεις?
αλλά παίζουν πολλοί παράγοντες....όπως...αν ο λαμπάτος ενισχυτής που ανέφερες κάνει 3000Ε αθήνα και 2700 εξωτερικό....σιγά τη διαφορά....
αν είναι όμως 700 εδώ και 400 έξω τότε ναι....εννοείται.....

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
αλλά παίζουν πολλοί παράγοντες....όπως...αν ο λαμπάτος ενισχυτής που ανέφερες κάνει 3000Ε αθήνα και 2700 εξωτερικό....σιγά τη διαφορά....
αν είναι όμως 700 εδώ και 400 έξω τότε ναι....εννοείται.....
Ναι, εννοείται ότι μιλάω πάντα για λογικές διαφορές..Ο συγκεκριμένος με την καμπίνα της ίδιας εταιρείας έκανε εδώ 1600ευρώ ενώ ο θωμάς και το dv247 τον είχαν στα 900-1000...τρελή διαφορά...Όπως και τα 50-100 ευρώ τα λέω για ποσά αγοράς που αντιστοιχούν στο χιλιάρικο...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
εγώ προσωπικά έχω προτιμήσει ελληνικό μαγαζί για κιθάρα με διαφορά 110Ε περίπου από το μαγαζί του εξωτερικού...και δεν είναι οτι το φυσάω και δε με νοιάζει
τώρα αν η εξυπηρέτηση που πήρα μετά από το μαγαζί ήταν λες και έμπαινε ο Σουηδός τουρίστας...αυτό είναι άλλο θέμα...
συμφωνώ πως σε κανέναν δεν περισσεύουν 100....200....300.....ευρώ....αλλα και να σου περισσεύουν γιατί να πας να τα δώσεις?
αλλά παίζουν πολλοί παράγοντες....όπως...αν ο λαμπάτος ενισχυτής που ανέφερες κάνει 3000Ε αθήνα και 2700 εξωτερικό....σιγά τη διαφορά....
αν είναι όμως 700 εδώ και 400 έξω τότε ναι....εννοείται.....
OXI OXI OXI...
Γιατι να ειναι ενταξει η διαφορα 2700 με 3000? δεν καταλαβα....
Ποιος ελληνας σου δινει 3 χρονια εγγυηση, επιστροφη μεσα σε 1 μηνα χωρις ουκ μουκ και αμεση εξυπηρετηση σε καθε προβλημα...??
Προσωπικα εχω βρει μαγαζι που να εξυπηρετει σωστα πριν ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ την αγορα... ετσι ναι αλλα στα τυφλα και χωρις να σου δινει πατημα για να του δωσεις τα λ7 γιατι να του τα δωσεις? και 1 και 2 και 5 ευρω να ειναι...
Πρεπει να κανει κατι ο καταστηματαρχης για να ΚΕΡΔΙΣΕΙ απο σενα αυτα τα λ7... οχι να στα ΒΟΥΤΗΞΕΙ και να κανει τον κινεζο...
that's my view...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πρώτον....
χωρις ουκ μουκ και αμεση εξυπηρετηση
σαλονικιό είναι το ουκ μουκ??  :roll

δεύτερον...
εγώ ήμουνα μαλ**ας που το έκανα αυτό που ανέφερα με την κιθάρα επειδή δεν είχα ΤΗΝ σχέση με το μαγαζί αλλά περίμενα τουλάχιστον μετά από την αγορά καλύτερη αντιμετώπιση.....
στο πρώτο σετάπ (το δωρεάν ε? λόγω της αγοράς του οργάνου) μου κράτησε την κιθάρα 2 βδομάδες και όταν πήγα την προηγούμενη μέρα από όταν μου χε πει να την πάρω να δω πως πήγαινε μου είπε πως θα την πρωτοέπιανε το επόμενο πρωι....δηλαδή την είχε κρατήσει 2 βδομάδες τζάμπα!!!
άλλη φορά αυτά μόνο σε μαγαζί που αποδεδειγμένα έχουν φερθεί και ΘΑ φερθούν σωστά....
α...μου χρέωσε και τις χορδές στο δωρεάν σετάπ (δεν ξέρω αν έτσι γίνεται αλλά εμένα μου κακοφάνηκε...τι σοι δωρεαν σεταπ είναι)...ε και μετά δεν πολυπάτησα....υποθέτω πως τώρα ούτε που θα θυμάται πως έχω αγοράσει κιθάρα από αυτόν... :P

τρίτον...
αν μιλάς για το μαγαζί που είχαμε πάει μαζί στη Θεσσαλονίκη τότε ναι.....
μου φάνηκε για άνθρωπος που θα σου δώσει την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση...
και από τα όσα είπαμε εκείνη τη μέρα πως θα κάνει ότι περνάει απ το χέρι του για την καλύτερη δυνατή τιμή...
σε αυτόν ναι!
να του δώσεις το κάτι παραπάνω.......

και τέλος....
ντάξει...οι διαφορές 200-300Ε είναι εξωφρενικές αλλά αυτές κάτω των 100...πες πως το μαγαζί της Αθήνας έχει μια βιτρίνα....ΠΟΛΥ μικρότερη αγορά να κινηθεί από thomann πχ....υπαλλήλους και ΠΟΛΥ μικρότερα κέρδη καθημερινά.....δεν μπορεί να ακολουθήσει πάντα τις τιμές του thomann...αν και φίλοι μου έχουν βρει (σπάνιο....) στην αθήνα πράγματα πιο φτηνά.....
όσο για την επιστροφή....την εγγύηση κτλ κτλ....αυτό ναι..ίσως να μπορούσαν να το κάνουν και τα ελληνικά μαγαζιά....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Το "ουκ μουκ" ασχολιαστο

Λοιπον τα περι μικροτερου κοινου και βιτρινας και λοιπες μ@λακιες τα ακουω βερεσε..
Διοτι δουλευουν με εξωφρενικα ποσοστα κερδους...
ΚΑι το ξερω απο καταστημα οπου πηγα εχοντας μαζι μου φιλου που ειχε αγορασει συγκεκριμενο μοντελο ενισχυτη για να τον ακουσω(και καλα αφου τον εχω παιξει πολλες φορες τον συγκεκριμενο) και να παρω τιμη...
Ο φιλος τον ειχε παρει απο το ιδιο καταστημα 2 χρονια πριν παω εγω για 750€...
Περα απο τον ασχετοτατο πωλητη και το τεκμηριωνω και αυτο για να μην ειμαι εγω ο κακος, η συζητηση ηταν η ακολουθη:
Πωλ: γεια σας τι θα θελατε?
Εγω:Θα ηθελα να ακουσω τον ταδε ενισχυτη (40αρης λαμπα με 1*12)
Πωλ: Ναι δεν τον εχω εδω, αλλα δεν πειραζει θα ακουσεις τον 80αρη (ιδια σειρα αλλα διπλασια watt και 2*12...)
αυτο ηταν το πιο τρανταχτο διοτι ακουστηκαν και αλλα πραγματα εκεινη τη μερα...

Τωρα παμε και στην ουσια του ποστ...
Φτανουμε στο σημειο οπου ζηταω τιμη..βγαζει τα κομπιουτερακια εφαρμοζει (και καλα?? λεω εγω τωρα) την εκπτωση που θα εκανε και μου λεει ολο χαρα 950€...
κοιταζομαστε με τον φιλο ο οποιος μιλαει για πρωτη φορα σε ολη τη διαρκεια και λεει
"μα εγω πριν απο ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ τον ειχα παρει 750€" (μιλαμε ακριβως για το ιδιο μοντελο και οχι επανεκδοση το διευκρινιζω και αυτο) 
οποτε μεσα σε κλασματα δευτερολεπτων ο πωλητης μου απαντησε:
"Α, αφου εσυ τον πηρες 750€ κι εσυ τοσο θα τον παρεις..."
και τωρα το quiz της ημερας  ;D ;D
Ποιο ακριβως ειναι το ποσοστο κερδους με το οποιο δουλευει αυτο το καταστημα οταν μεσα σε λιγα λεπτα που ημουν εκει μου εκοψε χωρις καμια σκεψη 200€?? :P

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καφροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςς.....
ντάξει...ασχολίαστο.....
προφανώς στα 750Ε έχει κέρδος...ε...οπότε από σένα θα έπαιρνε 200+το αρχικό κέρδος...
αλλά η δικαιολογία της έκπτωσης...."επειδή τον πήρε ο φίλος σου τόσο".... :P τραγικός...
που έγινε αυτό? να πάω κι εγώ με κανα φίλου μου και να του πως πως πήρε μια κιθάρα ένα χιλιάρικο λιγότερο...!!!



Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Καλά, ακούτε τι λέτε? Γιατί να μπει κάποιος στον κόπο και τα έξοδα να στήσει ένα mega μαγαζί για κιθάρες και μουσικά είδη γενικά?
Θέλετε να πάρουμε ένα παράδειγμα? Λοιπόν... ανοίγω εγώ ένα σούπερ ντούπερ μεγαθήριο στυλ Νάκα στο κέντρο με απ'όλα: κιθάρες 100 λογιών, ενισχυτές λαμπάτους και με πορτατίφ, πετάλια μέχρι και ποδηλάτου και 20 άτομα προσωπικό... Ξέρετε σαν τι θα λειτουργήσω τους 6 μήνες που θα καταφέρω να παραμείνω ανοιχτός? Θα είμαι το test - center του Thomann και άλλων παρεμφερών on-line καταστημάτων... θα έρχονται όλοι να δοκιμάζουν τα όργανα, θα τα καταστρέφουν (ποιος θα πάρει στην αρχική τους τιμή τα μεταχειρισμένα όργανα της βιτρίνας) και τελικά θα τα παραγγέλνουν από internet. Γιατί? γιατί θα είναι de-facto φτηνότερα, αφού οι μάγκες εκεί δεν θα έχουν ούτε νοίκια στη Χαριλάου τρικούπη, ούτε ντεκόρ 1.000.000€, ούτε 20 άτομα προσωπικό, ούτε κουκουλοφόρους να τους σπάνε τις βιτρίνες τρεις φορές το χρόνο, και άλλα πολλά έξοδα, τα οποία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να απορροφηθούν, όσο μεγάλη κατανάλωση κι αν έχεις, όσες μαζικές παραγγελίες και να κάνεις...
Σε κάποια άλλη χώρα ίσως, εδώ με τίποτα... ποτέ...

Just my 2 cents...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #10 στις: 19/11/10, 15:01 »
@elrich  Κι ομως υπαρχουν μαγαζατορες που εχουν πιασει το "νοημα" και πλησιαζιυν τιμες thomann και ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ απο σενα την οποια διαφορα με την συμεριφορα τους απεναντι σου... ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #11 στις: 19/11/10, 15:01 »
πολλά + στον elrich που ανέφερε ένα κάρο λόγους που δεν σκέφτηκα....

@m@ster k@frer
αλλά είναι ελάχιστοι....
μπράβο τους όμως που το κάνουν αυτό + την προσαρμογή τιμών

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #12 στις: 19/11/10, 15:01 »
Δυστυχώς οι περισσότεροι έχουν αυτη τη νεοελληνική νοοτροπία του "να κάνουμε την αρπαχτή" και να πιάσουνε λαλακα τον πελάτη...Αυτό είναι γενικό φαινόμενο, δεν συμβαίνει μόνο στα είδη μουσικής..Απλά τώρα το πληρώνουν, γιατί οι περισσότεροι αν όχι όλοι γνωρίζουμε να χρησιμοποιούν υπολογιστές (εννοώ σε σχέση πχ με 15 χρόνια πριν που ελεγες ιντερνετ και κανεις στην Ελλάδα δεν ήξερε τι είναι) και πλέον γνωρίζουμε και τι τιμές παίζουν στο εξωτερικό...Το περίεργο βέβαια της υπόθεσης είναι οτι δεν κάνουν τιποτα οι επιχειρηματίες για να αντιστραφεί η κατάσταση...Ο καθένας μας αν έβλεπε τέτοιο ανταγωνισμό απο εξωτερικό δεν θα προσπαθούσε να κάνει κάτι???
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #13 στις: 22/11/10, 11:12 »
 Ένα θετικό είναι ότι κάποια λίγα καταστήματα κάνουν σε μερικά προϊόντα καλύτερες τιμές (κι από Thomann!) όσο "σφίγγει" η κρίση. Θέλει όμως πολύ ψάξιμο γιατί όπως είπα, είναι λίγα τα προϊόντα που συμφέρουν.
 Π.χ. ένα καταστημα που είχε φθηνά έναν ενισχυτή που με ενδιεφερε, έχει ακριβα τις κιθάρες και λοιπά. Ψώνισα από εκεί τον ενισχυτή και από αλλού κιθάρα φυσικά.
 Επίσης, βοηθούν πολύ οι σελιδες που διατηρούν κάποια ελληνικά καταστήματα στο web που αναφέρουν τιμές, μοντέλα και το σημαντικό: τη διαθεσιμότητα. Βέβαια με ένα τηλέφωνο στο μαγαζί επιβεβαιώνει κανείς τις πληροφορίες που θέλει.
  Πάντοτε βέβαια υπάρχει και η επιλογή για λίγο παζάρεμα στην τιμή αν είναι σε μετρητά και άμεση("Αν γίνει καλύτερη τιμή, σκεπτομαι να το αγοράσω σήμερα το προϊόν!"). Θέλει διπλωματία όμως στη συζήτηση και ο πωλητής να έχει αυτή τη δυνατότητα(αν δεν την έχει, μιλάμε στο αφεντικό). Αν βέβαια απαντήσουν ότι "αυτά δεν γίνονται κύριε..." ,τότε απλά συγκρίνουμε πόσο μας συμφέρει και αποφασίζουμε.
  Aν τελικά πετύχουμε στο κατάστημα τιμή παρομοια ή καλύτερη σε σχεση με το εξωτερικό, τότε ελέγχουμε ότι είναι Οκ το προϊόν, ρωτάμε για εγγύηση/απόδειξη/1ο σετάπ/σερβις και προχωράμε στην αγορά.
 Είναι ανεκτίμητη η δυνατότητα δοκιμής και επαφής από κοντά με το όργανο/εξοπλισμό πριν την αγορά.   
 Και αν είναι της βιτρίνας, δεν πειράζει αρκεί να μην έχει φθαρεί από τον Ηλιο κλπ.
 Π.χ. Βλέπω μια στρατ στη βιτρίνα σε ένα τοπικό κατάστημα που από τον Ηλιο, έχει ξεθωριάσει το χρώμα της, έχει ξεραθεί εντελώς η ταστιέρα και σκουριάζουν οι χορδές τοσα χρόνια. Αυτή την δίνουν στην αρχική τιμή της... 'Ελεος. ΕΧ-Demo και damaged όργανο θα το έβγαζαν στο εξωτερικό... Υπάρχουν κι αυτα...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #14 στις: 22/11/10, 12:01 »
Το "Ισχύς εν τη ενώσει" θα είχε ίσως νόημα αν όλοι οι μικροί καταστηματάρχες ενώνονταν και έκαναν ομαδικές παραγγελίες οργάνων ώστε να πετυχαίνουν καλύτερες τιμές, όφελος που θα περνούσε στον καταναλωτή (θεωρητικά). Έτσι θα μπορούσαν ίσως να ανεβάσουν και το στοκ τους αλλα και να δημιουργήσουν και ένα συγκεκριμένο κοινό κώδικα δεοντολογίας στο πλαίσιο της εξυπηρέτησης των πελατών τους αλλα και του υγιούς ανταγωνισμού μεταξύ τους, χωρίς βεβαίως να χρειάζεται να κλείσουν τα μικρά καταστήματά τους και να ανοίξουν ένα τεράστιο πολυκατάστημα το οποίο θα είναι και μη πρακτικό για τον πελάτη (που θα πρέπει ενδεχομένως να κάνει μια τεράστια απόσταση για να ψωνίσει ενώ μέχρι πρότινως περπατούσε 2-3 τετράγωνα για το κατάστημα της γειτονιάς του) αλλα και απρόσωπο.

Αυτό όμως είναι αρκετά δύσκολο μιας και "εγώ έχω την αντιπροσωπεία της Music Man (τυχαίο παράδειγμα) και δε θέλω κανείς άλλος να πουλά τις Music Man εκτός απο εμένα". Όταν βεβαίως αυτοί καταλάβουν πως οι Music Man πωλούνται σε κάθε PC της γειτονιάς (αυτός είναι πλέον ο "ανταγωνιστής" και όχι το κατάστημα 2 τετράγωνα πιο κάτω) και πως το θέμα "αντιπροσωπείας" είναι απλώς ένα αυτοκόλλητο στη βιτρίνα του καταστήματος μάλλον θα αλλάξουν γνώμη...

Για να κλείσω, η άποψή μου είναι πως αν στην Ελλάδα υπήρχαν καταστήματα με πολύ καλό επίπεδο εξυπηρέτησης, ποικιλία και πολύ καλό service σε συνδιασμό με τιμές-αν όχι ίδιες- έστω πολύ κοντά με Thommann, Music Store κλπ, θα επέλεγα να αγοράσω απο Ελλάδα ακόμα και για Εθνικούς λόγους. Θέλω να πω, είναι κρίμα να δίνεις όλα σου τα χρήματα σε Γερμανούς, Άγγλους και όχι στους Έλληνες για μια διαφορά τιμής της τάξης 3-5%. Τώρα βέβαια που η διαφορά είναι της τάξης του 20-30% ή και περισσότερο, η αγορά απο ξένα καταστήματα είναι περισσότερο απο κατανοητή...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #15 στις: 22/11/10, 17:45 »
Καλά, ακούτε τι λέτε? Γιατί να μπει κάποιος στον κόπο και τα έξοδα να στήσει ένα mega μαγαζί για κιθάρες και μουσικά είδη γενικά?
Θέλετε να πάρουμε ένα παράδειγμα? Λοιπόν... ανοίγω εγώ ένα σούπερ ντούπερ μεγαθήριο στυλ Νάκα στο κέντρο με απ'όλα: κιθάρες 100 λογιών, ενισχυτές λαμπάτους και με πορτατίφ, πετάλια μέχρι και ποδηλάτου και 20 άτομα προσωπικό... Ξέρετε σαν τι θα λειτουργήσω τους 6 μήνες που θα καταφέρω να παραμείνω ανοιχτός? Θα είμαι το test - center του Thomann και άλλων παρεμφερών on-line καταστημάτων... θα έρχονται όλοι να δοκιμάζουν τα όργανα, θα τα καταστρέφουν (ποιος θα πάρει στην αρχική τους τιμή τα μεταχειρισμένα όργανα της βιτρίνας) και τελικά θα τα παραγγέλνουν από internet. Γιατί? γιατί θα είναι de-facto φτηνότερα, αφού οι μάγκες εκεί δεν θα έχουν ούτε νοίκια στη Χαριλάου τρικούπη, ούτε ντεκόρ 1.000.000€, ούτε 20 άτομα προσωπικό, ούτε κουκουλοφόρους να τους σπάνε τις βιτρίνες τρεις φορές το χρόνο, και άλλα πολλά έξοδα, τα οποία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να απορροφηθούν, όσο μεγάλη κατανάλωση κι αν έχεις, όσες μαζικές παραγγελίες και να κάνεις...
Σε κάποια άλλη χώρα ίσως, εδώ με τίποτα... ποτέ...

Just my 2 cents...


Και καλά θα κάνουν και θα σε έχουν για test-center του thomann....γιατί? γιατί θεωρείς ότι στον thomann όλα θα είναι de facto φτηνότερα......και αφού το πιστεύεις αυτό....σκατά μαγαζάτορας θα ήσουν....σόρρυ κιόλας.......αλλά ισχύει....Μηδέν επιχειρηματα.....και μόνο που ξεκινάς το όλο concept με τη φράση: "ανοίγω εγώ ένα σούπερ ντούπερ μεγαθήριο στυλ Νάκα"...έχεις χάσει το παιχνίδι.....λες για 1.000.000 ευρώ για ντεκόρ..50 υπαλλήλους, λαμπατέρ, λαμπιόνια, νεον, χριστουγεννιάτικα δέντρα κτλ κτλ κτλ...ε ναι...όταν ξεκινάς να χτίσεις μια επιχειρηση έτσι...ναι σαφέστατα....όχι 6 μήνες....ούτε εγκαίνια δεν θα προλάβεις να κανεις.....ο άνθρωπος που θα αφήσει τα ωραία του λεφτά δεν είναι μαλ**ας....σαφέστατα και θα προτιμήσει να δοκιμάσει σε σένα και να αγοράσει απο αλλού όταν εσύ πουλάς και νομίζεις ότι θα βγάλεις τα γ**ισιάτικα σου με τα λεφτά του άλλου για να ξεχρεώσεις τον λάθος προγραμματισμό σου στην επιχειρηση.....


προσωπικά το μόνο πράγμα που έχω παραγγείλει απο thomann είναι μια κιθάρα που δεν έβρισκα ελλάδα πουθενά, και ένα μικρόφωνο......οτιδήποτε άλλο το έχω πάρει απο συγκεκριμένο μαγαζί σε τιμή ίδια ή (τις περισσότερες φορές) φτηνότερα απο thomann...αλλά το θέμα ποιο είναι...ο συγκεκριμένος άνθρωπος (ονοματα δεν λέμε για να μην νομίζετε ότι παίρνουμε και ποσοστά)...ξέρει τι του γίνεται...θα σου κατεβάσει όλο το μαγαζί...θα σε εξυπηρετήσει...και πάντα θα σου κάνει καλή τιμή....σε ξέρει δεν σε ξέρει...γιατι? γιατί είναι προσγειωμένος στη πραγματικότητα...και όχι αυτό δεν το κάνει έχοντας ξοδέψει 1.000.000 ευρώ σε βιτρίνες και έχοντας 50 υπαλλήλους...




Και ερχόμαστε στο γενικό συμπέρασμα........


Όποιος ψάχνει για μαλ**ες.....καλώς και μένει άνεργος......καλώς γίνεται test center του thomann και του κάθε thomann...τη συγκεκριμένη περίοδο πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός.....ανταγωνιστικός δεν σημαίνει να γ**άς τον άλλον.....αλλά να μπορείς να προωθήσεις τον εαυτό σου και την επιχειρηση σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο...ΤΩΡΑ..ο καλύτερος δυνατός τρόπος είναι να ρίξει κάποιος τις τιμές....συνεπώς να ρίξει και τα ποσοστά του κέρδους....αυτο που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι...είναι ότι το κέρδος θα είναι πάντα κέρδος....το ποσοστό δεν έχει σημασία....είτε είναι 1% είτε είναι 1000%....το μόνο που αλλάζουν είναι νούμερα...απλά στην ελλάδα είναι όλοι τους άπληστοι.....Ε όποιος λοιπόν λειτουργεί έτσι....ας φάει τα @@ μου και ας κάτσει να κλαίγεται ότι του φταίει ο έλληνας καταναλωτής...Ο οποίος φταίει αλλά σε όχι σε αυτο τον τομέα...


Ο έλληνας καταναλωτής φταίει στο ότι  βαριέται να ψαχτεί....θέλει μασημένη τροφή...εδώ μέσα πχ έχουμε πήξει σε θέματα "τι κιθάρα να πάρω"...ε κάτσε διάβασε και παλιότερα θέματα ρε πού**η μου...για το θεο...ζητάνε γνωμες για κιθάρες που οι ίδιοι δεν έχουν παίξει....πάρε τα ποδαράκια στον ώμο....πάνε σε μαγαζιά...και δοκίμασε...και αφού βρεις το γ**ημένο το όργανο/ενισχυτή που θες.....τράβα κάνε έρευνα αγοράς που θα το βρεις φτηνότερα....και πιστέψτε με....υπάρχουν άνθρωποι στην ελλάδα που θα το πουλήσουν φτηνότερα απο thomann....


Αυτάαααααααααα.........

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #16 στις: 22/11/10, 17:49 »
@master of puppets

Νερακι για τον κυριο? θα στεγνωσε ο στομας σας με τετοιαν διαλεξιν  ;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #17 στις: 22/11/10, 17:56 »
@master of puppets

Νερακι για τον κυριο? θα στεγνωσε ο στομας σας με τετοιαν διαλεξιν  ;D ;D :P


Γκουχ γκουχ...ναι η αλήθεια είναι... :P


Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν.....εγώ ειμαι ο "φίλος" που αναφέρει ο master kafrer στο post του......και πραγματικά εκεινη την μέρα με τον ενισχυτή...έφριξα.......τα είδα όλα..Μιλάμε να με λέει ο άλλος ότι ένας ενισχυτής 40άρης με 1x12 είναι ίδιος με τον 80άρη 2x12.....Ο ΑΝΙΔΕΟΣ.....και μόνο γι'αυτό δεν θα έπρεπε ούτε χορδές να πουλάει.....ο καλός ο επιχειρηματίας που νοιάζεται για το επαγγελμά του και δεν το βλέπει σαν "μπίζνα"...πρέπει να ξέρει τι πουλάει...και σαφέστατα να ξέρει πως να το πουλάει....έγινε και μετά αυτό με την τιμή....(όταν είπε 950 ευρώ..εγώ ΓΟΥΡΛΩΣΑ τα μάτια και κοντευα να πάθω εγκεφαλικό.....)


Ότι φάμε, ότι πιούμε.....και ότι αρπάξει ο κώλος μας.......μάθαμε να κρυβόμαστε πίσω απο φαντεζί βιτρίνες που τις σχεδιάσαμε με αρχιτεκτονες του μιλάνου με μεταπτυχιακό στο σχεδιασμό βιτρίνας, τους οποίους πληρώσαμε τα κεράτα μας....και νομίζουμε ότι χτίσαμε και επιχείρηση....και αν παει ένας σοβαρός άνθρωπος να ρωτήσει....υπάρχει διαφορά σε έναν ενισχυτή 40άρη με έναν ενισχυτή 80άρη.....? η απάντηση θα είναι "μπλε 47....."..... :P  και μετά φταίει ο thomann..... :P


Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #18 στις: 22/11/10, 23:22 »
Ρε γκαζακιδες ...δεν αφηνετε το χασιμο χρονου με τις φιλολογιες και να ριξετε(ουμε) ενα μπακιτρακι ν αρχισουμε τα σολακια ???  αντε ενας χρονος περασε και τιποτα δεν καναμε σε συλογικο επιπεδο !!!!  :P :P :P :P
 
Για να ερθω και στο θεμα μας...Ολοι ξερουμε πανω κατω ποια ειναι τα καταστηματα που εχουν τον καθε Τομαν ανοιχτο και μπροστα σου σου χτυπανε το προϊον και σου δινουν τιμη...Αυτους "πρεπει" να στηριξουμε που τολμουν και το κανουν !! μπας και παραδειγματισουν οι υπολοιποι τυπου Τριμη που δε τον πολυνοιαζει το μαγαζακι του γιατι σου λεει αμα δε την παρει απο εμενα θα παρει απο αλλο μαγαζι που θα την εχω προμηθευσει εγω (εαν προκειται για Ελλαδα)....
Παραδειγμα προσφατο με ενα παιδι που πηγε να σκασει καποια καλα Λ7 για μια ιμπανεζ πρεστιζ σουπερ ντουπερ (σορυ αλλα δε γνωριζω καλα τα της μαρκας αυτης , αλλα ψαρωσα οταν ειδα την συγκεκριμενη)....και εφυγε τρεχοντας απο τον Τριμη απο την τσαντιλα που μαζεψε και βεβαια πηρε την κιθαρα απο γνωστο μαγαζι της παραλιακης ΜΕ τιμη Τομαν γλυτωνοντας και αλλα 200 ευρα !!!!!!!!!!
 
(θυμαστε οι παλαιοτεροι την προσωπικη μου εμπειρια με τον τυπο οταν του ειπα οταν πηγα με τα Λ7 στο χχερι να παρω την artcore AF150 ...μα γιατι 920 ενω ο Τομαν την δινει 720 ??? Η απαντηση του ηταν τραβα παρτην απ τον τομαν...αλλα μη μου ερθεις για σερβις μετα ...χαχαχα
Τι να λεμε τα χαλια τα μαυρα....
 
Τες πα ..το να γινει Ελληνικη συμπραξη δυστηχως ειναι για πολλους οικονομοτεχνικους και πρακτικους λογους δυσκολο....ειμαστε πολυ μικρη αγορα για κατι τετοιο....Το μονο που σκευτομαι οτι μπορει να λειτουργησει ειναι να μαζευτουν οοοοοολοι οι εμποροι σε ενα πολυκαταστημα οπου θα ειναι ο ναος της μουσικης...και που θα μπορεις με μια βολτα να δεις οτι σε ενδιαφερει και βεβαια να χτυπησεις τιμες βασει του συναγωνισμου που θα υπαρχει λογω της συγκατοικισης...(λεμε τωρα)...
 
αυτα τα ολιγα απο εμε....
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #19 στις: 23/11/10, 10:00 »
Είναι ευνόητο και δεν πρέπει να παραξενεύει κανέναν που οι μαγαζάτορες - επιχειρηματίες μειώνουν το στοκ τους στις εποχές που ζούμε. Οι πωλήσεις έχουν πέσει δραματικά, οι επισφάλειες (τα χρήματα δηλαδή που χάνονται από τις συναλλαγές) αυξάνονται, οι τράπεζες έχουν κλείσει τις πόρτες για χρηματοδοτήσεις (δάνεια) στις επιχειρήσεις, κλπ.
 
Ίσως κάποιοι δεν καταλαβαίνουν τι γράφω, αλλά όσοι είναι μέσα στην αγορά ξέρουν καλά περί τίνος πρόκειται.
 
Όταν μια επιχείρηση ζει τη χειρότερη περίοδο από καταβολής της είναι πολύ δύσκολο να συνεχίζει να λειτουργεί όπως στο παρελθόν, με πλούσια και μεγάλα μαγαζιά, τεράστιο στοκ, έμπειρους πωλητές, κλπ. Όλα τα παραπάνω αυξάνουν το λειτουργικό της κόστος και είναι σχεδόν απαγορευτικά. Κι αυτό γιατί ο τζίρος είναι δεδομένο ότι θα πέσει, όχι τόσο λόγω του Thomann αλλά λόγω της κρίσης.
 
Ο Thomann υπήρχε και πριν 3-4 χρόνια, η κρίση όχι. Τα μαγαζιά τότε ήταν πολύ καλύτερα!
 
Στο ερώτημα του faser τώρα. Δεν είναι εύκολο να γίνει, αλλά ούτε και απίθανο. Η δυσκολία έγκειται στο ότι θα πρέπει ο ίδιοι εισαγωγείς - ανταγωνιστές να καθίσουν σε ένα τραπέζι και να βρουν τον τρόπο που αυτό θα λειτουργήσει. Μόνο αυτοί οι ίδιοι θα μπορούσαν να το κάνουν. Όχι κάποιος τρίτος. Αν υπήρχε κάποιος τρίτος θα το είχε ήδη κάνει.
 
Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι ένα πολυκατάστημα όπου κάθε εισαγωγέας - μεγαλέμπορος θα έχει συγκεκριμένο χώρο δικό του και θα πληρώνει το αντίστοιχο νοίκι και αναλογικά τα υπόλοιπα έξοδα του πολυκαταστήματος και όπου οι υπάλληλοι - πωλητές που λογικά θα πληρώνονται από τον αντίστοιχο εισαγωγέα που δουλεύουν, θα έχουν και κάποιο bonus επί των πωλήσεων.
 
Γνωρίζω ότι υπάρχουν επιχειρήσεις που δουλεύουν έτσι. Αν τώρα η μουσική "βιομηχανία" της χώρας μας μπορεί να το κάνει είναι άλλο ερώτημα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #20 στις: 23/11/10, 11:00 »
Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι ένα πολυκατάστημα όπου κάθε εισαγωγέας - μεγαλέμπορος θα έχει συγκεκριμένο χώρο δικό του και θα πληρώνει το αντίστοιχο νοίκι και αναλογικά τα υπόλοιπα έξοδα του πολυκαταστήματος και όπου οι υπάλληλοι - πωλητές που λογικά θα πληρώνονται από τον αντίστοιχο εισαγωγέα που δουλεύουν, θα έχουν και κάποιο bonus επί των πωλήσεων.

Αυτό το concept είναι πολύ διαδεδομένο ειδικά στο εξωτερικό (λέγεται shop-in-a-shop) και είναι ουσιαστικά ένα Mall αλλά κλαδικό, με ειδίκευση σε μία κατηγορία προϊόντων. Οσοι είστε Αθήνα, όταν ανεβαίνετε την Εθνική προς Λυκόβρυση, αριστερά υπάρχει το 120, που είναι 120 επιπλάδες, που ενώθηκαν και έκαναν αυτό ακριβώς το πράγμα. 

Απλά η δυσκολία με τον μουσικό εξοπλισμό, είναι ότι οι επιπλάδες, ενώ ανταγωνίζονται ο ένας τον άλλο, έχουν την δυνατότητα να διαφοροποιούν τα προϊόντα τους μεταξύ τους, καθώς τα κατασκευάζουν οι ίδιοι και έτσι να κάνουν κάποια διαφορά, ενώ με τα μουσικά που δεν κατασκευάζονται εδώ, όλοι θα ανταγωνίζονταν μόνο στην τιμή, καθώς θα πωλούσαν τα ίδια εισαγόμενα προϊόντα, οπότε θα ήταν δύσκολο να συνυπάρξουν.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #21 στις: 23/11/10, 13:33 »
Και καλά θα κάνουν και θα σε έχουν για test-center του thomann....γιατί? γιατί θεωρείς ότι στον thomann όλα θα είναι de facto φτηνότερα......
???????????
Το 99% θα είναι σίγουρα!
και αφού το πιστεύεις αυτό....σκατά μαγαζάτορας θα ήσουν....σόρρυ κιόλας.......αλλά ισχύει....
???????????
Σόρρυ, αλλά είναι η δουλειά μου και επέτρεψέ μου να έχω καλύτερη οπτική...
Μηδέν επιχειρηματα.....
???????????
Ενώ τα δικά σου με ισοπέδωσαν...
και μόνο που ξεκινάς το όλο concept με τη φράση: "ανοίγω εγώ ένα σούπερ ντούπερ μεγαθήριο στυλ Νάκα"...έχεις χάσει το παιχνίδι.....
???????????
Γιατί παρακαλώ?
λες για 1.000.000 ευρώ για ντεκόρ..50 υπαλλήλους, λαμπατέρ, λαμπιόνια, νεον, χριστουγεννιάτικα δέντρα κτλ κτλ κτλ...ε ναι...όταν ξεκινάς να χτίσεις μια επιχειρηση έτσι...ναι σαφέστατα....όχι 6 μήνες....ούτε εγκαίνια δεν θα προλάβεις να κανεις.....
????????????
Βλέπε την αποθήκη που περιγράφω παρακάτω...
ο άνθρωπος που θα αφήσει τα ωραία του λεφτά δεν είναι μαλ**ας....σαφέστατα και θα προτιμήσει να δοκιμάσει σε σένα και να αγοράσει απο αλλού όταν εσύ πουλάς και νομίζεις ότι θα βγάλεις τα γ**ισιάτικα σου με τα λεφτά του άλλου για να ξεχρεώσεις τον λάθος προγραμματισμό σου στην επιχειρηση.....
?????????????
Το σωστό επειχηρηματικά για σένα δηλαδή θα είναι μια αποθήκη με εμφανή τούβλα στο μενίδι με ράφια self-service? Θεωρείς ένα καλαίσθητο μαγαζί γ**ισιάτικα?
γιατί είναι προσγειωμένος στη πραγματικότητα...και όχι αυτό δεν το κάνει έχοντας ξοδέψει 1.000.000 ευρώ σε βιτρίνες και έχοντας 50 υπαλλήλους...
?????????????
20 υπαλλήλους για την ακρίβεια... τα 1.000.000€ είναι πραγματικός αριθμός για ένα τέτοιου μεγέθους κατάστημα και μόνο το 10% θα πάει για βιτρίνες και διακόσμηση γενικώς...
κέρδος θα είναι πάντα κέρδος....το ποσοστό δεν έχει σημασία....είτε είναι 1% είτε είναι 1000%....
?????????????
Αυτό που το βρήκες γραμμένο? Ξέρεις πολλούς που δουλεύουν με ποσοστό 1%?

Φίλτατε master of puppets, η δουλειά μου είναι να στήνω μαγαζιά... στην καριέρα μου έχω στήσει εκατοντάδες και το έργο το έχω δει αμέτρητες φορές...
Δεν θα σχολιάσω το σχεδόν προσβλητικό σου post, το μόνο που θα σου πω είναι ότι είσαι εντελώς εκτός πραγματικότητας (και όχι μόνο Ελληνικής)

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #22 στις: 23/11/10, 14:51 »
Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι ένα πολυκατάστημα όπου κάθε εισαγωγέας - μεγαλέμπορος θα έχει συγκεκριμένο χώρο δικό του και θα πληρώνει το αντίστοιχο νοίκι και αναλογικά τα υπόλοιπα έξοδα του πολυκαταστήματος και όπου οι υπάλληλοι - πωλητές που λογικά θα πληρώνονται από τον αντίστοιχο εισαγωγέα που δουλεύουν, θα έχουν και κάποιο bonus επί των πωλήσεων.
Αυτό το concept είναι πολύ διαδεδομένο ειδικά στο εξωτερικό (λέγεται shop-in-a-shop) και είναι ουσιαστικά ένα Mall αλλά κλαδικό, με ειδίκευση σε μία κατηγορία προϊόντων. Οσοι είστε Αθήνα, όταν ανεβαίνετε την Εθνική προς Λυκόβρυση, αριστερά υπάρχει το 120, που είναι 120 επιπλάδες, που ενώθηκαν και έκαναν αυτό ακριβώς το πράγμα. 

Έτσι ακριβώς.
Με παρόμοιο τρόπο λειτουργούν επιχειρήσεις όπως πχ τα Hondos Center, το Factory Outlet και πολλές άλλες.
 
... ενώ με τα μουσικά που δεν κατασκευάζονται εδώ, όλοι θα ανταγωνίζονταν μόνο στην τιμή, καθώς θα πωλούσαν τα ίδια εισαγόμενα προϊόντα, οπότε θα ήταν δύσκολο να συνυπάρξουν.

Κι εδώ συμφωνούμε.
Γι' αυτό είπα ότι κατά βάση οι εισαγωγείς θα μπορούσαν να κάνουν μια τέτοια κίνηση.
Στην πλειοψηφία τους οι εισαγωγείς έχουν αποκλειστική συνεργασία με τον προμηθευτή οίκο και μόνο αυτοί μπορούν να φέρουν στην Ελλάδα το συγκεκριμένο προϊόν.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/10, 14:59 από indie-anos laternative »
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #23 στις: 23/11/10, 15:28 »
Κι εδώ συμφωνούμε.
Γι' αυτό είπα ότι κατά βάση οι εισαγωγείς θα μπορούσαν να κάνουν μια τέτοια κίνηση.
Στην πλειοψηφία τους οι εισαγωγείς έχουν αποκλειστική συνεργασία με τον προμηθευτή οίκο και μόνο αυτοί μπορούν να φέρουν στην Ελλάδα το συγκεκριμένο προϊόν.

δηλαδή δεν υπάρχει τρόπος να παίρνω εγώ μαζικά από thomann (το ανέφερε κι ένα παιδί πιο πάνω) και να πουλάω σε τιμές λίγο πιο πάνω από την τιμή αγοράς? 10Ε κέρδος το κομμάτι ξερω γω.....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #24 στις: 23/11/10, 16:07 »
Και καλά θα κάνουν και θα σε έχουν για test-center του thomann....γιατί? γιατί θεωρείς ότι στον thomann όλα θα είναι de facto φτηνότερα......
??? ??? ??? ??
Το 99% θα είναι σίγουρα!


E ok...μ'αυτή τη λογική ας κλείσουν όλα τα μαγαζιά να τελειώνουμε....δεν βάζει μυαλό ο έλληνας μαγαζάτορας.....δεν ειναι ανάγκη να είναι πιο ακριβός ο έλληνας....



και αφού το πιστεύεις αυτό....σκατά μαγαζάτορας θα ήσουν....σόρρυ κιόλας.......αλλά ισχύει....
??? ??? ??? ??
Σόρρυ, αλλά είναι η δουλειά μου και επέτρεψέ μου να έχω καλύτερη οπτική...


Ήμουν 100% σίγουρος.....


και μόνο που ξεκινάς το όλο concept με τη φράση: "ανοίγω εγώ ένα σούπερ ντούπερ μεγαθήριο στυλ Νάκα"...έχεις χάσει το παιχνίδι.....
??? ??? ??? ??
Γιατί παρακαλώ?



Γιατί τι θα πας να γίνεις? Νάκας στη θέση του Νάκα? ο Νάκας έχει τόσα έσοδα απο Ωδεία, Εκδόσεις βιβλίων.....αν περίμενε απο τα έσοδα του καταστήματος.....φέξε μου και γλίστρησα.....και όχι μόνο γιατί ειναι ακριβότερος....αλλά γιατί η όλη συμπεριφορά προς τον πελάτη είναι το λιγότερο απαράδεκτη......και έχω επισκεφτεί πολλά καταστήματα του νάκα...όχι μονο θεσσαλονίκη...


ο άνθρωπος που θα αφήσει τα ωραία του λεφτά δεν είναι μαλ**ας....σαφέστατα και θα προτιμήσει να δοκιμάσει σε σένα και να αγοράσει απο αλλού όταν εσύ πουλάς και νομίζεις ότι θα βγάλεις τα γ**ισιάτικα σου με τα λεφτά του άλλου για να ξεχρεώσεις τον λάθος προγραμματισμό σου στην επιχειρηση.....
??? ??? ??? ??? ?
Το σωστό επειχηρηματικά για σένα δηλαδή θα είναι μια αποθήκη με εμφανή τούβλα στο μενίδι με ράφια self-service? Θεωρείς ένα καλαίσθητο μαγαζί γ**ισιάτικα?


Το τι είναι σωστό επιχειρηματικά αφήνω να μου το δείχνουν άνθρωποι που μπορούν να το υποστηρίξουν κιόλας..... ;)  πράγμα που σημαινει σωστός προγραμματισμός.....δεν εισαι ο μόνος επαγγελματίας ούτε εδώ μέσα, ούτε σε όλο τον πλανήτη..... ;)  οπότε ναι.....το να υπερχρεώνεται ο ιδιοκτήτης της επιχειρησης με δανεια κτλ κτλ για να φτιάξει "βιτρίνα", με αποτέλσμα να στέλνει τις τιμές στα ύψη για να βγει οικονομικά...ναι ειναι γ**ισιάτικα.......γιατί? γιατί πολύ απλά επιχειρηση δεν ειναι μόνο το image...καλαίσθητο ένα μαγαζί δεν είναι μόνο όταν κατασπαταλάς 1.000.000 ευρώ απασχολόντας 20 υπαλλήλους ενώ δεν έχεις τη δυνατότητα να το κανεις.....καλαίσθητο είναι ένα μαγαζί με στυλ.....και το στυλ....αν  δεν το έχεις...όσο και να πληρώσεις...δεν μπορείς να το αγοράσεις..... ;)
Αυτός που θα έρθει να αγοράσει απο σένα....σαφέστατα και θα κοιτάξει την τσέπη του και το τι ειναι καλύτερο γι'αυτον.....τι τον ενδιαφέρει αν εσύ ξόδεψες αλλόγιστα τόσα λεφτά?


κέρδος θα είναι πάντα κέρδος....το ποσοστό δεν έχει σημασία....είτε είναι 1% είτε είναι 1000%....
??? ??? ??? ??? ?
Αυτό που το βρήκες γραμμένο? Ξέρεις πολλούς που δουλεύουν με ποσοστό 1%?


Λάθος η δική μου διατύπωση τώρα που το ξαναδιάβασα...εννοώ ότι είτε μιλάμε για ποσοστό 1%...είτε για ποσοστό 1000%...μιλάμε πάντα για κέρδος (εξ ορισμού και μόνο να το δεις)...σαφέστατα και δεν υπάρχει κάποιος που να δουλέυει για ποσοστό κέρδους 1%....απλά δεν είναι δυνατόν να θεωρούμε κέρδος μόνο ποσοστά πάνω απο 100%....γιατί αυτό κυνηγάνε στην ελλάδα......έχουμε μπερδεψει το "βελτιστο" κέρδος με το "εμένα με κ**λώνει τόσο" κέρδος....




Φίλτατε master of puppets, η δουλειά μου είναι να στήνω μαγαζιά... στην καριέρα μου έχω στήσει εκατοντάδες και το έργο το έχω δει αμέτρητες φορές...
Δεν θα σχολιάσω το σχεδόν προσβλητικό σου post, το μόνο που θα σου πω είναι ότι είσαι εντελώς εκτός πραγματικότητας (και όχι μόνο Ελληνικής)


Προσβλητικό το post μου θα ήταν αν απευθυνόμουν σε σένα προσωπικά......τώρα αν σε πείραξαν οι κακιές λεξούλες.....τι να πω.....χάνουμε το δάσος......
Όσο για το ότι είμαι εκτός πραγματικότητας.......αυτο το κρίνει η καθημερινότητα μου, οι συναναστροφές μου και οι επιρροές μου με ανθρώπους που όντως ασχολούνται με Επιχειρήσεις και ξέρουν τι θα πει "βέλτιστο κέρδος χωρίς να γ**άω κανέναν".....και εν πάσει περιπτώσει...αν η πραγματικότητα είναι η μιζέρια....οκ....χαίρομαι πάρα πολύ που είμαι εκτός πραγματικότητας.... :D


Καμια διάθεση για επίθεση ούτε για προσβολή δεν έχω....ούτε σε ξέρω....ούτε με ξέρεις.....