Αποστολέας Θέμα: πρόβλημα με γειωση?  (Αναγνώστηκε 12590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
πρόβλημα με γειωση?
« στις: 23/03/13, 12:36 »
Εχω ενα θεματακι που πρεπει να λυσω και ζηταω τη συμβουλη σας....
Καταρχην το rig μου εχει ως εξης - κιθαρα>GT-10>ενισχυτης. Ο ενισχυτης μου ειναι ενας Fender Pro185 και απο αυτον χρησιμοποιω μονο το τελικο σταδιο μιας και συνδεω το πολυεφε κατευθειαν πανω στο loop return του ενισχυτη.


Το προβλημα μου ειναι πως οταν ακουμπαω το μικροφωνο, παιζοντας κιθαρα, με χτυπαει ρευμα, αρκετα δυνατο ωστε να πεταγομαι καθε φορα. Το προβλημα το εχω εντοπισει και στο στουντιο αλλα και σε 2 διαφορετικα μαγαζια που εκανα live. Στην επομενη προβα θα παιξω πανω στον ενισχυτη του στουντιο (αντι του δικου μου) για να δω αν τελικα η κακη γειωση ειναι απο τον ενισχυτη μου.


Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:


Η GT-10 εχει μια βιδα με το χαρακτηριστικο σημα της γειωσης. Λεω λοιπον εκει πανω να ριξω ενα καλωδιο το οποιο θα καρφωσω με σουκο σε καποια μπριζα(στη γη εννοειται). Θα λυθει το προβλημα? Εχετε παθει ποτε κατι αναλογο?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με γειωση?
« Απάντηση #1 στις: 23/03/13, 12:45 »
Το προβλημα μου ειναι πως οταν ακουμπαω το μικροφωνο

ποιο μικρόφωνο? που είναι συνδεδεμένο?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: πρόβλημα με γειωση?
« Απάντηση #2 στις: 23/03/13, 14:52 »
Πολύ επικίνδυνο. Φανερά στην γείωση της κιθάρας περνάει κάποια τάση σε σχέση με την γείωση και αφού σε τινάζει είναι σοβαρή. Δύο τινά: είτε την παρέχει η GT10 (δεν το πολυπιστεύω) είτε την παρέχει ο ενισχυτής και περνάει μέσα από την GT10 (πιθανότερο). Αν γειώσεις την GT10 και είναι ο ενισχυτής το πρόβλημα, μπορεί να την κάψεις.
Παίξε με άλλον ενισχυτή με την ίδια συνδεσμολογία για να απομονώσεις το πρόβλημα. Αν είναι η GT10 τοτε μόνο γείωσε την, αλλά δεν μου βγάζει νόημα ηλεκτρολογικά, θα πρέπει να έχει κάτι χαλάσει. Αν είναι ο ενισχυτής, θα πρέπει να τον πας σε τεχνικό να δει γιατί η γείωση από το effects loop "πλέει" (floats) σε κάποια τάση σημαντικά πάνω από την κοινή γείωση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: πρόβλημα με γειωση?
« Απάντηση #3 στις: 23/03/13, 17:24 »
το μικροφωνο πεφτει στη μικροφωνικη...... ::)


Μολις θυμηθηκα οτι στο τελευταιο live επαιξα με τον ενισχυτη του μαγαζιου και ειχα το ιδιο προβλημα....ρε μπας και ειναι η GT-10 που εχει τη διαρροη η ηταν επισης προβληματικος του μαγαζιου με τον δικο μου?? αλλα δεν πολυστεκει μιας και η gt εχει εξωτερικο τροφοδωτικο το οποιο της δινει dc ρευμα....περιεργα πραματα...

Αν συνδεσω την GT στο ρευμα μονη της και μετρισω τη γειωση της με τη γη της ΔΕΗ δεν πρεπει να βγαλει "0" ? μετα θα μετρισω και με τον ενισχυτη συνδεδεμενο να δω....θα ενημερωσω...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: πρόβλημα με γειωση?
« Απάντηση #4 στις: 23/03/13, 17:40 »
χμ...περιεργα πραματα..... >:(


μετραω φαση/γειωση/ουδετερο στην μπριζα και ειναι οκ. 235v φαση με γη και ουδετερο. ουδετερο με γη 0v οποτε η μπριζα ειναι οκ. πολλα τα volt αλλα νορμαλ.


μετραω γη με ενισχυτη και ολα κομπλε. 0v διαφορα στη γειωση, 235 με τη φαση
Μετραω την gt-10, το ιδιο.
Τα συνδεω ολα μαζι και μετραω την κιθαρα με τη γη της δεη και παλι παιρνω 0v...αρα ολα οκ.
Δλδ απο οτι φενεται εχει θεμα το στουντιο και τα 2 μαγαζια που επαιξα....ποσο πιθανο ειναι κατι τετοιο????? με βλεπω να πιγαινω για προβα με το πολυμετρο :P






Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με γειωση?
« Απάντηση #5 στις: 27/03/13, 22:51 »
Εαν περναει ρευμα απο  τον ενισχυτη στην κιθαρα απο το καλωδιο δεν θα το καταλαβεις ετσι. Yποψιν οτι διαρροη απο λαμπατο ενυσχιτη μεσω της γειωσης της κιθαρα μπορει να ειναι και θανατηφορα οποτε καλο θα ηταν να βρεις τι φταιει, αρχικα σιγουρεψου οτι ολα τα καλωδια παροχης (ενισχυτης, PA) δεν εχουν θεμα με την γειωση οπως επισης το καλωδιο της κιθαρας, τα ηλεκτρικα της κιθαρας καλωδια μικροφωνου κτλ. Μην δοκιμασεις να πιασεις με το ενα χερι τις χορδες και με τα αλλο το μικροφωνο να δεις αν σε χτυπαει ειναι επισης επικυνδηνο καθως το ρευμα μπορει να περασει απο το μικροφωνο>στο χερι>στην καρδια=τραγουδιστης-κιθαριστας-λαμπατερ...συνδεσε τα ολα οπως τα συνδεεις κανονικα και δοκιμασε να μετρησεις με ενα πολυμετρο "την γεφυρα της κιθαρας με την σιτα του μικροφωνου" να δεις τι θα σου δειξει, δοκιμασε με την κιθαρα καρφι στον ενισχυτη, δοκιμασε να βαλεις μικροφωνικη ενισχυτη στην ιδια πριζα η σε αλλη που γνωριζεις οτι ειναι σιγουρα  καλα γειωμενη ( πακετο μαζι και τις δυο παροχες να μοιραζονται την ιδια γειωση και να εχουν ιδια πολικοτητα.) Aυτο που κανω εγω σχεδον σε ολα τα μαγαζια  που εχω παιξει ειναι να εχω μαζι μου ενα plug tester 
http://www.ebay.co.uk/itm/Martindale-CP501-Check-Plug-Socket-Tester-Free-P-P-/160754703360?pt=UK_BOI_Electrical_Test_Measurement_Equipment_ET&hash=item256dba1c00
η με πιο μπακαλιστικο τροπο συνδεσε τα αναψε τα ολα πιασε την κιθαρα απο το ξυλο μονο και ακουμπα τις χορδες στο μικροφωνο εαν δεις σπιθιτσες  h ακουσεις το κλασσικο "pop" τοτε παιζει θεμα  πιθανον με την γειωση του χωρο (εαν εισαι σιγουρος οτι ο δικο σου εξοπλισμος ειναι οκ).
σου παραθετω ενα αρθρο που λεει ενδιαφεροντα πραγματα για το θεμα σου
http://www.guitarnuts.com/technical/electrical/safety/index.php
εαν δεν εισαι σιγουρος για τον εξοπλισμο σου τοτε καλο θα ηταν να τον κοιταξει καποιος επαγγελματιας για να εισαι σιγουρος.

the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: πρόβλημα με γειωση?
« Απάντηση #6 στις: 28/03/13, 00:17 »
Ο εξοπλισμος μου σιγουρα ειναι οκ.  Αφου τον μετραω με τη γη της δεη και δεν εχει διαφορα δυναμικου. Επισης σημερα στην προβα σε αλλη αιθουσα δεν ειχα προβλημα(ειχα παρει και το πολυμετρο μαζι και επιβεβαιωσα οτι δεν ειχα την παραμικρη διαροη). Αρα ειχαν και τα τρια μερη που με χτυπαγε ρευμα προβλημα. Το θεμα ειναι πως να το λυνω...αν η διαροη ειναι απο την κονσολα τοτε η γειωση της πεταλιερας δεν θα εχει αποτελεσμα.
Να ριχνω τη γειωση της πεταλιερας με το pa μεσω canon η di box; η να συμβιβαστω με καποτα στο μικροφωνο;

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με γειωση?
« Απάντηση #7 στις: 28/03/13, 10:59 »
Καπότα στο μικρόφωνο δεν θα σου λύσει το πρόβλημά αλλά είναι μια καλή πρόληψη. Αφού σε άλλο χώρο δεν σε χτύπαγε ττε είναι θέμα γείωσης του χώρου. Πάρε ένα plug checker καλού κακού και δοκίμασε να τα βάζεις όλα στην ίδια πρίζα.
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: πρόβλημα με γειωση?
« Απάντηση #8 στις: 28/03/13, 16:59 »
μα δεν ειναι δυνατο να τα βαζω ολα στην ιδια μπριζα...το πιθανοτερο μαλιστα ειναι οτι τα PA του καθε χωρου ειναι σε αλλη φαση, γιαυτο και υπαρχει αυτη η διαφορα δυναμικου στη γειωση.....τι να πω ρε γμτ. σκεψου οτι στην τελευταια προβα ειχα κατι σαν ΤΙΚ. ασυνεστητα δεν ακομπαγα το mic και οταν το ακουμπαγα πεταγομουν πισω χωρις να με χτυπαει....χαχαχαχαχα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
73 Απαντήσεις
30446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
9 Απαντήσεις
3914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 18:56
από theodoropoulos
14 Απαντήσεις
5825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/09, 12:46
από Ogun-Sotis
12 Απαντήσεις
5414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/09, 16:49
από ggeorgios
8 Απαντήσεις
4528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/09, 10:07
από edgar_jp ♫
30 Απαντήσεις
17478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/14, 21:54
από Gyperboloid
1 Απαντήσεις
1913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 20:11
από MiXoLydian
2 Απαντήσεις
3148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 16:26
από kaloferis
11 Απαντήσεις
4796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 10:06
από m@ster k@frer
8 Απαντήσεις
4737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/16, 14:53
από neeckos