Αποστολέας Θέμα: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!  (Αναγνώστηκε 6344 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Nέες εξελίξεις στο χώρο των modelling ενισχυτών. Η Vox και η Roland παρουσιάζουν τα νέα αναβαθμισμένα τους μοντέλα, τα οποία αναμένεται να κυκλοφορήσουν το τελευταίο τρίμηνο του έτους.

Vox Valvetronix VT Plus

Οι κανούργιοι VT Plus έχουν αρκετές αλλαγές ειδικά στο effects section, οι οποίες με μια πρώτη ματιά φαίνονται να είναι βασισμένες στην Tonelab ST.

Roland Cube XL

Οι Cube XL (τουλάχιστον τα μοντέλα των 40 και 80 Watt) έχουν αναβαθμιστεί με περισσότερες προσομοιώσεις και εφφέ, καθώς και νέα χαρακτηριστικά όπως looper και solo function.

Τα φετινά Χριστούγεννα θα είναι πολύ ενδιαφέροντα... :)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #1 στις: 01/09/10, 22:23 »
epic

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #2 στις: 02/09/10, 07:39 »
Επιτελους προσθεσαν στη νεα σειρα Vox VT+ το Aux in jack. Επιπλεον το headphones out τωρα ειναι και direct line out (οπως αναφερουν στην ιστοσελιδα) και προσθεσαν και κουρδιστηρι :clap :D

Οριστε και τα song presets (ετοιμοι ηχοι κιθαρας):

Gravity, Brown Sugar, Cocaine, Creep, I Feel Fine, Pride, Foxy Lady,   Enter Sandman, Song 2, Know Your Enemy, Blue Wind, Message In A Bottle,   Under The Bridge, Sultans Of Swings, Rebel Rebel, You Enjoy Myself,   Smoke On The Water, Beat It, For the Love of God, Best Of You, Satch   Boogie, Smells Like Teen Spirit, Wonderwall, Pride and Joy, Walk This   Way, Back In Black, Paranoid, Tie Your Mother Down, Black Dog, Sweet   Child O' Mine, Five Minutes Alone, Hot For Teacher, Raining Blood.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #3 στις: 02/09/10, 10:50 »
Επιτελους προσθεσαν στη νεα σειρα Vox VT+ το Aux in jack. Επιπλεον το headphones out τωρα ειναι και direct line out (οπως αναφερουν στην ιστοσελιδα) και προσθεσαν και κουρδιστηρι..

Πολύ χρήσιμα και τα τρία!.

H VOX το έχει πιάσει το νόημα! Αυτό είναι το αποτέλεσμα του να είναι μία εταιρία πραγματικά πελατοκεντρική και να αφουγράζεται τον παλμό της αγοράς και τις ανάγκες των καταναλωτών, σε μία κατηγορία που απευθύνεται κυρίως σε entry level και νέους μουσικούς, αντί να βγάζει κάτι και να δίνει το μήνυμα "αυτό είναι, αν θέλεις πάρτο, ή αλλιώς άντε πνίξου"..  Στους καιρούς που διανύουμε, τέτοιες εταιρείες είναι μαθηματικά τελειωμένες,.

Παράλληλα, σαν trend. βλέπουμε μία σαφή στροφή των effects από την γενική προσομοίωση ενισχυτών και πεταλιών, πρώτα στην προσφορά ήχων συγκεκριμένων συγκροτημάτων τύπου Artists Presets μέχρι πρόσφατα, και τώρα πλέον, στην προσφορά ήχων συγκεκριμένων τραγουδιών, που απευθύνονται σε νέο κοινό που λέει "θέλω να παίξω αυτό, δεν έχω τον χρόνο/χαρτζηλίκι/γνώσεις να το ψάξω, Ααα νά, ο VOX xyz μοντέλο έχει το συγκεκριμένο τραγούδι, να τον πάρω"..!! Ακόμα και η επιλογή των συγκεκριμένων τραγουδιών λέει πολλά, και βλέπουμε τι είναι πιο δημοφιλές για το δυνητικό αγοραστικό κοινό κατά την VOX.. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #4 στις: 02/09/10, 11:27 »
Συμφωνω απολυτα μαζι σου Ανδριανε... η επιλογη των τραγουδιων σαφως και δεν ειναι τυχαια, μιας και εχουν επιλεξει τα πιο δημοφιλη τραγουδια απο καθε ειδος και δινουν μια ολοκληρωμενη λυση για καθε μουσικο.
Παντως εγω προσωπικα δεν προκειται να αλλαξω τον VT30 που εχω με ενα καινουριο μοντελο της Vox, μιας και εχω φτιαξει τους ηχους που θελω, αλλα και επειδη ακομα δεν τον εχω εκμεταλευθει στο 100% (μη σου πω ουτε στο 60%) των δυνατοτητων του  ;) . Αλλα ακομα και αν στο μελλον παρω κανενα λαμπατο ενισχυτη, βλεπω να τον κραταω και αυτον  ;D

Παντως με ενα EQ μπροστα, οι Vox VT κρυβουν πολλες δυνατοτητες ηχητικα (εχω πετυχει ηχο που εχω ακουσει μονο απο πολυ ακριβοτερο εξοπλισμο...)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #5 στις: 02/09/10, 11:57 »
Απο τιμες τι λεει;Ειδα την ιστοσελιδα αλλα δεν ειδα πουθενα να λεει τιμες.
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #6 στις: 02/09/10, 12:17 »
Μα πως ειναι δυνατον το headphone jack να ειναι για μικρο βυσμα 3.5mm? (για τον Vox λεω)
Εχω την εντυπωση πως ο περισσοτερος κοσμος δεν χρησιμοποιει μικρα ακουστικα (τυπου walkman) για αυτη τη δουλεια.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #7 στις: 02/09/10, 18:16 »
Τα Sennheiser μου εχουν μικρο βυσμα και το χειροτερο ειναι οτι συνεχεια χανω το μετατροπεα σε μεγαλο που ειναι βιδωτος να παρει!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #8 στις: 02/09/10, 21:05 »
H VOX το έχει πιάσει το νόημα! Αυτό είναι το αποτέλεσμα του να είναι μία εταιρία πραγματικά πελατοκεντρική και να αφουγράζεται τον παλμό της αγοράς και τις ανάγκες των καταναλωτών, σε μία κατηγορία που απευθύνεται κυρίως σε entry level και νέους μουσικούς, αντί να βγάζει κάτι και να δίνει το μήνυμα "αυτό είναι, αν θέλεις πάρτο, ή αλλιώς άντε πνίξου"..  Στους καιρούς που διανύουμε, τέτοιες εταιρείες είναι μαθηματικά τελειωμένες,.


Aυτή ακριβώς την εντύπωση έχω σχηματίσει κι εγώ. Είδαμε αρχικά τη σειρά AD, η οποία για μένα αποτέλεσε σταθμό στην τεχνολογία του modelling από πολλές απόψεις (κυρίως λόγω της χρήσης λάμπας στο κύκλωμα) και έγινε σημείο αναφοράς στο χώρο των entry level ενισχυτών. Στα διάφορα fora και κιθαριστικές ιστοσελίδες οι κύριες επικρίσεις των χρηστών ήταν πράγματα όπως οι λίγες μνήμες για αποθήκευση ήχων (οι AD είχαν μόνο 2), η έλλειψη ξεχωριστού reverb, κλπ., τα οποία η Vox έλαβε υπόψη της στη σειρά VT. Τώρα με τους VT Plus φαίνεται να εκμεταλλεύεται την επιτυχία της Tonelab ST, παρέχοντας ένα πολύ πιο εκτεταμένο effects section. Αυτό σε συνδυασμό με τις ακόμα περισσότερες προσομοιώσεις και τα song presets έχει σαν αποτέλεσμα όχι απλά έναν απίστευτα ευέλικτο ενισχυτή, αλλά μάλλον ένα αυτόνομο και ολοκληρωμένο εργαλείο για κάθε ερασιτέχνη κιθαρίστα. Καταργεί ουσιαστικά την ανάγκη για έναν αρχάριο ή κάποιο με περιορισμένο προϋπολογισμό να αποκτήσει εκτός από ενισχυτή και κάποια πεταλιέρα προκειμένου να έχει το ευρύτερο φάσμα προσομοιώσεων και εφφέ που μπορεί να θέλει. Συγχαρητήρια στη Vox και μακάρι να ακολουθούσαν και άλλες εταιρίες το παράδειγμα της.

Σχετικά με τις τιμές, τα συγκεκριμένα μοντέλα δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα. Κάποια καταστήματα (π.χ. DV247, Giggear), έχουν ήδη τα μοντέλα στους καταλόγους τους, αλλά δεν έχουν ανακοινώσει τιμές. Πιστεύω και ελπίζω ότι η τιμή τους δεν θα είναι πολύ πιο πάνω από τα αντίστοιχα μοντέλα της παλιάς σειράς VT. Περιμένω π.χ. το VT20 να είναι κάτω από 150 λίρες.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/10, 01:05 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #9 στις: 10/09/10, 22:08 »
Η Fender μόλις ανακοίνωσε την κυκλοφορία μιας νέας σειράς modelling ενισχυτών με το όνομα Mustang.

http://www.fender.com/products/search.php?section=guitaramplifiers&series=Mustang%84%A2

Όλοι φαίνεται να θέλουν ένα κομμάτι από την πίτα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #10 στις: 10/09/10, 23:03 »
εγω αμα ειναι θα πουλησω τον 30 αρη κυβο για να παρω τον σαρανταρη

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #11 στις: 11/09/10, 10:06 »
Καλημέρα σε όλους.Από ότι βλέπω η fender έχει καλές τιμές στους mustang.http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i.htm

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #12 στις: 11/09/10, 10:41 »
Περιμένω τη σειρά Mustang της Fender με μεγάλο ενδιαφέρον για δύο λόγους. Κατ' αρχήν, σε παλιότερους modelling ενισχυτές όπως στους Super/Vibro Champ αλλά και στους φτηνότερους FM DSP, υπήρχαν κάποιες αρκετά καλές προσομοιώσεις των κλασσικών Fender ενισχυτών. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι στα συγκεκριμένα μοντέλα υπάρχει η δυνατότητα όχι μόνο παραμετροποίησης αλλά και ολικής αλλαγής των μοντέλων που προσομοιώνονται, καθώς ο χρήστης μπορεί να σώσει μια καινούργια προσομοίωση στη θέση μιας ήδη υπάρχουσας. Αν δηλαδή σε κάποιον δεν αρέσουν οι high gain προσομοιώσεις, μπορεί να έχει μόνο clean και crunchy ήχους στον ενισχυτή του ή το αντίθετο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #13 στις: 11/09/10, 13:13 »
Πολύ καλή τιμή ο Mustang II! Τα κλιπάκια στο site της Fender δε με ενθουσίασαν όλα, αλλά τα καθαρά presets και τα reverb/delay effects ακούγονται μια χαρά.

Αυτό το Special Design ηχείο όμως είναι λίγο μάπα (αν είναι το ίδιο που φοράνε και τα υπόλοιπα φτηνά μοντέλα της Fender).

Περιμένω να κυκλοφορήσει λίγο και να γραφτούν απόψεις, γιατί φέτος θα ψαχτώ για ένα μη-λαμπάτο ενισχυτάκι για backup, πρόβες και practice...
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #14 στις: 17/09/10, 21:24 »
Γεια σε όλους.Ένα video του Fender Mustang που μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #15 στις: 17/09/10, 22:19 »
Είναι πραγματικά εκπληκτικό τι μπορεί να αγοράσει κανείς σήμερα με τόσο λίγα χρήματα. Ο Fender Mustang I στα Γερμανικά και Αγγλικά καταστήματα που τον έχουν σε στοκ τιμάται αυτή τη στιγμή περίπου στα 100 με 105 Ευρώ, ενώ ο 40άρης πάει γύρω στα 170. Όσον αφορά την καινούργια σειρά της Vox, ο Thomann έχει θέσει την τιμή του VT20+ στα 177 Ευρώ (144 λίρες) και του VT40+ στα 237 Ευρώ (192 λίρες), πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι στην Αγγλία οι τιμές θα είναι γύρω στις 120-130 λίρες για τον VT20+ και 170-180 για τον VT40+. Πραγματικά ανυπομονώ να δοκιμάσω και τα δύο αυτά μηχανήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/10, 21:56 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #16 στις: 18/09/10, 09:31 »
Καλημέρα.Πάντως το αποτέλεσμα (όσο μπορώ να καταλάβω από το video) μου φαίνεται πολύ καλύτερο από ότι το pocket pod με τον marshall CD-15R που έχω,ειδικά η metal παραμόρφωση.Οπότε σε συνδιασμό με την τιμή του (Mustang II) πιστεύω ότι είναι μια καλή πρόταση για να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #17 στις: 18/09/10, 11:04 »
Είναι πραγματικά εκλπηκτικό τι μπορεί να αγοράσει κανείς σήμερα με τόσο λίγα χρήματα. Ο Fender Mustang I στα Γερμανικά και Αγγλικά καταστήματα που τον έχουν σε στοκ τιμάται αυτή τη στιγμή περίπου στα 100 με 105 Ευρώ, ενώ ο 40άρης πάει γύρω στα 170. Όσον αφορά την καινούργια σειρά της Vox, ο Thomann έχει θέσει την τιμή του VT20+ στα 177 Ευρώ (144 λίρες) και του VT40+ στα 237 Ευρώ (192 λίρες), πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι στην Αγγλία οι τιμές θα είναι γύρω στις 120-130 λίρες για τον VT20+ και 170-180 για τον VT40+. Πραγματικά ανυπομονώ να δοκιμάσω και τα δύο αυτά μηχανήματα.


Απολλων ενα πραγμα δεν καταλαβαινω με την fender, αλλα θα στο θεσω σαν διλλημα...με 200+ ευρω, τον mustang η τον super champ XD? Κανεναν δε θα επαιρνα για να βγαλω live αλλα εστω για σπιτι αντε και προβα (που και παλι...).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #18 στις: 18/09/10, 21:56 »
Απολλων ενα πραγμα δεν καταλαβαινω με την fender, αλλα θα στο θεσω σαν διλλημα...με 200+ ευρω, τον mustang η τον super champ XD? Κανεναν δε θα επαιρνα για να βγαλω live αλλα εστω για σπιτι αντε και προβα (που και παλι...).

Πολύ καλή ερώτηση. Προφανώς δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τον Mustang ώστε να έχω γνώμη, ειδικά σε σύγκριση με τον Champ XD (Super ή Vibro). Οι Champ είναι θεωρητικά λαμπάτοι ενισχυτές (κάποιοι που είναι γνώστες του θέματος είχαν αναλύσει σε σχετική συζήτηση το θέμα της συνύπαρξης ψηφιακών προσομοιώσεων με λάμπες και κατά πόσο αυτός ο συνδυασμός δίνει πραγματικά λαμπάτο ήχο), ενώ ο Mustang δεν είναι. Ο Mustang όμως έχει περισσότερες προσομοιώσεις, περισσότερους συνδυασμούς εφφέ και με μεγαλύτερη δυνατότητα παραμετροποίησης από τους προκαθορισμένους που έχουν οι Champ, δυνατότητα σύνδεσης με υπολογιστή και άλλα ενδιαφέροντα. Από τα μέχρι στιγμής video που έχω δει, ο Mustang φαίνεται να έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου, αν και δεν είμαι σίγουρος πόσο user-friendly είναι με το περιορισμένο control panel του. Για μένα όμως το μεγάλο πλεονέκτημα του Mustang, το οποίο δεν προσφέρει άλλος modelling ενισχυτής αυτή τη στιγμή, είναι αυτό που ανέφερα ήδη:

...στα συγκεκριμένα μοντέλα υπάρχει η δυνατότητα όχι μόνο παραμετροποίησης αλλά και ολικής αλλαγής των μοντέλων που προσομοιώνονται, καθώς ο χρήστης μπορεί να σώσει μια καινούργια προσομοίωση στη θέση μιας ήδη υπάρχουσας. Αν δηλαδή σε κάποιον δεν αρέσουν οι high gain προσομοιώσεις, μπορεί να έχει μόνο clean και crunchy ήχους στον ενισχυτή του ή το αντίθετο.

Εγώ λοιπόν, αν με ικανοποιούσαν οι ήχοι του Mustang θα διάλεγα αυτόν έναντι του Champ, για πολλούς και διάφορους λόγους:

1. H παραπάνω δυνατότητα. Το ζητούμενο για μένα είναι να φτιάξω καμιά 10αριά το πολύ ήχους ακριβώς όπως τούς θέλω και να μείνω σε αυτούς. Αυτόματα φεύγουν από τη μέση ενισχυτές, πεταλιέρες και άλλα κόλπα, αφού οι ήχοι αυτοί (του Mustang) θα είναι φτιαγμένοι και παραμετροποιημένοι συμφωνα με τα δικά μου γούστα και όχι τα γούστα του κατασκευαστή.

2. Παίζω αποκλειστικά στο σπίτι, οπότε δεν με απασχολεί να έχει ο ενισχυτής δυνατότητες για κάτι παραπάνω (π.χ. live). Οπότε ακόμα και και ο Mustang Ι που έχει ισχύ 20 Watt είναι υπεραρκετός για τις ανάγκες μου.

3. Δεν έχω κόλλημα με τη λάμπα. Αν ο ενισχυτής είναι καλός στα αυτιά μου, ποσώς με ενδιαφέρει αν έχει μέσα τρανζίστορ, λάμπες ή το λύχνο του Aλλαδίνου...

4. Κοστίζει λιγότερο από 100 λίρες, ένα γελοίο ποσό για μηχάνημα με αυτές τις δυνατότητες. Ακόμα και οι 140 λίρες του 40άρη δεν είναι τίποτα.

Πάντως για μένα απ' ό,τι διαφαίνεται αυτό το χειμώνα, η μεγάλη αναμέτρηση θα είναι ανάμεσα στον Fender Mustang και τον Vox VT20+. Εκτός και αν προκύψει κανένας σοβαρός διεκδικητής από κάποια άλλη εταιρία. Καθόλου απίθανο, έτσι όπως έχει ανάψει για τα καλά ο ανταγωνισμός.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nέες σειρές Vox Valvetronix και Roland Cube!!!
« Απάντηση #19 στις: 20/09/10, 02:13 »
Είμαι μεταξύ του να πάρω τον Vox VT40+ (60W rms) και του VT50
 
ο 1ος είναι πιο καινούργιος, με περισσότερα εφέ και φθηνότερος. στα rms φαίνεται δυνατότερος αλλά έχει 10'' ηχείο
  ο 2ος είναι σίγουρα καλός επίσης, αλλά με 12αρι ηχείο.
 
  Μιας και θα τον χρειαστώ για πρόβες και μικρά live, με ενδιαφέρει πολύ  η ένταση. Μήπως ο 2ος λόγω του ηχείου είναι σημαντικά δυνατότερος ?
 
  τέλος, αν και έχω διαβάσει τα αναλυτικό άρθρο του Απόλλωνα για τους moddeling  amps, θα ήθελα μια παραπάνω γνώμη για το κατα πόσο το valve reactor  πετυχαίνει την απόκριση της λάμπας. Δεν είμαι κολλημένος με την λάμπα,  αλλα από όσους ενισχυτές έχω ακούσει, ο VOX AC30 βγάζει τον καλύτερο  ήχο για τα γούστα μου και θα ήθελα να τον πλησιάσω όσο μπορώ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 12:29
από hammer
Roland Cube 30X

Ξεκίνησε από apressas « 1 2 » Ενισχυτές

41 Απαντήσεις
13426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 14:30
από apressas
18 Απαντήσεις
5821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 09:42
από Wise_One
33 Απαντήσεις
10273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/09, 17:27
από Vicarious
5 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 16:46
από zelepios
9 Απαντήσεις
3847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 20:39
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 17:31
από Giannis1995
24 Απαντήσεις
7371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 19:13
από songless_bird
2 Απαντήσεις
2418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 12:46
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
4378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/17, 19:57
από modfori