Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 708848 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
@Alex_Under, μην το ψάχνεις. Φυσιολογικό είναι. Κάθε υλοποίηση κυκλώματος με τρανζίστορ γερμανίου δουλεύει διαφορετικά, ακόμα κι όταν τηρείς πιστά το σχεδιάγραμμα. Φταίει ότι κάθε τρανζίστορ γερμανίου έχει διαφορετικές αποκρίσεις εξαιτίας της τεχνολογίας τους, είναι εξαιρετικά ασυνεπή στις προδιαγραφές. Για αυτό αντικαταστάθηκαν γρήγορα-γρήγορα από τα τρανζίστορ πυριτίου σε εφαρμογές που απαιτούν επανάληψιμότητα, τα οποία παρουσιάζουν πολύ μικρές ανοχές προδιαγραφών και συνεπώς έχουν προβλεψιμότητα. Πιθανώς, η παρτίδα AC127 που έχεις διαφέρει στις αποδόσεις από αυτή με την οποία υλοποιήθηκε το BYOC FUZZ. .

Με λίγα λόγια, αν ακούγεται καλά με τις μετατροπές σου, έχεις κάνει ένα πετυχημένο bias, κάτι που προσπαθούν να κάνουν (πετυχημένα ή όχι) μερικές χιλιάδες DIYers παγκοσμίως.

¨Οσον αφορά τα μπάσα, οι τιμές των πυκνωτών στο πρωτότυπο μπασάρουν υπερβολικά τον ήχο για τα γούστα μου και τον μπουκώνουν. Το fuzz face (και οι κλώνοι του) έχει μια ασυνήθιστη ρουτίνα (σε σύγκριση με το 99% των overdrives/distortions) όσον αφορά το tone shaping. Εισάγει πολλά μπάσα στο κύκλωμα, τα παραμορφώνει  και τα κόβει μετά στην έξοδο. Καλό για να παίζεις μπάσο, αλλά η κιθάρα "κλάνει"  :) . Αντιθέτως, η συνήθης πρακτική είναι να περιορίζουν τα μπάσα πριν την παραμόρφωση (clipping) και να τα αφήνουν ελεύθερα στην έξοδο. Αν θυμάμαι καλά, στο δικό μου fuzz, είχα αντικαταστήσει τον ηλεκτρολυτικό C2 22μΦ με 2,2μΦ και είχα αυξήσει τον πυκνωτή εξόδου C3 0,1μΦ με 1 ή 2 μΦ.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Επειδή έχω πορωθεί για τα καλά με το όλο θέμα  8) , πήγα προχτές και πήρα κι άλλο υλικό, συμπεριλαμβανομένων trimpots αλλά και ποτενσιομέτρων διαφόρων τιμών. Έκανα το σύστημα και πάλι όπως το schematic του Ανδριανού, με 25Κ bias, αλλά και πάλι δεν ακουγόταν ήχος με την 470R στην R4. Έβαλα πάλι την 47Κ και το σύστημα τραγούδησε. Δεν πιστεύω ότι φταίνε τα τρανσίστορ μου γιατί έχω καμιά 10ριά και έκανα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς. Ίσως η "φουρνιά" από AC127 Y3 που έχω να έχουν κάτι ιδιαίτερο. Κάτι άλλο φταίει μάλλον.
Οπότε είπα, από το να βάλω bias στο σημείο που προτείνει το σχεδιάγραμμα, γιατί δεν το βάζω στην R4 που αυτή φαίνεται να κάνει την διαφορά. Και όντως, έκανε την διαφορά. Το αποτέλεσμα που είχα ήταν ότι όταν η αντίσταση έτεινε στο 0 (και κοντά στην περιοχή του 1Κ) ο ήχος γινόταν πιο "κλανιάρικος", έβγαιναν προς τα έξω μόνο τα peaks δηλαδή τα χτυπήματα της χορδής και ο ήχος μετά έσβηνε πολύ γρήγορα. Μου θύμισε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το Maestro Fuzz που είχε σαν simulation το παλιό μου πεταλάκι Boss Fz-5. Όταν το γυρνούσα από την άλλη και μεγάλωνε η αντίσταση, μεγάλωνε και η ένταση του ήχου (?!?!) μέχρι που όμως έσβηνε εντελώς από ένα σημείο και μετά.
Ένα άλλο συμπέρασμα που έβγαλα ήταν ότι το παλιό bias μπορούσε να εξαλειφθεί και εντελώς, καθώς φαινόταν να επηρεάζει τον όλο ήχο, σε κάποιο μόνο εύρος του μεταβλητού πλέον R4. Οπότε την βραχύκλωσα και παίζοντας με το R4 trimpot, βρήκα την χρυσή τομή, κάπου στα 45-50κ. Είχα διαβάσει ότι το επιθυμητό είναι να έχεις με τα τρανσίστορ Γερμανίου, 4.5Volt στον Collector της Q2, και όντως, ο "καλός ο ήχος" εκεί έβγαινε.
Οπότε το όλο εγχείρημα αφαιρέθηκε από το breadboard και υλοποιήθηκε σε PCB. Είναι απίστευτο το πόσο μικρό χώρο έπιασε το τελικό αποτέλεσμα.
Στον πυκνωτή εισόδου έβαλα έναν ηλεκτρολυτικό 2.2μF και στον εξόδου έναν MKT 0.068uF και στο Fuzz έναν ηλεκτρολυτικό 22μF. Ίσως να μην είναι οι "vintage" ή "NOS" επιλογές που θα περίμενε κάποιος, αλλά δεν προσπαθώ να κάνω κάποιο reissue πετάλι. Προσπαθώ να κάνω κάτι που θα έχει βγει εξ' ολοκλήρου από τα χεράκια μου και θα ακούγεται καλά.

ΑΛΛΑ

Επειδή γλυκάθηκα αρκετά και επειδή μετά από την αναζήτηση έχω γεμίσει με υλικό (και περιμένω και κάποια BC108 να έρθουν), σκέφτηκα να κάνω το Fuzz μου διπλό.
Το σκέφτομαι, να κάνω στο ίδιο PCB που τώρα έχω υλοποιήσει το Germanium, ένα καθρευτικό κύκλωμα, με τις κατάλληλες τιμές στις αντιστάσεις βέβαια, όπου να υλοποιηθεί με τα τρανσιστορς σιλικόνης BC108 που θα μου έρθουν.
Σκέφτομαι να βάλω 2 footswitches, ένα για το engage του effect και ένα που θα αλλάζει το εφέ χρησιμοποιώντας μια το ένα, μια το άλλο κύκλωμα. Επίσης σκέφτομαι να βγάλω 2 Leds, ένα μπλε και ένα κόκκινο, τα οποία θα ανάβουν εναλλάξ, ανάλογα με το ποιο κύκλωμα θα είναι ενεργοποιημένο (ποιό χρώμα λέτε ταιριάζει στα Γερμανίου και ποιο στα σιλικόνης?  :P ).

Όταν τελειώσει, θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο και βίντεο.

Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
όταν βάλεις τα BC108 καλύτερα να τηρήσεις τις τιμές των αντιστάσεων του σχηματικού.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Όπως και με τα Γερμανάκια, το όλο σύστημα θα υλοποιηθεί πρώτα σε breadboard, αρχίζοντας φυσικά από τις στάνταρ τιμές, και ότι δεν μ' αρέσει το αλλάζω εκεί. Το τελικό αποδεκτό σύνολο από components θα αφαιρεθεί και θα κοληθεί. ;)
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Καλημέρα.
Την βοήθειά σας, ωωω γνώστες των κυκλωμάτων. Δείτε το σαν άσκηση  ;D

Χτες ολοκλήρωσα σε breadboard το σιλικονάτο Fuzz με τις στάνταρ τιμές, απλά επειδή δεν μου έχουν έρθει τα BC108 δοκίμασα δύο ζευγάρια από άλλα NPN που έχω (BC517 & BC337) και δούλεψε άψογα. Εμφανής έγινε μάλιστα η ανάγκη ύπαρξης του 0.01μF πυκνωτή παράλληλα με την 100Κ καθώς χωρίς αυτόν είχα τρομερό oscillation. Όλα καλά μέχρι εδώ.
Τώρα, επειδή όπως είπα παραπάνω θέλω να βάλω παράλληλα το κύκλωμα με τα Γερμάνια και το κύκλωμα με τα σιλικονάτα, αντιμετωπίζω ένα θέμα που θέλω βοήθεια.
Αυτά είναι τα δεδομένα:
1) Θα έχω έναν 3ptdt footswitch αποκλειστικά για την εναλλαγή ανάμεσα στα δύο κυκλώματα.
Ως γνωστόν αυτό το switch έχει 3 ζευγάρια από lugs. Το ένα ζευγάρι πάει αποκλειστικά για τα 2 leds που θα βάλω (κόκκινο-μπλε) οπότε μου μένουν δύο σημεία που θα πρέπει να κόβω το κάθε κύκλωμα ώστε να το αφαιρώ .
2) Παραμένω σε 1 volume και 1 fuzz control να μοιράζονται και τα δύο υποκυκλώματα οπότε θα μοιράζονται τα 3 lugs του κάθε ποτενσιόμετρου.

Στην παρακάτω εικόνα του κυκλώματος έχω μαρκάρει με κόκκινο τα 4 πιθανά σημεία που μπορώ να το κόψω και χρειάζομαι 2 μόνο από αυτά.



-Στην αρχή είπα να κόψω το 1 και το 2. Αλλά φοβάμαι μην έχω διαρροή σήματος από το δεύτερο κύκλωμα από το 3(+) προς το 4(-)
-Μετά είπα να κόψω τα 3 και 4, γιατί πίστεψα ότι δεν υπάρχει επιστροφή από το (+) του tip του καλωδίου της κιθάρας στο (+) της μπαταρίας. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι εφόσον όλες οι γειώσεις είναι κοινές, ίσως να υπάρχει διαρροή σήματος από τον emmiter  της Q1.
-Μια τρίτη επιλογή είναι να κόψω το 1 και γενικά την γείωση του υποκυκλώματος (Σκέφτηκα τα δύο υποκυκλώματα να έχουν την επιλογή ξεχωριστής σύνδεσης στην γείωση). Αλλά και πάλι φοβάμαι μην ξεφύγουν συχνότητες από το (+) της εισόδου της κιθάρας προς το (-) ground του volume
Υ.Γ. -Μία τέταρτη επιλογή που μόλις μου ήρθε στο μυαλό είναι, να χρησιμοποιήσω και τα 3 ζευγάρια του footswitch, να βάλω την τροφοδοσία του led να ξεκινάει από το ίδιο το κύκλωμα, να κόβεται το κύκλωμα στο 1,2,3 ή στο 1,2,4

Εσείς τι λέτε;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/12, 09:51 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Είναι τελείως λάθος πρακτική το να προσπαθείς να εναλλάξεις δύο κυκλώματα διακόπτοντας την τροφοδοσία τους.
Πολύ συχνά κάθε κύκλωμα χρειάζεται μία μικρή περίοδο προσαρμογής των παραμέτρων του μέχρι να επέλθη ισορροπία, ενώ ταυτόχρονα τα φορτία στους πυκνωτές αποφορτίζονται με ανεξέλεγκτο τρόπο και μπορεί να δημιουργήσουν ανεπιθύμητους θορύβους.

Σε συμβουλεύω να ακολουθήσεις την πρακτική που εφάρμοσα όταν πέρασα από το ίδιο μονοπάτι όπου οδηγήθηκες και εσύ, θέλοντας να φτιάξω ένα διπλό fuzz, διαλέγοντας δική μου λύση με δύο κυκλώματα που μοιράζονται την ίδια τροφοδοσία:
Το κύκλωμα είναι verified και έχω ποστάρει αναλυτικό review του πεταλιού με τα ρυθμιστικά του εδώ:
Για μένα ήταν βέλτιστο και έχοντας πλέον την εμπειρία από την χρήση του, δεν θα άλλαζα τίποτα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Κι αυτό το έχεις κάνει βρε θερίο?  :P
Δεν το είχα προσέξει, my bad, έπρεπε να το ψάξω περισσότερο.
Δηλαδή λες δεν τα γλιτώνω τα διπλά controls, ε? Δεν ξέρω αν χωράει στο κουτί που έχω γμτ...
Οσο για τα τσακ/κλακ/πατ και λοιπούς θορύβους, δεν με "κόφτει" και τόσο. Bedroom guitarist είμαι, το μόνο κοινό είναι ο 3χρονος γιός μου και έχει αρκετά χαμηλά στάνταρ, νομίζω.  ;D
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κι αυτό το έχεις κάνει βρε θερίο?  :P

Πέρασα από ακριβώς την ίδια συλλογιστική με εσένα, και αφού δεν το βρήκα πουθενά έτοιμο, το έφτιαξα για να πετύχω αυτό που ήθελα.

Δεν βγαίνει μεγάλο, δες εδώ την υλοποίηση με φωτο να πάρεις μία ιδέα των σχετικών μεγεθών:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg674717#msg674717
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/12, 11:25 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Καλημέρα.
Την βοήθειά σας, ωωω γνώστες των κυκλωμάτων. Δείτε το σαν άσκηση  ;D

...
Εσείς τι λέτε;

Αν και δεν είχα την υπομονή να διαβάσω όλο το κείμενο σου και του Ανδριανού, εγώ θα διέκοπτα τις εισόδους & εξόδους των fuzz. Όχι τις τροφοδοσίες, για λόγους που εξήγησε ο Ανδριανός. Έτσι, θα χρησιμοποιήσεις τους δύο διακόπτες ενός 3DPDT και θα περισσέψει ο 3ος για τα leds.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Καλημέρα.
Την βοήθειά σας, ωωω γνώστες των κυκλωμάτων. Δείτε το σαν άσκηση  ;D

...
Εσείς τι λέτε;

Αν και δεν είχα την υπομονή να διαβάσω όλο το κείμενο σου και του Ανδριανού, εγώ θα διέκοπτα τις εισόδους & εξόδους των fuzz. Όχι τις τροφοδοσίες, για λόγους που εξήγησε ο Ανδριανός. Έτσι, θα χρησιμοποιήσεις τους δύο διακόπτες ενός 3DPDT και θα περισσέψει ο 3ος για τα leds.

Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να "χάνεις ρεύμα" από το (+) της μπαταρίας στην γείωση;
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Καλημέρα.
Την βοήθειά σας, ωωω γνώστες των κυκλωμάτων. Δείτε το σαν άσκηση  ;D

...
Εσείς τι λέτε;

Αν και δεν είχα την υπομονή να διαβάσω όλο το κείμενο σου και του Ανδριανού, εγώ θα διέκοπτα τις εισόδους & εξόδους των fuzz. Όχι τις τροφοδοσίες, για λόγους που εξήγησε ο Ανδριανός. Έτσι, θα χρησιμοποιήσεις τους δύο διακόπτες ενός 3DPDT και θα περισσέψει ο 3ος για τα leds.

Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να "χάνεις ρεύμα" από το (+) της μπαταρίας στην γείωση;

είναι τόσο μικρό το ρεύμα που καταναλώνουν δύο τρανζίστορ μικρής ισχύος σε τάξη Α' και κατάσταση αδράνειας, που πιο πιθανό είναι να λήξει η διάρκεια ζωής της μπαταρίας σου, πριν αδειάσει από την κατανάλωση... Θα κάνεις εγγόνια, θα ασπρίσουν τα γένια σου, θα πάρεις (?) σύνταξη, θα εκπληρωθούν οι προφητίες του Παίσιου και η 2α παρουσία κι ακόμα θα παίζεις με την ίδια μπαταρία...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Χαχαχαχα... Ωραίος. :D
Οκ θα το δοκιμάσω έτσι. Μια ακόμα ερώτηση.
Εφόσον θα (προσπαθήσω να) παραμείνω σε ένα μόνο Volume, υπάρχει περίπτωση (υποθέτω) να έχω volume boost όταν αλλάζω από τα "low amplification" γερμανίου στα "high amplification" σιλικόνης.
Πιθανόν λοιπόν να χρειαστεί να βάλω μια πολύ μικρή αντίσταση στην έξοδο του συστήματος της σιλικόνης. Αυτό πιστεύετε ότι μπορεί να επηρεάσει εκτός από την ένταση (επιθυμητό) και την χροιά (ανεπιθύμητο) του ήχου;
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Χαχαχαχα... Ωραίος. :D
Οκ θα το δοκιμάσω έτσι. Μια ακόμα ερώτηση.
Εφόσον θα (προσπαθήσω να) παραμείνω σε ένα μόνο Volume, υπάρχει περίπτωση (υποθέτω) να έχω volume boost όταν αλλάζω από τα "low amplification" γερμανίου στα "high amplification" σιλικόνης.
Πιθανόν λοιπόν να χρειαστεί να βάλω μια πολύ μικρή αντίσταση στην έξοδο του συστήματος της σιλικόνης. Αυτό πιστεύετε ότι μπορεί να επηρεάσει εκτός από την ένταση (επιθυμητό) και την χροιά (ανεπιθύμητο) του ήχου;

Για να πάρεις volume boost στο silicon fuzz, πρέπει να βάλεις μια (όχι και τόσο μικρή) αντίσταση Rx στo germanium fuzz, μεταξύ του πυκνωτή εξόδου C3 0,1uF και του Volume Pot. Επειδή το Volume Pot είναι 500k, αυτή η αντίσταση Rx θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη των 50k για να έχει αισθητή πτώση της έντασης. Επειδή μπορεί να μην σε καλύπτει η 50k, καλύτερα να έβαζες ένα τρίμμερ (μεταβλητή αντίσταση μικρού μεγέθους που αλλάζει με κατσαβιδάκι) πάνω στο κύκλωμα, μέσα στο κουτί. 

H προσθήκη αυτής της αντίστασης Rx δεν αλλάζει την χροιά βάση της θεωρίας των φίλτρων, δεν κόβει κάποιες συχνότητες αν εννοείς αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Δεν με κατάλαβες. ΔΕΝ θέλω boost στο silicon. Θέλω να ΑΠΟΤΡΕΨΩ το boost, κατά την εναλλαγή
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Δεν με κατάλαβες. ΔΕΝ θέλω boost στο silicon. Θέλω να ΑΠΟΤΡΕΨΩ το boost, κατά την εναλλαγή

Ξαναδιάβασε τι έγραψες να μου πεις τι θα καταλάβαινε κάποιος που δεν είναι μέσα στο μυαλό σου  ;D . Λοιπόν, φυσικά και θα υπάρχει σημαντική διαφορά στο volume μεταξύ των δύο κυκλωμάτων, όπως το υπέθεσες. Διαφορετικές τιμές αντιστάσεων, διαφορετικά τρανζίστορ, διαφορετικό bias, διαφορετικό clipping, διαφορετική ένταση ήχου. Οπότε η απάντηση είναι ναι και στα δύο. Θα χρειαστείς να προσθέσεις μια αντίσταση στην έξοδο ενός από τα δύο fuzz. Όμως, δεν είναι βέβαιο το πιο από τα δύο fuzz θα έχει την μεγαλύτερη ένταση. Ούτε είναι υπολογίσιμο το πόσο μεγαλύτερη θα είναι. Έτσι, κατά την γνώμη μου, επανέρχομαι στο προηγούμενο ποστ μου που ένα trimmer είναι η καλύτερη λύση (από την στιγμή που δεν θέλεις δεύτερο volume pot).Η χροιά δεν αλλάζει.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/12, 21:02 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Αποστολή εξετελέσθη.
Κρατάω στα χέρια μου το δημιούργημά μου (my precious), ένα διπλό fuzz με χρήση τρανσίστορ σιλικόνης και γερμανίου.
Οι φωτό είναι λίγες και όχι αντιπροσωπευτικές της διαδικασίας.
Το αλουμινένιο κουτί που πήρα από κατάστημα ηλεκτρονικών, ούτε καν πλησιάζει οτιδήποτε υπάρχει στανταρ από κουτιά.
Οι τρύπες για τα Knobs/footswitch κτλ, αν και μετρήθηκαν και σημαδεύτηκαν σωστά, τελικά το τρυπάνι "κύλησε" και το πετάλι βγήκε λίγο κουασιμόδος στην όψη. Ακόμα δεν έχω τα κατάλληλα knobs, δύο που βρήκα στα συρτάρια μου τα έβαλα στα volumes.
Το μόνο οπτικά ωραίο ήταν το σπρέυ μπογιάς που πήρα και είναι στο χρώμα του Jimi Hendrix Fuzz και είναι και hammered, δηλαδή αφήνει την αίσθηση ανάγλυφου όταν στεγνώσει.

Το πετάλι δουλεύει τέλεια ΕΚΤΟΣ από το "τσακ" που ακούγεται κατά το engage αλλά και κατά την εναλλαγή των fuzzes.
Ξέρω, ξέρω μου τα λέγατε εσείς και εγώ δεν σας άκουγα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι.
Αναγκάστηκα να κάνω εντελώς διαφορετική υλοποίηση του Fuzz Γερμανίου, ¨οπως είχα γράψει πιο πάνω. Το γιατί μου έβγαζε ήχο μόνο με μεγάλη αντίσταση, έμελε να το καταλάβω μετά.
Αφού έκανα το ένα μέρος του PCB πήγα να κάνω και το δεύτερο, ακολουθώντας την συμβουλή του billonious και κόβωντας τις εισόδους και τις εξόδους κατά την εναλλαγή. Όταν όμως διάλεγα το σιλικόνης, δούλευε, όταν διάλεγα το γερμανίου δεν έβγαινε ήχος. Παρατήρησα ότι όταν είχα του γερμανίου και ήταν μουγκό, αν αφαιρούσα τον Q1 από το κύκλωμα της σιλικόνης, το γερμανίου έπαιζε.
Να μην τα πολυλογώ, ανακάλυψα με την χρήση πολυμέτρου στην ρύθμιση για διόδους ότι οι collector και οι emmiters από ΟΛΑ μου τα τρανσίστορ γερμανίου είχαν σύνδεση, ήταν δηλαδή leaky, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει στα σιλικόνης. Οπότε υποθέτω ότι όταν αφήνω τα ρεύματα και στα δύο συστήματα και απλά κόβω εισόδους/εξόδους, κάποια αντιστροφή υπάρχει στα Γερμάνια και έχω αντίθετη κίνηση προς την γείωση ενώ δεν θα έπρεπε. Ίσως λοιπόν ΓΙΑΥΤΟ και η ανάγκη μεγάλης αντίστασης στον emmiter της Q2.

Το schematic που ακολούθησα ήταν εντελώς διαφορετικό απτου Ανδριανού, όχι γιατί ήθελα να το παίξω έξυπνάκιας απλά επειδή ήξερα ότι με τα διαθέσιμα γερμάνια δεν γίνεται να γίνει το στάνταρ κύκλωμα, ξεκίνησα και με έβγαλε μπορώ να πω σε πολύ καλό σημείο.
Χαρακτηριστικά χρειάστηκε να κάνω μόνο ΔΥΟ τομές στις γραμμές του PCB, όλες οι άλλες συνδέσεις βόλεψαν με τον τρόπο που έβαλα τα τρανζίστορ μου.
Ηχητικά τώρα. Το σιλικόνης, το οποίο υλοποιήθηκε με BC108 εξ' ισπανικού ebay, είναι καθαρή βρωμιά. Fuzzy, λασπώδες, βαβούρικο αλλά συνάμα πολύ "μουσικό". Αν ήταν μηχανάκι θα ήταν τετρακύλινδρο.
Το γερμανίου είναι πιο airy, λιγότερη παραμόρφωση, και να πω την αλήθεια μου θυμίζει πιο πολύ cranked overdrive παρά Fuzz/distortion. Δεν είναι και πολύ καλό για σόλο αλλά διαπρέπει στα chords/power chords όπου βγαίνει πολύ crunch. Αν ήταν μηχανάκι θαταν δικύλινδρο.

Υπόσχομαι sound sample δυστυχώς από την φωτογραφική που τραβάει και βίντερο γιατί α) Η On board Κάρτα ήχου είναι τραγική και β) δεν έχω κάποιου είδους κάμερα.

Από τις δοκιμές στο breadboard.




Υ.Γ. Άν έχετε κανένα εύκολο γιατροσόφι για την μείωση/εξάλειψη θορύβου κατά την εναλαγή, πείτε το. Έβαλα μια αντίσταση 1M από το + της μπαταρίας στην γείωση όπως δείχνουν πολλά schematics, νομίζω και του BYOC, αλλά τίποτα. Μήπως κανα πηνείο σε σειρά με το θετικό πόλο να φέρει καμιά εξομάλυνση του power spike?
Y.Γ.2 Ο προτεινόμενος πυκνωτής 102 για το κύκλωμα της σιλικόνης, τελικά δεν έκανε δουλειά. Μετά από άπειρες δοκιμές με άλλους πυκνωτές και με κροκοδειλάκια, η τιμή πυκνωτή που εξάλειφε το oscillation και παράλληλα δεν επηρρέαζε τον ήχο ήταν η 103 ή 0.01 μF
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/12, 23:27 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ

Υ.Γ. Άν έχετε κανένα εύκολο γιατροσόφι για την μείωση/εξάλειψη θορύβου κατά την εναλαγή, πείτε το. Έβαλα μια αντίσταση 1M από το + της μπαταρίας στην γείωση όπως δείχνουν πολλά schematics, νομίζω και του BYOC, αλλά τίποτα. Μήπως κανα πηνείο σε σειρά με το θετικό πόλο να φέρει καμιά εξομάλυνση του power spike?
Y.Γ.2 Ο προτεινόμενος πυκνωτής 102 για το κύκλωμα της σιλικόνης, τελικά δεν έκανε δουλειά. Μετά από άπειρες δοκιμές με άλλους πυκνωτές και με κροκοδειλάκια, η τιμή πυκνωτή που εξάλειφε το oscillation και παράλληλα δεν επηρρέαζε τον ήχο ήταν η 103 ή 0.01 μF


1. Η anti-pop αντίσταση 1Μ  δεν μπαίνει έτσι όπως λες. Δεν έχω δει κανένα σχηματικό να την έχει έτσι. Μπαίνει μεταξύ της εισόδου του σήματος της κιθάρας (πριν τον πυκνωτή αποσύζευξης C1) και της γείωσης. Δες στο παρακάτω σχήμα .

2. στο σχηματικό δεν βρήκα τον πυκνωτή 102 που λες. Κάνει oscillation το Si Fuzz σου?

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
1. Η anti-pop αντίσταση 1Μ  δεν μπαίνει έτσι όπως λες. Δεν έχω δει κανένα σχηματικό να την έχει έτσι. Μπαίνει μεταξύ της εισόδου του σήματος της κιθάρας (πριν τον πυκνωτή αποσύζευξης C1) και της γείωσης. Δες στο παρακάτω σχήμα .


Έχεις απόλυτο δίκιο και απ' την στιγμή που το έγραψα χτες το βράδυ, το ξαναέψαξα και είδα το λάθος μου και έβαλα αντίσταση εκεί. Το θέμα είναι ότι δεν είχε καμιά διαφορά που να μπορώ να καταλάβω. Αλλά αφού το σκέφτηκα λίγο παραπάνω, και μετά από αρκετά ακουστικά τεστ, είδα ότι δεν ακούω κάποιο ηλεκτροστατικό "ΠΟΠ" αλλά κατά κάποιο τρόπο περνάει ο θόρυβος του ελατηρίου του footswitch μέσα από τον ενισχυτή. Ακούγεται λίγο κουλό αλλά είναι όπως όταν χτυπάς με ένα (μη μεταλλικό) αντικείμενο πχ μολύβι, τους μαγνήτες της κιθάρας (ακουμπώντας φυσικά τις χορδές για να μην δονούνται) και ακούς αυτό το χτύπημα από τον ενισχυτή. Τελικά δεν είναι τόσο χάλια όσο νόμιζα. Ίσως να είναι Γου-Του-Που τα footswitch μου.

2. στο σχηματικό δεν βρήκα τον πυκνωτή 102 που λες. Κάνει oscillation το Si Fuzz σου?

Όχι απλά κάνει, σε κάποιες φάσεις νόμιζα ότι έπιασα και ραδιόφωνο. επειδή τα τεστ μου τα έκανα με ακουστικά, τα αφτιά μου σφύριζαν όλη μέρα. Στο schematic του μηνήματος #1322 είναι η C4*
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/12, 12:37 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
1. Η anti-pop αντίσταση 1Μ  δεν μπαίνει έτσι όπως λες. Δεν έχω δει κανένα σχηματικό να την έχει έτσι. Μπαίνει μεταξύ της εισόδου του σήματος της κιθάρας (πριν τον πυκνωτή αποσύζευξης C1) και της γείωσης. Δες στο παρακάτω σχήμα .


Έχεις απόλυτο δίκιο και απ' την στιγμή που το έγραψα χτες το βράδυ, το ξαναέψαξα και είδα το λάθος μου και έβαλα αντίσταση εκεί. Το θέμα είναι ότι δεν είχε καμιά διαφορά που να μπορώ να καταλάβω. Αλλά αφού το σκέφτηκα λίγο παραπάνω, και μετά από αρκετά ακουστικά τεστ, είδα ότι δεν ακούω κάποιο ηλεκτροστατικό "ΠΟΠ" αλλά κατά κάποιο τρόπο περνάει ο θόρυβος του ελατηρίου του footswitch μέσα από τον ενισχυτή. Ακούγεται λίγο κουλό αλλά είναι όπως όταν χτυπάς με ένα (μη μεταλλικό) αντικείμενο πχ μολύβι, τους μαγνήτες της κιθάρας (ακουμπώντας φυσικά τις χορδές για να μην δονούνται) και ακούς αυτό το χτύπημα από τον ενισχυτή. Τελικά δεν είναι τόσο χάλια όσο νόμιζα. Ίσως να είναι Γου-Του-Που τα footswitch μου.

2. στο σχηματικό δεν βρήκα τον πυκνωτή 102 που λες. Κάνει oscillation το Si Fuzz σου?

Όχι απλά κάνει, σε κάποιες φάσεις νόμιζα ότι έπιασα και ραδιόφωνο. επειδή τα τεστ μου τα έκανα με ακουστικά, τα αφτιά μου σφύριζαν όλη μέρα. Στο schematic του μηνήματος #1322 είναι η C4*

1.  ??? μάλλον οι διακόπτες δεν είναι τόσο καλοί

2. το συγκεκριμένο κύκλωμα μπορεί εύκολα να ταλαντώσει όταν η συνολική απολαβή (ενίσχυση) των τρανζίστορ Si είναι πολύ υψηλή. Τα BC108 είναι τύπος Α, Β ή C? To γράφουν επάνω. Τα BC108A δεν μου ταλαντώνουν στο δικό μου. Για να το κάνεις με τα BC108B/BC108C θα πρέπει να μειώσεις την ενίσχυση τους, με κάποιες μετατροπές. Καλύτερα αυτό να γίνει χωρίς να φιλτράρεις επιλεκτικά συχνότητες. Επειδή πάει χρόνος που έφτιαξα το δικό μου, βλέποντας το διάγραμμα στα γρήγορα,
  • βάλε μια αντίσταση (παίξε με τιμές 1k -10k) μεταξύ του Emitter του 1ου τρανζίστορ και της γείωσης, ή
  • βάλε μια αντίσταση (κάπου 1k - 10k) σε σειρά με το ποτενσιόμετρο VR1 και του Emitter του 2ου τρανζίστορ. Αυτές τις δύο επιλογές θα προτιμούσα.
  • Αυξάνοντας τις R3 ή R4 θα μπορούσες να μειώσεις την ενίσχυση, αλλά αλλάξει και το bias των τρανζίστορ αλλάζοντας τον χαρακτήρα του ήχο.
  • Ο πυκνωτής C4 στις τιμές που σου δούλεψε (10nF) κόβει δραστικά τις υψηλές συχνότητες που προκαλούν ταλάντωση, αλλά κόβει και ψηλές/μεσαίες ακουστικές συχνότητες, αλλάζοντας πολυ την χροιά (νομίζω). Θα άφηνα τελευταία αυτήν την λύση.
*Emitter είναι το ποδαράκι του τρανζίστορ που κοιτάζει το βελάκι στα σχηματικά, και συνήθως είναι αυτό που πάει στην γείωση μεσω κάποιας αντίστασης ή απευθείας.


Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Τα τρανσίστορ είναι αυτά
http://www.ebay.co.uk/itm/280946691616?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
(Υ.Γ. Ή ο ισπανός δεν ξέρει τι του γίνεται ή εμένα μου διαφεύγει κάτι. Αλλά μετέφρασα το κείμενο της πώλησης και ο τύπος λέει ότι είναι τρανσίστορ Γερμανίου  ??? )
Από τις λύσεις που δίνεις είμαι σίγουρος ότι η #2 θα παίξει γιατί όταν κατέβαζα το gain control του Fuzz, το oscillation εξαφανιζόταν, οπότε υποθέτω αυτό που προτείνεις είναι κάτι τέτοιο, να μπει παραπάνω φορτίο πριν το gain control.

Να σου πω την αλήθεια, θέλω να συμβιώσω λίγο με το παρών setup, να το "παίξω" να το "χωνέψω" και αν νιώθω ότι δεν μου αρκεί ή δεν μου αρέσει, θα πάω παρακάτω και θα κάνω αυτά που προτείνεις.
Εξ' άλλου τι custom πεταλάκι θα ήταν αν δεν είχε "μοναδικό" ήχο. Που ξέρεις, μετά από 50 χρόνια μπορεί το πεταλάκι μου να είναι το holy grail των Fuzzes... :P Χχχχχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Υ.Γ. Ξέρω τι είναι emmiter...Το εμπέδωσα καλά τις τελευταίες 2 βδομάδες :P
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/12, 14:09 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τα τρανσίστορ είναι αυτά
http://www.ebay.co.uk/itm/280946691616?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
(Υ.Γ. Ή ο ισπανός δεν ξέρει τι του γίνεται ή εμένα μου διαφεύγει κάτι. Αλλά μετέφρασα το κείμενο της πώλησης και ο τύπος λέει ότι είναι τρανσίστορ Γερμανίου  ??? )

ΔΕΝ είναι γερμανίου φυσικά!.. είναι απλά ένα keyword για να τον βγάζουν τα searches.
Πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός.

Δες αυτά που έχω πάρει εγώ, κανένα oscillation με το κλασσικό κύκλωμα και δες και την τιμή!...
http://www.ebay.com/itm/20-x-BC108-BC108B-NPN-Small-Signal-Transistor-/250881840004?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a69b91384
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Τα τρανσίστορ είναι αυτά
http://www.ebay.co.uk/itm/280946691616?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
(Υ.Γ. Ή ο ισπανός δεν ξέρει τι του γίνεται ή εμένα μου διαφεύγει κάτι. Αλλά μετέφρασα το κείμενο της πώλησης και ο τύπος λέει ότι είναι τρανσίστορ Γερμανίου  ??? )
Από τις λύσεις που δίνεις είμαι σίγουρος ότι η #2 θα παίξει γιατί όταν κατέβαζα το gain control του Fuzz, το oscillation εξαφανιζόταν, οπότε υποθέτω αυτό που προτείνεις είναι κάτι τέτοιο, να μπει παραπάνω φορτίο πριν το gain control.

Να σου πω την αλήθεια, θέλω να συμβιώσω λίγο με το παρών setup, να το "παίξω" να το "χωνέψω" και αν νιώθω ότι δεν μου αρκεί ή δεν μου αρέσει, θα πάω παρακάτω και θα κάνω αυτά που προτείνεις.
Εξ' άλλου τι custom πεταλάκι θα ήταν αν δεν είχε "μοναδικό" ήχο. Που ξέρεις, μετά από 50 χρόνια μπορεί το πεταλάκι μου να είναι το holy grail των Fuzzes... :P Χχχχχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Υ.Γ. Ξέρω τι είναι emmiter...Το εμπέδωσα καλά τις τελευταίες 2 βδομάδες :P


Μήπως γράφουν επάνω τους τα τρανζίστορ αν είναι Α/B/C; Κανονικά θα έπρεπε, τες πάντων. Κόλλησα  :wall όταν είδα την τιμή τους. Αν σου πω ότι αρχές του '90 τα πουλούσαν 30 δρχ, θα με πιστέψεις; Δες πόσο τα πουλέι το banzai

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Οτι γράφουν τα τρανζίστορ φαίνεται στις φωτογραφίες της πώλησης. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Αυτός στην πώληση, στα ισπανικά λέει για "Γερμανίου BC108B" οπότε δεν ξέρεις αν είναι σωστά τα μισά ή τίποτα από αυτά που λέει.
Τα 5€ τιμή είναι για 4 τρανσίστορ, οπότε 1,25€ το καθένα.
Ναι το banzai πουλάει φθηνότερα και φαντάζομαι υπάρχουν και ακόμα φθηνότερα μαγαζιά, το θέμα είναι ότι προτιμώ τις αγορές από ebay γιατί οι πωλητές εκεί θέλουν να είναι τυπικοί, σωστοί και γρήγοροι και σου ξαναστέλνουν το δέμα αν χαθεί και όλα αυτά ώστε να τους δώσεις καλή βαθμολογία γιατί το ebay είναι αγορά με πολλούς πωλητές. Όταν αγοράζεις από το ιντερνετ από μεμονωμένο μαγαζί, εκτός ebay, μου χει τύχει πολλές φορές τα πράγματα να αργούν πάρα πολύ, ο πωλητής να μην απαντά σε μηνύματα και γενικά να υπάρχει η συμπεριφορά "Τώρα που πήρα τα λεφτά σου, σε γράφω στα @@ μου". Γι' αυτό προτιμώ ebay.

Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω κανέναν, ούτε τις ίδιες μου τις επιλογές. Ένα fuzz είπα να φτιάξω, όχι αυγό Φαμπερζέ! :P
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
τί είναι το αυγό Φαμπερζέ;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
11242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
12408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
4044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
4089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)