Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 9770 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #25 στις: 01/08/13, 19:05 »
ελα ψησου  ;D ;D ;D ;D ;D
Slash VS Yngwie - Who is Louder?



How Loud Is A - EVH 5150 III 100w

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #26 στις: 01/08/13, 22:46 »
Συγγνώμη, δεν έχει γίνει προφανές μέχρι τώρα ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένα συγκροτημένο σκεπτικό πίσω από την αγορά;

Kαι από πότε κάτι τέτοιο θεωρείται πρόβλημα σε αυτό το forum...; ::) :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #28 στις: 02/08/13, 08:37 »
Συγγνώμη, δεν έχει γίνει προφανές μέχρι τώρα ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένα συγκροτημένο σκεπτικό πίσω από την αγορά;
Kαι από πότε κάτι τέτοιο θεωρείται πρόβλημα σε αυτό το forum...; ::) :P
Συμφωνώ με τον mits@ko και τον Korgy, πρόβλημα σαφώς δεν είναι για το forum, αλλά για τον φίλο, ο οποίος ετοιμάζεται κατά τα λεγόμενα του να "επενδύσει" τα "κατά δήλωσιν" 1700 ευρώ του σε αμφίβολης λογικής επιλογές και έχει ζητήσει την βοήθεια μας.

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχει στο μυαλό του ο φίλος, και όπως έχω δηλώσει και παλαιότερα, η προσωπική μου θέση είναι ότι πιστεύω ότι από την στιγμή που κάποιος είναι σε θέση να αποκτήσει κάτι καλό και προτίθεται να πληρώσει την επιθυμία του αυτή με λεφτά που έβγαλε με τον κόπο του, δικαιούται να πάρει και να απολαμβάνει με όποιο τρόπο επιλέγει ο ίδιος, το καλύτερο όργανο που μπορεί να αποκτήσει.

ΟΜΩΣ το να είσαι στο Α και να προσπαθείς να φτάσεις στο Ω με ένα βήμα, είναι για μένα ο καλύτερος τρόπος να χάσεις όλο το ενδιάμεσο όμορφο ταξίδι και να στερηθείς την γνώση και την απόλαυση που θα σου έδινε. Η ομορφιά δεν είναι στην ένταση, αλλά την χροιά. Η χροιά κάνει τα πολλά λεφτά.

Στον φίλο μας έχω ήδη κάνει μία λογική πρόταση, ας ακούσει και τους άλλους και ας συνυπολογίσει τις συμβουλές τους μιας και ρώτησε, για το δικό του καλό.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/13, 08:39 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #29 στις: 02/08/13, 11:41 »
Eντάξει, πέρα από την πλάκα, υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία διαφοροποιούν κάπως τη συγκεκριμένη περίπτωση από τα κλασσικά ερωτήματα παιδιών 13-14 χρονών σχετικά με την αγορά κιθάρας ή ενισχυτή. Ο φίλος είναι 22 χρονών και υποθέτω ότι, πρώτον έχει κάποιο δικό του εισόδημα, και δεύτερον η αγορά την οποία διαπραγματεύεται είναι, εύκολα ή δύσκολα, μέσα στον προϋπολογισμό του. Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να καταλαβαίνει σε κάποιο βαθμό ότι είναι περίεργη απόφαση σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς να πάρει κανείς τόσο ακριβά μηχανήματα τη στιγμή που έχει ελάχιστη εμπειρία και για να παίζει αποκλειστικά στο σπίτι, όπου σίγουρα δεν θα μπορέσει να αξιοποιήσει ούτε κατ' ελάχιστον τις δυνατότητές τους. Πόσο μάλλον αν πρόκειται να παίζει μόνο όποτε πάει στο σπίτι των γονιών του, οι οποίοι φαντάζομαι ότι δεν θα είναι ιδιαίτερα δεκτικοί στην προοπτική να βασανίζονται τα αυτιά τους κάθε Σαββατοκύριακο με ήχους εντάσεως πάνω από 100dB. Αν λοιπόν κάποιος δεν μπορεί να συλλάβει τις πραγματικές διαστάσεις και επιπτώσεις των σχεδίων του, τότε μάλλον το πρόβλημα είναι βαθύτερο και δεν φιλοδοξώ ότι θα βοηθήσουν ιδιαίτερα οι δικές μας συμβουλές και παραινέσεις. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά έτσι το βλέπω με βάση όσα έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα.

Εξάλλου, όπως έχω πει και σε παρόμοια θέματα, το βλέπω τουλάχιστον σχιζοφρενικό να ζητάει κανείς γνώμες για αγορές τόσο σημαντικές. Έχουμε δει πολλές φορές άτομα να θέτουν ερωτήματα του στυλ "Τι κιθάρα να πάρω στα 2000 Ευρώ;". Για μένα αν έχεις σκοπό να ξοδέψεις ένα τόσο σοβαρό ποσόν, θα πρέπει να έχεις κάνει το "ταξίδι" για το οποίο έκανε λόγο ο Αδριανός και να ξέρεις πλέον πολύ καλά τι ζητάς από το όργανο ή το μηχάνημα που σκοπεύεις να αγοράσεις. Αλλά σε τελική ανάλυση, δικά σου είναι τα λεφτά, δική σου η απόφαση, δική σου και η ευθύνη που συνεπάγεται μια τέτοια απόφαση. Και σε ακόμα πιο "τελική" ανάλυση, μια ζωή την έχουμε, κι αν δεν την γλεντήσουμε (ενίοτε και με μια εξωφρενική αγορά ή ενέργεια), τι θα καταλάβουμε που λέει το γνωστό και βαθύτατα φιλοσοφημένο άσμα.

ΥΓ: Πάω να χτυπήσω εκείνη την Edwards από την Ιαπωνία, που ζαχαρώνω εδώ και καιρό... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #30 στις: 03/08/13, 03:35 »
ελα ψησου  ;D ;D ;D ;D ;D
...

Tα λες ωραία :D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #31 στις: 03/08/13, 09:35 »
.. θα πρέπει να καταλαβαίνει σε κάποιο βαθμό ότι είναι περίεργη απόφαση σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς να πάρει κανείς τόσο ακριβά μηχανήματα τη στιγμή που έχει ελάχιστη εμπειρία και για να παίζει αποκλειστικά στο σπίτι, όπου σίγουρα δεν θα μπορέσει να αξιοποιήσει ούτε κατ' ελάχιστον τις δυνατότητές τους.
Έτσι!..
Όπως έχω γράψει επανειλημμένα, οι Αγγελίες είναι γεμάτες από εξοπλισμό, κεφαλές και καμπίνες των 2000-3000 ευρώ, που πωλούνται "σε άριστη κατάσταση, παιγμένα μόνο  στο 1, μέσα στην κρεβατοκάμαρα".. 

ΥΓ: Πάω να χτυπήσω εκείνη την Edwards από την Ιαπωνία, που ζαχαρώνω εδώ και καιρό... :P
:roll
..και άργησες θα έλεγα!..  :up
« Τελευταία τροποποίηση: 03/08/13, 09:37 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #32 στις: 04/08/13, 08:39 »
ελα ψησου  ;D ;D ;D ;D ;D
Slash VS Yngwie - Who is Louder?


How Loud Is A - EVH 5150 III 100w



Ωραίος...

Συγχώνευση μηνυμάτων: 04/08/13, 12:11
Μετά απο πολλή σκέψη, σκέφτικα πως αυτό που είπε ο Ανδριανός και ο Απόλλων, με έκανε να καταλάβω , οτι αν έχω ξεκινίσει απ το Α και θέλω να φτάσω με την μια στο Ω ότι όντος θα έχανα όλο το μαγικό αυτό ταξίδι, δηλαδη αυτό που θέλω κυρίος σε έναν ενισχυτή είναι να έχει αρκετές-πολλές ρυθμίσεις επάνω, αλλά οχι να δώσω και το ένα μου νεφρό για να το αποκτίσω, βέβαια όμως θέλω να έχει και αρκετή ένταση (παρά να πάρω μια καμπίνα) να τρώει τα αυτιά των γονιών μου...(όποτε πηγαίνω θα μου κλειδώνουν τις πόρτες) ;D ;D ;D
Οπότε, τώρα αυτό που ψάχνω είναι, ενισχυτής με χαμηλή τιμή (χαμηλότερη της καμπίνας) με αρκετές-πολλές ρυθμίσεις και να έχει και τιν ένταση και ΚΥΡΙΟΣ την χροιά, που ανέφερε ο Ανδριανός παραπάνω...




Ακούω προτάσεις!!! :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/13, 12:11 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #33 στις: 04/08/13, 10:13 »
Οπότε, τώρα αυτό που ψάχνω είναι, ενισχυτής με χαμηλή τιμή (χαμηλότερη της καμπίνας) με αρκετές-πολλές ρυθμίσεις και να έχει και την ένταση και ΚΥΡΙΟΣ την χροιά, που ανέφερε ο Ανδριανός παραπάνω...

Mόνο που δεν προφανώς δεν κατάλαβες τι σημαίνει "χροιά"... ή τουλάχιστον ότι πρέπει να το ψάξεις πρώτα, ώστε να ξέρεις ποιά είναι αυτή η χροιά που σού αρέσει περισσότερο. Αν και από αυτή την άποψη, ίσως αυτό που χρειάζεσαι να είναι ένα modelling μηχάνημα, το οποίο θα σε βοηθήσει να πειραματιστείς με πολλούς ήχους και εφφέ και να βρεις ποιές είναι οι προτιμήσεις σου.

Kαι αν ερμηνεύω σωστά το τελευταίο σου μήνυμα και πλέον προσανατολίζεσαι σε αγορά combo ενισχυτή (που σίγουρα είναι πιο κατάλληλος για τις ανάγκες σου αυτή τη στιγμή) και όχι κεφαλής-καμπίνας, τότε θα σού πρότεινα κάτι όπως ο Line 6 Spider Valve MkII 112, ένας λαμπάτος ενισχυτής με modelling δυνατότητες, ποιοτικό 12άρι ηχείο και 40 Watt ισχύ. Υπάρχει και μοντέλο Spider Valve MkII 212, με την ίδια ισχύ αλλά δύο 12άρια ηχεία. Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα σε καλύψει απόλυτα, τόσο από πλευράς ευελιξίας όσο και έντασης.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #34 στις: 04/08/13, 11:45 »
Οπότε, τώρα αυτό που ψάχνω είναι, ενισχυτής με χαμηλή τιμή (χαμηλότερη της καμπίνας) με αρκετές-πολλές ρυθμίσεις και να έχει και την ένταση και ΚΥΡΙΟΣ την χροιά, που ανέφερε ο Ανδριανός παραπάνω...
Mόνο που δεν προφανώς δεν κατάλαβες τι σημαίνει "χροιά"... ή τουλάχιστον ότι πρέπει να το ψάξεις πρώτα, ώστε να ξέρεις ποιά είναι αυτή η χροιά που σού αρέσει περισσότερο.

Ο προσανατολισμός μου είναι προς τον ήχο του Slash...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/13, 12:56 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #35 στις: 05/08/13, 10:44 »
Βρες ενα AFD μεταχειρισμενο. Πιο ευκολα μπορεις να βρεις ενα silver jubilee μεταχειρισμενο εστω και απο εξωτερικο αλλα, ειναι δυσκολος στην ενταση. Το AFD (ο slash ενισχυτης της marshall) δεν εχει παρει και φοβερες "κριτικες" απο τους θρησκευτικα κολλημενους να το πω,...~? φιλους του slash. Υπαρχει και μικρο AFD 5 watt combo. Αν δεν ειναι να παιξεις εξω ...απο το σπιτι σου, πολυ κοντα θα ερθεις ακομη και με ενα ταπεινο pod XT...ψαξε στο youtube τη λεξη puromojo παιζει slash με XT και φτηνες κιθαρες και τελικα τα παει πολυ καλυτερα απο καποιους.
 
Ποσω μαλλον αν παρεις κανενα πιο high end προενισχυτη-επεξεργαστη σα το axe-fx η αν εχεις την ωρα και την ορεξη να ασχοληθεις με ηχο κιθαρας στο pc.

Τελος παντων, δυστυχως μεγαλο μερος ερχεται απο το παιξιμο και οχι απο τον εξοπλισμο. Συμφωνοι δεν ειναι ακριβως ευκολο η εφικτο να ποιασεις GNR με τελεκαστερ και fender των 5 watt αλλα αν μαθεις να ακουγεσαι σωστος σε μια ακουστικη κιθαρα που λεει ο λογος για αρχη, μετα ολα θα ειναι πιο ευκολα για σενα, ο,τι εξοπλισμο και να διαλεξεις.

Με αλλα λογια ηχος slash κονσερβα γιοκ. Παρεμπιπτοντως σαρεσει τοσο πολυ?...Παροτι ενας απο τους κλασσικους παικτες marshall-gibson ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι εποιασε τοσο...λεπτος, τσιτσιρισμενος ψιλοσφουγγαριενος. Αντε στα σολο κατι κανει σαν ηχο. Πολυ καλος για Hard rock και ενδεικτικος της les paul. Απο εκει και επειτα...νομιζω εχουν εξελιχθει τα πραγματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/13, 20:17 από Απόλλων »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
14 Απαντήσεις
7526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
5053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
2900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 19:01
από whocares
15 Απαντήσεις
7535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 00:35
από Ibanezακιας
22 Απαντήσεις
7713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 20:29
από Jezus
19 Απαντήσεις
6846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
23 Απαντήσεις
6929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/13, 16:04
από adr1anos
9 Απαντήσεις
4617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/13, 15:19
από Kosthrash
50 Απαντήσεις
15744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/16, 16:14
από Απόλλων