Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 4617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Antony2198

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« στις: 27/08/13, 20:15 »
Γεια σε ολους , ειχα βαλει ενα παρομοιο θεμα πριν καιρο για αγορα ενισχυτη αλλα ειχα αποφασισει οτι δεν θα αγοραζα τελικα ενισχυτη. Τωρα που ενδιφερει πιο πολυ ξεκιναω το θεμα απο εδω. Λοιπον μπορω να διαθεσω μεχρι 200 ευρο (απο το Thomann) παιζω classic rock, punk rock,blues και λιγο metal, θελω combo ενισχυτη (modelling) τον θελω κυριως για το σπιτι και θελω να εχει και καποια εφε εχω και μια πεταλιερα Marshall VibraTrem που θα την χρησιμοποιω στον ενισχυτη εχω 2 κιθαρες μια Epiphone Les Paul Tribute Plus 1960 και μια Yamaha EG-012 (κυριως παιζω με την Les Paul). Αυτα πειτε μου προτασεις να παω να τους δοκιμασω σε κανενα μαγαζι ;)

Υ.Γ Ο Αμερικανικος ηχος τι διαφορα εχει με τον Βρετανικο??? :P
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/13, 20:38 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 27/08/13, 20:38 »
Αν θυμάμαι καλά από την παλιότερη συζήτηση που είχες ξεκινήσει, τα είχαμε καλύψει αυτά τα θέματα. Μάλιστα είχες πει ότι κατέληξες στον Vox VT, δεν θυμάμαι ποιό μοντέλο. Κάνω λάθος...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Antony2198

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 27/08/13, 21:19 »
Ναι αλλα καποιοι μου ειπαν οτι ο Vox δεν αξιζει και εχω μπερδετει!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 28/08/13, 00:00 »
Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι. Έχεις προσδιορίσει ακριβώς τι ψάχνεις (modelling combo μέχρι 200 Ευρώ), οπότε οι επιλογές σου δεν είναι πολλές. Aπό την άλλη πλευρά, είχες αναφέρει στην προηγούμενη συζήτηση ότι είχες δοκιμάσει κάποιους ενισχυτές και ο Vox σού άρεσε περισσότερο από τον Peavey Vypyr. Πήγαινε να δοκιμάσεις και κανέναν Fender Mustang ή Roland Cube, ίσως και τους καινούργιους Vypyr VIP που κυκλοφόρησαν πρόσφατα αν τούς πετύχεις, και αποφάσισε εσύ ο ίδιος τι σού ταιριάζει καλύτερα.

Επ' ευκαιρία το VibraTrem δεν είναι "πεταλιέρα", είναι πετάλι με δύο παρόμοια εφφέ (vibrato Και tremolo). Πεταλιέρα είναι κάτι όπως τα Line 6 Pod HD ή τα Μ5-Μ9-Μ13, οι Boss ME, οι Digitech RP, οι Vox Tonelab κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/13, 00:59 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 28/08/13, 00:14 »
+many..

Υ.Γ Ο Αμερικανικος ηχος τι διαφορα εχει με τον Βρετανικο??? :P

Είναι μεγάλη κουβέντα και πολύ καλύτερα βιώνεται, παρά περιγράφεται..
Μία καλή απόπειρα περιγραφής είναι αυτή:
"American voiced amps tend to use 6L6 or 6v6 power tubes, and typically have strong bass response, slightly scooped EQ tendencies and plenty of headroom.
 British voiced amps commonly use EL34s/EL84s and are characterized by quick breakup, an overall looser sound and lots of mid range. "

Επίσης καλή ιδέα δίνει αυτή η εικόνα:


Τέλος δες και αυτό για να πάρεις μια *γενική* ιδέα και ένα πρώτο (αλλά όχι πολύ αντιπροσωπευτικό) άκουσμα..:

An explanation of the ISF tone control, an exclusive feature from Blackstar Amplification


Γενικεύοντας, τυπικά Αμερικάνικο ήχο έχουν οι Fender και Βρετανικό ήχο έχουν οι Marshall, αλλά το άκρο του Βρετανικού ήχου σε υπέρτατο (και για μερικούς εκνευριστικό) βαθμό νομίζω τον έχουν οι Orange. Όλοι οι άλλοι ενισχυτές πέφτουν λίγο πολύ ανάμεσα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/13, 00:24 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 28/08/13, 10:20 »
Οντως το βρετανικο ειναι λιγο φλου σαν εννοια οπως και το αμερικανικο. Μιλαμε για καθαρα? Για high gain? Για ροκοκραντς στυλ? Πιο ευκολο θα ηταν να πεις ποιους καλλιτεχνες/τραγουδια σκοπευεις να προσεγγισεις? Ετσι θα εχεις μια αναφορα. Με modelling ομως, θα εχεις ουτως η αλλως αρκετες επιλογες για ολα αυτα.

Κατα βαση ακομη και στο modelling ισχυει οτι εξαρταται που εχουν δωσει εμφαση και ποιοι το φτιαχνουν... Η fender εχει το mustang που κατα γενικη ομολογια σκιζει στα fender καθαρα ειναι καλο στα υπολοιπα. Η vox στη σειρα VT εχει φοβερα vox μοντελλα (μια ζωη αυτο φτιαχνουν!) αλλα σε πολλους δεν αρεσουν οι υπολοιποι ηχοι λεμε τωρα... Κ.ο.κ. Επισης αμα ειναι για το σπιτι η για εξω τοτε πρεπει να το λαβεις και αυτο υποψη. Στα watt για παραδειγμα...

Πριν λιγο καιρο αγορασα ενα line6 ax2 212 που ειναι μοντελλινγκ του 90... Εχωντας παιξει με πολυ πιο καινουρια μοντελλερ ακομη και σε λαμπατους τελικους με καλες καμπινες, να πω οτι τα παταει κατω, να πω οτι ντροπιαζει καποια, να πω οτι ξεκαθαρα η μαμα εταιρεια αλλαξε target group με τους μετεπειτα ενισχυτες της...(πιο φτηνο σαφως, 1300$ εκανε το ax2 τοτε! οι τωρινοι spider πολυ πιο λιγο). Αστειο οτι μας αρεσε πιο πολυ και απο το spider valve mk II που ειχε ο κουμπαρος μου που παιζουμε μαζι...Και ειναι pod 2.0 τεχνολογια (πολυ πιο σωστα ομως υλοποιημενη, αλλο input που δεν κλιπαρει, βαρβατος τελικος, εξτρα graphic eq για ολα τα μοντελλα, εφε, κανονικο pressence κυκλωμα και τα λοιπα!). Γενικα δοκιμασε και παρε αυτο που θα σε εμπνευσει...Ασε τους αλλους γιατι περιγραφουν υπερβολικα υποκειμενικα και ισως δε γινεται και αλλιως.

Παρεμπιπτοντως αντικειμενικα επαιξα προσφατα μια epiphone tribute plus 1960, μου επεσε το σαγονι κατω, τι οργανο ρε φιλε!!! Ολα τα σωστα ξυλα, αψεγαδιαστη κατασκευη, ακριβα ηλεκτρονικα, σωστο βαρος, κανονικο maple καπακι, μακρυς τενοντας στο λαιμο και ηχος που σε α/β με les paul standard USA ηταν...το ιδιο. Και κοστιζει λιγο πανω απο μια απλη epi les paul. Εχω παιξει με διαφορες, απο νορμαλ σε δυο των 90ς (πολυ καλες) και η καλυτερη ηταν η slash custom shop ενος φιλου και μια μαυρη greco που την τσιμπησε ο telegun. Ε αυτη, κραταει χαρακτηρα απεναντι σε ολες, πολυ αξιοπρεπης. Δεν ξερω αν ειναι ολες ετσι, αλλα, εσκισε.

Για οσους εχετε δοκιμασει αρκετες μη gibson les paul, δεν εχει καμια μα καμια σχεση. Καντε μια χαρη στον εαυτο σας και βρειτε μια που να ακουγεται καλα, πολυ καλες τιμες οι tribute!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/13, 19:19 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Antony2198

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 28/08/13, 12:41 »
@Απόλλων
Οκ θα δω τι θα κανω, σχετικα με την πεταλιερα πεταλι ηθελα να γραψω αλλα μπερδευτηκα :)


@adr1anos
Ευχαριστω που ασχοληθηκες εχω καταλαβει τωρα τι διαφορα εχουν και απο οτι βλεπω προτιμω αμερικανικο ηχο!!!

@tech21man
Πραγματικα η Epiphone Les Paul Tribute Plus 1960 ειναι πολυ καλη κιθαρα και σε πολυ χαμηλη τιμη οταν την παρήγγειλα το ειχα μετανιωση γιατι δεν ειμουν σιγουρος οτι θα ειναι τοσο καλη λογο της χαμηλης τιμης της. Αλλα οταν την πηρα στα χερια μου αλλαξα γνωμη εχω παιξει με ακριβες les paul gibson και καποιες τις παταει κατω σιγουρα την πρωτινω και εγω σε οποιον θελει να αγορασει μια πολυ καλη κιθαρα με λιγα χρηματα!!!


(μην κάνεις παραθέσεις τα τεράστια ποστ...ένα απλό "@τάδε" αρκεί! ;) :)  hot_sauce)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/13, 15:42 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 28/08/13, 15:39 »

Ευχαριστω που ασχοληθηκες εχω καταλαβει τωρα τι διαφορα εχουν και απο οτι βλεπω προτιμω αμερικανικο ηχο!!!



Τότε προτίμησε τον Peavey Vypyr 75 (<200 euro), που έχει και USB port (χρησιμευει και ως audio interface για εγγραφες στο PC-DAW) αλλά και MIDI In/Out  ;) :

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_75.htm
http://www.peavey.com/products/index.cfm/item/806/116750/Vypyr%26reg%3B%26nbsp%3B75
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Antony2198

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 28/08/13, 16:15 »

Ευχαριστω που ασχοληθηκες εχω καταλαβει τωρα τι διαφορα εχουν και απο οτι βλεπω προτιμω αμερικανικο ηχο!!!



Τότε προτίμησε τον Peavey Vypyr 75 (<200 euro), που έχει και USB port (χρησιμευει και ως audio interface για εγγραφες στο PC-DAW) αλλά και MIDI In/Out  ;) :

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_75.htm
http://www.peavey.com/products/index.cfm/item/806/116750/Vypyr%26reg%3B%26nbsp%3B75



Και εγω για εκει τον βλεπω το καλωδιο για τον υπολογιστη απο που μπορω να το παραγγειλω??

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 29/08/13, 15:19 »
Αν εννοείς το καλώδιο USB (USB -> USB), δεν είναι κάτι το εξεζητημένο, μπορείς να το βρεις σχεδόν παντού και φθηνά (αν δεν έχει ήδη ένα μέσα στη συσκευασία του ενισχυτή). Μπορείς να επικοινωνήσεις και με το Thomann με email και να τους ρωτησεις (αν τελικά το πάρεις από εκεί).
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
14 Απαντήσεις
7520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
5052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
2899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 19:01
από whocares
15 Απαντήσεις
7533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 00:35
από Ibanezακιας
22 Απαντήσεις
7710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 20:29
από Jezus
19 Απαντήσεις
6844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
23 Απαντήσεις
6918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/13, 16:04
από adr1anos
35 Απαντήσεις
9768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/13, 10:44
από tech21man
50 Απαντήσεις
15732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/16, 16:14
από Απόλλων