Αποστολέας Θέμα: Jamvox  (Αναγνώστηκε 2597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Jamvox
« στις: 24/09/08, 22:29 »


Jamvox λέγεται το καινούργιο guitar tool από τη Vox που αναμένεται να κυκλοφορήσει σύντομα. Πρόκειται ουσιαστικά για ένα software το οποίο αφ' ενός προσφέρει διάφορες προσωμοιώσεις ενισχυτών και εφφέ τα οποία μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει εύκολα με ένα πολύ εύχρηστο interface, αφ' ετέρου παρέχει τη δυνατότητα αφαίρεση της κιθάρας από ένα mp3 με σκοπό να χρησιμοποιηθεί ως backing track ή απομόνωσης του κιθαριστικού μέρους για ευκολότερη μελέτη. Συνοδεύεται από ένα USB monitor με δύο ηχεία τριών ιντσών και ισχύος 2x0.75 Watt.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site της Vox...

http://www.voxamps.co.uk/jamvox
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Jamvox
« Απάντηση #1 στις: 25/09/08, 11:10 »
Πολύ ενδιαφέρον και ιδιαίτερα μου κάνει εντύπωση αυτό:
"Revolutionary new GXT (Guitar XTracktion) function lets you cancel or extract the guitar part of an existing song." !!
Απόλλωνα γνωρίζεις εάν το συγκεκριμένο σύστημα προσαρτά κάποιο remote control τύπου πετάλι ή άλλο hardware για τον έλεγχο του προγράμματος σε περιστάσεις τύπου live?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jamvox
« Απάντηση #2 στις: 25/09/08, 21:32 »
Πολύ ενδιαφέρον και ιδιαίτερα μου κάνει εντύπωση αυτό:
"Revolutionary new GXT (Guitar XTracktion) function lets you cancel or extract the guitar part of an existing song." !!
Απόλλωνα γνωρίζεις εάν το συγκεκριμένο σύστημα προσαρτά κάποιο remote control τύπου πετάλι ή άλλο hardware για τον έλεγχο του προγράμματος σε περιστάσεις τύπου live?

Κι εμένα αυτό μού έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, γιατί υπάρχουν αρκετά άλλα software με προσωμοιώσεις ενισχυτών και εφφέ. Και τουλάχιστον από το demo φαίνεται ότι το συγκεκριμένο σύστημα επιτελεί αυτή τη λειτουργία πολύ ικανοποιητικά.

Όσο γι αυτό που ρωτάς, αν προσέξεις τη φωτογραφία που δείχνει το πίσω μέρος του monitor στο site της Vox, θα δεις ότι υπάρχουν υποδοχές για expression pedal και footswitch. Δεν είμαι σίγουρος αν το Jamvox θα αποδίδει καλά σε live, γιατί εμένα τουλάχιστον μού φάνηκε να είναι ιδανικό για μελέτη στο σπίτι δίπλα στο PC και νομίζω ότι σε αυτή τη μερίδα της αγοράς στοχεύει. Πάντως δεν βλέπω γιατί δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και για αυτό το σκοπό. Έχω ακούσει για άτομα που βγάζουν live με Amplitube ή Air Rack...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Jamvox
« Απάντηση #3 στις: 26/09/08, 13:24 »
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Είδα την αλυσίδα πεταλιών και effects στην οθόνη και φαντασιώθηκα εύκολη λύση με portable για μικρά live. Όμως για αυτό δεν φθάνει ένα expression pedal, χρειάζεται ειδική λύση με πεταλιέρα για να αναβοσβήνει κανείς τα διάφορα πετάλια διακριτά.

[PS: Off-topic: Πως είναι η ζωή στο Colchester? 'Εχω ζήσει 8 χρόνια στο Manchester, '82 με '90, τότε που εκεί γεννιόταν η ανεπανάληπτη μουσική των 80's!..]
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jamvox
« Απάντηση #4 στις: 26/09/08, 14:19 »
[PS: Off-topic: Πως είναι η ζωή στο Colchester? 'Εχω ζήσει 8 χρόνια στο Manchester, '82 με '90, τότε που εκεί γεννιόταν η ανεπανάληπτη μουσική των 80's!..]

PM... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
JamVOX

Ξεκίνησε από J.P. DiMaggio Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
1812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 22:19
από Απόλλων
VOX JAMVOX

Ξεκίνησε από jimaras97 Ενισχυτές

4 Απαντήσεις
1851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/12, 13:18
από jimaras97
0 Απαντήσεις
2708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/12, 10:01
από afterforever