Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?  (Αναγνώστηκε 11291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους....
Σπίτι παίζω με έναν Bugera V22. Η μουσική μου είναι blues/rock. Στην πορεία (έχω 2 χρόνια τον ενισχυτή) ανακάλυψα ότι το gain του bugera είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ότι έψαχνα για τον ήχο μου. Το gain δεν ανεβαίνει πάνω από το 3 ή 4 και έχω το απαραίτητο γρέζι για αυτά που παίζω. Κατα καιρούς έχω αλλάξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πετάλια (overdrive/distortion) αλλά πάντα έχω σαν σημείο αναφοράς το gain που μου δίνει ο ενισχυτής. Εννοείται ότι ότι πολλά πετάλια στο παρελθόν βγάζαν απίστευτους ήχους... αλλά ΔΕΝ... πάντα καταλήγω να παίζω χωρίς πετάλια, μόνο με το gain του Bugera... (είπαμε, γούστα είναι αυτά...)
Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής...
Υπάρχει κάτι σε πετάλι που μου διαφεύγει, το οποίο να μου δίνει τον ήχο του Bugera? Κάτι σαν amp modeling ίσως? Μήπως κάτι σε Behringer (δεν έχω και μεγάλη εμπειρία με πετάλια της ετειαρείας), μιας και είναι η μαμά εταιρεία, να υπάρχει πετάλι με αυτόν τον ήχο? Αν ξέρει κανείς ή έχει κάποια ιδέα ή εμπειρία με Behringer με διαφωτίζει ....

(edit) Το ζητούμενο μου είναι να μπορώ να έχω (περίπου) και τον ίδιο ήχο εκτός σπιτιού (βλέπε πρόβες πχ). Αντιλαμβάνομαι ότι δεν θα είμαι 100% καλυμένος παίζοντας πάνω σε έναν Fender ή Marshall σε ένα στουντιο, αλλά θα ήθελα να μπορώ να πλησιάσω τον ήχο του σπιτιού....
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/12, 09:04 από nkollias »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #1 στις: 29/10/12, 09:20 »
Ενδιαφέρεσαι να πετύχεις μόνο τον ήχο του Bugera ή και το feeling (δυναμικές, αντιδραση στο volume της κιθαρας κτλ)?

Αυτό πιστεύω θα βοηθησει τα παιδια να σου προτεινουν καποια πεταλια, οπως και το να αναφερεις ποια πεταλια εχεις ηδη δοκιμασει και δεν σου αρεσαν (ωστε να μην στα προτεινουν πιθανως ξανα  ;) ).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #2 στις: 29/10/12, 09:29 »
Ενδιαφέρεσαι να πετύχεις μόνο τον ήχο του Bugera ή και το feeling (δυναμικές, αντιδραση στο volume της κιθαρας κτλ)?

Αυτό πιστεύω θα βοηθησει τα παιδια να σου προτεινουν καποια πεταλια, οπως και το να αναφερεις ποια πεταλια εχεις ηδη δοκιμασει και δεν σου αρεσαν (ωστε να μην στα προτεινουν πιθανως ξανα  ;) ).

Με ενδιαφέρει αποκλειστικά ο ήχος του gain και μόνο, άν υπάρχει σε μορφή πεταλιού. Για αυτό και δεν έγραψα τίποτα παραπάνω (ούτε τι κιθάρα έχω, ούτε τα πετάλια που είχα και έχω...). Κατα καιρούς έχω πετύχει διάφορους ήχους (όπως όλοι μας) αλλά αυτόν που θα ήθελα σαν προσωπικό μου ήχο είναι αυτός του gain του ενισχυτή. Δηλαδή το να μου προτείνει κάποιος το τάδε πετάλι, «πάρτο και θα με θυμηθείς, έχει απίστευτο gain» δεν μου λέει κάτι. Δεν είμαι σε αναζήτηση νέου ήχου. Το να αποφύγω να κουβαλάω τον ενισχυτή προσπαθώ να λύσω  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/12, 08:23 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #3 στις: 29/10/12, 09:49 »
Έτσι όπως το θέτεις υπάρχει μόνο μία λύση!


Αγοράζεις έναν δεύτερο V22 και είτε τον μετατρέπεις σε κεφαλή και έχεις 99% τον ίδιο ήχο παντού,
ή μετατρέπεις μόνο τον προενισχυτή σε πετάλι (κάποιος ηλεκτρονικός δηλαδή) και έχεις αυτό που περιγράφεις!


Σε περίπτωση που θέλεις κάποια φτηνότερη ή μικρότερη ή ευκολότερη λύση δυστυχώς θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις στον ήχο!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #4 στις: 29/10/12, 09:52 »
δεν είναι απαραίτητο...δεν ξέρω αν έχει βγάλει η Bugera τη βρώμα του V22 σε πετάλι αλλά αρκετές εταιρείες στο παρελθόν το χουν κάνει (Marshall)

οπότε μέχρι να βρεθεί κάποιος που να γνωρίζει...ή να αποδειχθεί πως δεν γνωρίζει κανείς...ανάμενε! ;D

μπορείς να στείλεις και ένα μαιλ στη μαμά εταιρεία....μπορεί να σου πουν κάτι "εκ των έσω"

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #5 στις: 29/10/12, 09:58 »
To αστείο είναι ότι τελικά θα βρώ τη λύση στα πιο φτηνά πετάλια της αγοράς  ;D ;D Mάλλον με βλέπω να δοκιμάζω τα overdrive της εταιρείας... πιστεύω εκεί θα βρώ τη λύση... Kι από ότι είδα είναι και πολλά τα ρημάδια... Εχει κανείς εμπειρία με κανένα από αυτα να βοηθήσει?

Behringer Overdrive Pedal Shoot-Out : TO800 TO100 BO100 OD400 Vintage Tube Blues 30 Pedals Day #16


Δεν θα το πίστευα ποτέ ότι με behringer θα έκανα δουλειά....  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #6 στις: 29/10/12, 10:02 »
δεν είναι απαραίτητο...δεν ξέρω αν έχει βγάλει η Bugera τη βρώμα του V22 σε πετάλι αλλά αρκετές εταιρείες στο παρελθόν το χουν κάνει (Marshall)

οπότε μέχρι να βρεθεί κάποιος που να γνωρίζει...ή να αποδειχθεί πως δεν γνωρίζει κανείς...ανάμενε! ;D

μπορείς να στείλεις και ένα μαιλ στη μαμά εταιρεία....μπορεί να σου πουν κάτι "εκ των έσω"

Αυτό με το μειλ είναι μια καλή ιδέα... θα ξέρω να με παραπέμψουν σε ανάλογο κύκλωμα πεταλιού (φαντάζομαι κάτι παραπάνω θα ξέρουν...)
Το ξέρω ότι είναι λίγο περίεργο αυτό που ζητάω, αλλά είπα να δοκιμάσω μήπως και γνωρίζει κανείς... αν δεν υπάρχει απάντηση δεν τρέχει και τίποτα... έτσι και αλλιώς σε συνεχή αναζήτηση βρισκόμαστε, σε όλους τους τομείς...  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #7 στις: 29/10/12, 10:06 »
καθόλου περίεργο....οι περισσότεροι από εμάς, μετά από κάποιο καιρό κουβαλήματος που είμαστε μες στην κ@*λα, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να κουβαλάμε το μισό μας σπίτι για να κάνουμε μια 2ωρη πρόβα! μετά από κάποιο καιρό, όμως, εξαντλείσαι και η μέση σου αρχίζει να ασκεί βέτο! οπότε όλοι σιγά σιγά αρχίζουμε να βρίσκουμε πιο..."φορητές" λύσεις....

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #8 στις: 29/10/12, 10:14 »
καθόλου περίεργο....οι περισσότεροι από εμάς, μετά από κάποιο καιρό κουβαλήματος που είμαστε μες στην κ@*λα, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να κουβαλάμε το μισό μας σπίτι για να κάνουμε μια 2ωρη πρόβα! μετά από κάποιο καιρό, όμως, εξαντλείσαι και η μέση σου αρχίζει να ασκεί βέτο! οπότε όλοι σιγά σιγά αρχίζουμε να βρίσκουμε πιο..."φορητές" λύσεις....


ETΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ...
Ασε που (τουλάχιστον εγώ) σε όλο και λιγότερα πετάλια... τα πλέον βασικά, στην μικρότερη δυνατή θήκη-πεταλιέρα...
Γι αυτό ακριβώς λέω... ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να βρώ τον ήχο αυτό σε πετάλι, θα ήμουν κομπλέ... Για όλες τις μεγάλες εταιρείες έχουν βγάλει κάτι

http://www.thomann.de/gr/search.html?xsid=10eb3d7e583299b2245e57328bb37816&KF=on&gk=giefvz&oa=ala&bn=AMT&pr=&wgfid1=8154&wgf8154=&wgfid2=8155&wgf8155=&wgfid3=8156&wgf8156=&wgfid4=8157&wgf8157=&x=6&y=7

... η Behringer δεν???

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #9 στις: 29/10/12, 10:51 »
πήγαινε να ακούσεις τα Behringer και ποτέ δεν ξέρεις...

νομίζω έχω δει στους Καγμάκηδες μερικά...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #10 στις: 29/10/12, 11:05 »
Εγώ θα σου πρότεινα για μια ultra compact και ελαφριά λύση να επισκευτείς ένα τοπικό μαγαζί και να "ξεζουμίσεις" αυτό το Zoom G3:

http://www.dv247.com/guitars/zoom-g3-guitar-multi-effects-pedal--82983

IMHO είναι ότι πιο βολικό, ελαφρύ και ποιοτικό σε αυτά τα λεφτά σε προενίσχυση - εφέ - modeling ενισχυτών (και επιπλέον είναι και αναβαθμίσιμο με νεότερες firmware εκδόσεις από τη zoom). Αν δεν βρεις τον ήχο που ψάχνεις σε αυτό, πραγματικά θεωρώ πολύ δύσκολο να βρεις κάτι σε αναλογικό πετάλι σε λογική τιμή που να υποκαθιστά 3 προενισχύτριες και 2 τελικές λυχνίες (μαζί με τα... παρελκόμενά τους  ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #11 στις: 29/10/12, 12:12 »
..Το gain δεν ανεβαίνει πάνω από το 3 ή 4 και έχω το απαραίτητο γρέζι για αυτά που παίζω...

Από την στιγμή που συμβαίνει το ανωτέρω, μιλάμε για crunch έως overdrive.Είναι φανερό ότι σου αρέσουν τα dynamics.
Άρα ξεχνάς ότι πετάλι έχει να κάνει με distortion.

Τα καλύτερα πετάλια που προτείνω εγώ για overdrive (που είναι ή έχουν περάσει από την κατοχή μου και το pedalboard μου όχι "τα άκουσα σε ένα φίλο"..) ειναι τα εξής καταπληκτικά:
Barber LTD SR Overdrive
TC Electronic MojoMojo Overdrive
Empress Germ Drive .. το οποίο είναι το Overdrive Section από το επίσης κορυφαίο:
Empress Effects Multidrive ..το οποίο απλά κάνει τα πάντα.

Το PGS είναι το site reference για online demos.
Σε συμβουλεύω να μελετήσεις πολύ καλά όλα τα πετάλια σε αυτή την θεματική κατηγορία Overdrive: http://proguitarshop.com/effects/overdrive-pedals.html
..να ακούσεις προσεκτικά τα demos με πολύ καλά ακουστικά και να δείς ακριβώς τι σου ταιριάζει προσωπικά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #12 στις: 29/10/12, 12:21 »
Kαταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και την κουβέντα...
Το πρώτο και πολύ εύκολο  ;D είναι κάποια στιγμή να ακούσω και τα Behringer (!!!) από κοντά σε κανα κατάστημα (να μου φύγει και η περιέργεια...).
Πετάλιερα ΔΕΝ... ποτέ δεν τις ήθελα, όσο καλά και να ακούω. Εχω και εγώ τα κολήματά μου...
Ανδριανέ, με πατάς εκεί που πονάω... ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΑΛΙ ΛΕΦΤΑ....
Τι είναι ΑΥΤΟ?
http://proguitarshop.com/empress-effects-multidrive.html
ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ.... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! όλα ιν ε μποξ....

Είπα ότι τελείωσα με την αναζήτηση ήχου σε αυτή τη φάση της ζωής μου... Και μάλιστα με έναν ταπεινό Bugera (γούστα είπαμε...)
Εσείς είσαστε κακή επιρροή...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #13 στις: 29/10/12, 12:53 »
Εσείς είσαστε κακή επιρροή...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D


διαγράψου όσο είναι καιρός! ;D

Τι είναι ΑΥΤΟ?
http://proguitarshop.com/empress-effects-multidrive.html


όντως...ωραίο θηριάκι φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #14 στις: 29/10/12, 13:25 »

Είπα ότι τελείωσα με την αναζήτηση ήχου σε αυτή τη φάση της ζωής μου... Και μάλιστα με έναν ταπεινό Bugera (γούστα είπαμε...)
Εσείς είσαστε κακή επιρροή...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις ???  ;D ;D ;D ;D
Φιλε μου εχεις πολυ δρομο ακομα αλλα δε το ξερεις  και το λεω παντα με καλη διαθεση γιατι ειναι ενα πολυ ομορφο ταξιδι που θα μαθεις πολλα και θα σου κοστισει οσο 4 ταξιδια σε εξωτικους προορισμους με ολα τα "εξτρα" πλερωμενα χαχαχαχα !!
Μου κανει φοβερη εντυπωση οτι σου αρεσει τοσο πολυ το καναλι του συγκεκριμενου ειδικοτερα οταν ειναι "κοινη αποδοχη" οτι εκει εχει αδυναμια ο συγκεκριμενος ενισχυτης...!! Τελικα δε πρεπει να ειμαστε απολυτοι για τιποτα !!
Οταν μπορεσεις και εχεις την δυνατοτητα γραψε ενα δειγμα του συγκεκριμενου σεταρισματος να το ακουσουμε !Μπορει και να εχεις βρει το hot spot του ενισχυτη !!
Καλη συνεχεια στην αναζητηση...
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #15 στις: 29/10/12, 14:12 »
Είμαι 43 χρόνων. Εχω και εγώ ταλαιπωρηθεί αρκετά ψάχνοντας τόσα χρόνια το άγιο δισκοπότηρο του ήχου...

Τον Bugera μου τον είχε προτείνει να τον ακούσω φίλος μουσικός... Επαθα πλάκα (και εξακολουθώ) !!!! Θεωρώ ότι σε αυτά τα λεφτά (και σε πολύ περισσότερα) είναι ΣΟΥΠΕΡ !!!!

Με την πάροδο των χρόνων, άρχισα να μειώνω τα πετάλια στην πεταλιέρα, παίζω πλέον συγκεκριμένα πράματα με κάτι φίλους-γέρους  ;D ;D (blues/rock) και συνειδητοποίησα πόσο περιττά μου ήταν διάφορα πεταλοεφέ...

Ενα κουρδιστήρι για τις πρόβες και λίγο gain μου αρκεί πλέον.... με το gain του Bugera απόλυτα ευχαριστημένος. Είναι πολύ soft, αλλά τόσο το θέλω τελικά... Μετά έχει να κάνει το κέφι μου και πως θα παίξω (δεν είμαστε και όλες τις μέρες σε φόρμα  ;D ;D )
Αν ένα πράγμα μου λείπει πλέον δεν είναι πετάλι, άλλα χρόνος  ;D ;D

ΥΓ Μου είναι λίγο δύσκολο να ηχογραφήσω στο σπίτι (δεν έχω τα απαραίτητα), αλλά με την πρώτη ευκαιρία που θα τον πάρω στούντιο, θα γράψω και θα ανεβάσω.

Αποσυνδεδεμένος theblind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #16 στις: 29/10/12, 14:30 »
Τσέκαρε κι αυτό:
http://www.mooeraudio.com/en/ProductInfo.asp?id=29

Φρέσκο φρέσκο και σχετικά ευέλικτο. Πιο μικρό δεν γίνεται και σε τρομερή τιμή.

Mooer Audio Green Mile Overdrive


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #17 στις: 29/10/12, 14:38 »
Τσέκαρε κι αυτό:
http://www.mooeraudio.com/en/ProductInfo.asp?id=29

Φρέσκο φρέσκο και σχετικά ευέλικτο. Πιο μικρό δεν γίνεται και σε τρομερή τιμή.

Mooer Audio Green Mile Overdrive


Μια χαρά ακούγεται... δεν την ήξερα την εταιρεία. Και πάμφθηνο...
http://www.andertons.co.uk/compact-pedals/pid25409/cid692/mooer-green-mile-overdrive-pedal.asp

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #18 στις: 29/10/12, 14:51 »
Είμαι 43 χρόνων. Εχω και εγώ ταλαιπωρηθεί αρκετά ψάχνοντας τόσα χρόνια το άγιο δισκοπότηρο του ήχου...

Τον Bugera μου τον είχε προτείνει να τον ακούσω φίλος μουσικός... Επαθα πλάκα (και εξακολουθώ) !!!! Θεωρώ ότι σε αυτά τα λεφτά (και σε πολύ περισσότερα) είναι ΣΟΥΠΕΡ !!!!

Με την πάροδο των χρόνων, άρχισα να μειώνω τα πετάλια στην πεταλιέρα, παίζω πλέον συγκεκριμένα πράματα με κάτι φίλους-γέρους  ;D ;D (blues/rock) και συνειδητοποίησα πόσο περιττά μου ήταν διάφορα πεταλοεφέ...

Ενα κουρδιστήρι για τις πρόβες και λίγο gain μου αρκεί πλέον.... με το gain του Bugera απόλυτα ευχαριστημένος. Είναι πολύ soft, αλλά τόσο το θέλω τελικά... Μετά έχει να κάνει το κέφι μου και πως θα παίξω (δεν είμαστε και όλες τις μέρες σε φόρμα  ;D ;D )
Αν ένα πράγμα μου λείπει πλέον δεν είναι πετάλι, άλλα χρόνος  ;D ;D

ΥΓ Μου είναι λίγο δύσκολο να ηχογραφήσω στο σπίτι (δεν έχω τα απαραίτητα), αλλά με την πρώτη ευκαιρία που θα τον πάρω στούντιο, θα γράψω και θα ανεβάσω.

 
Εμμμμ τωρα εδωσες ινφο σωστα...απο το αρχικο ποστ δεν σε εκανα για συνομιλικο (μου ριχνεις 3 χρονια) και διαβασα και τις προβες και κουβαλιμα και υπεθεσα οτι τωρα το ξεκινας το ψαξιμο ...!!
Ο v22 για τα χρηματα του ειναι πολυ καλη λυση για λαμπατο ενισχυτη ειναι γεγονος καποια στιγμη ηθελα να τον παρω για να μενει μονιμα στο στουντιο μας αλλα τελικα αλλαξαν τα σχεδια...ως συνηθως χαχα...!
Εγω το δισκοποτηρο το εχω βρει σε εναν αλλο ενισχυτη που μας ριχνει 2-3 χρονακια ακομα και οσο για το ντραηβ που χρειαζεται για τα μπλουζ εχω καταληξει στο Direct Drive by barber ! παρα πολυ απαλο πεταλι και πιστευω οτι θα σου αρεσει παρα πολυ. Αξιζει να το δοκιμασεις.
Barber Direct Drive

 
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #19 στις: 29/10/12, 15:06 »
To πιστεύεις ή όχι αυτό το πετάλι το ένοιωθα πάντα να μου φωνάζει ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΕ !!!  ;D ;D Εχω και σε μεγάλη εκτίμηση την εταιρεία γενικότερα.... χμμμ... Είναι να μη λές ποτέ ΠΟΤΕ  ;D ;D είδωμεν...

Δεν ξέρω αν θα με πείς ανώμαλο. Στο στούντιο συνήθως παίζω με έναν fender deluxe reverb... και δεν το φχαριστιέμαι όπως με τον bugera !!!  ;D ;D ;D ;D Μου ακούγεται πολυ πιο πριμαριστός από τον V22... (το ξέρω, μην μου την πέσετε όλοι, είπαμε γούστα είναι αυτά....) Υπόψιν, ότι συνήθως ο Bugera είναι bass στο «5-6» middle στο «0-2» και treble στο «3-5» (αναλόγως την ένταση)... παίζω λίγο σκοτεινά δηλαδή... Η αλήθεια είναι ότι παρότι στούντιο, δεν μπορείς να τσιτώσεις τον fender, οπότε δεν έχω και την καλύτερη απόδοση απο τον ενισχυτή... Πέρα του στεγνού και αποστειρωμένου-ηχομονωμένου χώρου που είναι ένα στούντιο, σε αντίθεση με το σπίτι, στο οποίο ο ενισχυτής πατάει σε κάμποσα τετραγωνικά παρκέ (του δίνει κάποιον όγκο και χρώμα, όπως και να έχει...)... Λέμε τώρα...  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #20 στις: 29/10/12, 16:14 »
..συνήθως ο Bugera είναι bass στο «5-6» middle στο «0-2» και treble στο «3-5» (αναλόγως την ένταση)... παίζω λίγο σκοτεινά δηλαδή...
Δεν παίζεις "σκοτεινά", παίζεις με ήχο τύπου "Mid Scoop", το αντίθετο από τον "British". "Σκοτεινά" είναι με υψηλότερα μεσαία και πολύ λίγα πρίμα, τύπου Jazz Blues.

Από την στιγμή που προτιμάς ήχο loudness με χαμηλά μεσαία, είναι λάθος να κοιτάξεις οποιοδήποτε πετάλι που έχει "mid hump" πράγμα που περιλαμβάνει και το Barber Direct Drive και το Mooer Audio Green Mile, το οποίο είναι κλώνος του TubeScreamer. Απόφυγε όλα τα κλασσικά πετάλια τύπου TubeScreamer και RAT και τους κλώνους τους.

Δοκίμασε κατ εξοχήν πετάλια με τελείως flat EQ όπως το Barber LTD Special Recipe (όχι το απλό) που πρότεινα, ή τουλάχιστον Overdrive πετάλια με ρυθμιστικά Bass/Treble όπως το Mojo ή το Gem ή όποιο άλλο διαλέξεις για να μπορέσεις να φτιάξεις τον ήχο που θέλεις.

Επίσης, για αυτό που θέλεις, προσωπική άποψη, ξέχασε όλα τα Behringer, Boss και όλα τα ψηφιακά.  Αφού είσαι μεγαλύτερος και ξέρεις τι θέλεις, πες μου εσύ τι προτιμάς, να πετάξεις 80€ ή να κρατήσεις 120€?..  Για μένα, επένδυσε σε κάτι καλύτερο που θα κρατήσεις. Σκέψου το.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #21 στις: 29/10/12, 16:19 »
..συνήθως ο Bugera είναι bass στο «5-6» middle στο «0-2» και treble στο «3-5» (αναλόγως την ένταση)... παίζω λίγο σκοτεινά δηλαδή...
Δεν παίζεις "σκοτεινά", παίζεις με ήχο τύπου "Mid Scoop", το αντίθετο από τον "British". "Σκοτεινά" είναι με υψηλότερα μεσαία και πολύ λίγα πρίμα, τύπου Jazz Blues.

Από την στιγμή που προτιμάς ήχο loudness με χαμηλά μεσαία, είναι λάθος να κοιτάξεις οποιοδήποτε πετάλι που έχει "mid hump" πράγμα που περιλαμβάνει και το Barber Direct Drive και το Mooer Audio Green Mile, το οποίο είναι κλώνος του TubeScreamer. Απόφυγε όλα τα κλασσικά πετάλια τύπου TubeScreamer και RAT και τους κλώνους τους.

Δοκίμασε κατ εξοχήν πετάλια με τελείως flat EQ όπως το Barber LTD Special Recipe (όχι το απλό) που πρότεινα, ή τουλάχιστον Overdrive πετάλια με ρυθμιστικά Bass/Treble όπως το Mojo ή το Gem ή όποιο άλλο διαλέξεις για να μπορέσεις να φτιάξεις τον ήχο που θέλεις.

Επίσης, για αυτό που θέλεις, προσωπική άποψη, ξέχασε όλα τα Behringer, Boss και όλα τα ψηφιακά.  Αφού είσαι μεγαλύτερος και ξέρεις τι θέλεις, πες μου εσύ τι προτιμάς, να πετάξεις 80€ ή να κρατήσεις 120€?..  Για μένα, επένδυσε σε κάτι καλύτερο που θα κρατήσεις. Σκέψου το.


ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ !!! σε ευχαριστώ...
Εχω το TS9 χρόνια τώρα... μόνο και μόνο τελικά επειδή υποτίθεται ότι πρέπει να το έχω.... ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ είναι...
Θα το ψάξω παραπάνω με αυτά που μου προτείνεις... Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις. Σε ευχαριστώ και πάλι...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #22 στις: 29/10/12, 20:54 »
Νομίζω ότι ο συλλογισμός του Αδριανού είναι σε γενικές γραμμές σωστός. Απο τη στιγμή όμως που δεν θέλεις να ξοδέψεις πολλά χρήματα (ή έστω πριν πάρεις την απόφαση να τα ξοδέψεις...), κοίτα και αυτά τα πετάλια από τη Joyo:

Joyo JF-13 AC Tone

Joyo JF-14 American Sound

H Joyo προσφέρει και άλλα παρόμοια πετάλια (California Sound, British Sound, Extreme Metal, κλπ), τα δύο παραπάνω όμως ίσως πλησιάσουν πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις, ενώ έχεις και EQ τριών περιοχών για να διαμορφώσεις τον ήχο σου όπως θέλεις. Yπόψιν ότι ακριβώς τα ίδια πετάλια διαθέτει και ο Thomann με τη δική του φίρμα (Harley Benton) στην τιμή των 30 Ευρώ έκαστο:

Harley Benton Truetone AC

Harley Benton Truetone American
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #23 στις: 30/10/12, 08:10 »
@nkollias: Απο περιέργεια, με τι κιθάρα παίζεις? Σε ρωτάω γιατί έχω και εγώ τον ίδιο ενισχυτή και η γνώμη που έχω σχηματίσει είναι οτι ταιριάζει πολύ καλύτερα στις strat.
Σίγουρα τα γούστα στον ήχο είναι υποκειμενικά. Εμένα μου αρέσει υπερβολικά το καθαρό του, ενώ το gain του παρόλο που είναι αξιοπρεπεστατο για vintage, δεν με ικανοποίησε 100%

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει το gain του Bugera V22 σε πετάλι?
« Απάντηση #24 στις: 30/10/12, 08:25 »
Καλημέρα...

@Απόλλων: Eίχε περάσει από τα χέρια μου πέρυσι και για κάποιο διάστημα αυτό το JOYO
http://www.coda-music.com/joyo-jf15-california-sound-pedal-p-12094.html
και ομολογώ ότι είχα πάθει πλάκα !! Κάποτε το φτηνό ήταν και φτηνιάρικο. Τώρα πλέον όλα έχουν ανέβει επίπεδο. Δεν περίμενα τόσο φτηνό πετάλι να κάνει τόσο καλή δουλειά... Θα τα έχω στα μου υπόψιν αυτά που προτείνεις. Ευχαριστω...

@kopaniamento: Παίζω με στανταρντ στρατοκάστερ (ταγμένος στην φέντερ γενικότερα  ;D ;D ). Τα καθάρα του Bugera είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ του ενισχυτή... Νομίζω ότι χτυπά στα ίσα πολλούς ακριβότερους ενισχυτές. Για να μην παρεξηγηθώ, εγώ δεν είπα ότι το gain του bugera είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει, αλλά πλέον έχω κατασταλάξει και έχω βρεί τον ήχο μου. Εφόσον κάνω μια χαρά την δουλειά μου με αυτόν, έχω πάψει να πολυψάχνομαι (προσπαθώ όταν βρίσκω χρόνο πλέον, να παίζω...). Εχω κουραστεί και με όλο αυτό το ψάξιμο για το απόλυτο gain... είπα να συμβιβαστώ...  ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
27359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 00:38
από Fminmaj7
Gain booster

Ξεκίνησε από Kostas Laiho « 1 2 » Εφέ

47 Απαντήσεις
16417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 13:03
από Zeppelin
41 Απαντήσεις
15272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
8 Απαντήσεις
4844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 10:01
από Fminmaj7
3 Απαντήσεις
3576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 12:13
από Wise_One
9 Απαντήσεις
3124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 17:55
από Guitar-t
high gain distortion

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 » Εφέ

63 Απαντήσεις
15453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/10, 19:26
από zeromancer
21 Απαντήσεις
6700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/12, 20:52
από noe13
7 Απαντήσεις
5796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/14, 11:22
από tech21man
0 Απαντήσεις
15979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/14, 00:56
από voutsas.dimitris