Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.  (Αναγνώστηκε 4714 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« στις: 22/11/10, 18:53 »
Καλησπερα.
Εχω εναν ad30vt, ο οποιος εχει κλεισει αισιως 3 χρονια γερης χρησης. Σημερα που τον ανοιξα παρατηρησα οτι ο ηχος του ειχε καπως χειροτερεψει προς το πιο ξερο, χωρις δυναμικες... Δεν ξερω πως να το θεσω ακριβως. Σαν να ελειπε η λαμπατη προενισχυση, να, ετσι.

Κανονικα, νομιζα οτι αν καει η λυχνια προενισχυσης ο ενισχυτης χανει ενταση, σχεδον σιωπα (ισχυει?), οποτε αρχικα αμφεβαλλα. Κρανκαρα τον ενισχυτη, επαιξα κανα λεπτο και εσβησα τα φωτα, υπο κανονικες συνθηκες θα φαινοταν σιγουρα η λαμπιτσα να εχει αρπαξει, μεσα απο τη γριλια. Δε βλεπω τιποτα.

Χρειαζομαι αλλαγη? Αν ναι:

1.Λογικα δε θα εχω προβλημα να την αντικαταστησω, αλλα αν ξερετε καποιο κολπο για να γλυτωσω βιδωμα/ξεβιδωμα κλπ, πειτε.
2.Ποια λυχνια προτεινετε? Η vox του φοραει μια 12ax7, ελεγα να την αλλαξω με μια 12au7 ετσι για να μαλακωσει λιγο και να ζεστανει. Αλλωστε δεν παιζω με πολυ gain.
3.Απο που μπορω να αγορασω πραγματικα φτηνα μια τετοια λυχνια? Με βαση τις τιμες που βλεπω στο νετ, με 15 ευρω το πολυ θα πρεπει να μπορω να χτυπησω μια tung sol.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #1 στις: 22/11/10, 23:31 »
Το διαβασαν 30 ανθρωποι και κανεις δεν εχει μια απαντηση?   :-\

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #2 στις: 23/11/10, 00:26 »
Δεν ξέρω τι απάντηση περιμένεις, απ' όσα αναφέρεις όμως τα πράγματα είναι μάλλον απλά.

Αν έχει αλλάξει ο ήχος του ενισχυτή και η λάμπα δεν φαίνεται να δουλεύει, προφανώς θέλει αλλαγή. Και εκεί που βρίσκεται η λάμπα του συγκεκριμένου ενισχυτή, αλλαγή χωρίς ξεβίδωμα δεν γίνεται.

Αν βάλεις μια λάμπα με χαμηλότερο amplification factor, σίγουρα θα έχεις λιγότερο gain από τον ενισχυτή. Aπ' όσο έχω διαβάσει πάνω στο θέμα, σε λαμπάτους ενισχυτές δεν ενδείκνυται η αλλαγή μιας 12AX7 με μια λάμπα πολύ μικρότερου amplification factor όπως η 12AU7 (αυτό το σημείο θα με ενδιέφερε αν μπορούσε να το επιβεβαιώσει ή να το διαψεύσει κάποιος). Στον συγκεκριμένο ενισχυτή που δεν είναι αμιγώς λαμπάτος αλλά υβριδικός δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Πάντως ίσως να ήταν προτιμότερο να δοκιμάσεις μια 12ΑΤ7 ή μια 12ΑΖ7, για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις τεράστιες αλλαγές στο gain, τη χροιά ή την ένταση του ενισχυτή σου.

ΥΓ: Προτάσεις για συγκεκριμένες μάρκες δεν μπορώ να σού κάνω, καθώς η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο θέμα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη. Πάντως αν ψάξεις διάφορες κιθαριστικές ιστοσελίδες και fora σίγουρα θα βρεις πολλές σχετικές απόψεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #3 στις: 23/11/10, 01:00 »
Νομιζω οι 12ΑΤ7 δουλευουν σε πολυ μικροτερα ρευματα απο τις 12ΑΧ7 αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για αυτο...Περιμενε καποιον πιο εμπειρο να απαντησει...

Το μονο που μπορω να σου πω σιγουρα ειναι:
1ον) μην κοιταξεις να παρεις την super-wow λυχνια προενισχυσης για τον συγκεκριμενο ενισχυτη, γιατι τζαμπα θα φας χρονο σε ψαξιμο και χρημα...
πιστευω με μια 12αχ7 της electro harmonix θα εισαι μια χαρα.
Εξαλλου υπαρχουν τοσα αλλα πραγματα μεσα στην προενισχυση και στον τελικο του ενισχυτη που δεν θα δεις τρομακτικη διαφορα αναμεσα σε μια νορμαλ και μια ακριβη λυχνια...ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον...και
2ον) τις 12ΑΧ7 ισως τις συναντησεις και με την "Ευρωπαικη" τους ονομασια ως ECC83, τις 12ΑΤ7 ως ECC81 και τις 12ΑU7 ως ECC82...

Αυτα απο μενα... και καλο ψαξιμο...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #4 στις: 23/11/10, 02:19 »
Παιδες, ευχαριστω, αλλα δε μου ειπατε το σημαντικοτερο: Που θα βρω λυχνιες σε καλη τιμη? Αθηνα ειμαι. Αν παιζει κατι απο ιντερνετ, να το ακουσω, βεβαιως.

Απολλωνα, καπου σε φορουμ για vt διαβασα οτι η ιδια η Vox ενθαρρυνει τους χρηστες να δοκιμασουν και 12au7 βεβαιωνοντας πως δεν υπαρχουν ανεπιθυμητες εκπληξεις. Διαβασα και reviews απο τετοια αλλαγη και πολλοι ακουγονταν πολυ ευτυχισμενοι με αυτην.

Μαστερ, διαβασα επισης οτι στον vt η αλλαγη τυπου λαμπας κανει τοση διαφορα οσο και η αλλαγη ηχειου σχεδον. Δηλαδη τοση:
<------------------------------------->

Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #5 στις: 23/11/10, 02:24 »
Παιδες, ευχαριστω, αλλα δε μου ειπατε το σημαντικοτερο: Που θα βρω λυχνιες σε καλη τιμη? Αθηνα ειμαι. Αν παιζει κατι απο ιντερνετ, να το ακουσω, βεβαιως.

Απολλωνα, καπου σε φορουμ για vt διαβασα οτι η ιδια η Vox ενθαρρυνει τους χρηστες να δοκιμασουν και 12au7 βεβαιωνοντας πως δεν υπαρχουν ανεπιθυμητες εκπληξεις. Διαβασα και reviews απο τετοια αλλαγη και πολλοι ακουγονταν πολυ ευτυχισμενοι με αυτην.

Μαστερ, διαβασα επισης οτι στον vt η αλλαγη τυπου λαμπας κανει τοση διαφορα οσο και η αλλαγη ηχειου σχεδον. Δηλαδη τοση:
<------------------------------------->

Ευχαριστω.
Αλλο ο τυπος λυχνιας και αλλο αυτο που σου ειπα για να μην ξοδευτεις...αν εχεις διαβασει για την αλλαγη τοτε καντην...
Υπαρχουν λυχνιες στο Banzai..αλλα εχει 8Ε μεταφορικα οποτε αστο θα την πληρωσεις μιαμιση φορα πανω...
σε μαγαζια στο κεντρο αν κατεβεις θα εχουν λυχνιες, τουλαχιστον εδω στα ψηλα εχουν :P

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #6 στις: 23/11/10, 08:52 »
Απολλωνα, καπου σε φορουμ για vt διαβασα οτι η ιδια η Vox ενθαρρυνει τους χρηστες να δοκιμασουν και 12au7 βεβαιωνοντας πως δεν υπαρχουν ανεπιθυμητες εκπληξεις. Διαβασα και reviews απο τετοια αλλαγη και πολλοι ακουγονταν πολυ ευτυχισμενοι με αυτην.

Eγώ πάλι όταν το είχα ψάξει το θέμα παλιότερα (ήμου κάτοχος ενός AD15VT), είχα δει και απόψεις που έλεγαν ότι η αλλαγή λάμπας δεν επηρρεάζει τόσο πολύ τον ήχο όσο η αλλαγή ηχείου. Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει κάποιες συζητήσεις με αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με την αλλαγή λάμπας, ενώ η γενική εντύπωση ήταν ότι η αλλαγή του ηχείου σίγουρα βελτίωνε τον ήχο. Μάλιστα υπήρχαν αρκετές συζητήσεις σχετικά με το καλύτερο ηχείο για αυτό το σκοπό. Στην περίπτωσή σου και εφόσον η αλλαγή λάμπας κρίνεται απαραίτητη, δεν χάνεις τίποτα να επικοινωνήσεις απ' ευθείας με την Vox και να ρωτήσεις ποιούς τύπους λάμπας συνιστούν. Αν σού επιβεβαιώσουν ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια 12AU7, τότε προχώρα άφοβα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #7 στις: 23/11/10, 10:50 »
Εγώ αγοράζω από το TubeTown, είμαι πολύ ευχαριστημένος, απλά τα μεταφορικά (που είναι λίγα) αποσβαίνονται καλύτερα όταν παίρνεις αρκετές λάμπες.

Η TungSol που αναφέρεις είναι από τις καλύτερες και συμφωνώ και από δικά μου τεστς, ρίξε μία ματιά:
Tung-Sol 12AX7 / ECC83 Reissue V1

..προτείνω και αυτές:
JJ 12AX7 / ECC83S V1
EH 12AX7 / ECC83

..και αν θες οπωσδήποτε 12ΑU7:
JJ 12AU7 / ECC82
EH 12AU7 / ECC82

Απλά προσωπικά δεν θα περίμενα σπουδαίες διαφορές σε χροιά από έναν modelling ενισχυτή με μία μόνο λάμπα, σίγουρα λιγότερες από έναν λαμπάτο κλασσικό, οπότε γενικά θα συμφωνήσω με τον m@ster k@frer μην ξοδευτείς ιδιαίτερα (με Gold pins, λυχνίες NOS κλπ), εκτός και αν θέλεις οπωσδήποτε να πειραματιστείς.

Γενικά πάντως, ότι λάμπες πάρεις για να πειραματιστείς, σίγουρα θα σου μείνουν και για επόμενες εφαρμογές, καθώς ειδικά οι προενισχύτριες κρατάνε πολλά χρόνια.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #8 στις: 26/11/10, 18:54 »
Κοιτα να δεις...
Τις βρηκα στον Ανασταση στη Σολωνος, πηρα την Tungsol 15 ευρω, 17,65 ειχε στο tube-town, επισης 15 ειχε και τις JJ, που το tube-town τις εχει 10...

Μνησθητοι μου κυριε...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #9 στις: 26/11/10, 21:53 »
Κοιτα να δεις...
Τις βρηκα στον Ανασταση στη Σολωνος, πηρα την Tungsol 15 ευρω, 17,65 ειχε στο tube-town, επισης 15 ειχε και τις JJ, που το tube-town τις εχει 10...
Μνησθητοι μου κυριε...
Η Tungsol που πηρες ειναι V1 ή ειναι η απλή;
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #10 στις: 26/11/10, 22:46 »
Εμ βεβαια, δικιο εχεις, δεν ειναι η Reissue, ειναι η απλη. Αρα κωτσο με επιασε. Ειπα κι εγω, μπραβο φτηνια ο Καγμακης... ;D

Δεν πιστευω να εχω παραπονο παντως, εχω διαβασει καλα reviews και για την απλη tung sol σε VT.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #11 στις: 29/11/10, 14:41 »
Εμ βεβαια, δικιο εχεις, δεν ειναι η Reissue, ειναι η απλη. Αρα κωτσο με επιασε. Ειπα κι εγω, μπραβο φτηνια ο Καγμακης... ;D
Δεν πιστευω να εχω παραπονο παντως, εχω διαβασει καλα reviews και για την απλη tung sol σε VT.
Ναι, μια χαρά θα είναι, μην ανησυχείς.

Ενα μικρό tutorial:
Οι λυχνίες του ίδιου ακριβώς τύπου (πχ 12AX7) βγαίνουν σε διάφορα "flavors" που είναι -άλλοτε ουσιαστικά, άλλοτε υποτίθεται- διαβαθμίσεις στην ποιότητα τους:

1. Απλές από την γραμμή παραγωγής
2. V1: Διαλεγμένες από τις ως άνω απλές, ώστε να έχουν καλά χαρακτηριστικά για να χρησιμοποιηθούν στην πρώτη θέση του ενισχυτή (V1) που είναι και η πιο ευάλωτη σε θορύβους και παίζει τον πρωταρχικό ρόλο στην διαμόρφωση της χροιάς.
3. Gold: Με χρυσά πόδια, για καλύτερη επαφή με την βάση, συνήθως είναι επίσης διαλεγμένες, αλλά όχι πάντα, εξαρτάται την εταιρεία.
4. Balanced:  Διαλεγμένες από τις ως άνω απλές, ώστε να έχουν πολύ παρόμοια χαρακτηριστικά στις δύο πλευρές τους (κάθε προενισχύτρια έχει δύο στάδια) ώστε να είναι ιδανικές για χρήση στην θέση phase inverter πριν τις τελικές.

Μπορεί να βρείς λυχνίες με συνδυασμούς από τα ανωτέρω χαρακτηριστικά, όπως πχ Gold και Balanced.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/10, 14:43 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #12 στις: 02/12/10, 17:38 »
Να σαι καλα και για το μαθημα, χρειαζονται που και που κι αυτα, γιατι εχουμε γινει ολοι μανες για το brightness του maple και τα mids του mahogany  ;D , αλλα δεν εχουμε ιδεα τι γινεται μεσα στους ενισχυτες μας η και μεσα στους μαγνητες μας, που στο κατω κατω επηρρεαζουν πολυ πιο ουσιαστικα τον ηχο μας...

Παρεμπιπτοντως, τζαμπα εψαχνα για λαμπα, μια χαρα ηταν η προηγουμενη. Απλα ειχε πιασει πολλη σκονη μεσα ο ενισχυτης. Αφου τον καθαρισα, ο ηχος επεστρεψε κανονικα. Μαλλον καποια επαφη ειχε χαθει λογω σκονης. Μου εμεινε η λαμπιτσα...

Για οποιον αναρωτιεται οι VT φορανε απο τη μανα τους μια Electroharmonix 12AX7-EH.


ΥΓ. Πρωτη φορα πειραξα λαμπα σε ενισχυτη και επιασα τον εαυτο μου συγκινημενο σχεδον :) . Ειναι υπεροχο πως αυτο το μικρο ομορφο πραγματακι που δεν αναπτυχθηκε ΚΑΝ για ηχητικους λογους, δινει τοση γλυκα και τοση μουσικοτητα !!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #13 στις: 02/12/10, 20:48 »
Παρεμπιπτοντως, τζαμπα εψαχνα για λαμπα, μια χαρα ηταν η προηγουμενη. Απλα ειχε πιασει πολλη σκονη μεσα ο ενισχυτης. Αφου τον καθαρισα, ο ηχος επεστρεψε κανονικα. Μαλλον καποια επαφη ειχε χαθει λογω σκονης. Μου εμεινε η λαμπιτσα..
Τώρα όμως που απέκτησες λίγη εμπειρία, είναι καλό να ανταλλάξεις την λάμπα με την νέα και να κάνεις καποια ηχητικά τέστ, να δείς πρώτο χέρι όλα αυτά που διάβαζες, και μετά ας βάλεις πάλι την παλιά..
..εγώ προσωπικά θα ενδιαφερόμουν να ακούσω τι διαφορές θα παρατηρούσες.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #14 στις: 03/12/10, 00:55 »
Μα την νεα εχω πανω τωρα, θα σε γελασω ομως...δε νομιζω οτι παρατηρω κατι... :(

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #15 στις: 03/12/10, 10:51 »
Μα την νεα εχω πανω τωρα, θα σε γελασω ομως...δε νομιζω οτι παρατηρω κατι... :(
Ετσι πιστεύω και εγώ, γιαυτό σου έγραψα:

..προσωπικά δεν θα περίμενα σπουδαίες διαφορές σε χροιά από έναν modelling ενισχυτή με μία μόνο λάμπα..

Τι θα έλεγες τώρα σε αυτούς που έγραφαν ότι η αλλαγή λυχνίας έχει τόση διαφορά όση η αλλαγή ηχείου (που είναι δραματική..)?
Βλέπεις ότι η εμπειρία πρώτο χέρι δεν αντικαθίσταται από κανένα φορουμ..
 

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #16 στις: 03/12/10, 11:13 »
Καλα, οταν ελεγα για τη μεγαλη διαφορα που μπορει να κανει η αλλαγη λαμπας, αναφερομουν στον τυπο λαμπας, πχ απο 12AX7 σε 12AU7... Μπορεις να το δεις παραπανω αυτο, και δεν εννοουσα αλλαγη προς το καλυτερο απαραιτητα.

Μενει να αλλαξω ηχειο τωρα  0:)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγη λυχνιας σε Vox vt.
« Απάντηση #17 στις: 03/12/10, 11:33 »
Πάντως υπάρχουν διαφορές..
Αν ακούσεις πολύ προσεκτικά και παίξεις διάφορα πράγματα που σου είναι πιο γνώριμα, ίσως παρατηρήσεις ότι η TungSol έχει ένα κάτι από loudness.. κάτι σαν ελάχιστα ανεβασμένα μπάσα και πρίμα.. Επίσης από την EH συνήθως "ξύνει" οριακά λιγότερο, αλλά αυτό για να το ακούσεις χρειάζεται η λάμπα να παραμορφώνει, ως μέρος της συστοιχίας των προενισχυτικών σταδίων ενός full λαμπάτου.

Τώρα το ηχείο, μάλιστα, εδώ θα ακούσεις μερικές πολύ έντονες διαφορές, ειδικά εάν ανέβεις διάμετρο!..
..κάπου είχα διαβάσει ότι με λίγο DIY μπορείς να του χωρέσεις 12άρι μεγάφωνο, αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν για τον συγκεκριμένο AD30VT.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
5 Απαντήσεις
3465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
9 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 14:17
από Baroness
5 Απαντήσεις
4003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
2 Απαντήσεις
2899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
3 Απαντήσεις
2397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 01:45
από GEO_ZZZZ
3 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 16:27
από hypnotize
3 Απαντήσεις
3126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 16:28
από Napoleon66
10 Απαντήσεις
4277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/09, 02:15
από Jezus