Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική  (Αναγνώστηκε 6076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος takisffff

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Γεια σας παιδιά.Δεν πολυγράφω γιατί συνήθως βρίσκω την απάντηση σε όσα θέλω απ όσα έχετε γράψει.Αλλά στο θέμα ashton δεν βρήκα τίποτε που να με κατατοπίζει.Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν παίξει με αυτές τις κιθάρες.Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για την ASHTON D300-SEQ
http://www.dv247.com/guitars/ashton-d300seq-electro-acoustic-guitar--52830
Είμαι από επαρχία κ γι αυτό δεν μπορώ να την παίξω.Γενικά δεν ξέρω κ πολλά από ηλεκτρακουστικές.Τα χαρακτηριστικά αυτής της κιθάρας όμως μ έκαναν να σταθώ.νομίζω πως τέτοιες υλοποιήσεις αφορούν ακριβότερα όργανα.Είναι έτσι?Την έχει παίξει κανείς να μου δώσει μια ιδέα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #1 στις: 29/01/12, 11:07 »
Έτσι ακριβώς είναι. H Ashton έχει αρκετά καλές κιθάρες ακόμα και σε χαμηλότερες τιμές. Tη συγκεκριμένη κιθάρα ομολογουμένως δεν την είχα υπόψη μου, αλλά φαίνεται να είναι από τα ακριβότερα μοντέλα της εταιρίας. Οπότε αν η ποιότητά της είναι ανάλογη των πιο φτηνών μοντέλων που έχω δοκιμάσει (μιλάω για κιθάρες των 100-150 λιρών, όπως η D25 και η D40), τότε σίγουρα θα πρόκειται για ένα πολύ καλό όργανο. Kαι φυσικά κιθάρα με αυτά τα χαρακτηριστικά (φτιαγμένη εξ ολοκλήρου από συμπαγή ξύλα, με έβενο στην ταστιέρα και τη γέφυρα, κοκκάλινο nut και καβαλλάρη, διακόσμηση από abalone, αυθεντικό triple binding, επίχρυσα μεταλλικά μέρη κλπ) και μάλιστα ηλεκτροακουστική για 300 λίρες δεν νομίζω να υπάρχει από άλλο κατασκευαστή.

Nα και μία κριτική που πέτυχα ψάχνοντας πληροφορίες...

http://www.ashtonmusic.com.au/images/cms/d300review.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/12, 09:07 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος takisffff

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #2 στις: 30/01/12, 06:33 »
Φίλε Απόλλων σ ευχαριστώ για την απάντηση κ που βρήκες για μένα το review.Βρήκα κ εγώ αυτό http://magazine.dv247.com/2010/05/18/ashton-d300seq-acoustic-guitar-review/
Νομίζω πως θα προχωρήσω στην αγορά κ ο Θεός βοηθός.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/12, 09:37 από takisffff »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #3 στις: 30/01/12, 22:27 »
Δεν νομίζω ότι θα το μετανιώσεις. Μια χαρά κιθάρα φαίνεται. Ακόμα και αν για κάποιο λόγο δεν σού αρέσει, μπορείς πάντα να την επιστρέψεις εντός 30 ημερών...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #4 στις: 30/01/12, 22:46 »
Η εταιρεια αυτη ειναι αν δεν κανω λαθος Αυστραλιακης καταγωγης και κατασκευαζει στην Κινα (αυτη που θες εσυ δεν ξερω αν ειναι made in China).
Ειχα παιξει με δυο τρεις κιθαρες αυτης της μαρκας εδω σε ενα ντοποιο μαγαζι που τις εφερε, πολυ πιο φτηνες απο αυτη (250 ευρω)...δεν θυμαμαι μοντελο, και θυμαμαι οτι μου αρεσαν παρα πολυ
Κατι αλλα προιοντα δε αυτης της εταιρειας που εχω παρει (βασεις κλπ) μου εχουν βγει εξαιρετικα.
Λογικα η κιθαρα πρεπει να ειναι πολυ καλη, και δεν θα το μετανοιωσεις.

Αποσυνδεδεμένος takisffff

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #5 στις: 03/02/12, 13:36 »
Γεια σας κ πάλι παιδιά.Τελικά την παράγγειλα απ τον Ζοζεφ μιας την είχε σε προσφορά 299 ευρώ.Μόλις την έπιασα στα χέρια μου κατάλαβα πως έχω να κάνω μ ένα καλό όργανο.Την συνέκρινα με μία yamaha 730 http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=131729&Category=1768 κ αμέσως φάνηκε πως είχε καλύτερο ήχο.Εχει δυνατότερο κ πλουσιότερο ήχο απ την yamaha που την εκτιμώ.Οταν παίζω ακούω σε αρμονία τις χαμηλές τα μεσαία κ τα πρίμα, σε αντίθεση με άλλες κιθάρες που έχω παίξει.Δεν θέλω να πω πως είναι ο τοπ ήχος που έχω ακούσει αλλά άνετα συγκρίνεται με κιθάρες των 700 ευρώ που έχω πιάσει στα χέρια μου.Σίγουρα δεν μπορώ να θυμηθώ την ήχο μιας guild gad 40 που είχα δοκιμάσει πριν καιρό, αλλά μου έδωσε την ίδια ηχητική  ευχαρίστηση.
Απ την άλλη η ποιότητα κατασκευής μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα.Το λούστρο της κ γενικά τα υλικά της δίνουν μία πολυτέλεια.Είναι μία κιθάρα που με τίποτε δεν πιστεύεις πως κοστίζει μόνο 435 ευρώ (τιμή καταλόγου).
Αλλά:
1) στο πρώτο τάστο η χορδή μπαζάρει όπως κ στο 13ο που μπαζάρουν τρεις χορδές.Αυτό μπορεί κ να φτιάξει αν δώσω 1/4 στροφή στην βέργα ή είναι θέμα τάστου?
2) Το λούστρο έχει σκάσει γύρο γύρο στο σημείο που ενώνει το μπράτσο με το σκάφος.
Γενικά μου άφησε πολύ καλή πρώτη εντύπωση κ σε απευθείας αντιπαράθεση με την yamaha υπερτερεί σε όλα εκτός απ την ταστοδουλειά.Είναι μία κιθάρα που αξίζει την προσοχή.Κ στην τιμή που πωλείτε απ τον Ζοζεφ (ακόμη κ απ το dv247) δεν νομίζω πως έχει αντίπαλο.
Αυτά παίδες με κάθε επιφύλαξη γιατί η εμπειρία μου στις ακουστικές κιθάρες δεν είναι μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #6 στις: 03/02/12, 15:41 »
2) Το λούστρο έχει σκάσει γύρο γύρο στο σημείο που ενώνει το μπράτσο με το σκάφος.
Πολύ άσχημο νέο!.. σημαίνει μετακίνηση εσωτερική δηλαδή μερικό ξεκόλλημα!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #7 στις: 03/02/12, 16:39 »
2) Το λούστρο έχει σκάσει γύρο γύρο στο σημείο που ενώνει το μπράτσο με το σκάφος.
Πολύ άσχημο νέο!.. σημαίνει μετακίνηση εσωτερική δηλαδή μερικό ξεκόλλημα!..

Αντριανέ νομίζω ότι θα μπορούσε να συμβεί από πολλούς παράγοντες εκτός αυτού. (που είναι όντως κάτι κακό.)
Από υγρασία μέχρι και αστοχία υλικού.

Ή κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #8 στις: 03/02/12, 16:54 »
Αντριανέ νομίζω ότι θα μπορούσε να συμβεί από πολλούς παράγοντες εκτός αυτού. (που είναι όντως κάτι κακό.)
Από υγρασία μέχρι και αστοχία υλικού. Ή κάνω λάθος;
Αν ήταν γενικό το θέμα, θα ήταν από άλλους παράγοντες, όπως λες.
Αλλά για να είναι ακριβώς "γύρο γύρο στο σημείο που ενώνει το μπράτσο με το σκάφος" το αίτιο είναι ξεκάθαρο.
Το πρώτο πράγμα που κοιτάμε σε κάθε κιθάρα με κολλητό μπράτσο είναι το βερνίκι γύρω από αυτό το σημείο..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #9 στις: 03/02/12, 17:26 »
Αλλά:
1) στο πρώτο τάστο η χορδή μπαζάρει όπως κ στο 13ο που μπαζάρουν τρεις χορδές.Αυτό μπορεί κ να φτιάξει αν δώσω 1/4 στροφή στην βέργα ή είναι θέμα τάστου?
2) Το λούστρο έχει σκάσει γύρο γύρο στο σημείο που ενώνει το μπράτσο με το σκάφος.
Γενικά μου άφησε πολύ καλή πρώτη εντύπωση κ σε απευθείας αντιπαράθεση με την yamaha υπερτερεί σε όλα εκτός απ την ταστοδουλειά.Είναι μία κιθάρα που αξίζει την προσοχή.Κ στην τιμή που πωλείτε απ τον Ζοζεφ (ακόμη κ απ το dv247) δεν νομίζω πως έχει αντίπαλο.
Αυτά παίδες με κάθε επιφύλαξη γιατί η εμπειρία μου στις ακουστικές κιθάρες δεν είναι μεγάλη.

To πρώτο σημείο που αναφέρεις είναι μάλλον θέμα σεταρίσματος και πιθανόν να διορθωθεί αν ανεβάσεις λίγο το action. Βέβαια αυτό είναι πιο δύσκολο σε μια ακουστική κιθάρα απ' ό,τι σε μια ηλεκτρική, αλλά γίνεται. Ίσως θα ήταν καλό να την πας πίσω στο μαγαζί και να τούς πεις τι συμβαίνει ώστε να επιχειρήσουν να το διορθώσουν οι ίδιοι, ειδικά αν το πρόβλημα είναι στο τάστο. Το δεύτερο είναι ίσως να είναι απλά εμφανισιακό πρόβλημα, εκτός και αν υπάρχει καμία ρωγμή στο σημείο εκείνο όπως λέει ο adr1anos. Aυτό θα πρέπει να το προσέξεις. Αν δε συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν υπάρχει κάποια δομική βλάβη, είναι κάτι που διορθώνεται σχετικά εύκολα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος takisffff

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #10 στις: 03/02/12, 21:40 »
Ανδριανέ δεν γνώριζα κάτι τέτοιο.Κ μάλιστα τους ενημέρωσα κ μου είπαν πως απ το κατάστημα δεν φεύγει τίποτε χωρίς να το ελέγξουν.Οπότε απ το ταξίδι κ τις διαφορές θερμοκρασίας μπορεί να έσκασε το λούστρο.Μπορεί να μην τους έδωσα να καταλάβουν τι συμβαίνει γιατί πολύ χοντρό μου φαίνεται να έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα η κιθάρα κ μάλιστα όπως γράφεις "είναι ξεκάθαρο" κ να μου το παίζουν ανήξεροι.Θα δείξει αύριο που θα τους ξαναπάρω.Ανέβασα κ δύο φωτογραφίες να μου πείτε τη γνώμη σας.
 http://tinypic.com/view.php?pic=2iqmk4g&s=5
 http://tinypic.com/view.php?pic=2uxwpdk&s=5

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #11 στις: 03/02/12, 21:47 »
Δεν μου αρεσει καθολου αυτη η ρωγμη (σκασιμο).  :-\
Ψαξτο λιγο και μην το αφηνεις ετσι.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #12 στις: 03/02/12, 21:56 »
Όντως πολύ ύποπτο. Και δεν είναι μόνο στο σημείο όπου βρίσκεται το strap button, αλλά συνεχίζει και στο πάνω μέρος της ένωσης του μπράτσου με το σώμα. Το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να έσκασε το λούστρο μόνο στο συγκεκριμένο σημείο από αιτίες που έχουν σχέση με το ταξίδι, μεταβολές θερμοκρασίας και άλλα τέτοια. Να το ελέγξεις οπωσδήποτε ή ακόμα καλύτερα να την επιστρέψεις στο κατάστημα και να ζητήσεις να σού δώσουν μια άλλη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #13 στις: 03/02/12, 22:01 »

Α οκ, αυτού του είδους το σκάσιμο δείχνει όντως ενδεχόμενη μετακίνηση...
άλλο κατάλαβα :P

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #14 στις: 04/02/12, 00:04 »
Γεγονος ειναι παντως οτι οταν σκανε τα λουστρα, σκανε σε σημεια ενωσεων των ξυλων χωρις αναγκαστικα να εχουν παθει κατι οι ενωσεις, πχ η εικονα παρακατω.







Οποτε μπορει το οργανο να ειναι ενταξει και το σκασιμο να ωφειλεται πραγματικα σε καιρικες συνθηκες ηλιος ζεστα κλπ (εγω αυτο πιστευω μαλλον τελικα), αλλα ενας ελεγχος απο καποιον ειδικο δεν βλαπτει.
Στο κατω κατω ετσι για να φυγει η κακη ιδεα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Γνώμες για Ashton ηλεκτρακουστική
« Απάντηση #15 στις: 04/02/12, 00:52 »
Κοίτα, εγώ δεν το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να είναι μόνο το λούστρο γιατί μου έχει συμβεί και μετακίνηση μπράτσου και σκάσιμο (σε κλασική βέβαια) και θυμάμαι ότι στα τότε εντελώς απαίδευτα μου μάτια δεν έβλεπα καμιά τεράστια διαφορά. Στα μάτια του τεχνικού βέβαια ποιος ξέρει :P


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
16006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 06:15
από .:°:. Apollon .:°:.
28 Απαντήσεις
26801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/10, 00:37
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
25997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
3 Απαντήσεις
4001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/08, 12:07
από Απόλλων
10 Απαντήσεις
6241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 23:18
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
2314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 20:50
από Jezus
3 Απαντήσεις
2889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 17:47
από themos
5 Απαντήσεις
3185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 16:19
από Alex_Under
7 Απαντήσεις
4274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/10, 19:38
από geovrettos1908
9 Απαντήσεις
5028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/13, 19:37
από hlias395