Σελίδες:
  • #226 από sporosvogas στις 28 Feb 2011
  • Εγω δεν εχω καταλαβει το νοημα του Unforgiven των Metallica....Και τα 3  :P
  • #227 από Τσίου_Τσίου στις 04 Oct 2011
  • αύριο σαν τότε και χωρίς χρυσάφι στο μανίκι




    χωρίς ναυτική στολή δηλαδή, απόμαχος πια. τα διακριτικά των αξιωματικών του ναυτικού είναι στο μανίκι, όπως θα έχετε παρατηρήσει, και των υψηλόβαθμων είναι φυσικά χρυσά.
  • #228 από Τσίου_Τσίου στις 04 Oct 2011
  • ξεχασες κεινον το σκοπο που λεγαν οι χιλιανοι
    αγιε νικολα φυλαγε κι αγια θαλασσινη
    τυφλο κοριτσι σ'οδηγαει παιδι του μοντιλιανι
    που τ'αγαπουσε ο δοκιμος κι οι δυο μαρμαρινοι


    Μαρμαρινοί με κεφαλαίο, οι κάτοικοι του Μαρμαρά.

    τυφλό κορίτσι-ο Μοντιλιάνι έδινε στα μάτια των προσωπογραφιών του μια περίεργη σκοτεινότητα, οι φιγούρες του πράγματι μοιάζουν τυφλές.
  • #229 από Τσίου_Τσίου στις 04 Oct 2011
  • ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΕΜΟΛΟΓΙΟ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΕ, Η ΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΙΔΕΩΔΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΡΘΗ.
  • #230 από Τσίου_Τσίου στις 04 Oct 2011
  • Ντεπώ στα γαλλικά (λατινική ρίζα) είναι η αποθήκη, αλλά εδώ σαφώς, όπως ορθώς επισημάνθηκε, πρόκειται για την περιοχή της Θεσσαλονίκης.
  • #231 από V_for_vedouza στις 29 Dec 2011
  • ΤΟ SIRENS TΩΝ MADRUGANDA KANEIΣ???
  • #232 από V_for_vedouza στις 19 Feb 2012
  • Επισης αυτο το βιντεο μπορει κανεις να το ερμηνευσει?
  • #233 από antonis777 στις 23 Jun 2012
  • οι στοιχοι που ακολουθουν ειναι απο ενα εκ των αγαπημενων μου τραγουδιων

    Όλα του κόσμου τα πουλιά[/size]όπου κι αν φτερουγίσανόπου κι αν χτίσαν την φωλιάόπου κι αν κελαηδήσανΕκεί που φτερουγίζει ο νουςεκεί που ξημερώνειμαργώνουν τα πουλιά της γηςκι ούτε ένα δεν ζυγώνειΣαν αερικό θα ζήσωσαν αερικόΑνάσα είναι καυτερήκαι στέπα του Καυκάσουη σκέψη που παραμιλάκαι λέει τα όνειρά σουΌσες κι αν χτίζουν φυλακέςκι αν ο κλοιός στενεύειο νους μας είναι αληταριόπου όλο θα δραπετεύειΣαν αερικό θα ζήσωσαν αερικόΣαν αερικό θα ζήσωσαν αερικό
    Θανάσης Παπακωνσταντίνου - αερικό
    [/color]
  • #234 από adr1anos στις 26 Jun 2012
  • http://www.youtube.com/watch?v=xTysF1E4Ft0 Επισης αυτο το βιντεο μπορει κανεις να το ερμηνευσει?

    Διάβασε εδώ, την ερμηνεία του δημιουργού του video clip:
    http://www.yanim.net/ilotm/ilotm.htm
  • #235 από pan20 στις 17 Sep 2012
  • ρε παιδιά ο βράχος των ξύλινων σπαθιών για τι μιλάει;;;
  • #236 από kiriaki.tstl στις 14 Jun 2014
  • re paidia mhpws kserei kapoios ti ennooun aftoi oi stixoi?? gia ti akrivws mila??


    Στίχοι:    Κωνσταντίνος Βήτα
    Μουσική:    Κωνσταντίνος Βήτα

    1.Κωνσταντίνος Βήτα
    Είσαι το άγρυπνο παιδί στην αγκαλιά μου
     ξεφύλλισα τα ποιήματα για να είσαι κοντά μου
     κανένα χέρι δεν μπορεί να μας χωρέσει
     ποτέ δεν είχα τίποτα
     και να που ο ήλιος πάλι δύει
     μείνε κοντά μου, αβοήθητος
     αυτά που έψαχνα ποτέ δε τα βρήκα
     εσύ είσαι το πιο όμορφο απάνω στη Γη
     όταν νιώθω αγάπη, καταλαβαίνω τη ζωή
     τότε τα όνειρα σαν πουλιά πετάνε
     χάνονται, έρχονται, συχνά μιλάνε
     ψάχνουν για σπίτια στις καρδιές των ανθρώπων
     κι όταν δεν βρίσκουν αλλάζουνε τόπο
     
     Έτσι κι εσύ θα μεγαλώσεις
     αργά ή γρήγορα θα αποτυπώσεις
     τις συλλαβές που έχει το όνομα σου
     της πόλης που μένεις και της γειτονιάς σου
     θα έχεις φίλους υποχρεώσεις
     κι ότι είναι δικό σου θα θες να το δώσεις
     
     Κάποιοι θα πάρουν κάτι από εσένα
     θα αναγκαστείς να πληρώσεις και κάτι έξτρα
     θα μείνεις φτωχός μα θα ‘χεις εμένα
     όπου κι αν είσαι
     εδώ ή στα ξένα
     θα ζητάς το μερίδιο της προστασίας
     στα βάθη μιας αχανούς πολιτείας
     
     Μες την αγρύπνια θα είσαι κοντά μου
     αγόρι ή κορίτσι
     μες την κοιλιά μου
  • #237 από Lo.Lee.Ta στις 15 Jun 2014
  • Για τον εαυτό του μιλάει. Εσύ δεν μιλάς με τον εαυτό σου ? Φτιάξε ένα ποίημα. Γράψε μερικούς στίχους και πόσταρέ τους στο Kithara.gr .
  • #238 από mytin7 στις 06 Sep 2014
  • καλησπερα παιδια!θα κανω τωρα συντομα μια μικρη συναυλια στο ωδειο μου και μου ζητηθηκε να παιξω το τραγουδι διαφανος απο παπακωσταντινου και θα ηθελα την βοηθεια σας αν μπορει καποιος να μου πει το νοημα των στιχων και ειδικα να μου επεξηγησετε την δευτερη στροφη ωστε να ξερω το τραγουδι.ειδα οτι υπηρχε θεμα για αυτο το τραγουδι αλλα και παλι δεν κατανοω το νοημα του τραγουδιου.ευχαριστω προκαταβολικα!οι στιχοι ειναι:


    Στου δειλινού την άκρη αποκοιμήθηκα[/size]σαν ξένος, σαν ξενάκι, σαν πάντα ξένοςκι ήρθε και κατακάθησε πάνω μου σαν σεντόνιόλη της γης η σκόνη, όλη της γης η σκόνη...Ωωωω...Ήρθε με τη σειρά της κι η μαύρη θάλασσαέφερε ένα καράβι ακυβέρνητοανέβηκα σαν άνεμος, ανέβηκα σαν κλέφτηςτο ψέμα δεν το βλέπεις, το ψέμα δεν το βλέπεις...Ωωωω...Στην πλώρη ακουμπισμένος, ένας διάφανοςτα κόκκαλα μετράει, μένει άφωνοςτρώει την πέτρα σαν ψωμί, ο Καίσαρας Βαλιέχοάλλο αδερφό δεν έχω, άλλο αδερφό δεν έχω...Ωωωω...Σπιθίζει το τσιγάρο σε κάθε ρουφηξιάη Ισπανία γέρνει, κι η μόνη που νικάη ηδονή που μας γεννά, που παίζει το χαρτί μας, χωρίς τη θέλησή μας, χωρίς τη θέλησή μας...Ωωωω....Στου δειλινού την άκρη, δε βλέπεις όνειρααυτά που γίναν βλέπεις και τα επόμεναβλέπεις τον άνθρωπο μικρό, που τον πατάν στ’ αλήθειατα πόδια του τα ίδια, τα πόδια του τα ίδια...Ωωωω...[/color]
  • #239 από Sandman1_1 στις 06 Sep 2014
  • Ρίξε μια ματιά εδώ   
    http://www.koiladatwntempwn.gr/community/community-forum



  • #240 από βαγγελης κ στις 09 Oct 2015
  • Φθινόπωρο στον έρωτα απόψε ανατέλλει[/size]αρισμαρί και μέλι μύρισαν τα βουνάκι εγώ κοιτάζω σιωπηλός το χώμα το βρεγμένοσαν κάρβουνο αναμμένο η ομορφιά πονάΦιλί γυρεύω του ουρανού κι αυτός μου δίνει στάχτημα απ΄ της καρδιάς τ΄ αδράχτι σαν θέλω να κοπείςΣαλεύουν τα πορτόφυλλα κι η κλειδωνιά γυρίζειΑέρας μου σφυρίζει . Αν έρθεις μην αργείςΓδύσου κι από τα μάτια μου πάρε νερό και πλύσουο χωρισμός θυμήσου είναι χειμωνανθός.Τη λύπη την κατοίκησα σε νύχτα και σε μέρα.Σ΄ αφήνω στον αέρα για να σε βρω στο φωςΗ αγάπη φόβους και όνειρα δειπνά προτού ραγίσειΣτου πόνου το ξωκκλήσι αγιάζει η ερημιάΚι εγώ μια θλίψη που ζητώ για να με σημαδέψειτο φως πριν βασιλέψει ,θα σ' αρνηθώ ξανάΓδύσου κι από τα μάτια μου πάρε νερό και πλύσουο χωρισμός θυμήσου είναι χειμωνανθόςΤη λύπη την κατοίκησα σε νύχτα και σε μέραΣ΄ αφήνω στον αέρα για να σε βρω στο φως
    υπεροχο τραγουδι...
    ξερει καποιος να το ερμηνευσει;
    [/color]
Σελίδες: