Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για στήσιμο πεταλιέρας - σειρά πεταλιών  (Αναγνώστηκε 4648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Καλημέρα αγαπητοί συμφορουμίτες,


εδώ και καιρό παλεύω να βάλω σε μία τάξη τα πεταλάκια μου για να δω ποιά είναι η βέλτιστη σειρά τους ώστε να αποφύγω το θόρυβο και να πετύχω όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο αλλά από ότι φαίνεται αποτυγχάνω παταγωδώς καθώς κάθε φορά που ανοίγω τα drives μου γίνεται πανικός. Έχουμε και λέμε λοιπόν:


Monophonic tuner Pedal
Digitech screamin blues
Joyo Ultimate drive
Joyo Vintage overdrive
Danelectro Cool cat OD
DIY booster (Ευχαριστούμε Ανδριανέ!!!!)
Joyo Tremolo
Flanger (δεν θυμάμαι μάρκα έχει σβηστεί πιά)
Behringer Vintage time machine delay


Παίζω με μία telecaster με toneriders hot classic μαγνήτες. Λέτε να πάρω κανένα φθηνό compressor/noise gate για να αποφύγω το θόρυβο? Και με ποιά σειρά θα προτείνατε να βάλω τα πετάλια? Btw όλα αυτά τροφοδοτούνται από το Junior plant τροφοδοτικό Behriner
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γιώργο αν κατάλαβα καλά το ζητούμενο είναι η μείωση θορύβου?..
Γενικά πολύ θόρυβο έχουμε όταν πολλά πετάλια προσθέτουν πολυ gain στην αλυσίδα.
Έχεις 4 πετάλια distortion, είναι σίγουρο ότι αν ενεργοποιείς από 2 και πάνω μαζί, θα έχεις πολύ θόρυβο. Γενικά δεν είναι αυτός ο ενδεδειγμένος τρόπος να αυξήσεις την παραμόρφωση.

Τι ενισχυτή έχεις τώρα?.. έχει effects loop?
Έχουν γραφεί πάρα πολλά στο θέμα της σειράς, γενικά η δική μου προσέγγιση είναι ότι έχει να κάνει με distortion μπαίνει μπροστά, με σειρά παραμόρφωσης από μικρή προς μεγάλη, και ότι έχει να κάνει με time/pitch/volume based effects και γενικά ότι δεν παραμορφώνει τον ήχο να μπαίνει στο effects loop.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Ο σκοπός είναι μεν η μείωση του θορύβου αλλά παράλληλα και ο συνδυασμός των drives. Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ και τα ενδιάμεσα καλώδια είναι καλής ποιότητας, ακόμα και με 1 drive ανοιχτό παράγω πάρα πολύ θόρυβο. Η σειρά με την οποία τα έχω τώρα είναι η εξής:


tuner>joyo ultimate drive > screamin blues > vintage overdrive > cool cat > booster > tremolo > flanger > time machine.


Προς το παρών παίζω με έναν vox AC30 στο studio, έναν vox lil night train στο σπίτι και ένα vox nighttrain 15ρι όταν έχουμε live
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αρχικά, εσύ που έχεις και ξέρεις τα πετάλια, γράψε εδώ μία λίστα που να ξεκινάει από το πιο ήπιο σε παραμόρφωση και να καταλήγει στο πιο άγριο. Έτσι θα είναι μία καλή σειρά τους για μπροστά.

Το Booster εκεί που το έχεις είναι σαν να προσπαθείς να αυξήσεις το γενικό volume που έπεται των παραμορφώσεων, μόνο που αυτό μπαίνει στον προενισχυτή και σίγουρα παράγει περισσότερο gain και θόρυβο. Αν θέλεις solo boost από το booster βάλε το καλύτερα στο effects loop, μαζί με τα Tremolo, flanger και delay. Αλλιώς βάλε το πρώτο πριν τα distortion για να τους δίνει κλώτσημα όταν το ενεργοποιείς.

Θα σου σύστηνα να δοκιμάσεις ένα ένα τα πετάλια μόνα τους, να δεις ποιό βγάζει τον θόρυβο.. δεν είναι θέμα καλωδίων, κάπου είτε καποιο μόνο του είτε πλάϊ σε κάποιο άλλο δημιουργεί το πρόβλημα.
Μετά να αρχίσεις με 1-2 πετάλια να χτίζεις μία αλυσίδα, προσέχοντας τον θόρυβο σε κάθε βήμα, νομίζω θα βρείς το πρόβλημα γρήγορα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
στο βρώμικο κανάλι του ενισχυτή , χωρίς πετάλια , έχεις θόρυβο?

αν ναι ,ίσως να μη φταίνε τα πετάλια, καλώδια, τροφοδοσία κτλ αλλά να'ναι η κιθάρα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Πολύ πιθανό να να είναι το πρόβλημα στην τροφοδοσία. Εκεί είχα πρόβλημα εγώ. Πώς τα τροφοδοτείς; Τα έχεις όλα σε σειρά και στο input; Επίσης είναι λογικό αν έχεις ακραίες ρυθμίσεις σε όλα (το gain πολύ ψηλά) να σου δημιουργεί θόρυβο. Αν το θέμα δεν είναι από την τροφοδοσία, θα μπορούσες να σώσεις την κατάσταση με ένα noise gate. Όσο για τη σειρά που λες, κάνε αυτό που προτείνει ο Ανδριανός, βάλε τα od/drives/dist στη σειρά από το πιο ήπιο στο πιο extreme. Με ανάλογες ρυθμίσεις, και όχι πάνω από 2 ανοιχτά θα ήταν μία αρχή. Επίσης δεν κοιτάς να  ανταλλάξεις κάποιο από τα drive για κανένα reverb ή chorus αφού έχεις τόσα; Εκτός και αν τα χρησιμοποιείς όλα και σου είναι απαραίτητα. Have fun!
White noise

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
3 overdrive και ένα distortion ρε κακούργο; Πως ακριβώς τα δουλεύεις; Κι εγώ εκεί αποδίδω αρχικά το θόρυβο. Για τσέκαρε και λίγο πόσα mA χρειάζονται όλα τα πετάλια και πόσα σου δίνει το τροφοδοτικό για να αποκλείσουμε αυτή την περίπτωση...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
στο βρώμικο κανάλι του ενισχυτή , χωρίς πετάλια , έχεις θόρυβο?

αν ναι ,ίσως να μη φταίνε τα πετάλια, καλώδια, τροφοδοσία κτλ αλλά να'ναι η κιθάρα


Στο βρώμικο κανάλι του ενισχυτή, με την κιθάρα μου δεν έχω πρόβλημα. Έχω το κλασσικό μικρό feedback που έχουν οι ενισχυτές στο βρώμικο με μονούς μαγνήτες.


Ανδριανέ, κατά τη γνώμη μου, έτσι όπως τα χρησιμοποιώ εγώ από το ηπιότερο στο πιο δυνατό η σειρά είναι η εξής:

Booster > Vintage Overdrive > Cool Cat Drive > Screamin Blues > Ultimate drive.


Καθόδιε, είτε λόγω ασχετοσύνης είτε λόγω απειρίας είτε επειδή όντως χρειάζεται (μάλλον κάτι από τα 2 πρώτα) δεν μπορώ να πετύχω live όλα τα επίπεδα drive που χρειάζομαι με λιγότερα από αυτά τα 4. Ακόμα και με αυτά δύσκολα βγάζω τόσες διαφοροποιήσεις όσες θέλω. Όσο για τα mA δεν έχω ιδέα πόσα είναι το καθένα και είμαι σε ταξίδι at the moment για να τα κοιτάξω. Στο ίντερνετ βρήκα μόνο ότι το sreaming blues θέλει 23 και ότι το cool cat λέει για μετασχηματιστή με παραπάνω από 300. Το τροφοδοτικό από όσο ξέρω δίνει 120 σε κάθε έξοδο.


Έχω ένα noise gate behringer το οποίο είχε ξεμείνει από παλαιότερα. Λέτε να το δοκιμάσω μπας και καταφέρω κάτι?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω ένα noise gate behringer το οποίο είχε ξεμείνει από παλαιότερα. Λέτε να το δοκιμάσω μπας και καταφέρω κάτι?

Δοκίμασε το και στην λούπα του ενισχυτή...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 17:54
από faser
39 Απαντήσεις
13534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 10:28
από Σκίρων
8 Απαντήσεις
4684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 16:12
από adr1anos
10 Απαντήσεις
3570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 20:03
από Jezus
140 Απαντήσεις
48145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/17, 00:28
από nick_evia
4 Απαντήσεις
2648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/12, 22:49
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
3978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/12, 18:48
από kkmspm (φλουτσ)
23 Απαντήσεις
9567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/13, 19:03
από toubilol
10 Απαντήσεις
5567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/13, 01:59
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
4026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/14, 18:03
από saved