Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι  (Αναγνώστηκε 9190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« στις: 31/01/13, 12:57 »
Ψάχνω για ένα distortion πετάλι με τα εξής χαρακτηριστικά:


1) Τιμή το πολύ 70-80 Ευρώ (άντε 100 για κάτι εξαιρετικό). Συγκεκριμένες προτάσεις για μεταχειρισμένα (εντός Αττικής) ευπρόσδεκτες.
2) Gain που να φτάνει σε επίπεδα JCM800 ή και λίγο παραπάνω δε θα έβλαπτε. Δεν ψάχνω όμως για καθαρόαιμα metal ή mid-scooped πετάλια. Δεν ψάχνω για overdrive, tube-screamer, booster, fuzz κλπ λειτουργίες. Από αυτά που έχω ακούσει σε youtube μ'αρέσουν τα Suhr Riot, Dirty Little Secret, Crunch Box, Hardwire SC-2, Barber Dirty Bomb
3) Δεν επηρεάζει τον ήχο καθόλου όταν είναι off. (Δε με ενδιαφέρει πως το πετυχαίνει)
4) Δεν εισάγει περιττό θόρυβο όταν είναι on (ε, και προφανώς off)
5) Μια αξιοπρεπής κατασκευή, λογικό μέγεθος είναι στα υπέρ
6) Δουλεύει με standard 9V Boss type παροχή
7) Παίζει καλά σε καθαρούς ενισχυτές (το θέλω για το VHT 12/20)


Μια πολύ καλή επιλογή αλλά δυστυχώς discontinued ήταν το Tonerider British Distortion.


Θα προτιμούσα γνώμες από άτομα που έχουν τουλάχιστον δοκιμάσει τα πετάλια που θα προτείνουν.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.


EDIT: τα πιο πάνω κριτήρια, μην τα παίρνετε και 100% υπόψη σας 8)

« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/13, 15:18 από zeoy »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #1 στις: 31/01/13, 14:38 »
Ενώ έχεις φτιάξει καλές προδιαγραφές για τον εαυτό σου, νομίζω ότι για τους άλλους είναι πολύ αυστηρές καθώς κάποιες θα αποθαρρύνουν πολλούς να πουν την γνώμη τους, που θα τελικά θα είναι δική σου χασούρα.

Παράλληλα οι επιλογές των πεταλιών που σου αρέσουν δείχνουν ότι ενώ γενικά έχεις μία σαφή κλίση προς τον λεγόμενο Marshall sound, είσαι κάπως μπερδεμένος αναφορικά με το τι ακριβώς είναι αυτός ο ήχος που ψάχνεις..

EDIT: Για να σε βοηθήσω λίγο περισσότερο, ρίξε μία ματιά στις ακόλουθες αντιστοιχίες και θα καταλάβεις:

Surh Riot : American sound
Dirty Little Secret : 60's Plexi to 70's JMP
Crunch Box : 80's Marshall sound
Hardwire SC-2 : classic British sound
Dirty Bomb : Scooped/ Mesa Rectifier Sound
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/13, 15:03 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #2 στις: 31/01/13, 15:11 »
Αγνοώ πλήρως την τελευταία παράγραφο και με περίσσειο θράσος ποστάρω αυτό το preamp  ;D :

http://www.thomann.de/gr/amt_m_1.htm

Λιγουρεύομαι εδώ και καιρό το ENGL simulation της AMT, το οποίο θερίζει, οπότε κι αυτό μάλλον κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα. Δεν έχω υπάρξει όμως αυτήκοος μάρτυρας... :P
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #3 στις: 31/01/13, 15:14 »
Ενώ έχεις φτιάξει καλές προδιαγραφές για τον εαυτό σου, νομίζω ότι για τους άλλους είναι πολύ αυστηρές καθώς κάποιες θα αποθαρρύνουν πολλούς να πουν την γνώμη τους, που θα τελικά θα είναι δική σου χασούρα.

Παράλληλα οι επιλογές των πεταλιών που σου αρέσουν δείχνουν ότι ενώ γενικά έχεις μία σαφή κλίση προς τον λεγόμενο Marshall sound, είσαι κάπως μπερδεμένος αναφορικά με το τι ακριβώς είναι αυτός ο ήχος που ψάχνεις..


ΟΚ, δεν έχεις κι άδικο για το θέμα των προδιαγραφών οπότε ... χαλαρώστε όποια κριτήρια θέλετε  ;D  (αλλά κρατήστε το οικονομικό σε λογικά πλαίσια)


Το καταλαβαίνω ότι τα πετάλια που λέω ότι μου έχουν αρέσει έχουν αρκετές διαφορές (με πιο χτυπητή ίσως αυτή του Riot). Δεν ενδιαφέρομαι ωστόσο να προσομοιώσω σώνει και καλά ένα συγκεκριμένο ήχο. Απλά να δώσω ένα πλαίσιο ήθελα. Και σίγουρα από distortion/overdrive είμαι τελείως noob καθότι ποτέ (καλά, σχεδόν ποτέ*) δεν τα χρησιμοποιούσα. Ήμουν μια χαρά με το drive/ultra drive του Peavey Bravo για πάρα πολλά χρόνια και δεν έδινα σημασία στα πετάλια.




-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*είχα κάποτε στην κατοχή μου το DOD American Metal (μαντέψτε ηλικία ... ναι γύρω στα 18-20 , δηλαδή προ 25ετίας)
Το είχα χρησιμοποιήσει στην πρώτη ίσως ηχογράφηση που είχα κάνει σε studio όταν γράφαμε ένα demo με συγκρότημα
που παίζαμε psychedelic, 60s rock. Πάνω σε έναν Super Reverb έγραψε ηχάρα το μαραφέτι :o ;D


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #4 στις: 31/01/13, 15:57 »
Αγνοώ πλήρως την τελευταία παράγραφο και με περίσσειο θράσος ποστάρω αυτό το preamp  ;D :

http://www.thomann.de/gr/amt_m_1.htm

Λιγουρεύομαι εδώ και καιρό το ENGL simulation της AMT, το οποίο θερίζει, οπότε κι αυτό μάλλον κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα. Δεν έχω υπάρξει όμως αυτήκοος μάρτυρας... :P



Τα ΑΜΤ μου τα είχε πρωτοσυστήσει ο Dimi Nalbantov (πολύ καλό παιδί και παιχτούρα btw) αλλά δεν τα είχα παρακολουθήσει. H drive σειρά φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα (δε με απασχολεί τόσο πολύ το θέμα cab sim ... αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν είναι και κακό να την έχεις καβάτζα).
Ευχαριστώ για την πρόταση Μήτσο και σου εύχομαι να το αποκτήσεις σύντομα το ENGL sim.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #5 στις: 31/01/13, 16:05 »
Οκ, λοιπόν, πάμε για κάποια πετάλια, πάντα στα λεφτά που ανέφερες, sorted με σταδιακή αύξηση του γενικότερου Gain level:

1). Αυτό που αναφέρεται ως γενικώς αποδεκτό "Marshall in a box" είναι το MI Audio Crunchbox.
Για αυτή την χροιά σου προτείνω το Joyo JF-03 Crunch Distortion ήτοι το Harley Benton Crunch Distortion.

2). Παράλληλα ως γενικώς αποδεκτό "Plexi in a box" αναφέρεται το Wampler Super Plextortion. Σε αυτή την χροιά εντάσεται το Barber Direct Drive. Οπότε για αυτή την χροιά σου προτείνω το Joyo JF-32 (Hot) Plexi Drive ήτοι το Harley Benton British TrueTone.

3). Ο κλασσικός ήχος Marshall JCM-800 έχει αποδωθεί από το Marshall Bluesbreaker (το πρώτο μου αξιοπρεπές πετάλι πριν από +20 χρόνια) και την πιο γκαζωμένη έκδοση του το Marshall Shredmaster. Μπορείς να ακούσεις δείγματα του εδώ. Για αυτή την χροιά σου προτείνω το Joyo JF-04 High Gain Distortion ήτοι το Harley Benton High Gain Distortion.

Μπορείς να αναφερθείς και σε αυτή την λίστα μου: Joyo: κλώνοι ποιών επώνυμων πεταλιών είναι.

Τέλος αφού μιλάς για ένα πετάλι, αν θέλεις ΕΝΑ πετάλι ΧΩΡΙΣ κανένα προσχεδιασμένο χαρακτήρα, όμως με την ευελιξία να βγάλει ΟΛΟΥΣ τους ανωτέρω ήχους (σαφώς έναν την φορά), το ΜΟΝΟ πετάλι στα λεφτά αυτά με μεταβαλόμενο MID FREQ, ένα ρυθμιστικό που μπορεί να αναπαράγει όλες τις χροιές, American, British, οτιδήποτε συν ένα κάρο άλλες λειτουργίες, κοίταξε πολύ σοβαρα το Akai Deluxe Distortion.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/13, 16:13 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #6 στις: 31/01/13, 16:40 »
Ως συνέχεια του προηγούμενου ποστ του Ανδριανού σχετικά με το ένα πετάλι που βγάζει πολλές χροιές (φυσικά ΚΑΙ Μαρσαλ), έχω να σου προτείνω στα 73 ευρώ το Pocket amp της Palmer:

http://www.palmer-germany.com/mi/en/PEPAMP-Pocket-Amp-PEPAMP.htm

http://www.thomann.de/gr/palmer_pepamp.htm

Μπορεί να μην είναι ηχητικά ακριβώς αυτό που ψάχνεις (αλλά... μπορεί και να είναι τελικά ;D ), τουλάχιστον θα σου μείνει ως DI Box  ;D

@Mitsako: Στειλε ΠΜ οποτε θες να περασεις να ακουσεις τον Engl Invader μεσα απο την καινούρια μου Zoom G3X... θα αναθεωρησεις πολλα σχετικα με τα μοντελινγκ  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #7 στις: 31/01/13, 16:42 »
Αγνοώ πλήρως την τελευταία παράγραφο και με περίσσειο θράσος ποστάρω αυτό το preamp  ;D :

http://www.thomann.de/gr/amt_m_1.htm




+1000 όχι 1

Πιστεύω πως είναι αν όχι το καλύτερο  σε χροιά jcm800 τότε ένα από τα καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #8 στις: 31/01/13, 19:33 »
Το παλιό καλό Μarshall guv'nor γιατί το έχεις αποκλείσει αφού νοσταλγείς παλιούς ήχους? (είναι και φτηνούλι, κανα 60ρι το πολύ)
Σε ρωτάω περισσότερο γιατί το έχω στα υπόψιν μου για αγορά.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #9 στις: 31/01/13, 19:55 »
Το παλιό καλό Μarshall guv'nor γιατί το έχεις αποκλείσει αφού νοσταλγείς παλιούς ήχους? (είναι και φτηνούλι, κανα 60ρι το πολύ)
Σε ρωτάω περισσότερο γιατί το έχω στα υπόψιν μου για αγορά.


Δεν το έχω αποκλείσει καθόλου. Αντιθέτως από αυτά που έχω διαβάσει το 99% των βρωμοπέταλων είναι κλώνοι ή παράγωγα των α) tube screamer, β) rat και γ) παλιών marshall οπότε τα έχω σε εκτίμηση τα πετάλια της marshall.


Θα επανέλθω σχετικά με αυτά που πρότειναν και οι άλλοι αγαπητοί συμφορουμίτες. ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #10 στις: 31/01/13, 20:50 »
Μια πολύ καλή επιλογή αλλά δυστυχώς discontinued ήταν το Tonerider British Distortion.

Xμμμ... ενδιαφέρον. Εμείς οι δύο φαίνεται ότι κινούμαστε σε πολύ παρόμοια μήκη κύματος. Μόλις αγόρασα αυτό το πετάλι από το ebay. Αν αποφασίσω ότι δεν μού κάνει θα σε ενημερώσω... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #11 στις: 31/01/13, 22:19 »
Μια πολύ καλή επιλογή αλλά δυστυχώς discontinued ήταν το Tonerider British Distortion.

Xμμμ... ενδιαφέρον. Εμείς οι δύο φαίνεται ότι κινούμαστε σε πολύ παρόμοια μήκη κύματος. Μόλις αγόρασα αυτό το πετάλι από το ebay. Αν αποφασίσω ότι δεν μού κάνει θα σε ενημερώσω... ;)


Εμένα μου είχε αρέσει πολύ όταν το δοκίμασα και επίσης είναι πολύ ποιοτική κατασκευή. Μακάρι να σου κάτσει καλά. Αν πάλι δε σου κάτσει εδώ είμαστε  ;)
Περιμένω εντυπώσεις.


@Ανδριανός et al. : πολύ διάβασμα μου βάλατε. Φοράω ακουστικά και πάω youtube για ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #12 στις: 31/01/13, 22:43 »
Κι εγώ το περιμένω με ανυπομονησία. Είχα δοκιμάσει το American Overdrive παλιότερα, το οποίο δεν ήταν άσχημο, αλλά δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο. Το Transparent Overdrive της Danelectro με το οποίο το σύγκρινα ήταν κατά τη γνώμη μου ασύγκριτα καλύτερο.

Για αυτό που ψάχνεις, θα σού πρότεινα κι εγώ το British Sound της Joyo/Harley Benton. Αυτό είχα σκοπό να πάρω όταν πέτυχα το Tonerider σε ιδιαίτερα προνομιακή τιμή. Όντας ήδη κάτοχος του AC Tone, από το οποίο δηλώνω εντυπωσιασμένος, δεν θα με χάλαγε καθόλου και το αντίστοιχο Βρετανικής χροιάς πετάλι. Μπορεί να το παραγγείλω ούτω ή άλλως, για να κάνω και μια Α/Β σύγκριση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #13 στις: 01/02/13, 01:11 »
Το παλιό καλό Μarshall guv'nor γιατί το έχεις αποκλείσει αφού νοσταλγείς παλιούς ήχους? (είναι και φτηνούλι, κανα 60ρι το πολύ)
Σε ρωτάω περισσότερο γιατί το έχω στα υπόψιν μου για αγορά.


Δεν το έχω αποκλείσει καθόλου. Αντιθέτως από αυτά που έχω διαβάσει το 99% των βρωμοπέταλων είναι κλώνοι ή παράγωγα των α) tube screamer, β) rat και γ) παλιών marshall οπότε τα έχω σε εκτίμηση τα πετάλια της marshall.


Θα επανέλθω σχετικά με αυτά που πρότειναν και οι άλλοι αγαπητοί συμφορουμίτες. ;)


Το παλιό καλό δεν είναι και τόσο φθηνούλι! Καμιά εκατοστή μεταχειρισμένο. Στην επανέκδοση φαντάζομαι αναφέρεσαι. Δηλώνω λοιπόν κάτοχος της επανέκδοσης και εντυπωσιασμένος από την απόδοσή του στις ηχογραφήσεις που επιδίδομαι αυτό τον καιρό! Κλασική μαρσαλιά ο ήχος με φούλ μεσαία αλλά το gain του δε φτάνει σε πολύ υψηλά επίπεδα βρώμας. Overdrive είναι (αν θες βρισκόμαστε και το δοκιμάζεις). Σε κάτι πιό "βαρύ" ίσως να δοκιμάσεις το Jackhammer που καλύπτει μεγαλύτερο εύρος gain. Αυτά όσον αφορά στα μαρσαλοπέταλα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #14 στις: 01/02/13, 01:25 »
Το παλιό καλό δεν είναι και τόσο φθηνούλι! Καμιά εκατοστή μεταχειρισμένο. Στην επανέκδοση φαντάζομαι αναφέρεσαι. Δηλώνω λοιπόν κάτοχος της επανέκδοσης και εντυπωσιασμένος από την απόδοσή του στις ηχογραφήσεις που επιδίδομαι αυτό τον καιρό! Κλασική μαρσαλιά ο ήχος με φούλ μεσαία αλλά το gain του δε φτάνει σε πολύ υψηλά επίπεδα βρώμας. Overdrive είναι (αν θες βρισκόμαστε και το δοκιμάζεις). Σε κάτι πιό "βαρύ" ίσως να δοκιμάσεις το Jackhammer που καλύπτει μεγαλύτερο εύρος gain. Αυτά όσον αφορά στα μαρσαλοπέταλα.

Ναι, για την επανέκδοση λέω, το gv2 ή πως το λένε... είναι και κουκλάκι το άτιμο.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #15 στις: 01/02/13, 02:41 »
2+  γούτσου γούτσου!! ;D
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #16 στις: 01/02/13, 10:59 »
Νεότερα μετά την εκτεταμένη youtube-οτσαρκα και κάμποσο ψάξιμο σε fora κλπ


To crunch box και οι κλώνοι του μου φάνηκαν λίγο μονοδιάστατοι με την έννοια ότι κάνουν (πολύ καλά ωστόσο) ένα πράμα: high gain marshall. Επιπλέον αυτό που νομίζω ότι είχα διαβάσει και κάπου και το άκουσα και σε ένα demo είναι ότι το joyo crunch distortion σε επίπεδα gain μετά τα 3/4 βγάζει hiss. Δε μιλάω για τη φυσική ενίσχυση διαφόρων θορύβων του σήματος που ούτως ή άλλως συμβαίνουν όταν ανεβάζεις το gain αλλά έναν εγγενή υψίσυχνο θόρυβο που μου θυμίζει φτηνιάρικους op-amps.


Τα Tech-21 clones της Joyo πάλι με φοβίζουν με την έννοια ότι είναι προορισμένα για direct χρήση και δεν υπάρχει τρόπος να παρακάμψεις το cab sim.


To AKAI deluxe φαίνεται πολύ καλό αλλά μεγάλο ρε παιδί μου (πω πω, έχω ήδη αρχίσει και ακούγομαι γκρινιάρης ;D ).


Για το high gain distortion της Joyo δε βρήκα τίποτα της προκοπής να ακούσω.


Το palmer έχει πολλά καλούδια που δεν τα χρειάζομαι (πρέπει να το ψάξω να το ακούσω όμως)


Το ΑΜΤ Μ1 ακουγόταν φοβερό ισχύουν όμως οι προβληματισμοί σχετικά με τον προσανατολισμό του προς χρήση σε return απο FX loop ή direct. Τα drive series όμως απ'οτι λένε στο site τους προορίζονται για το input καθαρού ενισχυτή και ακούγονται πολύ καλά. Είναι στα υπόψη.


Το site ωστόσο που λίνκαρε ο Ανδριανός, αυτά που άκουσα εκεί καθώς και οι αναφορές των elrich και kathodios μ'έκαναν να ψάξω πιο πολύ τις τρέχουσες προσφορές της Marshall δηλαδή guv'nor και jackhammer. Και τα δύο μου φαίνονται ωραιότατα, το 99% των ατόμων που τα είχαν δήλωναν ευχαριστημένοι.


Προσωπικά το jackhammer στο overdrive mode μου ακούστηκε πολύ καλό και ευέλικτο. Η απορία μου για το jackhammer έχει να κάνει με το παραμετρικό mid EQ που έχει και συγκεκριμένα δεν έχω καταλάβει αν μπορεί να μπουστάρει πέρα από το να κόψει περιοχές των μεσαίων. Πιθανότατα είναι passive και μόνο κόβει. Σε τέτοια περίπτωση ελπίζω να έχει αρκετές μεσαίες στο 0 db cut έτσι ώστε να έχεις περιθώριο για να παίξεις.


Τα ενδεχόμενα όπως φαίνεται έχουν στενέψει σε jackhammer, κάτι από τη σειρά drive της AMT (θέλει ψάξιμο γιατί είναι ακριβούλια τα άτιμα) και το hardwire sc-2 (έχω ήδη ένα hardwire και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητα κατασκευής+ ευέλικτο με 2 modes και Bass/Treble EQ + ακούγεται καλά).


Ευχαριστώ όλους για τη συνεισφορά και συνεχίζουμε.




Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #17 στις: 01/02/13, 11:21 »
Προσωπικά το jackhammer στο overdrive mode μου ακούστηκε πολύ καλό και ευέλικτο. Η απορία μου για το jackhammer έχει να κάνει με το παραμετρικό mid EQ που έχει και συγκεκριμένα δεν έχω καταλάβει αν μπορεί να μπουστάρει πέρα από το να κόψει περιοχές των μεσαίων. Πιθανότατα είναι passive και μόνο κόβει. Σε τέτοια περίπτωση ελπίζω να έχει αρκετές μεσαίες στο 0 db cut έτσι ώστε να έχεις περιθώριο για να παίξεις.
αν θες κανονίζουμε δοκιμή για το Jackhammer...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #18 στις: 01/02/13, 11:47 »
Προσωπικά το jackhammer στο overdrive mode μου ακούστηκε πολύ καλό και ευέλικτο. Η απορία μου για το jackhammer έχει να κάνει με το παραμετρικό mid EQ που έχει και συγκεκριμένα δεν έχω καταλάβει αν μπορεί να μπουστάρει πέρα από το να κόψει περιοχές των μεσαίων. Πιθανότατα είναι passive και μόνο κόβει. Σε τέτοια περίπτωση ελπίζω να έχει αρκετές μεσαίες στο 0 db cut έτσι ώστε να έχεις περιθώριο για να παίξεις.
αν θες κανονίζουμε δοκιμή για το Jackhammer...


thanks ρε φίλε. Θα τα πούμε. Υπάρχει κάτι που σε χαλάει στο συγκεκριμένο;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #19 στις: 01/02/13, 12:11 »
To Palmer Pep Amp το είχα πρόσφατα αλλά το επέστρεψα. Είχε καλούς ήχους, πολύ καλούς θα έλεγα για το μέγεθος και την τιμή του, αλλά έβγαζε υπερβολικό θόρυβο τον οποίο δεν μπορούσα με τίποτα να κρατήσω σε ανεκτά επίπεδα.

Τα Marshall από την άλλη πλευρά είναι όντως πολύ καλά. Σού δίνουν αμέσως την αίσθηση ότι είναι καλοφτιαγμένα και στιβαρά, ενώ η τιμή τους δεν είναι απαγορευτική. Επιπλέον, ανάμεσα στα Bluesbreaker, Guv'nor και Jackhammer μπορείς να επιλέξεις αυτό που σού ταιριάζει καλύτερα σαν χροιά και ποσότητα gain.

Tέλος επιβάλλεται να δοκιμάσεις και τα Joyo, αν τα βρεις πουθενά. Τουλάχιστον το AC Tone που έχω αποδίδει καλά τόσο στο FX loop, όσο και μπροστά από τον ενισχυτή. Για 30 Eυρώ που κοστίζουν είναι ασυναγώνιστα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #20 στις: 01/02/13, 12:38 »
Σκέφτηκα πολύ πριν γράψω αυτή την απάντηση, είπα ίσως να μην ανακατευτώ άλλο, αλλά τελικά αποφάσισα να επεκταθώ καθώς ζήτησες βοήθεια, ακόμα και αν δεν έχεις την εμπειρία να καταλάβεις τι γράφω, τουλάχιστον να προβληματιστείς.

Για οποιοδήποτε Marshall πετάλι τύπου Bluesbreaker, Guv'nor, Jackhammer, Shredmaster κλπ, δεν θα έδινα με τίποτα παραπάνω από 30€ που κάνουν οι φθηνοί κλώνοι (που προσφέρουν και περισσότερη ευελιξία και δυνατότητες). Δεν είναι τυχαίο ότι είναι μοντέλα discontinued..

Έχω πάνω από 50 πετάλια στην κατοχή μου αυτή την στιγμή, (χωρίς να μετρήσω επιπλέον πόσα έχω ακούσει) και πάνω από τα μισά τα έχω φτιάξει και ρυθμίσει μόνος μου.. Τα κυκλώματα αυτά τα ξέρω απέξω και ανακατωτά.. Είναι κυκλώματα >20ετίας, χιλιοπαιγμένα και εν πολλοίς ξεπερασμένα, κάτι αντίστοιχο με την πάπια πορτοκάλι στα κινέζικα την δεκαετία του 90. Για κάποιον που δεν είχε πάει ποτέ σε κινέζικο ήταν κάτι ενδιαφέρον, αλλά τώρα είναι η επιτομή του passé!..

ΜΟΝΟ αν κάποιο το ακούσεις και ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ τοτε να δώσεις παρπάνω λεφτά. Στα λεφτά που έχουν αυτά "μεταχειρισμένα" (εκεί που θα καταλήξει και το δικό σου αν πάρεις πολύ σύντομα) με υποτιθέμενο "vintage value" υπάρχουν πολύ πιο ανεπτυγμένα και ευρηματικά κυκλώματα από 2-3 διοδούλες με ένα tone stackάκι κολλημμένο μετά. Πχ το  ΑΜΤ Μ1 που σου πρότεινε ο mits@kos είναι πολύ καλύτερο σχεδιαστικά από οτιδήποτε τέτοιο.

Μπορεί κάποιος να έχει κάποιο πετάλι από αυτά και να έχει βρεί τον "ήχο του", δεν θέλω να προσβάλω κανέναν. Για μένα αν θέλεις να αρχίσεις το ταξίδι, και να "walk the walk" της εξέλιξης (όπως έχεις επιδείξει ότι κάνεις στο θέμα των ενισχυτών) και όχι της στασιμότητας, μην αρχίσεις από 20 χρόνια πίσω, θα φας πολλά λεφτά μέχρι να έρθεις στο σήμερα. Ή τουλάχιστον ξεκίνα με κλώνους γιατί πολύ σύντομα θα προχωρήσεις σε άλλα, πολύ καλύτερα επίπεδα, τουλάχιστον να μην έχεις χαλάσει πολλά λεφτά.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #21 στις: 01/02/13, 13:20 »
Ανδριανέ καταρχήν μην το πολυσκέφτεσαι πριν πεις τη γνώμη σου. Όλοι ξερούμε ότι είσαι βαθύς γνώστης σε αυτά τα θέματα και έχεις αποδείξει έμπρακτα ότι θες να βοηθάς, οπότε η γνώμη σου είναι πάντα ευπρόσδεκτη.


Μερικές σκέψεις/απόψεις ωστόσο πιο πολύ για την κουβέντα:
Όπως είπα και νωρίτερα πρέπει να είμαι από τους πλέον άπειρους όσον αφορά το θέμα πετάλια (γενικά δεν ήμουν ποτέ gearhead και τα λεφτά που έχω ξοδέψει για gear στα τόσα χρόνια που παίζω είναι αστεία αναλογικά). Επίτρεψε μου ωστόσο να πω πως εμείς οι κιθαρίστες βλέπουμε και αντιλαμβανόμαστε τις τεχνολογικές εξελίξεις/βελτιώσεις με κάπως διαφορετική οπτική. Σκέψου πχ πόσο παλιά είναι τα κυκλώματα ενός Bassman, ενός tweed deluxe, ενός Bluesbraker και πόσοι κυνηγάνε σήμερα τέτοιους ήχους και πληρώνουν ένα κάρο λεφτά για κλώνους με μουσταρδί πυκνωτές και μετασχηματιστές τυλιγμένους από νεράϊδες. Παρόμοια πράματα και στα πετάλια (βλέπε τιμές σε japan tube screamers ή 80s rats). Προς θεού δεν υποννοώ ότι ένα σημερινό jackhammer ή ένα vintage guv'nor είναι το άγιο δισκοπότηρο. Απλά αυτά που έχω ακούσει από youtube και μόνο μ'εχουν στρέψει προς τις επιλογές που προανέφερα.
Σε αυτό το video ας πούμε μια χαρά μου ακούγεται το jh (το οποίο δεν είναι και κανα πανάκριβο πετάλι στα ~60Ε ή 45Ε σε μεταχειρισμένο).

Επιπλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα με κλώνους, κινέζους κλπ (ο VHT μου είναι το απόλυτο τραβεστί πράγμα ... ονομα VHT που ξέρουμε τι σημαίνει, ήχος fender και φτιαγμένος στην Κίνα. Πιο τραβεστί πεθαίνεις που λένε και οι νεότεροι ;D ). Απλά στη joyo από ό,τι διάβασα και είδα τη ρίξανε κάποια στιγμή την αρχική ποιότητα (όποια κι αν ήταν αυτή). Σίγουρα τα AMT ή το Hardwire που έχω στα υπόψη μου είναι πιο καλοφτιαγμένα πετάλια. Από σύγχρονα marshall έχουμε τίποτα gut shots;


Το πιο σωστό είναι αυτό που είπες περί "άκου και κρίνε". Δυστυχώς δεν είναι πάντα πολύ εύκολο.
Thanks again  8)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #22 στις: 01/02/13, 15:49 »
btw το ΑΜΤ-Μ1 σκίζει αλλά είναι προορισμένο για τελικό ενισχυτή ή return fx loop. Μπροστά πριμάρει πολύ. Αναρωτιέμαι αν το M-drive που είναι για input ενισχυτή είναι αντίστοιχο ???






Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #23 στις: 01/02/13, 17:18 »
thanks ρε φίλε. Θα τα πούμε. Υπάρχει κάτι που σε χαλάει στο συγκεκριμένο;
πέρα απ'το γεγονός πως δεν εμπεριέχεται στην Tonelab.....τίποτα! ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #24 στις: 01/02/13, 18:21 »
ο VHT μου είναι το απόλυτο τραβεστί πράγμα ..
Μια και μιλάμε για VHT αξίζει να ρίξεις μία ματιά σε αυτό το πετάλι:
http://www.thomann.de/gr/vht_vdrive.htm
Τι είναι το ιδιαίτερο του?.. ότι έχει ένα διακόπτη με 11 διαφορετικές διατάξεις clipping!..
Είναι από μόνο του μία πραγματεία στην αναζήτηση της χροιάς παραμόρφωσης που μπορεί να ταιριάζει σε εμάς και τον ενισχυτή μας.
NAMM '11 - VHT Amps Special 6 Ultra Head & V-Drive Overdrive Demos
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
12266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
13183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
0 Απαντήσεις
1456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 22:23
από gkou
7 Απαντήσεις
5131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
7210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
2 Απαντήσεις
5190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
2 Απαντήσεις
3034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 17:15
από freemind
0 Απαντήσεις
3010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta