Σελίδες:
  • #1 από taxfreesax στις 10 Apr 2009
  • ε ? ξερετε να υπαρχει καποιο προγραμμα που να αφαιρει τα λογια απο τα τραγουδια, ωστε σαν τελικο αποτελεσμα να ακουγεται ΜΟΝΟ η μουσικη απο το τραγουδι ?
  • #2 από master of puppets στις 11 Apr 2009
  • νομίζω και κάποιος άλλος το είχε ρωτήσει πριν λίγοκαιρο αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο θέμα....η απάντηση ήταν οχι (αν θυμαμαι καλα) ....και έψαχνα κι εγω κανα τέτοιο προγραμματακι..... :-\
  • #3 από SneakySneaky στις 11 Apr 2009
  • Δες αυτό.  http://www.jakeludington.com/ask_jake/20070513_remove_vocals_from_mp3_songs.html  Δεν ξέρω βέβαια αν κάνει τίποτα.
  • #4 από Αστέρης στις 25 May 2009
  • Δεν το γνωρίζω το παραπάνω πρόγραμμα που ανέφερε ο SneakySneaky, αλλα το έχω ψάξει λίγο με το wavelab. Θέλει μια μικρή διαδικασία βέβαια αλλα έχει αποτελέσματα, τις περισσότερες φορές ΜΗ ικανοποιητικά κατα τη γνώμη μου. Εξαρτάται πάρα πολύ απο την μίξη του τραγουδιού, αλλα έχω ακούσει το ίδιο αποτέλεσμα σε κάτι φτηνά καραόκε που κυκλοφορούν και έτσι είπα να το αναφέρω.

    ΒΗΜΑ 1: αντιστρέφεις την φάση στο ένα απο τα δύο κανάλια (L ή R)
    ΒΗΜΑ 2: επιλέγεις στην έξοδο του wavelab απο stereo να γίνει mono
    ...και έτσι χάνεται η φωνή(για την ακρίβεια πάει πολύ στο βάθος)
    Μπορεί να χαλάσει και υπόλοιπο μέρος του τραγουδιού, αλλα όπως σου είπα εξαρτάται απο την μίξη. Μετά μπορείς να επέμβεις με κάποια EQ για να βελτιώσεις το όλο πράγμα. Αυτά...
    Ελπίζω να βοήθησα...λίγο...
  • #5 από Moonchild_ στις 25 May 2009
  • Δεν γίνεται να αποκλείσει κανείς τα φωνητικά και να έχει μόνο τη μουσική από ένα mp3.
    Είτε θα κατεβάσεις από το ιντερνετ καραοκε αρχείο (κυκλοφορούν σε τορεντ διάφροα), είτε θα το φτιάξεις μόνος σου, το οποίο βέβαια απαιτεί γνώσεις και χρόνο.
  • #6 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 25 May 2009
  • Δεν το γνωρίζω το παραπάνω πρόγραμμα που ανέφερε ο SneakySneaky, αλλα το έχω ψάξει λίγο με το wavelab. Θέλει μια μικρή διαδικασία βέβαια αλλα έχει αποτελέσματα, τις περισσότερες φορές ΜΗ ικανοποιητικά κατα τη γνώμη μου. Εξαρτάται πάρα πολύ απο την μίξη του τραγουδιού, αλλα έχω ακούσει το ίδιο αποτέλεσμα σε κάτι φτηνά καραόκε που κυκλοφορούν και έτσι είπα να το αναφέρω.

    ΒΗΜΑ 1: αντιστρέφεις την φάση στο ένα απο τα δύο κανάλια (L ή R)
    ΒΗΜΑ 2: επιλέγεις στην έξοδο του wavelab απο stereo να γίνει mono
    ...και έτσι χάνεται η φωνή(για την ακρίβεια πάει πολύ στο βάθος)
    Μπορεί να χαλάσει και υπόλοιπο μέρος του τραγουδιού, αλλα όπως σου είπα εξαρτάται απο την μίξη. Μετά μπορείς να επέμβεις με κάποια EQ για να βελτιώσεις το όλο πράγμα. Αυτά...
    Ελπίζω να βοήθησα...λίγο...

    Aυτή η τεχνική βασίζεται στο γεγονός οτι η φωνή panάρει ακριβώς στο κέντρο μεταξύ αριστερα και δεξιά. Το οποίο δεν ισχύει πάντα.
  • #7 από gers στις 25 May 2009
  • ^^^ Άρα μαζί με τη φωνή χάνεται και το μπάσο?
  • #8 από Αστέρης στις 25 May 2009
  • Χάνεται αρκετά και το μπάσο, ναι. Αλλα με EQ , compression και stereo expanter επαναφέρεται κάπως η κατάσταση...
Σελίδες: