Αποστολέας Θέμα: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;  (Αναγνώστηκε 16076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #25 στις: 23/11/10, 17:31 »
Προσβλητικό το post μου θα ήταν αν απευθυνόμουν σε σένα προσωπικά......τώρα αν σε πείραξαν οι κακιές λεξούλες.....τι να πω.....χάνουμε το δάσος......
Όσο για το ότι είμαι εκτός πραγματικότητας.......αυτο το κρίνει η καθημερινότητα μου, οι συναναστροφές μου και οι επιρροές μου με ανθρώπους που όντως ασχολούνται με Επιχειρήσεις και ξέρουν τι θα πει "βέλτιστο κέρδος χωρίς να γ**άω κανέναν".....και εν πάσει περιπτώσει...αν η πραγματικότητα είναι η μιζέρια....οκ....χαίρομαι πάρα πολύ που είμαι εκτός πραγματικότητας.... :D


Καμια διάθεση για επίθεση ούτε για προσβολή δεν έχω....ούτε σε ξέρω....ούτε με ξέρεις.....

OK, της δουλειάς είμαστε και οι δύο, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, όπως και εσύ καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Σου ζητάω συγγνώμη αν ήμουν λίγο επιθετικός, αλλά τον τελευταίο καιρό έχω εκνευριστεί πραγματικά βλέποντας αξιόλογα μαγαζιά που έχω στήσει να κλείνουν λόγω ανταγωνισμού μέσω αγορών από internet, αλλά και από μικρά "παραμάγαζα" που "υποκλέπτουν" τον πελάτη μέσω μιας χαμηλότερης τιμής (η οποία πάντα έχει την αιτία της σε θέματα παρουσίασης και γνώσης του προϊόντος).

Για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ, πριν δύο χρόνια στήσαμε μια καταπληκτική έκθεση με πλακάκια και είδη υγιεινής, πολύ όμορφος χώρος και άνθρωποι που ήξεραν πραγματικά τη δουλειά.
Όπως ξέρεις, τα είδη υγιεινής για να επιλεγούν από τον πελάτη πρέπει να τα δει σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον, με ανθρώπους που ξέρουν να σου πουν και πέντε πράγματα για προέλευση υλικών, αντοχές, εφαρμογή κλπ.
Αυτοί τελικά που επωφελήθηκαν από το άνοιγμα της έκθεσης ήταν τα γύρω μαγαζάκια "τρύπες" που πήγαιναν κατόπιν οι ίδιοι οι πελάτες και έβλεπαν (σκονισμένο ή από κατάλογο) το ίδιο ακριβώς προϊόν, φυσικά σημαντικά φτηνότερα. Τον λόγο που τα δίνανε φτηνότερα δεν νομίζω να χρειάζεται να τον ξανααναλύσουμε...
Και σε ρωτάω λοιπόν σε αυτό το σημείο: θα διάλεγε ποτέ ο πελάτης το συγκεκριμένο πλακάκι αν δεν το έβλεπε σωστά φωτισμένο και τοποθετημένο σε μεγάλη επιφάνεια? Δε νομίζω... θα του φαινόταν το ίδιο με όλα τα άλλα σκονισμένα δειγματάκια...
Να επεκταθώ και άλλο? θα διάλεγες home cinema από κατάλογο χωρίς να το ακούσεις?
Δεν είναι δύσκολο να κάνεις τον παραλληλισμό με ένα κατάστημα ειδών μουσικής ή με ποιαδήποτε άλλη επιχείρηση για να καταλάβεις τελικά ότι η καλή παρουσίαση ενός προϊόντος - και δεν μιλάω μόνο για το αισθητικό τμήμα - είναι το Α και το Ω για την αγορά του... μόνο με την τεράστια διαφορά ότι δεν καρπώνεται ο καλός επιχειρηματίας την επένδυση που έκανε σε θέματα παρουσίασης και υποδομών, αλλά ο εκάστοτε διπλανός που στο δείχνει απλώς σε έναν κατάλογο...
Και όλο αυτό το θέμα είναι ένας φαύλος κύκλος τελικά, πάντα θα υπάρχουν τεράστια μαγαζιά λουσάτα και πάντα θα υπάρχουν παραμάγαζα και internet. Μόνο που τώρα λόγω κρίσης, αφήνουμε χρήματα όλο και λιγότερο στα πραγματικά καλά μαγαζιά και προτιμάμε να τα ακουμπάμε στις "τρύπες", όποιο όνομα και αν έχουν...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #26 στις: 23/11/10, 18:21 »

Και όλο αυτό το θέμα είναι ένας φαύλος κύκλος τελικά, πάντα θα υπάρχουν τεράστια μαγαζιά λουσάτα και πάντα θα υπάρχουν παραμάγαζα και internet. Μόνο που τώρα λόγω κρίσης, αφήνουμε χρήματα όλο και λιγότερο στα πραγματικά καλά μαγαζιά και προτιμάμε να τα ακουμπάμε στις "τρύπες", όποιο όνομα και αν έχουν...


Ναι απλά το θέμα είναι πως δεν υπάρχει κρίση μόνο στα μαγαζιά....υπάρχει και στον καταναλωτή.....εγώ θα πρέπει να σκεφτώ και τα μαγαζιά αλλά και τον καταναλωτή....ο μόνος τρόπος για ένα πραγματικά καλό μαγαζί να επιζήσει τώρα θα είναι να θυσιάσει το κέρδος του....και το συγκεκριμένο το είδα και το συζήτησα με άνθρωπο που έχει μαγαζί με μουσικά όργανα....και το βλέπω να πάει καλά.... ;)  δεν είναι "νάκας"..αλλά δεν ειναι και αποθήκη....πάνω απο όλα πρέπει να υπάρχει σεβασμός σε αυτόν που θα έρθει να σου αφήσει τα λεφτά του....ο συγκεκριμένος άνθρωπος πολλές φορές έχει γυρίσει και με έχει πει (για πολλά πετάλια πχ) "παρ'το απο dv ή απο thomann αν το βρεις φτηνότερα....."..παράλληλα όμως τον βλέπω να παίρνει τηλέφωνα και να προσπαθεί να κάνει την μεγαλύτερη δυνατή έκπτωση....ε φυσικό είναι να το εκτιμήσω εγώ ως καταναλωτής και να προτιμήσω αυτόν και όχι τον thomann....γιατι? γιατί έχει φιλότιμο...πράγμα που δεν βλέπω στα περισσότερα μουσικά καταστήματα.....
ο έλληνας καταναλωτής μπορεί να είναι μαλ**ας και χίλια δυο άλλα....αλλά αγνώμονας θέλω να πιστεύω πως δεν είναι...... ;)  συνεπώς όπου δει ότι τον εξυπηρετούνε σωστά και του δείχνουν σεβασμό.....μπορεί να δώσει και τα 20-30-100 ευρώ παραπάνω......αν δει όμως πως πάνε να τον απαυτώσουν....τότε θα προσπαθήσει να σώσει έστω και 50 λεπτά...





Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #27 στις: 23/11/10, 18:28 »
Επειδη το θεμα ειναι καυτό όσο να πεις τσίμπησα και εγώ...

κατά την προσωπική μου άποψη- και ταπεινη- όντως υπήρχαν και υπάρχουν ακόμη (ευτυχως λίγοι πλέον) οι οποίοι είναι ντιπ- εντελώς αντιεπαγγελματίες!!!!
Τί να θυμηθώ τί να ξεχάσω...που πήγα εν έτη 1996 να πάρω ένα cry-baby και το πλήρωσα 6000δρχ πιο ακριβά απ'οτι μου είχε πει την προηγούμενη μέρα? ???
Που πήρα την πρώτη μου ηλεκτρική και απλά τσίμπησαν το χρήμα?? ούτε με ενημέρωσαν αν και κάθε πότε θα πρέπει να το πηγαίνω για set-up!!!
Και στις 2 περιπτώσεις ήμουν 2α γυμνασίου-πιτσιρικι,με γνωσεις πάνω σε ηλεκτρικά όργανα ελάχιστες μην πω μηδενικές!!
οποτε ο νοων νοείτω...

και το καλυτερο ήταν όταν πριν 4 χρονια έψαχνα για μια ακουστική της προκοπής και διέθετα έως 1200€.
σε 2 από όλα τα μαγαζιά που πήγα μου συμπερηφέρθηκαν λες και θα μου την χαρίζανε,,, >:(
μπορουσα και είχα καταλήξει ότι θα έπαιρνα μεσω νετ,πράγμα που γενικά το θεωρώ εντελώς λάθος,αλλά τί άλλες εναλακτικές έχεις???
τεσπα,τελικά πήρα από μαγαζί όπου ο τύπος ήταν επαγγελματίας σωστός, ξηγημένος!! κι ας ήταν λίγο πιο ακριβώς.μέχρι και τιμές ιντερνετ μου δειξε τα παμε τα συμφωνήσαμε όλα καλά.
Σε όλα τα παραπάνω μαγαζιά που ανέφερα περαν του τελευταίου,δεν ξαναπάτησα και ουτε θα το κάνω και αν κλείσουν πολύ-πολύ θα το χαρώ ;D

Υ.Γ. τοπος Θεσ/νίκη ενημερωτικά

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #28 στις: 24/11/10, 09:17 »
Κι εδώ συμφωνούμε.
Γι' αυτό είπα ότι κατά βάση οι εισαγωγείς θα μπορούσαν να κάνουν μια τέτοια κίνηση.
Στην πλειοψηφία τους οι εισαγωγείς έχουν αποκλειστική συνεργασία με τον προμηθευτή οίκο και μόνο αυτοί μπορούν να φέρουν στην Ελλάδα το συγκεκριμένο προϊόν.

δηλαδή δεν υπάρχει τρόπος να παίρνω εγώ μαζικά από thomann (το ανέφερε κι ένα παιδί πιο πάνω) και να πουλάω σε τιμές λίγο πιο πάνω από την τιμή αγοράς? 10Ε κέρδος το κομμάτι ξερω γω.....

Φυσικά και μπορείς! Η αγορά είναι ελεύθερη. Απλά δεν μπορείς να αγοράσεις απ' ευθείας από τις ίδιες τις εταιρίες όπως η Fender, η Gibson, κλπ. και δεν θα είσαι εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος.
 
Ένας επαγγελματίας με μαγαζί δεν μπορεί να επιβιώσει αγοράζοντας από Thomann και πουλώντας 10 € ή 20 € ακριβότερα. Θέλει μεγαλύτερο ποσοστό. Έχει πολλά λειτουργικά έξοδα.
 
Οπότε αυτό που λες μπορεί να ισχύει για κάποιον ιδιώτη που κάνει το κέφι του, αλλά πρακτικά όχι για κάποιον επαγγελματία.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #29 στις: 24/11/10, 13:43 »
παράλληλα όμως τον βλέπω να παίρνει τηλέφωνα και να προσπαθεί να κάνει την μεγαλύτερη δυνατή έκπτωση....ε φυσικό είναι να το εκτιμήσω εγώ ως καταναλωτής και να προτιμήσω αυτόν και όχι τον thomann....γιατι? γιατί έχει φιλότιμο...πράγμα που δεν βλέπω στα περισσότερα μουσικά καταστήματα.....
Αυτό ακριβώς! Όταν σκίζεται να σ' εξυπηρετήσει, γιατί να μην τον προτιμήσεις; Κι εγώ σ' αυτόν πηγαίνω και κάθε φορά χαίρομαι να συζητάω μαζί του. Μια φορά που πήγα να δοκιμάσω V κιθάρα, του λέω δεν πρόκειται ν' αγοράσω σύντομα, θέλω να δω απλά πως παίζω μ' αυτήν. Μου τη δίνει, με βάζει στον ενισχυτή και μου λέει κάτσε όσο θες να τη δοκιμάσεις. Παλιότερα που ήθελα ένα footswitch, πήρε τηλέφωνο στον προμηθευτή, ρώτησε αν το έχει, τι τιμή μπορεί να κάνει σε σχέση με το τομάν... Ενα τέταρτο στο τηλέφωνο για να μου βρει το footswitch.


Χίλιες φορές να πάω σ' αυτόν γιατί με βοηθάει σωστά στις αγορές μου (άλλο η βοήθεια κι άλλο η εξυπηρέτηση) παρά να πάω αλλού που ναι μεν θα βρω κάτι φθηνότερα, αλλά από όλα τ' άλλα δεν....
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #30 στις: 25/11/10, 14:39 »
Γεια σας και απο μένα!

μονοφραστικά (λεξιπλασία):

Η καλή πρόθεση όταν υπάρχει φαίνεται και (απο μένα) εκτιμάται άμεσα ή έμμεσα.

Με ανάπτυξη:
Εγώ απο καιρό τοποθετώ τη δουλειά μου ως μεγάλο καταστημα που πουλάω με τιμές τρυπών επειδή επιμένω να θεωρώ ότι κάθε ανάπτυξη ενισχύει το image της επιχείρησης μέχρι που η δραστηριότητα απο μόνη της όχι μόνο δεν κερδοφορεί αλλά μου συμπιέζει τα απαραίτητα λειτουργικά. Αυτό θα πεί μάλλον χρηματοδότηση, μα το πρόβλημα επιμένει διότι δεν φτάνω σε ευρος/πλήθος τους απαραίτητους/ελάχιστους καταναλωτές για την ομαλή λειτουργία του.

Προς το παρόν τρέχω να προλάβω τη γνωστοποίηση του απο καιρό εξαιρετικού value for money ιντερνετικά πριν αποδομηθεί μη αναστρέψιμα το μικρό οικοδόμημα.

Μήπως καθυστέρησα και γω όπως και τα μουσικά καταστήματα που αναφερόμαστε?

Αν δηλαδή, κάποιο κατάστημα αρχίσει να πουλά με τιμές που θα επιβιώνει μετά απο πώληση χχχ κοματιών μήπως τότε θα υπάρχει και η μοναδική αξιοπρεπής πιθανότητα να επιτύχει προς όφελος όλων? (και των καταναλωτών)
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #31 στις: 30/11/10, 00:06 »
καλησπέρα, είμαι καινούργιος εδώ, σήμερα το βρήκα το φορουμ. επί του θέματος, όσον αφορά τα μαγαζιά η μεγάλη μούφα είναι το σέρβις. είχα πάρει την κιθάρα μου μια jackson (την πιο φθηνή για να μάθω τότε) και μου είπε σέρβις και τα όποια έξοδα για 2 χρόνια δεν πληρώνεις τίποτα. πήγα την πρώτη φορά μου έκανε το σέρβις μια χαρά, τη δεύτερη φορά πλήρωσα κανονικά έκανε τον chinese man!!
δεύτερο πλήγμα απο τον Καγμάκη : είχα πάει για να ρωτήσω αν υπάρχει η dk2 η αριστερή πριν 1 χρόνο περίπου..ήταν μια κυρία η οποία δεν είχε ιδέα η οποία κατάλαβα ότι ήταν αφεντικό. και της λέω θέλω να τη δοκιμάσω υπάρχει? και μου λέει ε μωρέ έχω μόνο μία (ούτε η μάνα μου δε μου μιλάει έτσι), και την έχω στο υπόγειο, είναι κλειστή δεν μπορείς να τη δοκιμάσεις τώρα .. κάτσε να πω στο παιδί να σου δείξει μια αντίστοιχη. και παιδιά μιλάμε για μουσικό όργανο και ήρθε ένας τύπος που πήρε τη δεξιόχειρη και μου την έδειξε λες και 8α αγόραζα κάτι που η εικόνα αρκεί, δεν είναι ούτε ρούχο, ούτε βάζο... έλεος!!
 
βέβαια έχω την αίσθηση ότι αν πάω τώρα πάλι, επειδή ο έλληνας δουλεύει όταν σφίγγουν τα λουριά, ότι θα με παρακαλέσουν και να τη δοκιμάσω.
α και η τιμή που μου έιχαν πει ήταν 120 ευρώ πιο πάνω απο τον thomman, οπότε τι συζητάμε?  τα 120 ευρώ πάνε στην τσέπη κανονικά

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #32 στις: 30/11/10, 01:40 »

βέβαια έχω την αίσθηση ότι αν πάω τώρα πάλι, επειδή ο έλληνας δουλεύει όταν σφίγγουν τα λουριά, ότι θα με παρακαλέσουν και να τη δοκιμάσω.
α και η τιμή που μου έιχαν πει ήταν 120 ευρώ πιο πάνω απο τον thomman, οπότε τι συζητάμε?  τα 120 ευρώ πάνε στην τσέπη κανονικά

Για το πρωτο, μην εισαι σιγουρος...για τα 120 ευρω, οχι, δν πανε ολα στην τσεπη...ο thomann αγοραζει μεγαλυτερες ποσοτητες και πετυχαινει καλυτερες τιμες προμηθειας ετσι, ενω με τις παραπανω πωλησεις μπορει να εχει ακομα πιο χαμηλες τιμες πωλησης. Δν το λεω για να υπερασπιστων τοον Καγμακη και κανεναν Καγμακη, απλα να μην ειμαστε και απολυτοι.

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #33 στις: 30/11/10, 12:48 »
εχεις δίκιο, τα μεγάλα μαγαζιά κάνουν μεγαλύτερες παραγγελίες και πετυχαίνουν καλύτερες τιμές. όμως αυτό για τα 120 που λες δεν μπορεί να ισχύει. στάνταρ πάνε στην τσέπη του, όταν σου λέει μεγαλύτερη τιμή απο την τιμή καταλόγου και όταν πας σε άλλα μαγαζιά και στη δίνει φθηνότερα , πχ μόλις πεις μετρητά αμέσως ειναι ενα 50 αρικο κάτω ( στα 700 ευρώ) ε κάτι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #34 στις: 30/11/10, 12:52 »
Θα με ενδιέφερε η γνώμη όλων των φίλων που συμμετείχαν στο παρόν ποστ να πουν μια γνώμη στο:

Επιχειρηματική Ιδέα: Μαγαζί Δοκιμαστήριο - you buy it?

..το οποίο είναι μία ιδέα, ουσιαστικά απόρροια των προβληματισμών του παρόντος θέματος.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #35 στις: 13/04/11, 22:27 »
Την μια κιθάρα,την πρώτη μου,την αγόρασα από ελληνικό μαγαζί στο διαδίκτυο.Μια Cort X6.Μικρός και χωρίς να ξέρω από φόρουμ και άλλα τέτοια και την πλήρωσα πιο ακριβά από ότι την είχε ο Θώμαν.Περίπου στο 50άρικο.
Την δεύτερη κιθάρα μου την πήρα από Αμερική,μαζί με το τελωνείο σε μισή τιμή από ότι κυκλοφορούσε στην Ευρώπη.Μια Jackson Soloist.
Την τέταρτη μου κιθάρα,μια Art & Lutthiere ακουστική την πήρα από μαγαζί της Θεσσαλονίκης,πιο φτηνά από thomann κατά 25 ευρώ.
Τον πρώτο μου ενισχυτή τον πήρα από το ίδιο ιντερνετικό ελληνικό κατάστημα που πήρα και την πρώτη μου κιθάρα.Έναν Marshall MG50,περίπου 30-40 ευρώ πιο ακριβά από thomann.
Τον δεύτερο μου ενισχυτή,έναν Engl Screamer τον πήρα από άλλο μαγαζί της Θεσσαλονίκης,5 ευρώ πιο φτηνά από thomann.
Ένα Boss DD20 το πήρα από το ίδιο κατάστημα της Θεσσαλονίκης που πήρα και την ακουστική μου,15 ευρώ πιο ακριβά από τον thomann.
Εν τέλει,από τον thomann έχω ψωνίσει μια φορά μόνο,όταν ήθελα βάσεις τοίχου που δεν έβρισκα στην Ελλάδα.

Στην Θεσσαλονίκη έχω επισκεφτεί 4 μαγαζιά.Στα δυο έμεινα απογοητευμένος και από τιμές και από εξυπηρέτηση,στο ένα έμεινα πολύ ικανοποιημένος και στο άλλο έμεινα φουλ ικανοποιημένος και είναι το μαγαζί από το οποίο πλέον αγοράζω ότι ζητάω από παρελκόμενα και άλλα τέτοια αλλά και το μαγαζί που θα επισκεφτώ πρώτα αν θέλω κάτι και θέλω να δοκιμάσω κάτι.Μάλλον είναι και το μαγαζί που αναφέρουν όλοι οι Θεσσαλονικείς.

Στα 2 πρώτα μαγαζιά τα οποία έμεινα ανικανοποίητος.Κακές τιμές,πολύ πιο υψηλές από thomann.Κακή εξυπηρέτηση στο ένα με ένα στυλ δεν θέλω να σε εξυπηρετήσω και βαριέμαι,μάλιστα από τον ίδιο τον μαγαζάτορα.Με ατάκες του στυλ "Πωπω με βάζεις τώρα να κατεβάζω την κιθάρα." και "Δεν την βλέπεις την κιθάρα,φαίνεται,είναι πολύ καλή.".Στο άλλο μαγαζί ενώ είχα μια πολύ καλή εξυπηρέτηση και ενδιαφέρον μου πουλούσε πολύ παπά,πχ έψαχνα για ένα noise gate πριν από 2-3 χρόνια,πάω και τον ρωτάω συγκεκριμένα αν έχει το ISP Decimator που έψαχνα,αλλά δεν είχε αυτό,είχε "Ένα φοβερό πετάλι της dasgphs μάρκας το οποίο κάνει μόνο 40 ευρώ και τρώει χαλαρά πολύ ακριβότερα πετάλια και όσοι το δοκίμασαν έμειναν τέρμα ικανοποιημένοι και σου λέω αδερφέ είναι φοβερό,μιλάμε και εγώ όταν το άκουσα έπαθα πλάκα.".Φυσικά εγώ δεν είχα ξανακούσει την συγκεκριμένη μάρκα.

Στα άλλα 2.Από τα οποία αγόρασα και τον ενισχυτή,το πετάλι και την κιθάρα.

Στο πρώτο.Όταν έψαχνα λαμπάτο,μετά από μια έρευνα αγοράς κατέληξα σε κεφαλή Engl Screamer με matched καμπίνα 2χ12.Την καμπίνα την βρήκα και την πήρα μεταχειρισμένη.Τον ενισχυτή μετά από μια έρευνα αγοράς,βρήκα που πουλιέται στην Θεσσαλονίκη,έτσι πήρα την κιθάρα μου και πήγα να τον δοκιμάσω.Ο καταστηματάρχης ο οποίος με εξυπηρέτησε κιόλας ήταν αρκετά φιλικός και καλός μαζί μου,το μόνο μείον ήταν ότι έπαιξε μόνο αυτός για 5-10 λεπτά με την κιθάρα μου και τον ενισχυτή και δεν άφησε εμένα να παίξω.Τελικώς η αγορά έγινε,όπως είπα και κατά 5 ευρώ φτηνότερα ακόμα και μου έδωσε και δώρο καλώδιο.Μετά από 3-4 μήνες όταν ήθελα και το footswitch του ενισχυτή πήρα τηλέφωνο στο ίδιο κατάστημα για να δω αν υπάρχει και να πάω να το πάρω,ο υπάλληλος που μίλησα μου είπε αφού έψαξε ότι δεν έχει κάποιο διαθέσιμο αυτήν την στιγμή και άμα είναι να πάω να του αφήσω μια προκαταβολή και να μου το φέρει σε λίγες μέρες.Πήγα στο κατάστημα με λίγα χρήματα για να αφήσω την προκαταβολή.Πετυχαίνω το αφεντικό και του λέω τι ακριβώς θέλω και μου λέει πως το έχει εκεί το footswitch και μου το φέρνει αλλά εγώ του λέω πως δεν έχω τα χρήματα μαζί μου,οκ μου λέει,κανένα πρόβλημα,πάρε το τώρα και όταν μπορείς μου τα φέρνεις.Δεν μιλάμε για 30-40 ευρώ αλλά για 170.Ποιος θα το έκανε άλλος;


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #36 στις: 13/04/11, 22:28 »
Στο δεύτερο κατάστημα και εκεί που έχω μείνει περισσότερο ευχαριστημένος   από κάθε αλλού.Όποτε και να πήγα να δοκιμάσω κάτι πάντα και το αφεντικό   και οι υπάλληλοι ήταν το ίδιο χαμογελαστοί και πάντα μου είπαν   "δοκίμασε όση ώρα θες".Πάντα προσπάθησαν να με βοηθήσουν με αυτό που   θέλω.Ότι και αν αγόρασα υπήρξε έκπτωση και τιμές κοντά σε αυτές του   thomann.Έψαχνα για ακουστική,πήγα να δοκιμάσω λοιπόν για να βρω.Το   μπάτζετ μου στα 300 ευρώ.Τελικά κατέληξα στην Art & Luthiere που   έκανε 275.Μου βρίσκει και μια θήκη,την πιο φτηνή και αξιόλογη που είχε   στα 40 ευρώ.Του λέω όμως ότι έχω 300 επάνω μου,κανένα πρόβλημα μου   λέει,300 και μου έδωσε και δώρο σετάκι χορδές D' Addario.Το πετάλι που   αγόρασα πιο μετά τα ίδια,μου έδωσε και 2 καλωδιάκια δώρο.Τώρα πάω μια   φορά στις 2 βδομάδες να πάρω πένες ή χορδές και πλέον με ξέρουν και   είμαι σταθερός πελάτης και ξέρω πως πάντα θα έχω την καλύτερη   εξυπηρέτηση και έκπτωση.Σε συνομιλία που είχα και με το αφεντικό το   οποίο είναι και πολύ ξηγημένο άτομο μου είπε πως θέλει να συμπεριφέρεται   στον κόσμο όπως θέλει να συμπεριφέρονται και σε αυτόν.Για αυτό έχει και   λογικές τιμές αφού ξέρει πως οι αγορές από το εξωτερικό είναι πιο   φτηνές και πλέον πολύς κόσμος αγοράζει από εκεί.Με λίγα λόγια είναι   προσγειωμένος και εκτιμάει ότι τον προτιμάς για τις αγορές σου.Συν ότι   το μαγαζί έχει πολύ μεγάλη ποικιλία προϊόντων.Πάντα μου συμπεριφέρονται   και με εξυπηρετούν με την ίδια ευχαρίστηση,το ίδιο χαμόγελο και το ίδιο   ενδιαφέρον και απαντάνε σωστά και σοβαρά σε κάθε μου ερώτηση.

Σας   παρέθεσα λοιπόν 4 διαφορετικές συμπεριφορές από 4 κεντρικά μαγαζιά     της Θεσσαλονίκης,από 4 γνωστά μαγαζιά που πάει αρκετός κόσμος και     ψωνίζει.Όπως είδατε και είδα υπάρχουν κάποιοι πολύ μαλ**ες και κάποιοι     σοβαροί επαγγελματίες που σέβονται την δουλεία τους και την αγαπάνε και     πάνω από όλα θέλουν να βοηθήσουν τον πελάτη.

Απλά ο έλληνας     καταστηματάρχης βλέπω ότι δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι πλέον το ίντερνετ     είναι μέσα στο σπίτι του καθένα μας.Ότι μπορείς πιο εύκολα να κάνεις   μια   έρευνα αγοράς,να διαβάσεις κριτικές και να δεις τι τιμές παίζουν   στην   αγορά.Κάποιοι λοιπόν νομίζουν ότι είμαστε ζώα και πάμε και   ψωνίζουμε   απερίσκεπτα.Πλέον κάτι τέτοιο δεν υφίσταται.Ναι,μπορεί να   πιάνει στον   πατέρα που δεν έχει ιδέα από όργανα που πάει με το 12χρονο   παιδί του να   του αγοράσει την πρώτη του κιθάρα,αλλά σε κάθε άλλο   άτομο που δείχνει   ότι έχει μια γνώση της αγοράς και του οργάνου   δυστυχώς δεν πιάνει.Αυτό   που με κάνει να απορώ είναι ότι δεν   καταλαβαίνουν ότι είναι λάθος ή αν   το καταλαβαίνουν δεν κάνουν   προσπάθειες να βελτιωθούν αφού βλέπουν ότι ο   κόσμος και ο αγοραστής   έχει αλλάξει πλέον.Ότι θες άνα πάσα στιγμή   μπορείς να δεις πόσο κάνει   και να το βρεις φτηνότερα.Χωρίς να ξέρω τα   μαγαζιά της πρωτεύουσας   νομίζω ότι υπάρχουν πάνω κάτω οι ίδιες   καταστάσεις.Προσωπικά,πλέον   ξέρω από που θα αγοράσω κάτι και που θα   απευθυνθώ πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #37 στις: 13/04/11, 22:59 »
Θα'θελα να διατυπώσω κι εγώ την άποψη μου στο συγκεκριμένο θέμα λέγοντας πως αρκετά απ'αυτά που λέτε δεν ισχύουν πλήρως.Αρχικά να ξεκινήσω λέγοντας πως πάντα ήμουν υπέρ της διαπροσωπικής σχέσης δηλαδή μικρών μαγαζιών σε αντίθεση με Νάκα κλπ.Απο κει και πέρα μην λέμε ότι ο Καγμάκης έχει εξυπηρέτηση.Έχω πάρει απάντηση για δοκιμή ακριβού οργάνου τύπου "φίλε πρέπει να μ'εχεις πάρει τηλέφωνο 2 εβδομάδες πριν να μου το πείς.Δεύτερο θέμα του Έλληνα ως λαμόγιου, δηλαδή σαν Τρίμης ο οποίος παίρνει την Ibanez σαν αντιπρόσωπος 50-60% το λιγότερο κάτω από την λιανική τιμή της να σου δίνει εσένα έκπτωση 10% είναι ντροπή.Τρίτο θέμα το service στο μα μου κλπ.Όλοι αμέσως να σου πούνε εσύ το χάλασες κλπ κλπ.Τέταρτο σοβαρό μαγαζί στην Αθήνα από τη μέρα που άνοιξε (Unison) το λιγότερο που έχω πάρει σαν έκπτωση είναι 20-25%.Φίλος μου απο κεί έχει πάρει πλήκτρα από 2800€ στα 2100€.Οπότε δεν ευθύνεται ο Γερμανός που έγινε μάγκας αλλά ο Έλληνας σαν λαμόγιο.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #38 στις: 14/04/11, 12:24 »
Διαβασα με πολυ ενδιαφερον ολο το θέμα,και σκεφτηκα να γραψω την αποψη μου,μια και ειμαι απο τους  ''απέναντι''.Τι εννοώ...Ειμαι έμπορος ,όχι μουσικών οργάνων αλλά ηλεκτρικών ειδών.Πιστευω ότι μπορώ να πω 5 πραγματα παραπανω για το θέμα ''απο μέσα''.
Κατα'ρχην θα συμφωνησω με όλους σας ότι η αγορα των μουσικών οργανων ειναι δράμα στο μεγαλυτερο μερος της.Απο μαγαζιά,εξυπηρετηση,στοκ προιοντων,διαθεσημοτητα κλπ.

Παρατηρησα απο τα διαφορα ποστ,οτι ενα μεγαλο θεμα ειναι οι τιμές και η εξυπηρέτηση...
Οι αυξημένες τιμές δεν ειναι μονο θεμα υπερβολικου κερδους...Εχετε σκεφτει ότι μπορει να μην εχει καλη τιμη αγοράς?Μπορει να βαζει ενα φυσιολογικο κερδος  το μαγαζι, αλλα και παλι να ειναι ακριβο σε σχεση με το ιντερνετ.Δεν ειναι ολοι ''κλεφτες'' με την εννοια οτι σε γδερνει οταν ειναι πιο ακριβος.

(Δεν ασχολουμαι καν με τον τυπο που θελει να πιασει το Τζοκερ πουλωντας μια κιθαρα-αυτος ΠΡΕΠΕΙ να κλεισει,να φυγει απ'την μεση γιατι κανει κακο σε ολη την αγορά.)

Και τι πρεπει να γινει ρε φιλε θα μου πειτε?Να αγοραζουμε ακριβά επειδη αυτος δεν ξερει να αγοράζει χονδρική?Εχετε απολυτο δικιο γιατι ουτε και εγω αγοραζω απ'αυτους!
Ομως απο τα γραφομενα σας υπάρχουν μαγαζια που μπορουν και ''παλευουν'' στα ΙΣΙΑ το Ιντερνετ.
Πως γινεται αυτο? ??? Αυτοι αγοράζουν απο αλλο πλανητη? ??? Βγαζουν λιγα? ???

Αν εβγαζαν λιγα ή δουλευαν με πολυ μικρο ποσοστο κερδους θα ειχαν ηδη κλεισει.Απλα΄το μυστικό βρισκεται στις σωστές αγορές. :up Αγοραζοντας έξυπνα,με προσφορές,μετρητοίς πετυχαινουν πολυ καλη τιμή χονδρικής ,οποτε μπορει και παλευει στα ισια το Ιντερνετ.
(Mπορει ακομα και να κανει εισαγωγη το ιδιο το καταστημα απο το εξωτερικο,αν η Ελληνική αντιπροσωπεια κοιμαται ή δεν προσαρμόζεται στα δεδομένα της εποχής)
Επισης με μια καλυτερη διαχειρηση των γενικών εξοδων,αυξανει ακομα περισσοτερο τα κερδη του. ;) Τωρα αμα ειναι και λιγο παραπανω πιο ακριβος απο το Ιντερνετ, αμα σου προσφερει σωστη εξυπηρετηση ,θα σε κερδίσει.
Οχι αυτα τα αισχη που διαβαζω,αλλα και εχω βιώσει σαν πελάτης, στο θεμα συμπεριφόρας,εξυπηρετησης αλλα και after sale support! :o
(Βεβαια για να πουμε και του στραβου το δικιο,ειναι δυσκολη και σπαστική η δουλεια τους όταν εχεις τον καθενα να δοκιμαζει με τις ωρες...αλλα στο φινάλε ειναι η δουλεια τους και στο χερι τους ειναι να σε κανουν να αγορασεις !)

Στο θεμα δημιουργιας ενος μεγαλου πολυκαταστηματος απο ολους τους εμπορους σαν ιδεα ακουγεται καλο,για τον καταναλωτη,αλλα ειναι προφανως δυσκολο εως αδυνατο.
Ομως η συνταγη που εχει δοκιμαστει με επιτυχια(με τα οποια προβληματα),εδω και πολλά χρονια,ειναι οι ομάδες αγορών καταστημάτων,συνεταιρισμοι,αλυσιδες οπως εχουμε κανει εμεις στο κλάδο μας(Electronet-Expert-MegaElectrics-ΣΕΗΟΣ Εuronics κλπ) και μπορουμε και παλευουμε τα μεγαθηρια με αξιοπρεπεια,και δεν γινομαστε ρομπα στους πελάτες μας.
Ισως μια τετοια μελετημενη κινηση απο τα μουσικά καταστηματα να εφτιαχνε το χωρο της λιανικης του χωρου και να σταματουσε την αιμορραγια αγορων απο το εξωτερικό.

Φυσικά θα επρεπε να συνοδευτει και απο την αναλογη αλλαγη νοοτροπιας...(απο τα μαγαζιά αλλά ΚΑΙ από τις Ελληνικές αντιπροσωπείες)



Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #39 στις: 14/04/11, 13:08 »
Θα'θελα να διατυπώσω κι εγώ την άποψη μου στο συγκεκριμένο θέμα λέγοντας πως αρκετά απ'αυτά που λέτε δεν ισχύουν πλήρως.Αρχικά να ξεκινήσω λέγοντας πως πάντα ήμουν υπέρ της διαπροσωπικής σχέσης δηλαδή μικρών μαγαζιών σε αντίθεση με Νάκα κλπ.Απο κει και πέρα μην λέμε ότι ο Καγμάκης έχει εξυπηρέτηση.Έχω πάρει απάντηση για δοκιμή ακριβού οργάνου τύπου "φίλε πρέπει να μ'εχεις πάρει τηλέφωνο 2 εβδομάδες πριν να μου το πείς.Δεύτερο θέμα του Έλληνα ως λαμόγιου, δηλαδή σαν Τρίμης ο οποίος παίρνει την Ibanez σαν αντιπρόσωπος 50-60% το λιγότερο κάτω από την λιανική τιμή της να σου δίνει εσένα έκπτωση 10% είναι ντροπή.Τρίτο θέμα το service στο μα μου κλπ.Όλοι αμέσως να σου πούνε εσύ το χάλασες κλπ κλπ.Τέταρτο σοβαρό μαγαζί στην Αθήνα από τη μέρα που άνοιξε (Unison) το λιγότερο που έχω πάρει σαν έκπτωση είναι 20-25%.Φίλος μου απο κεί έχει πάρει πλήκτρα από 2800€ στα 2100€.Οπότε δεν ευθύνεται ο Γερμανός που έγινε μάγκας αλλά ο Έλληνας σαν λαμόγιο.

Ρε φιλε δεν ξερεις οτι ο Καγμακης λειτουργει μονο με ραντεβου απο το ΙΚΑ ? παιρνεις τηλεφωνο και σου λεει δοκιμη σε 2 εβδομαδες...πας σε δυο βδομαδες και σου λεει ααα δεν εχω πια την κιθαρα...αυτη εδω την εχει σε κλειστο κουτι και ο βοηθος μου δεν ειναι εδω , εφαγα και κατι φασολια που με χαλασανε ηρθε και ενας φιλος απ το στρατο και πρεπει να παω να τον δω και οτι αλλη @@ρια μπορεις να φανταστεις. 
Απο εμενα εχει χασει πωληση 3 ακριβων κιθαρων μιλαμε πανω απο 1500ευρα και μιας Λουσιλ επιφον που ο @@ρας  (ενω ειμαι με τα φραγκα στο χερι να παω στο μαγαζι..) μου λεει ξερεις δεν την εχω εδω...ειμαι μονος μου και μαλακιες...ελα αυριο να στη φερω ααα και δε ξερω αν εχει στην αποθηκη τελικα και εχει ελλειψη ..οκ λεω και κλεινω το τηλεφωνο... Στα καπακια παιρνω τηλ τα παιδια απο το Αρκο στην Γλυφαδα και λεω στο Δημητρη θελω λουσιλ ΤΩΡΑ μπορεις...εν ολιγης μεχρι να φυγω απο το γραφειο να παω Γλυφαδα ειχε την κιθαρα ετοιμη και κουρδισμενη γυαλισμενη...και σε τιμη 70 ευρω κατω του Καγμακη...Το παν ειναι να θελεις να εξυπηρετησεις να κανεις την πωληση σου και βασικα να ξεκαβαλησεις το καλαμι !!!
 
Για τον απαραδεκτο τον Τριμη τα εχω πει !!! Ιδια κατασταση με τον απο πανω...οταν τον ρωτησα γιατι ρε φιλε η κιθαρα που θελω κανει 220 ευρω ακριβοτερα απο τον Γερμανο μου λεει στα ισα ...τραβα παρτην απ το Γερμανο...πηγα στο καταστημα που αναφερω πιο πανω και την πηρα 20 ευρω πιο ακριβα απο τον Θωμα ...τωρα πως αυτος ο ανθρωπος μου αφησε την κιθαρα απο 920 που ηθελε ο τριμης 740 !!! και εβγαλε και κερδος δεν ξερω...
Παντως δηλωνω περιτρανα οτι απο ολη την Αθηνα σε 2 καταστηματα, τα.. και θα τα σκαω στο Αρκο και στο Guitar store.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #40 στις: 14/04/11, 13:28 »
μιλάτε με ονόματα αλλά δεν ξέρω αν θεωρείται δημόσια δυσφήμιση και αν απαγορεύεται...
τέλος πάντων, μέχρι να αποφανθεί κάποιος υπεύθυνος θα πω απλα πως για guitar store, που ανέφερες vagtanplan, μόνο μία φορά έχω απολάυσει επίσκεψη, όταν είχα πάει να δω κιθάρα και με αφήσαν μόνο κάτω στο ηχομονωμένο δωμάτιο και μου είπαν παίξε όσο θες....
κατά τ'άλλα αδιαφορία....

και για Τρίμμη...έχει τύχει και με αναλαμβάνει πάντα το παλικαράκι που έχει εκεί....
εξυπηρετικότατος....πάντα όση ώρα θέλω με τα όργανα/ενισχυτές...και ΌΣΑ/ΌΣΟΥΣ θέλω να δω....

α! και ένα + στo post του zepfan, οι καταστηματάρχες δεν είναι βούδες....στάνταρ πράγματα για χρόνια....
πρέπει να σκέφτονται κι αυτοί έξυπνα και να κάνουν συμφέρουσες επιλογές....
αφού μπορεί ο ένας να πουλήσει όργανο 200Ε κάτω γιατί να μην μπορεί και ο άλλος?
θα μου πείτε χρέη, υπάλληλοι μα μου σου ξου....
μαζί σας....πάντως δεν θα προσελκύσεις κανέναν πελάτη με ψηλές τιμές.Και έστω πως δεν γίνεται τίποτα με τις τιμές λόγω αντιπροσώπου κτλ κτλ, την εξυπηρέτησή σου μπορείς να την αλλάξεις μέσα σε μία μέρα....αρκεί να το θελήσεις....

για να χαρούν και ορισμένοι βόριοι φίλοι μας, αλλά και γιατί ισχύει... την καλύτερη εξυπηρέτηση και θέληση για εξίσωση των τιμών με τον thomann (άνοιγε το site μπροστά σου να δει πόσο το πουλούσε ο γερμανος!) τα έχω πετύχει σε κατάστημα στη Θεσσ/νίκη!
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/11, 13:35 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #41 στις: 14/04/11, 17:30 »
Δεν ξέρω αν είναι σωστό να μιλάμε με ονόματα καταστημάτων αλλά είμαι σίγουρος πως αυτός είναι ο σκοπός των forum.Ο Τρίμης όντως είναι καλός σε εξυπηρέτηση αλλά δεν παύει το γεγονός να είναι κακός σαν αντιπρόσωπος.Επειδή τυχαίνει να έχω δουλέψει και σε μαγαζιά μουσικών οργάνων και επαγγελματικών ηχητικών έχω μια ελάχιστη άποψη.Δηλαδή αντιπρόσωπος σημαίνει ότι εγώ και μόνο εγώ φέρνω κάτι στην Ελλάδα.Δηλαδή σαν Τρίμης πρέπει να έχω τουλάχιστον από ένα μοντέλο της Ibanez και κάποια φτηνά στην αποθήκη.Σοβαρός αντιπρόσωπος σημαίνει Στόλλας και Bon Studio.Πάρε τον Στόλλα και ζήτα του Fender και Shure και να μην τα έχει, αποκλείται!!!Δεν συζητάμε αν υπάρχει θέμα P.A και να στήνεις live και να σου πεί ο Bon Studio μεγάλε δεν έχω JBL.Σε αυτό το θέμα ο Τρίμης είναι απαράδεκτος.Και στο θέμα τιμής.Τώρα για κάτι Καγμάκηδες και μαγαζάκια του κ@@@λου δεν τίθεται θέμα.Όταν δεν υπάρχει budget και μου φέρνει 3 Gibson για βιτρίνα και μου το παίζει μούρη επειδή ο Δήμου απέναντι δεν έχει.Συν ότι τα μαγαζιά αυτά είναι όπως και τα συνεργεία ζουν από τα service.Και οι περισσότεροι τα όργανα δεν τα κάνουν όπως πρέπει να γίνουν πρέπει να είσαι πελάτης τους κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #42 στις: 14/04/11, 20:38 »
Πάρε τον Στόλλα και ζήτα του Fender και Shure και να μην τα έχει, αποκλείται!!!

Το μόνο που "δεν γίνεται" είναι "πιο σοκολάτα γάλακτος" από την ΙΟΝ... :P το να μην έχει ένα συγκεκριμένο μοντέλο fender o Στόλλας, γίνεται και παραγίνεται.... ::)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #43 στις: 14/04/11, 21:48 »
Επειδή για Τρίμη και Καγμάκη έχω άλλη άποψη από την αρνητική που διαβάζω, ας την καταθέσω:
Στον Τρίμη πήρα την κιθάρα μου (Ibanez sa 260) το 2004. Μη γνωρίζοντας πολλά τότε, δε μου πούλησε καθόλου φούμαρα, με άφησε να δοκιμάσω όσες κιθάρες ήθελα, όση ώρα ήθελα...κομπλέ. Μόνο που επιδή ήμουν πιτσιρίκι και με πέρασε για μεταλά, μου πάσαρε αρχικά μια rg  ;D
O Καγμάκης τώρα: Τον ίδιο ούτε εγώ τον πολυπάω, αλλά το παιδί που δουλεύει εκεί με έχει εξυπηρετήσει άψογα. Πήρα τον marshall μου απο κει (100 € φθηνότερα από τόμαν και 10€ ακριβότερα από dv) αφού τον δοκίμασα με την κιθάρα μου όση ώρα ήθελα. Εχω κάνει παραγγελία footswitch που δεν ήταν διαθέσιμο, με ειδοποίησε με τηλ όταν ήρθε, επίσης πιο φτηνά από τόμαν...Όλα καλά δηλαδή

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #44 στις: 06/05/11, 13:19 »
Δειτε (στην ενθετη πανοραμικη φωτο του παρακατω link) πώς είναι τα μαγαζιά στο εξωτερικό και κλάψτε (μαζί με εμένα...):

http://www.chicagomusicexchange.com/

Οσο για τιμες, εχει πχ USA PRS από 1578 ευρω ( :'( ) και μεταχειρισμενες απο 1370 ευρω περιπου ( :'( :'( :'( )

edit: Πότε πάμε εκδρομή στο Σικάγο?!? ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/11, 13:35 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #45 στις: 06/05/11, 13:29 »
Δειτε (στην ενθετη πανοραμικη φωτο του παρακατω link) πώς είναι τα μαγαζιά στο εξωτερικό και κλάψτε (μαζί με εμένα...):

http://www.chicagomusicexchange.com/

Οσο για τιμες, εχει πχ USA PRS από 1578 ευρω ( :'( ) και μεταχειρισμενες απο 1370 ευρω περιπου ( :'( :'( :'( )

Κλαίμε,κλαίμε... :'( :'( :'(
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #46 στις: 06/05/11, 13:58 »
Δειτε (στην ενθετη πανοραμικη φωτο του παρακατω link) πώς είναι τα μαγαζιά στο εξωτερικό και κλάψτε (μαζί με εμένα...):

http://www.chicagomusicexchange.com/

Οσο για τιμες, εχει πχ USA PRS από 1578 ευρω ( :'( ) και μεταχειρισμενες απο 1370 ευρω περιπου ( :'( :'( :'( )

edit: Πότε πάμε εκδρομή στο Σικάγο?!? ;D

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είναι ένα μέσο δείγμα κιθαριστικού μαγαζιού ε? :P ;)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #47 στις: 06/05/11, 14:54 »
Δειτε (στην ενθετη πανοραμικη φωτο του παρακατω link) πώς είναι τα μαγαζιά στο εξωτερικό και κλάψτε (μαζί με εμένα...):

http://www.chicagomusicexchange.com/

Οσο για τιμες, εχει πχ USA PRS από 1578 ευρω ( :'( ) και μεταχειρισμενες απο 1370 ευρω περιπου ( :'( :'( :'( )

edit: Πότε πάμε εκδρομή στο Σικάγο?!? ;D

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είναι ένα μέσο δείγμα κιθαριστικού μαγαζιού ε? :P ;)


Μαλλον για τον κιθαριστικο παραδεισο θα το ελεγα...  ;D
Παρολα αυτα εαν καποιος γνωριζει παρομοιο καταστημα μερικα (χιλιαδες :) ) χιλιομετρα πιο κοντα, θα του ημουν ευγνωμων να μας το πει ;D

(εχει και Mesa Boogie με 680 ευρω  :o :wall :run )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικά Καταστήματα - Ισχύς εν τη ενώσει;
« Απάντηση #48 στις: 17/05/11, 10:49 »
Ρε μάγκες όταν είχα πάει Αμερική και ήθελα να πάρω κιθάρα με πέρνει η θεία μου με το αμάξι και μου λέει "Ξέρω που θα σε πάω".Μιλάμε για μια περιοχή έξω από το κέντρο της Βαλτιμόρης.

Με βάζει στο αμάξι και μετά από 5 λεπτάκια είμασταν έξω από το Guitar Center.Μπαίνω μέσα και έχω μείνει για 2 λεπτά έτσι  :o :o :o :o :o :o :o .

Ένα τεράστιο μαγαζί,πολλά μα πάρα πολλά τετραγωνικά και αρκετά ψηλό.Μιλάμε παίζει να είχαν μέσα πάνω από 500 κιθάρες.Βάσεις σε βιτρίνες από εδώ και από εκεί.Αν και είχα πολύ λιγότερες γνώσεις από ότι τώρα είχα μείνει τελείως μαλ**ας με το τι έχει το μαγαζί και θα καθόμουν άνετα για μέρες εκεί μέσα.Δεν παίζει να μην είχε κάτι από ότι θυμάμαι.Ενισχυτές,κιθάρες,πετάλια και ξεχωριστός χώρος ειδικά διαμορφωμένος για ντραμς,μπάσα και πλήκτρα.
Οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά λέμε.