Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για την αγορα του πρωτου μου ενισχυτη!  (Αναγνώστηκε 15747 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JohnGreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Λοιπον εχω budget 50 με max 100 ευρω και εχω σκοπο με τον ενισχυτη μου να παιζω rock προς hard rock.
Θελω ενισχυτη για ηλεκτρικη κιθαρα και θα προτιμουσα combo (το οποιο αν δεν κανω λαθος ειναι ο ενισχυτης
με το ηχειο μαζι σε ενα κουτι).Επειδη ειμαι ακομα σχετικα αρχαριος εχω σκοπο να παιζω αρχικα στο σπιτι και
αν ειχε και μερικα εφε δεν θα με χαλουσε καθολου. Επισης πηρα τηλεφωνο στο κοντινοτερα καταστημα μου
που εχει και ειδη μουσικης (δεν ειδικευετε σε αυτο) και μου ειπε οτι ειχε εναν με 80 ευρω 10W της Stagg
και αλλον ενα με διπλασια Watt με 160 ευρω και αυτος μου προτεινε αυτην με τα 160 ευρω επειδη οπως ειπε
ισως μελλοντικα ο 10W ισως να μην με ικανοποιει.Οποτε ηθελα επισης να σας ρωτησω ποσο μεγαλο ρολο
παιζουν τα Watt στην ποιοτητα του ηχου η αν εχουν να κανουν μονο με την ενταση και ακομη αν τα 10W
θα ειναι οντως πολυ χαμηλα σε ενταση, σε επιπεδο που αν εχει φασαρια εξω η πχ μεσα στο σπιτι (αν ασπουμε
εχει ανοιχτη η μανα μου την ηλεκτρικη σκουπα) δεν θα ακουγετε.


ΥΓ: Αν μου προτεινετε καποιον ενισχυτη παρακαλω να υπαρχει και σε ελληνικα καταστηματα γιατι μου ειναι
καπως δυσκολο να παραγκειλω απο εξωτερικο (εκτος αν το site δεχεται αντικαταβολη απο αλλη χωρα xD)
Ευχαριστω για την βοηθεια!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/16, 12:22 από JohnGreek »

Αποσυνδεδεμένος JohnGreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Παιδια βρηκα αυτο σε site του εξωτερικου http://www.thomann.de/gb/artec_cubix_g2r.htm και ισως να εχω την δυνατοτητα να το αγορασω με καταθεση στην τραπεζα. Μου φαινετε καλη προσφορα αφου με 100 ευρω (80+20 τα μεταφορικα) παιρνεις 25W πολλα εφε και ειναι combo. Εσας που ξερετε καλητερα πως σας φενετε?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μια χαρά είναι, από εκεί που κοίταξες και εγώ αυτόν θα διάλεγα στα λεφτά μέχρι εκεί.
Απλά ίσως από Ελλάδα σε μεταχειρισμένα να βρείς πολύ καλύτερο solid state modelling ενισχυτή για το ίδιο ποσό..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Στα λεφτά (ίσως και κανά 30-40 ευρώ παραπάνω αν μπορείς) που δίνεις θα έψαχνα σε μεταχειρισμένο. Δεν παίρνεις ενισχυτή σοβαρό σε αυτά τα λεφτά καινούργιο ξέχνα το.
Ψάξε για κανένα Marshall MG,Fender Mustang,Peavey Vypyr, όλοι τους είναι πολύ τίμιοι ενισχυτές οι οποίοι θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο και θα τους ευχαριστηθείς γιατί αξίζουν και το τελευταίο ευρώ τους. Σου επισυνάπτω 2 αγγελίες που βρήκα στα γρήγορα.


http://smart.noiz.gr/details.php?id=295667
http://smart.noiz.gr/details.php?id=296974
White noise

Αποσυνδεδεμένος JohnGreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Δηλαδη υπαρχει τεραστια διαφορα μεταξυ αυτου που βρηκα εγω και αυτων που λες εσυ? Επισης οπως προαναφερα ειμαι ακομα πολυ αρχαριος και ειναι ο πρωτος μου ενισχυτης και δεν θελω να βγω παρα πολυ απτο budget μου
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/16, 14:25 από JohnGreek »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Υπάρχει τεράστια διαφορά ναι, και αφού δίνεις που δίνεις τα χρήματα, πάρε κάτι που να σου μείνει όσο περισσότερο καιρό γίνεται. Νομίζω ότι μία υπέρβαση στο budget σου κατά 20-30 ευρώ εξασφαλίζει κατά μεγάλο ποσοστό τα παραπάνω αφού βρίσκεις πολύ ποιοτικούς ενισχυτές μεταχειρισμένους. Μπορείς να δεις εδώ στο Kithara.gr στο section αγγελίες, και γιατί όχι να καταχωρήσεις μία αγγελία αναζητώντας ενισχυτή στα 100-120 ευρώ και να δεις τι προτάσεις μπορεί να έχεις, και επίσης ρίξε μία ματιά και εδώ
White noise

Αποσυνδεδεμένος JohnGreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Ενταξει αφου ειναι οντος τεραστια διαφορα θα παω ναλλον με τον μεταχειρισμενο Peavey Vypyr που μου προτεινες παραπανω. Εχεις μηπως καμια ιδεα που μπορω να ψαξω παραπανω πληροφοριες για τον ενισχυτη
μια και αυτος που κανει την αγγελια δεν αναφερει κατι? Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ψάξε το manual του στο google και διάβασε το να πάρεις μία εικόνα, θα το χρειαστείς ούτως ή άλλως για να δεις όλες τις λειτουργίες του. Ψάξε στο youtube να τον δεις και να τον ακούσεις, σίγουρα θα υπάρχουν demo, παρουσιάσεις κτλ να πάρεις μία εικόνα. Και φυσικά, ζήτα από τον υποψήφιο πωλητή να στον δείξει πώς δουλεύει, ότι λειτουργούν όλα τα κουμπιά κτλ, άκουσε τον να δεις πώς σου φαίνεται, εκτός και αν βιάζεσαι τόσο πολύ κατά καιρούς βγαίνουν αρκετά καλές επιλογές στην κατηγορία χρημάτων που είσαι.
White noise

Αποσυνδεδεμένος JohnGreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Καπως δυσκολο να μου δειξει ο πωλητης πως λειτουργει κλπ αν σκευτεις οτι ειμαι απο Κρητη και αυτος απο Θεσσαλονικη  :P . Τελως παντων θα κανω μια μικρη ερευνα αν και σε λιγο καιρο θα ειμαι σιγουρα παλι πισω ;D . Ευχαριστω για την βοηθεια

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
μιας και εισαι απο κρητη αν θες ριξε ενα ματι και σε αυτον . Στο Ηρακλειο βλεπω τον δινουν. Ειναι μεσα στο budget σου, 15 wat,2 καναλια (καθαρο και overdrive) εχει και reverb και το EQ: bass middle treble φυσικα..Δεν νομιζω σαν αρχαριος να σου χρειαστει κατι αλλο
Αν δεν βαριεσαι πηγαινε να τον δεις, για να καταλαβεις τι ακριβως παιζει με τα watt και αν σου φτανουν, γιατι και εγω ημουν στην κατασταση σου πριν μερικα χρονια και πηρα 100 watt για σπιτι(κακιστη αποφαση!!) τωρα ειμαι με 5 watt και ειναι υπεραρκετα....volume πανω απο την μεση ανεβαινει σπανια.

! No longer available
  δες εδω και το βιντεακι της marshall του συγκεκριμενου
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/16, 16:17 από freeloader »
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ξέρω πόσο κοντά είσαι στο Ηράκλειο, παίζουν διάφορα μαγαζιά με μουσικά όργανα. Μήπως πρέπει να κάνεις μια επίσκεψη στο Ηράκλειο και να ακούσεις/δεις μερικούς ενισχυτές από κοντά? Θα σε βοηθούσε πολύ αυτό.

EDIT: Με το συμπάθειο, αλλά η πρόταση του απο πάνω φίλου για Marshall της σειράς MG νομίζω δεν αξίζει. Ολη η σειρά θεωρείται αποτυχημένη γενικότερα. Είναι ο ορισμός του φτηνιάρικου φτηνού. (Η αλήθεια βέβαια είναι ότι και το ποσό που διαθέτεις είναι από μόνο του περιοριστικό...)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/16, 16:28 από neeckos »

Αποσυνδεδεμένος JohnGreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Δυστηχως ειμαι αρκετα μακρια απο το Ηρακλειο... Ειμαι απο Λασιθι, Σητεια και ειναι περιπου 3 ωρες δρομος για το Ηρακλειο. Παντως ευχαριστω για της συμβουλες και για την διευκρινιση με τα Watt!!!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ο παραπάνω MG χάνει κυρίως λόγο του 8'' μεγαφώνου του. Οι Mg's με το 12άρι ή το 10άρι είναι μια χαρά ενισχυτές. Τυχαίνουν απλά να είναι θύματα διαδικτυακής παραφιλολογίας που κάποιοι έχοντας διαβάσει κάπου κάτι το θεωρούν ως δεδομένο και το διατυμπανίζουν και οι ίδιοι, αλλά όχι ο συγκεκριμένος, για μένα μακριά.


btw το θέμα της έντασης ενός ενισχυτή είναι πολύ σύνθετο από τα watt, το πιο κοινό λάθος που κάνουμε είναι να μπερδεύουμε το loudness με τα watt. Το μεγάφωνο παίζει εξίσου μεγάλο ρόλο σε αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/16, 16:39 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή τους έχω παίξει και τους μικρούς και τους μεγάλους MG το ανέφερα. Από δικιά μου πείρα και όχι τι μου είπαν. Τώρα αν τους δοκίμασα όλους δεν ξέρω, αλλά ότι δοκίμασα από την MG σειρά με άφησε εντελώς αδιάφορο (είτε σε φίλο είτε σε μαγαζί είτε αλλού). Εχω και εγώ δικό μου έναν παλιό μικρό από την σειρά MG και αν δεν κάνω λάθος είναι σε μια αποθήκη στο χωριό τα τελευταία 4-5 χρόνια (ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί τον είχα αγοράσει καν)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δυστηχως ειμαι αρκετα μακρια απο το Ηρακλειο... Ειμαι απο Λασιθι, Σητεια και ειναι περιπου 3 ωρες δρομος για τοΗρακλειο. Παντως ευχαριστω για της συμβουλες και για την διευκρινιση με τα Watt!!!

Επειδή από Σητεία κρατάω κατα το ήμισυ και εγώ, ξέρω καλά την απόσταση.
Θα πρέπει να αφιερώσεις μια μονοήμερη στο Ηράκλειο. Δες το σαν διασκέδαση. Δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις, αλλά θα σου λυθούν όλες οι απορίες δοκιμάζοντας ενισχυτές.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Είχα ένα MG100 DFX, ήταν ο πρώτος ενισχυτής που πήρα μετά από έναν απατεωνίστικο μικρό που μου είχαν δώσει μαζί με την κιθάρα όταν ξεκίνησα κάπου στο γυμνάσιο να παίζω. Έκτοτε έχω παίξει με 50άρι, 15άρι, διαφόρων τύπων και πάντα ήμουν ικανοποιημένος με αυτό που μπορούσαν να προσφέρουν. Το πρόβλημα τους ήταν πάντα το μεγάφωνο τους. Ένας μερακλής γνωστός άλλαξε το μαμα με ένα Vintage 30's και ο ενισχυτής πήρε τα πάνω του σε απίστευτο σημείο (50άρι combo). Τέσπα, προσωπικά πάντα θεωρούσα ότι δεν αξίζουν όλο αυτό τον αρνητισμό και ότι είναι ειδικά για κάποιον που ξεκινάει αρκετά straightforward για να πάρει ήχο εύκολα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος JohnGreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Δυστηχως ειμαι αρκετα μακρια απο το Ηρακλειο... Ειμαι απο Λασιθι, Σητεια και ειναι περιπου 3 ωρες δρομος για τοΗρακλειο. Παντως ευχαριστω για της συμβουλες και για την διευκρινιση με τα Watt!!!

Επειδή από Σητεία κρατάω κατα το ήμισυ και εγώ, ξέρω καλά την απόσταση.
Θα πρέπει να αφιερώσεις μια μονοήμερη στο Ηράκλειο. Δες το σαν διασκέδαση. Δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις, αλλά θα σου λυθούν όλες οι απορίες δοκιμάζοντας ενισχυτές.


Θα το εκανα σιγουρα αυτο που λες χωρις δευτερη σκεψη αλλα δυστηχως ειμαι ακομα ανηλικος και δεν εχω κανεναν να με συνοδεψει αρα η μονημερη ειναι αρκετα δυσκολη για μενα τουλαχιστον  :-\

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Εγω προτεινα τον συγκεκριμενο γιατι πληρει ολα τα κριτηρια του παιδιου και ειναι στον τοπο του που μπορει δοκιμαζοντας τον καταλαβει τι ζηταει απο τον ενισχυτη που θελει να αγορασει. Κατα την ταπεινη μου αποψη η MG σειρα δεν ειναι τοσο κακη οσο ακουγεται...καθε βδομαδα κανω προβες σε εναν Marshall Mg100dfx (καμια σχεση με τον mg25 παραπανω) και θα ελεγα οτι ειναι αρκετα αξιολογος ενισχυτης
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ενσταση.Φιλος πηρε τον 100αρι και θεριζε.Εχω ακουσει πολυ ωραιο μεταλ απο αυτον.Βεβαια πρεπει.και να ξες να παιζεις.Αλλα θα μαθεις ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΟΚ να απολογηθώ.
Θεωρώ ότι πλέον δεν υπάρχουν κακοί ενισχυτές και κακά όργανα. Αυτά υπήρχαν την δεκαετία του 80 όπου επειδή δεν είχες φράγκα έπαιρνας εν γνώση σου κάτι φτηνιάρικό μέχρι και όσο αντέξει. Συμβιβαζόσουν λοιπόν.
Πλέον όμως με την τεχνολογία που τρέχει και με την πληθώρα των επιλογών λέω απλά ότι δεν θα πρότεινα MG σειρά ως πρώτη επιλογή. Υπάρχουν άπειρες επιλογές και στα φτηνά πλέον. Vox, Orange και και και... Την σειρά MG την αφήνω πάντα τελευταία επιλογή. Αυτό.

@JohnGreek Ετσι και αλλιώς φαντάζομαι για οποιαδήποτε αγορά (ακόμα και με κάρτα) θα πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος ενήλικας. Μήπως να βάλεις γενικότερα στο κόλπο κάποιον μεγάλο και να του κάνεις κουβέντα μήπως βοηθήσει? (τι να σε κάνω, το Πάσχα ήμουν κάτω 2 βδομάδες  ;D ;D )

Αποσυνδεδεμένος JohnGreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Θα προσπαθησω αν και μαλλον δεν θα εχει θετικο αποτελεσμα αφου και οι δυο γονεις μου δουλευουν, η αδερφη μου που ειναι ενηλικη σπουδαζει Αθηνα οποτε λειπει και απτους φιλους μου δεν οδηγαει κανεις :p
Τελως παντων κατα πασα πιθανοτητα στον Peavey Vypyr που προτεινε καποιος παραπανω θα καταληξω αφου φενετε ως αρκετα αξιολογος ενισχυτης, πληρει ολα που χρειαζομαι και ειναι μεσα στο Budget μου.
Εχει μηπως τιποτα περιεργο ο συγκεκριμενος που θα επρεπε να εχω στο μυαλο μου?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω προσωπικα δεν μπορω να σε βοηθισω για ενισχυτη κιθαρας,απλα ενα πραγμα μονο.Οτιδιποτε μεταχειρισμενο,μονο με δοκιμη.Μπορει να σταθεις τυχαιρος και να πεσεις σε καλο παιδι,ομως μπορει και οχι.Και ειναι κρημα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
O Peavey Vypyr που σου πρότειναν είναι μια χαρά ενισχυτής για αυτό που θες. ΞΑΝΑΛΕΩ: ακόμα και ένας MG σου κάνει δουλειά, μην ακούς εμάς και τις διαφωνίες μας  ;D ;D
O Peavey Vypyr έχει και όλα τα παρελκόμενα που ψάχνεις σε εφέ κλπ κλπ, οπότε σου κάνει μια χαρά. ΟΜΩΣ. Αν μιλάς το να τον αγοράσεις μέσω αγγελίας, πρέπει να σκεφτείς και τα μεταφορικά που είναι ένα επιπλέον έξοδο και το ενδεχόμενο να πάθει οτιδήποτε ένα μηχανημα που κάνει ταξίδι μέσω μεταφορικής. Συν το ότι αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο αντικείμενο, το οποίο πρέπει να εμπιστευτείς την καλή πρόθεση και την σωστή περιγραφή του πωλητή (δεν το έχεις δει από κοντά, ουτε γνωρίζεις αυτόν που το πουλά).
Ολα αυτά τα λέω ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδή είσαι μικρός ακόμα και μπορεί να μην έχεις άλλη τέτοια εμπειρία συναλλαγής μεταχειρισμένου...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος JohnGreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Ενταξει παιδια εβαλα τον πατερα μου να μιλησει με το παιδι που πουλουσε τον Peavey Vypyr (εχει εμπειρια με μεταχειρισμενα γι'αυτο :p ) φανηκε πολυ εμπιστο ατομο οποτε το παραγγειλαμε.Χιλια ευχαριστω για την βοηθεια μου ανοιξατε τα ματια!Να αναμενετε ενημερωση μολις ερθει!


Edit: Ενταξει παιδια αλλαγη σχεδιου μαλλον δεν θα παρω αυτον τον ενισχυτη απο αυτο το ατομο γιατι μου ζηταει καταθεση στην τραπεζα αντι για αντικαταβολη και μου ακουγετε πολυ υποπτη η ολη φαση οποτε δεν.
Αρα συνεχισα το ψαξιμο και επεσα πανω σε αυτο http://smart.noiz.gr/details.php?id=295646 αυτο http://smart.noiz.gr/details.php?id=297025 και αυτο http://smart.noiz.gr/details.php?id=277503 (εχω ακουστα οτι η Line 6 ειναι αρκετα αξιολογη εταιρια). Ποιο ειναι καλυτερο και ποιες ειναι οι διαφορες τους? Ευχαριστω!

« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/16, 14:33 από JohnGreek »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
14 Απαντήσεις
7529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
5054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
2900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 19:01
από whocares
15 Απαντήσεις
7535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 00:35
από Ibanezακιας
22 Απαντήσεις
7714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 20:29
από Jezus
23 Απαντήσεις
6929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/13, 16:04
από adr1anos
35 Απαντήσεις
9770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/13, 10:44
από tech21man
9 Απαντήσεις
4617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/13, 15:19
από Kosthrash
12 Απαντήσεις
8271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/17, 23:50
από saved