Αποστολέας Θέμα: Κύπριοι και μη, απαντήστε!  (Αναγνώστηκε 12063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« στις: 18/03/02, 04:04 »
Από τα διάφορα mail που παίρνουμε κατά καιρούς, αλλά και από τις συζητήσεις σε αυτό το forum, έχω την εντύπωση ότι μέσα στο κοινό του site υπάρχουν πάρα πολλοί Κύπριοι, και μάλιστα πολύ περισσότεροι από ό,τι θα περίμενε κανείς, αναλογικά τουλάχιστον. (Όχι πως αυτό είναι κακό, ίσα-ίσα, μπράβο τους!!!).

Απλά, μου κίνησε την περιέργεια: Είναι αλήθεια έτσι, και γιατί? Να μερικοί πιθανοί λόγοι που σκέφτηκα:

1) Οι Κύπριοι αρέσουν περισσότερο την μουσική γενικά
2) Οι Κύπριοι αρέσουν περισσότερο την ελληνική μουσική
3) Οι Κύπριοι παίζουν περισσότερο μουσική/κιθάρα
4) Τίποτε από τα παραπάνω, απλά οι Κύπριοι ασχολούνται περισσότερο με το Internet
5) Τίποτε από τα παραπάνω, απλά η εντύπωσή μου είναι λανθασμένη

Ποια είναι η γνώμη σας, Κύπριοι και μη, επισκέπτες;
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re: Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #1 στις: 20/03/02, 03:23 »
ego ime kiprios ke kata tin gnomi mou i neolea tis kiprou akouei perissoteri elliniki rock mousiki apo kathe allo idos, afto odiga tin neolea stin kithara ke se polla mikra ke nea singrotimata, episis ne einai oi polles ores pou 3odevoume ston internet afou, toulaxisto gia mena, einai i moni pigi evresis agapimenon mou tragoudion.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
Poses fores den eftasa ekei,
pou ixa pei pos tha vro sigouria na xotho,
kati pou oloi mas leme limani,
ma den ida karavi pote pou afto na tou ftani...
*Synitheis Ypoptoi - Xristos Thiveos*

Αποσυνδεδεμένος Τζουράς

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Κύπρος είναι Ελλάδα
    • Προφίλ
    • Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιο
Re: Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #2 στις: 20/03/02, 14:18 »
Εδώ Λευκωσία

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα! Όντως στη Κύπρο υπάρχει πολύ ενδιαφέρον για την ελληνική ροκ σκηνή αλλά και για άλλα ήδη ελληνικής μουσικής.

« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
Γιάννος Γεωργιάδης

Δείτε το Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιού
http://www.repertorio.addr.com

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re: Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #3 στις: 20/03/02, 15:56 »
Μάλλον οι Κύπριου τραγουδιστές έχουν επιτυχία στην Ελλάδα γιατί το Κυπριακό Star System είναι πολύ πιο προσεκτικό στις επιλογές του.

Κώστας
(από Αθήνα  :))
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Re: Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #4 στις: 20/03/02, 22:12 »
Οι Κύπριοι ο λόγος που ξοδεύουν τόσες πολλές ώρες στο ίντερνετ κατεβάζοντας τργούδια πρώτα απ' όλα είναι διότι οι δίσκοι έχουν πολύ ψηλές τιμές στην Κύπρο και δεν υπάρχουν αρκετά μαγαζιά που να πουλούν αντεγραμμένα. Επίσης αληθεύει ότι η νεολαία τις Κύπρου έχει ένα στρώμα αρκετά μεγάλο που ασχολείται πολύ με Ελληνική ποιοτική αλλά υπάρχει και το άλλο άκρο που δεν ξέρουν κανένα άλλο εκτός από τους Πυξ Λαξ. Πάντως πολύ λίγους που ξέρουν να παίζουν κάποιο όργανο ρώτησα και μου είπαν ότι δεν ξέρουν αυτό το site.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος marios009

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Rock το ελληνικό είναι ζεϊμπέκικο
    • Προφίλ
Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ
« Απάντηση #5 στις: 23/03/02, 15:55 »
Φίλε κιθαρωδέ είμαι και εγώ ενα κυπρίοπουλλο  και θα συμφωνίσω μόνο με τους 3 λόγους τους οποίους έχεις θέσει
1) Οι Κύπριοι αρέσουν περισσότερο την μουσική γενικά
2) Οι Κύπριοι αρέσουν περισσότερο την ελληνική μουσική
3) Οι Κύπριοι παίζουν περισσότερο μουσική/κιθάρα
Στην Κύπρο αρέσκομαστε πολυ στην Ελληνική μουσική και ιδιαίτερα στην Rock γιαυτο και στις συχνές εμφανίσεις Ελλήνων καλιτεχνών στο νησί γίνεται το αδιαχώριτο Επίσης θα εκπλαγείς αν μάθεις οτί στην Λερυκωσία μόνο υπάρχουν 8 μουσικές σκηνές οι οποίες είναι πάντοτε κατάκλειστες απο νέους
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
Μ.Φ

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Re: Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #6 στις: 24/03/02, 18:37 »
pisteuo oti tin kipro iparxei polli endiaferon gia tin elliniki mousiki kai perisotero tin rock mousiki.. akoma gia osous paizoun kithara auto einai ena apo ta mona site gia elliniki mousiki.. kai to kalitero site apo auta ta liga ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος kashioua

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να δεις που κάποτε θα μας πούνε και μαλ*κες..!
    • Προφίλ
Re: Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #7 στις: 25/03/02, 21:08 »
Παράθεση
placebo:
ego ime kiprios ke kata tin gnomi mou i neolea tis kiprou akouei perissoteri elliniki rock mousiki apo kathe allo idos, afto odiga tin neolea stin kithara ke se polla mikra ke nea singrotimata, episis ne einai oi polles ores pou 3odevoume sto internet afou, toulaxisto gia mena, einai i moni pigi evresis agapimenon mou tragoudion.  

eimai ki egw apo kypro kai symfwnw apolyta me ta pio panw. dystyxws sta katastimata diskwn mas klevoun, kai eytyxws yparxei to internet, etsi mporoume na akoume ta agapimena mas tragoudia kai meta na episkeptomaste sites san to diko sas gia na vroume ta akornta :)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
Αν δεν πούλήσεις μούρη εδώ μέσα σ'έχουν όλοι χεσμένο

Αποσυνδεδεμένος marios009^

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Rock το έλληνικό είναι ζεϊμπέκικο
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #8 στις: 31/03/02, 15:47 »
 :) Φίλε Νέε κιθαρωδέ είμαι και εγώ ενα κυπρίοπουλλο  και θα συμφωνίσω μόνο με τους 3 λόγους τους οποίους έχεις θέσει
1) Οι Κύπριοι αρέσκονται περισσότερο την μουσική γενικά
2) Οι Κύπριοι αρέσκονται περισσότερο την ελληνική μουσική
3) Οι Κύπριοι παίζουν περισσότερο μουσική/κιθάρα
Στην Κύπρο αρέσκομαστε πολυ στην Ελληνική μουσική και ιδιαίτερα στην Rock γιαυτο και στις συχνές εμφανίσεις Ελλήνων καλιτεχνών στο νησί γίνεται το αδιαχώριτο Επίσης θα εκπλαγείς αν μάθεις οτί στην Λερυκωσία μόνο υπάρχουν 8 μουσικές σκηνές οι οποίες είναι πάντοτε κατάμεστες απο νέους  ;)
Μ.Φ

Αποσυνδεδεμένος yiannikos anoxis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
  • Μισησε με Καμπαρου, μισησε με.....Γιατι Χαγιατε;
    • Προφίλ
    • Biomedical Sciences club
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #9 στις: 08/04/02, 18:40 »
GEIA SAS KAI APO EMENA PAIDIA. EGW PAIDIA EIMAI APO THESSALONIKI ALLA SPOUDAZW LONDINO. EXW PARA POLLOUS FILOUS KYPRAIOYS EDW KAI MOY EXEI DHMIOURGH8EI H ENTYPWSH PWS DEN YPARXEI KYPRIOS POU DEN EXEI PAEI WDEIO.
''Μην εμπιστεύεσαι ποτέ άνθρωπο που δε συγκινείται απο τη γλυκειά μελωδεία των ήχων και που δεν κλείνει μεσα του την μουσική.''Σαιξπηρ.

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #10 στις: 08/04/02, 21:04 »
Ναι, βασικά στον κύπριο γονιό, κυρίως μητέρες, έχει γίνει δεδομένο ότι πρέπει το παιδί τους να μάθει κάποιο όργανο. Σαν εμένα που από τη 2α του δημοτικού με άρχησαν αρμόνιο σε ωδείο και λοιπά θεωρητικά αργότερα, δίσκαλο αρμόνιο και πάει όσπου φτάνει ο νέος σε κάποιο σημείο που απεχθάνεται το ωδείο και από μόνος του παίρνει την πορεία του, αλλά έχω συνηδητοποιήσει ότι είναι πολύ γερές βάσεις το να έχεις κάνει ωδείο. Έτσι πολλοί Κύπριοι ξέρουν να παίζουν κάποιο όργανο και τα ποιό συνηθισμένα είναι κιθάρα, αρμόνιο, πιάνο, μπουζούκι, και πνευστά σαν φλάουτο και όμποε.
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος quisler

  • Eγώ δεν είμαι
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • End The Isolation
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #11 στις: 18/04/02, 02:18 »
Ti wraia, exoume kai diko mas thread hehehe

Egw mallon tha elega oti einai pio aplos o logos

H kupros einai mikri kai oi kupraioi einai epikoinwniakos laos, oloi 3eroun olous. Peran tis agapis tous gia ti mousiki, pou den nomizw na 3eperna autin opoioudipote allou laou, exoun to pleonektima tis epikoinwnias.

The oldest trick in the book: Word of mouth (pou len kai oi cambotianoi)


Αποσυνδεδεμένος GuRuNiTsA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ
    • Προφίλ
    • Elate kai tha dite....
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #12 στις: 24/04/02, 19:41 »
ATE IDETE GIA EMAS TOYS KIPRIOYS TI MOUSIKOFILI EIMASTE!!
EIMAI KAI EGO LIPON APO AYTO TO PANEMORFO NISAKI!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #13 στις: 25/04/02, 18:00 »
Για την απορία σου Κιθαρωδέ, θα ελεγα ότι δεν νομίζω πως εμείς οι Κύπριοι είμαστε κατ' ανάγκη περισσότερο φιλόμουσοι από τους Ελλαδίτες. Ο λόγος που το Site έχει πολλούς θαμώνες, είναι γιατί η Κύπρος είναι μικρή, όλοι ξέρουν όλους, και κάθε τι κυκλοφορεί από στόμα σε στόμα. Ελάχιστοι από όσους ασχολούνται με τη μουσική, δεν γνωρίζουν για το Site.
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Mixalis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #14 στις: 15/05/02, 16:44 »
Eγώ προσωπικά πιστεύω οτι  ναι οι κυπριοι ασχολουνται πολυ με το ιντερνετ... και επισης οντας εγω κυπριος και παρατηρώντας απο τους φιλους μου ,οσοι πραγματικα ενδιαφερονται για την μουσικη που ακουνε θελουν να μαθουν και ενα οργανο για να μπορουν να την εκφρασουν. κυριως πιανο ,κιθαρα,μπουζουκι(αυτο δεν συμβαινει στην Ελλαδα;)
μολις μαθουμε πως ειναι η ζωη
αυτη μας παιρνει μακρια..

Αποσυνδεδεμένος seal_one

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • lets crash 'em all
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #15 στις: 18/05/02, 02:59 »
na pw kai gw na pw kai egw?e loipon lew :P eimai foithths sti lamia re paidia kai xerw koda 15 kyprious.ti na pw oti 13 exoun paei se wdeio gia kithara apo (m.o) ta 7 tous....goustaaaarw omws giati opote vriskomai me aytous ginete panikos.einai gegonos to oti epidi einai mikro nisi oso afora to site einai zithme na mhn to xerei kapoios.filoures apo athens

Αποσυνδεδεμένος rockntroller

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #16 στις: 30/05/02, 15:00 »
Exoyme kalitero gousto! ;)
prepei na deite ti ginetai otan erxete o Papakonstantionou ti ginetai...Stis 23 tha rtho Ellada me tous filous mou. Ti lene oti tha agorasoun molis katevoun stin Ellada????
o,ti exei sxesi me Papa... ;D

Αποσυνδεδεμένος Antri

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #17 στις: 06/06/02, 14:02 »
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΚΥΠΡΙΑ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΦΙΛΕΣ ΕΧΩ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΡΟΚ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΠΙΞ ΛΑΞ, ΤΟΝ ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑ, ΤΟΝ ΑΛΚΙΝΟΟ ΙΩΑΝΝΙΔΗ Κ.Α ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

Αποσυνδεδεμένος matilda

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am you and what i see is me...
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #18 στις: 09/06/02, 12:44 »
Eimai kai gw apo Kypro kai ofeilw na omologisw pws stin Kypro spanizei na vreis atoma pou pragmatika endiaferontai gia poiotikh mousikh...twra o logos gia ton opoio uparxoun polloi kyprioi sto site:
4) Τίποτε από τα παραπάνω, απλά οι Κύπριοι ασχολούνται περισσότερο με το Internet...
Twra gia to oti yparxoun polles mousikes skhnes oi opoies katakleiwntai apo neous...oi perissoteroi pigenoun gia to show... Apodeiksh...otan milame gia ellhnikh rok to mono pou tous erxetai sto mialo...pix-lax, maxairitsas, alkinoos...ki ama rwthseis gia tragoudia kseroun mono ta emporikotera tous.... Einai gegonos pws stous 100 Kyprious pou asxolounai me th mousikh makari 10 na aksizoun kati, na einai gnisioi... :'(
Seaze the day...

Αποσυνδεδεμένος Mixalis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #19 στις: 09/06/02, 14:32 »
Ματιλντα διαφωνω μαζι σου . ισως να μιλας για προωπικες εμπειριες και απο οτι ειδα εισαι απο την Λαρνακα. Ελα
καμμια φορα στο kingston στη Λεμεσο(πρεπει να το εχεις ακουστα) και θα δεις πολλους που πραγματικα ασχολουνται με τη μουσικη(ροκ) και την αγαπουν και γω ειμαι ενας απο αυτους. Υπαρχουν και πολλοι που ναι λενε οτι ακουν αυτη
τη μουσικη απλα για να επιδεικνυονται αλλα το δλωνουν οι ανθρωποι  οτι δεν ειναι γνωστες .Σταδιακα θα γινει το πραγμα.
Δηλαδη εσυ οταν πρωτοαρχισες να ακους αυτο το ειδος μουσικης ηξερες ολα τα τραγουδια; Ηξερες και συ μονο τα εμπορικοτερα οταν ομως εδειξες ενδιαφερον εμαθες πολλα τραγουδια.... Αυτο μενει να κανουν και αυτοι.
μολις μαθουμε πως ειναι η ζωη
αυτη μας παιρνει μακρια..

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #20 στις: 09/06/02, 15:48 »

Από τα διάφορα mail που παίρνουμε κατά καιρούς, αλλά και από τις συζητήσεις σε αυτό το forum, έχω την εντύπωση ότι μέσα στο κοινό του site υπάρχουν πάρα πολλοί Κύπριοι, και μάλιστα πολύ περισσότεροι από ό,τι θα περίμενε κανείς, αναλογικά τουλάχιστον. (Όχι πως αυτό είναι κακό, ίσα-ίσα, μπράβο τους!!!).

Απλά, μου κίνησε την περιέργεια: Είναι αλήθεια έτσι, και γιατί? Να μερικοί πιθανοί λόγοι που σκέφτηκα:

1) Οι Κύπριοι αρέσουν περισσότερο την μουσική γενικά
2) Οι Κύπριοι αρέσουν περισσότερο την ελληνική μουσική
3) Οι Κύπριοι παίζουν περισσότερο μουσική/κιθάρα
4) Τίποτε από τα παραπάνω, απλά οι Κύπριοι ασχολούνται περισσότερο με το Internet
5) Τίποτε από τα παραπάνω, απλά η εντύπωσή μου είναι λανθασμένη

Ποια είναι η γνώμη σας, Κύπριοι και μη, επισκέπτες;



Ρε παιδιά ηρεμίστε λίγο, σε λίγο θα μας πείτε ότι οι Έλληνες είμαστε ένα τίποτα μπροστά στους Κυπρίους, ότι μας πατάνε κάτω. Δε έχω τίποτα με τους Κυπρίους αλλά υπάρχουν και αρκετοί Έλληνες που πάνε ωδείο. Οπότε έχουμε:

1) Οι Κύπριοι αρέσουν περισσότερο την μουσική γενικά
Μπορεί δε ξέρω

2) Οι Κύπριοι αρέσκονται περισσότερο την ελληνική μουσική
Με καμμία παναγία

3) Οι Κύπριοι παίζουν περισσότερο μουσική/κιθάρα
Δε νομίζω

4) Τίποτε από τα παραπάνω, απλά οι Κύπριοι ασχολούνται περισσότερο με το Internet
Τώρα που να το ξέρουμε αυτό, σε αυτό το site υπάρχουν αρκετοί Κύπριοι αλλά μην λέτε ότι οι Έλληνες ασχολούνται λιγότερο με το Internet από τους Κυπρίους

5) Τίποτε από τα παραπάνω, απλά η εντύπωσή μου είναι λανθασμένη
Μερικώς

αντε γεια 8)

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποθώ το YaBB SE!Το θέλω σαν ζώο!!!!
    • Προφίλ
    • Πολυτεχνειόπαιδες
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #21 στις: 10/06/02, 16:15 »
"Λορδε",
εχεις καποιο δικαιο. Δε μπορει να πει κανεις οτι οι Κυπριοι ειναι πιο μουσικοφιλοι απο τους Ελλαδιτες, πως μπορει καποιος να το πει? Αλλα αυτο το "με καμια παναγια" για την προτιμηση μας στην Ελληνικη μουσικη, πως σου ηρθε? Μαλλον συμβαινει ακριβως το αντιθετο: ο,τι ακουγεται στην Ελλαδα, ακουγεται και στην Κυπρο, στον ιδιο βαθμο μαλιστα. Οσοι Κυπριοι πανε Ελλαδα, κυριως Αθηνα, εχουν στο προγραμμα τους να πανε σε μαγαζι με ζωντανη μουσικη (ας ειναι και Sotis, εχουμε κι εμεις "σκυλια", τι να κανουμε), σκεψου ποσοι Κυπριοι κανουν αυτη τη στιγμη καριερια στην Ελλαδα, κανε την αναλογια και σκεψου. Ειναι σωστο αυτο που λες?
Φιλικα,
Μιχαλης.
Εδώ οι μαλ**ες ακόμα δεν έχουν καταλάβει την έννοια του "μηδέν". Οι ανελκυστήρες ξεκινούν απο το "ένα". Αμέρικα σου λέει μετά.

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #22 στις: 10/06/02, 18:54 »
To "με καμία παναγία" το είπα στην ερώτηση ότι αν οι Κύπριοι ακούνε περισσότερο ελληνική μουσική από τους Έλληνες. Φυσικά και είναι λογικό οι Κύπριοι να ακούνε ελληνική μουσική.

Αποσυνδεδεμένος matilda

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am you and what i see is me...
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #23 στις: 10/06/02, 22:10 »
Agaphte Mixalh...prwta, prwta kseka8arizw pws me auta pou egrapsa den eixa stoxo na prosvalw kanena...apla lew ta pragmata AKRIVWS opws exoun... mhn mou peis pws twra to kingston einai se kalhterh moira apo ta tosa alla PRWIN stekia twn gnhsiwn "rokkadwn"...phga ,eida kai ekrina. Pisteuw epishs pws h gnwmh sou gia thn stadiakh entaksh tou "neou aimatos" ksekinontas apo emporika tragoudia einai kathgorimatika lan8asmenh afou to olo nohma ths mousikhs auths einai to na ksexwrizeis auta pou pragmatika aksizoun

P.s. H lemesos mporei epifaniaka na einai gemath me atoma pou asxolountai me mousikh...sth Larnaka eimaste ligoi kai kaloi...  
Seaze the day...

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κύπριοι και μη, απαντήστε!
« Απάντηση #24 στις: 01/07/02, 21:54 »

Από τα διάφορα mail που παίρνουμε κατά καιρούς, αλλά και από τις συζητήσεις σε αυτό το forum, έχω την εντύπωση ότι μέσα στο κοινό του site υπάρχουν πάρα πολλοί Κύπριοι, και μάλιστα πολύ περισσότεροι από ό,τι θα περίμενε κανείς, αναλογικά τουλάχιστον. (Όχι πως αυτό είναι κακό, ίσα-ίσα, μπράβο τους!!!).

Απλά, μου κίνησε την περιέργεια: Είναι αλήθεια έτσι, και γιατί? Να μερικοί πιθανοί λόγοι που σκέφτηκα:

1) Οι Κύπριοι αρέσουν περισσότερο την μουσική γενικά
2) Οι Κύπριοι αρέσουν περισσότερο την ελληνική μουσική
3) Οι Κύπριοι παίζουν περισσότερο μουσική/κιθάρα
4) Τίποτε από τα παραπάνω, απλά οι Κύπριοι ασχολούνται περισσότερο με το Internet
5) Τίποτε από τα παραπάνω, απλά η εντύπωσή μου είναι λανθασμένη

Ποια είναι η γνώμη σας, Κύπριοι και μη, επισκέπτες;

καλησπέρα,κι εγω Κυπριος ειμαι.Δε νομιζω οτι στους Κυπριους αρεσει περισσοτερο η ελληνικη μουσικη παρα στους Ελλαδιτες.Το οτι ομως οι Κυπριοι ασχολουμαστε περισσοτερο με το παιξιμο καποιου οργανου νομιζω πως ισχυει.Απο μικροι,ενα μεγαλο ποσοστο,πηγαινουμε σε ωδεια και μαθαινουμε,οχι μονο καποιο οργανο,αλλα και θεωρια της μουσικης.Στην Ελλαδα δεν ξερω ακριβως πως εχουν τα πραγματα.Αλλα,φανταστειτε οτι στο ετος μου στο πανεπιστημιο ειμαστε 9 Κυπριοι και οι 5 ασχολουμαστε λιγο πολυ με την κιθαρα.Συμπτωση θα μου πειτε.Μπορει...