Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις αναφορικά με επιλογή ενισχυτή (λαμπάτου..)  (Αναγνώστηκε 20697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Καλημέρα!
Διαβάζω όλα τα άρθρα εδώ, αλλα επειδή γενικά εγώ τόσα χρόνια που παίζω κιθάρα (10+), ουδέποτε ασχολήθηκα με τα ηλεκτρονικά μέρη, είχα επικεντρώσει περισσότερο στο καθαρά εκτελεστικό μέρος...Επομένως μερικά πράγματα εδώ (τα οποία ομολογουμένως με έχουν εντυπωσιάσει, τόσο όσον αφορά ποικιλίες ενισχυτών και εταιρείες που ούτε καν ήξερα, όσο και γνώσεις των παιδιών εδώ!) μου φαίνονται λίγο εξωγήινα...
Στο θέμα τώρα.. :)  Έχω έναν ενισχυτή combo Marshall Valvestate 2000 AVT 50 (νομίζω έτσι είναι η πλήρης ονομασία του) απο τον οποίο γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, τον έχω πολλά χρόνια... Απλά σαν παιδί με απωθημένα και εγώ ( 0:) ) θέλω να πάρω έναν λαμπάτο.. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
1) Βλέπω στα ίδια watt μεγάλες αποκλίσεις σε τιμές ανάμεσα σε εταιρείες, που οφείλεται??
2) Για να έχω εναν all-around ενισχυτή, δηλαδή να παίζω απο μπαλάντες κλασικού ροκ μέχρι και ας πούμε μέταλ (ας πούμε έως Slayer...) πρέπει να     
    προσέξω κάτι στα χαρακτηριστικά του ενισχυτή ή ότι κάτσει στο αυτί???
3) Γενικά πάντα έπαιζα με εφέ, πενταλιέρες, πεταλάκια...Στην επιλογή του ενισχυτή που θα κάνω, πρέπει να λάβω υπόψιν και τα μηχανήματα που
     έχω, ή να αποφασίσω βάσει της υπάρχουσας χροιάς του ενισχυτή στα καθαρά και στα βρώμικα και προσθέτω τα εφέ αργότερα???Εν ολίγοις,
     παίζει να είναι γ**άτος ο ενισχυτής με τον δικό του ήχο και αν βάλω εφέ να ακούγεται χάλια????
4) Ρώτησα σε κατάστημα που έχει orange ενισχυτές (επειδή γενικά μου αρέσουν) και μου είπε ότι να μην πάρω λαμπάτο, να κάνω την δουλειά μου
    με τον ενισχυτή που έχω και να βρώ ήχους μεσω του Pod X3 που έχει τα models των ενισχυτών...Ισχύει κατι τέτοιο ή η διαφορά είναι τραγική?
5) Στα πόσα watt πρέπει να προσανατολιστώ δεδομένου ότι κυρίως παίζω σε σπίτι μέσα (δεν υπάρχει μεγάλο θέμα έντασης, παίζω νορμαλ ώρες!!) :P
6) Το μπάτζετ δεν είναι υπερβολικά μεγάλο, αλλα επειδή είδα αυτόν http://www.thomann.de/gr/orange_dual_terror_head.htm , σκέφτομαι ότι ΟΚ,   
     δεν είναι και τραγικό το ποσό, αν τα αξίζει..!!!Οπότε προσανατολίζομαι σε τέτοιο ποσό πάνω κάτω..
7) Για να βρώ καμπίνα πρέπει να κάνω άλλη τόση έρευνα ή ο κάθε ενισχυτής έχει ας πούμε κάποιο "ταίρι"??


Σόρρυ για το πρήξιμο!!!
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
1: Στην ποιότητα των υλικών, στην χώρα κατασκευής, στην σχεδίαση, στο όνομα δυστυχώς, και γενικά στις παραμέτρους που ισχύουν και για τις αποκλίσεις μεταξύ αυτοκινήτων διαφορετικής μάρκας με ίδια άλογα..

2: Υπάρχουν ενισχυτές που έχουν στόχο να είναι all round και υπάρχουν άλλοι που κάνουν καλά μία-δύο εφαρμογές. Το διάβασμα και η καλή ενημέρωση είναι απαραίτητα εδώ για να κάνεις μία επιτυχημένη επιλογή.

3: Προτείνω να επιλέξεις πρωτίστως να εστιαστείς να αποκτήσεις μία χροιά από έναν καλό λαμπάτο πολύ κοντά στην δική σου προτίμηση και μετά να δεις αν/πως μπορείς να την βελτιώσεις ακόμα περισσότερο με περιφερειακά, όχι ανάποδα.

4: Η διαφορά είναι μεγάλη, δεν ξέρω σε τι συμφραζόμενα ειπώθηκε κάτι τέτοιο, αλλά λυπάμαι, διαφωνώ κάθετα.

5: Αποκλειστικά για σπίτι, μέχρι 5w το πολύ!. Για σπίτι/πρόβες 15-30w που είναι και το βέλτιστο για τις περισσότερες εφαρμογές.

6: Είπαμε ότι: υπάρχουν ενισχυτές που έχουν στόχο να είναι all round και υπάρχουν άλλοι που κάνουν καλά μία-δύο εφαρμογές. Αυτός είναι ένας ενισχυτής που έκανε πολύ καλά ένα πράγμα, και του πρόσθεσαν και ακόμα ένα για να τον επεκτείνουν. Εάν θέλεις all round κοίταξε κάτι πιο ευέλικτο, με ρυθμιστικά BMT και τα συνήθη πρόσθετα.

7: Ναι, ο κατασκευαστής συνήθως κάνει τις ρυθμίσεις στα ηλεκτρονικά, με αναφορά κάποιο μεγάφωνο, για πολλούς ενισχυτές το Vintage 30. Καλό είναι να προτιμήσεις μία καμπίνα με αυτό το μεγάφωνο που είχε ο κατασκευαστής στοχεύσει, ή που έχει στο combo version του ενισχυτή που επιλέγεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ

2: Υπάρχουν ενισχυτές που έχουν στόχο να είναι all round και υπάρχουν άλλοι που κάνουν καλά μία-δύο εφαρμογές. Το διάβασμα και η καλή ενημέρωση είναι απαραίτητα εδώ για να κάνεις μία επιτυχημένη επιλογή.

Ενημέρωση απο που??Περιοδικά?? Γιατί σε κάποια μαγαζιά (όπως το προαναφερόμενο) δεν είναι και τόοοσο εξυπηρετικοί (δεν λέω όνομα τωρα, δεν υπάρχει λογος..). Εννοώ ότι έχουν το στύλ "αν είναι να το αγοράσεις τσέκαρε το, αλλιώς μη μας πρήζεις και πολύ...". Οπότε έρχεσαι και σε δύσκολη θέση σε περίπτωση που κάνεις απλά μια έρευνα αγοράς προκειμένου να καταλήξεις κάπου...



6: Είπαμε ότι: υπάρχουν ενισχυτές που έχουν στόχο να είναι all round και υπάρχουν άλλοι που κάνουν καλά μία-δύο εφαρμογές. Αυτός είναι ένας ενισχυτής που έκανε πολύ καλά ένα πράγμα, και του πρόσθεσαν και ακόμα ένα για να τον επεκτείνουν. Εάν θέλεις all round κοίταξε κάτι πιο ευέλικτο, με ρυθμιστικά BMT και τα συνήθη πρόσθετα.


Αυτός τι έκανε καλά?? Γενικά η άποψή σου για τους Orange??
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ενημέρωση απο που??

Η κυριότερη πηγή πληροφόρησης που θέλει προσεκτικό διάβασμα και κριτικό πνεύμα είναι αυτή:
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp

Αυτός τι έκανε καλά??

Οτι πιο κοντινό σε metal μπορεί να γίνει με 7/15w σε συσκευασία γυναικείας τσάντας

  Γενικά η άποψή σου για τους Orange??
 

Εξαιρετικοί, πολύ καλή επιλογή για πολλά στυλ, θέλει όμως προσοχή στο μοντέλο που θα επιλέξεις, να κάνει για το στυλ που θέλεις.
Αγαπημένοι μου: Rocker 30 (δεν βγαίνει πλέον), Rockerverb MKII.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Γιατι δεν κανεις μια βολτα προς ..... 
 
http://www.guitarstore.gr/products.php?id=7
 
ή
 
http://www.arcomusic.gr/fotogallery.html
 
http://www.arcomusic.gr/
 
Να κατσεις με την ησυχια σου να δοκιμασεις τους ενισχυτες που σε ενδιαφερουν και να ρωτησεις αφοβα τα παιδια εκει οοοτι λεπτομερια θελεις...ειναι παντα προθυμοι ..οσο και εαν τους εχω ζαλισει κατα καιρους....και κανουν και τιμες εξωτερικου !!!!!!!!!!!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Οτι πιο κοντινό σε metal μπορεί να γίνει με 7/15w σε συσκευασία γυναικείας τσάντας
χαχαχααχχα best comment.... ;D ;D ;D ;D πεθανα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Περα απο το κλασσικο "πηγαινε και ακου οσους περισσοτερους μπορεις", θα σου προτεινω να κοιταξεις και τα modelling μηχανηματα που υπαρχουν, σε συνεργασια πχ με εναν τελικο ενισχυτη και καμπινα ή ακομα και μεσω του ενισχυτη που εχεις. Αυτο γιατι σιγουρα την ευελιξια που εχουν αυτα τα μηχανηματα δεν θα την βρεις σε καποιον αυστηρα λαμπατο ενισχυτη.
Τωρα, απο αποψης ηχου, οκ, ενας καλος λαμπατος στους δικους του ηχους τουλαχιστον, θα ειναι σαφως ανωτερος απο τα περισσοτερα modelling μηχανηματα, αλλα βεβαια θα εχει μονο τους δικους του ηχους. Αν αυτο δεν σε ενοχλει, τοτε ενας καλος λαμπατος ειναι η λυση για σενα.
Απο την αλλη, αν θες πολλους διαφορετικους ηχους, καλα εφφε και πολυ καλο ηχο, θα πρεπει να τα σκασεις καλα για ενα κορυφαιο modelling μηχανημα οπως ειναι το axe fx της fractal audio. Απλα εκει το κοστος ανεβαινει αρκετα, αλλα αντιστοιχα ανεβαινει και η ποιοτητα ηχου, ευελιξιας κτλ.
Οποτε ουσιαστικα η επιλογη ειναι δικη σου: Αν θες να εχεις 1-2 καλους ηχους και μετα τα εφφεδακια σου, πηγαινε για εναν καλο λαμπατο που θα σου αρεσει ο ηχος του και κοιτα να εχει καποιες βασικες ευκολιες, οπως πχ effects loop, master volume (για να παιζει και σε χαμηλες εντασεις) και βεβαια κοιτα η επιλογη σου να ανταποκρινεται στις αναγκες σου: Αν παρεις πχ καναν 100ρη, κοιτα να μπορεις να τον ανοιξεις λιγο, οχι να σου φερνουν αστυνομια με την πρωτη πενια. Επισης λογαριασε και αν θα τον κουβαλας ή οχι, καθοτι οι λαμπατοι ειναι θηρια στο βαρος, το ιδιο και οι περισσοτερες καμπινες...
Τωρα για τα watt και την τιμη, δεν εχει καμια σχεση... Συνηθως ενισχυτες με λιγα watts εχουν χαμηλοτερο headroom, που σημαινει οτι το τελικο σταδιο ενισχυσης τους θα παραμορφωσει πιο γρηγορα, αρα σε μεγαλες εντασεις θα δυσκολευονται να βγαζουν κρυσταλλινα καθαρα πχ...
Ενισχυτες με μεγαλο headroom (αρκετα watts δηλαδη), θα μπορουν να παιζουν και πολυ δυνατα και καθαρα, αλλα για να παρεις απο αυτους την γλυκια παραμορφωση του τελικου σταδιου τους, θα πρεπει να τους βαζεις πολυ δυνατα.
Επισης, ενισχυτες που ειναι λιγα watts ειναι συνηθως ταξης Α, ενω αυτοι με πολλα watts ειναι συνηθως ταξης ΑΒ. Οι της ταξης Α, υποτιθεται οτι εχουν λιγο πιο γλυκο ηχο, ακομα και στην παραμορφωση, πραγμα που δεν τους κανει και ιδανικους αν θες να παιζεις επιθετικη μουσικη. Αν απο την αλλη γουσταρεις πιο κλασσικους ηχους, blues, rock κτλ, τοτε ενας ταξης Α θα ειναι μια καλη επιλογη, εφοσων εχει ολα τα χαρακτηριστικα που θες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Ενημέρωση απο που??

Η κυριότερη πηγή πληροφόρησης που θέλει προσεκτικό διάβασμα και κριτικό πνεύμα είναι αυτή:
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp

Αυτός τι έκανε καλά??

Οτι πιο κοντινό σε metal μπορεί να γίνει με 7/15w σε συσκευασία γυναικείας τσάντας

Εξαρτάται βέβαια το πως ορίζεις το μέγεθος της γυναικείας τσάντας.. :P
Είδα στην ιστοσελίδα που μου πρότεινες τις κριτικές, είναι ολες πολύ καλές και γενικά μου φαίνεται value for money...
Επόμενο βήμα να πάω να τον ακούσω κάπου...
Ξέρει κανείς ποιο μαγαζί έχει Orange ενισχυτές Αθήνα ή Πειραιά (προτιμώτερο, γιατί δουλεύω εκεί...)
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Σήμερα δεν έχει και πολύ δουλειά και πάνω στο σερφάρισμα βρήκα αυτόν: http://www.thomann.de/gr/hayden_mofo_head.htm
και είδα και κάτι βιντεάκια στο youtube όπως αυτό
και έχω να πώ ότι ακουστικά τουλάχιστον μου άρεσε παααρα πολυ!!!! και σε καλή τιμή!!Μειονέκτημα βέβαια ότι δεν έχει standby...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Το οτι δεν εχει standby δεν λεει τπτ... Προφανως δεν χρειαζεται για να μην εχει... Μην σε αγχωνει αυτο το θεμα γενικα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Τον εχει ο Zeoy και εχει ανεβασει φωτο και κλιπακια, για δες αυτο το θεμα

Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips

Καλη επιλογη αλλα λιγο μονοδιαστατος. Υπαρχουν και αλλες επιλογες σε αυτη την κατηγορια αν σε ενδιαφερει κατι τοσο απλο. Απο tiny terror παντως εχω ακουσει απο τους χειροτερους λαιβ ηχους που εχω ακουσει ποτε, ενω οι υπολοιπες μπαντες ειχαν τελειο ηχο. Οι μεγαλοι Οραντζ ειναι αλλη φαση παντως (ειδικα εκεινος ο τριανταρης με τις 6V6 που δεν βγαινει πλεων, ροκερ30 νομιζω?).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Ασχετο όσον αφορά τα χαρακτηριστικά ενός ενισχυτή αλλα σχετικό με την αγορά του..Αναμεσα στους πολλούς που κοιτάω, είδα τον Bogner Alchemist 40w..Η διαφορά απο το www.dv247.com σε σχέση με τον Νάκα είναι 400ευρώ...!!!!! :o :o
Δεν έχω τίποτα με το Νάκα, ούτε θέλω να θεωρηθεί και καλά δυσφήμιση του μαγαζιού, αλλα πως είναι δυνατόν να υπάρχει ΤΕΤΟΙΑ διαφορά???Στην  ουσία παίρνεις και την καμπίνα δώρο απο το εξωτερικό..!!!(η οποία καμπίνα παρεπιπτόντως είναι και πάλι 200ευρώ ακριβότερη..., μιλάμε δηλαδή για 600 περίπου ευρώ διαφορά...)
Προσωπικά, είμαι υπέρ του να στηρίξουμε τα τοπικά μαγαζιά, αλλα με τέτοιες διαφορές πως είναι δυνατόν???
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Λεγε με Νακα...
Ειναι γνωστη η τακτικη της υπερτιμολογησης του Νακα εδω και χρονια. Για αυτο οσοι ξερουν (και δεν ειναι δασκαλοι ωδειου, δεν εχουν γνωστους που να δουλευουν εκει ωστε να εχουν καμια επιπελον εκπτωση), δεν αγοραζουν ποτε απο Νακα.
Βεβαια απο την αλλη, ο Νακας ειναι ο επισημος εισαγωγεας πολλων προϊοντων, οποτε αντικειμενικα, θα εχει ετσι κι αλλιως ακριβοτερες τιμες απο τα υπολοιπα μικροτερα καταστηματα. Απλα το παραχ***ι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Λεγε με Νακα...
Ειναι γνωστη η τακτικη της υπερτιμολογησης του Νακα εδω και χρονια. Για αυτο οσοι ξερουν (και δεν ειναι δασκαλοι ωδειου, δεν εχουν γνωστους που να δουλευουν εκει ωστε να εχουν καμια επιπελον εκπτωση), δεν αγοραζουν ποτε απο Νακα.
Βεβαια απο την αλλη, ο Νακας ειναι ο επισημος εισαγωγεας πολλων προϊοντων, οποτε αντικειμενικα, θα εχει ετσι κι αλλιως ακριβοτερες τιμες απο τα υπολοιπα μικροτερα καταστηματα. Απλα το παραχ***ι...


Ναι, όλα αυτά τα ήξερα, αλλα αν η διαφορά ήταν κανένα κατοστάρικο,οκ, λέω θα πάω να τον δώ και σαν κύριος, και τον αγοράζω κιολας απο εκεί και ολα οκ...Δεν είναι και τόσο τρελή η διαφορά απο την άποψη οτι θα δείς απο κοντά αυτο που θα πάρεις, αν θέλεις το τεστάρεις κτλ...Αλλα τόοοοοσο μεγάλη διαφορά είναι ανεπίτρεπτη..Και δεν μιλάμε για κανένα μαγαζάκι, ολόκληρη εταιρεία είναι ο Νάκας...Επειδή απέχω απο τα του εμπορίου, δεν ξέρω πχ αν η Bogner είναι ενήμερη για το πόσο κοστολογούν εδώ τον ενισχυτή της...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Καταρχην αυτος δεν ειναι κανονικος Bogner, αλλα Line6 κατα βαθος, γιατι παρ'οτι εχει το ονομα και καποια σχεδιαση απο τον μπογκνερ, κατασκευαζεται, πωλειτε και επισκευαζεται απο το δικτυο της Λαιν6, εξου και το οτι τον πουλαει ο Νακας. Τα ακριβα τα ειχε ο Διαμαντοπουλος, τωρα νομιζω δεν τα εχει κανενας?
Επισης, ο Μπογκνερ τον ενισχυτη του θα τον πουλησει στους μαγαζατορες, ειτε αυτοι ειναι στην Ελλαδα, ειτε στη Γερμανια, ειτε στην Αγγλια, οποτε δεν νομιζω να τον νοιαζει πολυ ποσο τον πουλαει ο Νακας...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Τον εχει ο Zeoy και εχει ανεβασει φωτο και κλιπακια, για δες αυτο το θεμα

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79165.0

Καλη επιλογη αλλα λιγο μονοδιαστατος.




μονοδιάστατος αλλά με μια διάσταση ... να, με το συμπάθειο ;D


(aragorn έχεις PM για λεπτομέρειες αν θες)


btw  να ρίξω κι εγώ μια ιδέα για ενισχυτή "τα κάνει όλα και συμφέρει": Egnater Tweaker (άμα είχε και κάνα footswitch θα ήταν super ...). Στους σχετικά φτηνούς Egnater θα βρεις και το συμπαθέστατο Rebel 30 καθώς και τα μεγαλύτερα αδερφάκια του Tweaker (πολυκάναλα με EL34 ή KT88 κλπ. δεν έχω ιδέα αν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα).

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απο οτι καταλαβαινω θες εναν ενισχυτη που να μη σε προβληματιζει αν παιζει καλα με τα εφφε σου και να ειναι πολυδιαστατος (all around).
Παρε για αρχη εναν Peavey Classic 30... Ειναι σκυλι, θα σε βγαλει παντου, θα παιξει καλα με οποιο εφφε και αν τον ταιριαξεις και θα σε βολεψει απεριοριστα.
Αρχισε απο αυτη την κατηγορια ενισχυτη (medium budget) ταλαιπωρησε τον, ξεζουμισε τον, μαθε πραγματα και τι ακριβως ζητας απο εναν λαμπατο και μετα πηγαινε στο ανωτερο budget (>1000 ευρω).


Προβλεψη μου ειναι πως δε θα τον πουλησεις οτιδηποτε κι αν παρεις. Ειχα πολυ πιο ''μουρατους'' και θεωρητικα ''καλυτερους'' και σιγουρα ακριβοτερους ενισχυτες απο αυτον ομως αυτοι εχουν πουληθει ενω αυτος εχει μεινει. ;)


Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Μετά απο μια μικρή έρευνα κατέληξα σε κάποιους ενισχυτές (και με τη βοήθεια του zoey!!) για τους οποίους και θέλω να ρωτήσω την άποψή σας!
Ψάχνω κεφαλή (και καμπίνα, αλλα προς το παρόν αρκούμαι κ σε μια πιο φτηνή, με προοπτική να πάρω κάποια καλύτερη αργότερα!!) και έχω επίσης και το Line6 Pod X3 αλλα και κάτι πεταλάκια (Boss..).
Οι ενισχυτές που έχω τσεκάρει είναι:
1) http://www.thomann.de/gr/hayden_mofo_head.htm
Τον έχω αναφέρει και παραπάνω, ο zoey μου ειπε τα καλύτερα, έχει και φτηνή καμπίνα την 112, απλά δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί σε πιο μεταλ καταστάσεις (όχι τπτ φοβερό, κανα μετάλλικα-μέιντεν κτλ και πιο κλασικ φάση)
2)http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_head.htm
3) http://www.thomann.de/gr/peavey_classic30_tweed_head.htm
4) http://www.thomann.de/gr/bogner_alchemist_hd.htm
Σε αυτόν τσέκαρα τον combo, μου άρεσε πολύ το crunch του, απλά είναι πιο ακριβός απο τους άλλους και δεν ξέρω αν είναι τόσο value for money ή απλά πληρώνεις όνομα...
5) http://www.thomann.de/gr/fender_bandmaster_vintage_modified.htm


Επισης τσέκαρα και την 212 καμπίνα της Bogner, η οποία μου άρεσε,αλλα δεν ξέρω αν θα ταιριάξει με άλλη κεφαλή εξίσου καλά...


Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με Bugera...Μου φαίνονται ύποπτα φτηνοί...
Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη!!!!Σόρρυ για το πρήξιμο, ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλα καταλαβαίνετε, είμαι λίγο χαμένος με τόσες επιλογές που υπάρχουν....!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Εγω παλι νομιζω οτι εισαι πολυ χαμενος....
Και γιατι το λεω αυτο... εχεις βαλει στη λιστα σου εναν μονοκαναλο που (απ' οσο ξερω) δεν ειναι πολυ γκαζωμενος, εναν δικαναλο πολυ "γκαζιαρη", εναν δικαναλο σχετικα vintage sounding, εναν πολυ μοντερνο δικαναλο ενισχυτη και εναν Fender δικαναλο με εφε ???

Δηλαδη τι θελω να πω...πολλους διαφορετικους μεταξυ τους ενισχυτες...
για να καταφερεις να βγαλεις μια ακρη με την τοσο μεγαλη προσφερομενη ποικιλια απο ενισχυτες θα πρεπει να αποφασισεις αρχικα τι θελεις εσυ απο τον ενισχυτη...
πχ.. 1 καναλι,2 καναλια, εφε, γκαζια,καλο crunch, καλο καθαρο, ξεχωριστο eq σε καθε καναλι, master volume, μικρο βαρος κτλ κτλ...

Φιλικα παντα

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Εγω παλι νομιζω οτι εισαι πολυ χαμενος....
Και γιατι το λεω αυτο... εχεις βαλει στη λιστα σου εναν μονοκαναλο που (απ' οσο ξερω) δεν ειναι πολυ γκαζωμενος, εναν δικαναλο πολυ "γκαζιαρη", εναν δικαναλο σχετικα vintage sounding, εναν πολυ μοντερνο δικαναλο ενισχυτη και εναν Fender δικαναλο με εφε ???

Δηλαδη τι θελω να πω...πολλους διαφορετικους μεταξυ τους ενισχυτες...
για να καταφερεις να βγαλεις μια ακρη με την τοσο μεγαλη προσφερομενη ποικιλια απο ενισχυτες θα πρεπει να αποφασισεις αρχικα τι θελεις εσυ απο τον ενισχυτη...
πχ.. 1 καναλι,2 καναλια, εφε, γκαζια,καλο crunch, καλο καθαρο, ξεχωριστο eq σε καθε καναλι, master volume, μικρο βαρος κτλ κτλ...

Φιλικα παντα


Δίκιο έχεις... Η αλήθεια είναι ότι θέλω κάτι απο τον καθένα :P  Γι'αυτο και έχω μπερδευτεί...
Κλίνω μάλλον προς τον Blackstar...Θέλω να έχει γκάζι (βέβαια έχω και εφέ...) αλλα θέλω και καλά καθαρα και ωραίο crunch...
Θα μου πείς τραβα πάρε έναν με 3.000, τα οποία φυσικά δεν έχω, γι'αυτό προσπαθώ να βρώ κάποιον που να έχει τα περισσότερα απο αυτά που ζητάω, ή να έχει τα λιγότερα (όπως ο hayden) αλλα να μπορεί να συμβαδίσει με πετάλια και εφέ...
Εννοώ δηλαδή ότι μου αρέσουν τα καθαρά και τα crunch του Hayden, αλλα φτάνουν ως ένα σημείο...απο εκεί κ πέρα μπορεί με κάποιο πετάλι να γκαζώσει ακόμα παραπάνω??κατι τέτοιο έχω στο μυαλό μου για την επιλογή...Ευχαριστώ πάντως!!!εννοείται πάντα φιλικα, δεν έχουμε να χωρίσουμε και τίποτα ;D !
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/10, 13:50 από aragorn23984 »
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...Θέλω να έχει γκάζι (βέβαια έχω και εφέ...) αλλα θέλω και καλά καθαρα και ωραίο crunch...

Θα σου μεταφράσω τι σημαίνουν για μένα αυτά που έγραψες:
έχω και εφέ = θέλω effects loop -αργά ή γρήγορα- (φεύγει ο Mofo)
+θέλω να έχει γκάζι = θέλω να έχει τουλάχιστον 3 προενισχύτριες λυχνίες (φεύγει ο Blackstar και ο Fender)
+θέλω *και* καλά καθαρα και ωραίο crunch =  θέλω δικάναλο ενισχυτή (ξαναφεύγει ο Mofo)

Παρε για αρχη εναν Peavey Classic 30... Ειναι σκυλι, θα σε βγαλει παντου, θα παιξει καλα με οποιο εφφε και αν τον ταιριαξεις και θα σε βολεψει απεριοριστα.
Αρχισε απο αυτη την κατηγορια ενισχυτη (medium budget) ταλαιπωρησε τον, ξεζουμισε τον, μαθε πραγματα και τι ακριβως ζητας απο εναν λαμπατο και μετα πηγαινε στο ανωτερο budget (>1000 ευρω).
Συμφωνώ με αυτή την τοποθέτηση.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Κοιτα  δεν θα σου ελεγα με τιποτα να πας να παρεις ενισχυτη με 3000...αλλα αλλο αυτο...
Απ'οτι καταλαβα θες εναν ενισχυτη με ωραιο καθαρο που να δεχεται καλα τα πεταλια απο μπροστα...

Να σου προτεινω λοιπον να κοιταξεις/ακουσεις και τον bugera v22, τον εχω και τον χρησιμοποιω ετσι ακριβως... καθαρο και πεταλια απο μπροστα...
επισης εχει ωραιο βρωμικο-crunch καναλι (για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον) στα low gain settings...αν ανεβασεις ψηλα το gain λασπωνει οπως ειναι και λογικο...
Εχει fx loop, εχει ενα συμπαθητικο( τιποτα το ουαου :P) ψηφιακο reverb, εχει 12αρι μεγαφωνο στην combo εκδοση και  επιλογη triode-pentode για μειωση εντασης και αλλαγη δυναμικων...
Επισης υπαρχει και ο V55 που βγαινει και σε κεφαλι...ριξε μια ματια....
εγω τον ειχα παρει τον φεβρουαριο οταν ηταν ακομα χαμηλα η λιρα αλλα τωρα τους εχει και ο thomann και πιο φθηνα...

Οσο για το φιλικο της υποθεσης εγω μαζι σου αλλα εχω δει τα απειρα εδω μεσα απο παρεξηγησεις εκει που πας να βοηθησεις... μεγαλο θεμα αυτο αστο... :P

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ

Παρε για αρχη εναν Peavey Classic 30... Ειναι σκυλι, θα σε βγαλει παντου, θα παιξει καλα με οποιο εφφε και αν τον ταιριαξεις και θα σε βολεψει απεριοριστα.
Αρχισε απο αυτη την κατηγορια ενισχυτη (medium budget) ταλαιπωρησε τον, ξεζουμισε τον, μαθε πραγματα και τι ακριβως ζητας απο εναν λαμπατο και μετα πηγαινε στο ανωτερο budget (>1000 ευρω).
Συμφωνώ με αυτή την τοποθέτηση.


Και καμπινούλα ???
Καμιά πρόταση??
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Γιατι να παρεις κεφαλη - καμπινα οταν βγαινει σε κομπο με ενα 12αρι μεγαφωνο και δεν ειναι και θεοβαρος?  ;)


Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Γιατι να παρεις κεφαλη - καμπινα οταν βγαινει σε κομπο με ενα 12αρι μεγαφωνο και δεν ειναι και θεοβαρος?  ;)
Γιατί θέλω φάση κεφαλή-καμπίνα γενικά, το έχω απωθημένο...Καταλαβαίνεις πως λειτουργούν καμιά φορά τα πράγματα αυτά...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
154 Απαντήσεις
75592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/07, 12:54
από Vaiking
74 Απαντήσεις
24417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
14 Απαντήσεις
7508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
5047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
12 Απαντήσεις
5085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
76 Απαντήσεις
24856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
26 Απαντήσεις
10407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
41 Απαντήσεις
12893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
40 Απαντήσεις
11824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/15, 18:26
από AnimaPura