Σελίδες:
  • #26 από Fourier στις 04 Nov 2010
  • Σε ευχαριστώ για το κόπο σου!  :) Νομίζω πως σε κατάλαβα τώρα με την χρήση του συμβολισμού των συγχορδιών.

    Δηλαδή οι τύποι είχαν πρόβλημα αν έφευγες (αρμονικά - πολύ) από την "amen" πτώση ΙV-I. "Λογικό" ακούγεται! ;D
  • #27 από freemind στις 04 Nov 2010
  • Κι ομως οι τυποι επετρεπαν το IV-V-IV χωρις κανενα προβλημα...Ροκιες της εποχης :D
  • #28 από Guitarholic_punk στις 04 Nov 2010
  • Τα αποκρυφα μουσικα ευαγγελια!!! :o :P
  • #29 από freemind στις 04 Nov 2010
  • Δε νομιζω πως ειναι τοσο αποκρυφα.

    Απλως η κλασσικη ωδειακη εκπαιδευση και η νοοτροπια μερικων να το παιζουν "ντιβες" ή μοναδικοι γνωστες ( αρα ολοι οι υπολοιποι δεν πρεπει να εχουν την ιδια γνωση ) εχει μετατρεψει την ομορφια της μουσικης εξελιξης απο τον 16ο προς τον 18ο αιωνα ως...μυστικο Ντα Βιντσι Κωδικα!

    Εαν ξεφυγουμε απο τα κλασσικα "τουπε" των διαφορων μεταξυ ωδειακων, πανεπιστημιακων και αυτοδιδακτων μουσικων θα δουμε πως κατα βαθος μιλαμε ολοι την ιδια γλωσσα... ;) Βεβαια ο "ροκας" θα χρειαστει μια "μεταφραση" ως προς το βαθυτερο νοημα καθε θεωρητικου μοντελου ( ισως καλυτερα να το βλεπει πρακτικα ), ενω απο την αλλη ο κλασσικος θα πρεπει να αποδεκτει πως οι αλληλουχιες της αρμονιας του 18ου εχουν δημιουργησει και πολυ ομορφα μοντερνα κομματια του 20-21ου αιωνα ;)
  • #30 από Guitarholic_punk στις 05 Nov 2010
  • Παιδια plz δωστε μ τις πηγες σας αν ειναι ευκολο γιατι μου εκαναν κλικ ολα αυτα με τν θρησκεια κ τους αρχαιους! :hmm
  • #31 από freemind στις 05 Nov 2010
  • Οι δικες μου "πηγες" ειναι περισσοτερο...χαρτινες, οποτε μονο ως βιβλιογραφια θα μπορουσα να σου αναφερω καποια βιβλια. Ο Fourier που το εψαξε παραπανω στο διαδικτυο θα σε βοηθησει σε αυτο που θες ;)
  • #32 από Fourier στις 05 Nov 2010
  • Αυτά που ανέφερα στο πρώτο post τα έγραψα με αφορμή κάποιες αναφορές που υπάρχουν στο βιβλίο που παρέθεσα. Απλώς έψαξα λίγο και στο Google για επιβεβαίωση.

    Θα βρεις πολλά άρθρα (π.χ., στο Wikipedia) εύκολα, τα περισσότερα όμως είναι ίσως πολύ ακαδημαικά. Ένα καλό αρθράκι για τον Πλάτωνα και τις κλίμακες που πέτυχα είναι αυτό. Αλλά, όπως σωστά είπε και ο Freemind, υπάρχει αρκετή ανακρίβεια σε αυτά που θα βρεις (π.χ. το link που δίνω δεν έχει αναφορές/πηγές - το Wikipedia πάντως επιβεβαιώνει πολλά από αυτά).
    Χαρακτηριστικό ότι το Wikipedia, στο λήμα "tritone", αναφέρει τον χαρακτηρισμό "diabolus in musica" αλλά συμπληρώνει ότι οι ιστορίες περί αφορισμών και τιμωριών από την εκκλησία είναι μάλλον μύθος.

    Ίσως αυτή η κουβέντα σου δώσει το έναυσμα να ασχοληθείς λιγάκι με την (κλασσική) θεωρία της μουσικής. Αυτό τουλάχιστον έπαθα εγώ! ;D

Σελίδες: