Αποστολέας Θέμα: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?  (Αναγνώστηκε 24145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #25 στις: 30/08/12, 11:03 »
Να 'σαι καλά Ανδριανέ.

Άσχετο... Θυμάσαι το attenuator που είχα φτιάξει, ε?
Δεν το δοκίμασα στον Bjr. Δεν ξέρω, φοβάμαι. Μπορεί να λειτουργούσε καλά με τον Superchamp αλλά για κάποιο λόγο "μασάω" να το δοκιμάσω στον Bjr.
Να το τολμήσω?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #26 στις: 30/08/12, 11:18 »
Αφού  λειτουργούσε καλά με τον Superchamp θα είναι οκ και με αυτόν, δεδομένου ότι τα Ohm είναι ίδια (τσέκαρε το πολύ προσεκτικά).. μια χαρά ήταν η κατασκευή σου και είχες μάθει πολλά πράγματα ώστε να ξέρεις πλέον πως να προχωρήσεις!.

Απλά. δώσε του λίγο χρόνο να στρώσει και να τον μάθεις και εσύ, πριν κάνεις πειράματα, γιατί στην αρχή που είναι όλα νέα, μπορεί να συμβούν πράγματα άσχετα μεταξύ τους και να τα ερμηνεύσουμε με λάθος τρόπο.

Μάθε τον καλά, και μετά από λίγο καιρό, το δοκιμάζεις, αρχικά με χαμηλές εντάσεις, και ανεβαίνεις σταδιακά.. όλα θα πάνε καλά, είμαι σίγουρος!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #27 στις: 30/08/12, 11:21 »
Απλά. δώσε του λίγο χρόνο να στρώσει και να τον μάθεις και εσύ, πριν κάνεις πειράματα, γιατί στην αρχή που είναι όλα νέα, μπορεί να συμβούν πράγματα άσχετα μεταξύ τους και να τα ερμηνεύσουμε με λάθος τρόπο.

Σοφά εμίλησες (πάλι). Αυτό λέω και εγώ. Να του "δώσω λίγο χρόνο", να στρώσει και το ηχείο, για να βγάλω τα συμπεράσματά μου.

Πάντως αν έχεις κάποιο σχόλιο/γνώμη για το γενικό θέμα του topic (αερόψυξη) θα ήθελα να το ακούσω.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #28 στις: 30/08/12, 12:24 »
κουκλί είναι, καλορίζικος!!

Πολύ καλή σχεδιαστική κίνηση που πάντα μου αρέσει, η σταθεροποίηση των τελικών λυχνιών με bracket και ελατήριο για να μην δονούνται!..

μ'άρεσε και μένα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #29 στις: 30/08/12, 17:14 »
Πάντως αν έχεις κάποιο σχόλιο/γνώμη για το γενικό θέμα του topic (αερόψυξη) θα ήθελα να το ακούσω.
Είπαν πολύ σωστά πράγματα τα παιδιά στο θέμα, και γιαυτό δεν έγραψα.

Η αερόψυξη αφορά κυρίως κλειστές κεφαλές και ειδικά σε πολύ extreme καταστάσεις.

Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται παρά μόνο σε θερμοκρασίες και περιβάλλοντα όπου ο κιθαρίστας μάλλον θα έχει λυποθυμήσει πολύ πριν χαλάσουν οι λυχνίες!..  :roll

Συμφωνώ επίσης με το ότι οποιαδήποτε αερόψυξη πρέπει να απομακρύνει αέρα από το θερμότερο περιβάλλον όπου είναι αυτό, παρά να φυσάει τις λυχνίες..

Τέλος κάτι που δεν παρατηρήθηκε μέχρι τώρα είναι ότι ειδικά οι combo και σαφώς και ο δικός σου, έχει πολύ σημαντική, φυσική αερόψυξη, από το.. (-wait for it...) μεγάφωνο !!..
 
Πράγματι το μεγάφωνο, εκεί που είναι, κινεί έναν πολύ μεγάλο όγκο αέρα μπρος-πίσω από τις λυχνίες και αυτό συμβάλλει πολύ φυσικά στην ανανέωση του θερμού αέρα. Βάλε το χέρι σου και θα δείς τι όγκος μετακινείται, ακριβώς στις δυνατές εντάσεις, όπου δίνουν ισχύ και οι λυχνίες..

Οπότε, όλα καλά, παίξε να τον ευχαριστηθείς και αργότερα κάνουμε ότι πατέντα θεωρήσεις χρήσιμη!..  :up
 


 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #30 στις: 31/08/12, 13:33 »
Πάντως την πρώτη φορά που τον έπαιξα προχτές για κανα μισάωρο, κατεβαίνω κάτω και λέω στην γυναίκα μου "Δεν ξέρω, δεν με ενθουσίασε καθόλου". Με έβαλε σε σκέψεις.
Χτες όμως, δεν ξέρω τι άλλαξε. Εξοικειώθηκα με τα controls? Του ανέβασα την ένταση? Το είδα πιο αντικειμενικά το πράγμα? "Έσπασε" το ηχείο (χλωμό)?
Πάντως με γλύκανε πάρα πολύ. Και το ηχείο, έχει αρκετό bottom-end και δεν "ξυρίζει" όπως φοβόμουν (αγγλικού τύπου γαρ ηχείο). Μόνο στον bridge μαγνήτη της Strat πρέπει να είμαι προσεκτικός και να κατεβάζω λίγο το treble.
Πολύ, πολύ γλυκός ήχος.
Αυτό που σίγουρα θα ήθελα λίγο παραπάνω είναι πιο πολύ γρέζι όταν βάζω την προενίσχυση στο τέρμα αλλά έχω ήδη την λύση. Το Turbo Tubescreamer κάνει τέλεια δουλειά.

Αχχχχχχ.......  :-*
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος φεντεράκιας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #31 στις: 31/08/12, 15:45 »
τι διαφορα εχει ο απλος blues junior απο αυτον που θα παρεις ?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #32 στις: 31/08/12, 15:47 »
Μεγειες και καλόπαιχτος!
Εγώ θα χρησιμοποιούσα στη θέση σου (εκτός αν ήδη έχεις) και μια βάση ενισχυτή ώστε να τον ακούς στη σωστή γωνία (το μεγάφωνό του να στοχεύει τα αυτιά σου) για να έχεις και την ιδανική ηχητική απόδοση  ;) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #33 στις: 31/08/12, 15:56 »
τι διαφορα εχει ο απλος blues junior απο αυτον που θα παρεις ?
...που πήρα (δες φώτο)

Είναι δίχρωμος (cosmetic αλλαγή) και έχει διαφορετικό ηχείο από τον stock
Stock   -> Eminence Lighting Bolt
SN FSR -> Eminence Redcoat Wizzard
Άαα...έχει και από την πίσω μεριά ταμπελίτσα που λέει "Limited Edition"... Αυτό κάνει την μεγάλη διαφορά :D

Εγώ θα χρησιμοποιούσα στη θέση σου (εκτός αν ήδη έχεις) και μια βάση ενισχυτή ώστε να τον ακούς στη σωστή γωνία (το μεγάφωνό του να στοχεύει τα αυτιά σου) για να έχεις και την ιδανική ηχητική απόδοση .

Παίζω 95% καθιστός (σαν τον BB King  ;D ), οπότε το τραπεζάκι (by IKEA) που έχω βάλει (και του έχω βέβαια κάνει και κάποιες τροποποιήσεις), φέρνει τον ενισχυτή ακριβώς φάτσα-κάρτα
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #34 στις: 31/08/12, 19:41 »
Alex, κατ' αρχήν με γειά ο καινούργιος ενισχυτής... :)

Ανέφερες ήδη ότι ο ενισχυτής με το Wizard ηχείο φαίνεται να έχει ηχητικό φάσμα μετατοπισμένο προς το bottom end. Γενικότερα ποιές είναι οι μέχρι τώρα εντυπώσεις σου σε σύγκριση με το stock μοντέλο; Από πλευράς ήχου και μόνο, πιστεύεις ότι αυτά τα limited edition μοντέλα αξίζουν τα παραπάνω λεφτά;
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/12, 19:43 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #35 στις: 31/08/12, 20:27 »
Alex καλοριζικος και να τον χαρεις!!!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #36 στις: 31/08/12, 21:19 »
Alex, κατ' αρχήν με γειά ο καινούργιος ενισχυτής... :)

Ανέφερες ήδη ότι ο ενισχυτής με το Wizard ηχείο φαίνεται να έχει ηχητικό φάσμα μετατοπισμένο προς το bottom end. Γενικότερα ποιές είναι οι μέχρι τώρα εντυπώσεις σου σε σύγκριση με το stock μοντέλο; Από πλευράς ήχου και μόνο, πιστεύεις ότι αυτά τα limited edition μοντέλα αξίζουν τα παραπάνω λεφτά;


Κοίταξε να δεις. Δεν έχω εμβαθύνει τόσο στο θέμα και γι' αυτό δεν θα το παίξω ειδήμων (και να ήθελα δεν μπορούσα). Προσωπική εμπειρία δεν είχα με τον συγκεκριμένο ενισχυτή με το stock ηχείο και να σου πω την αλήθεια δεν υπάρχει και αρκετό υλικό στο youtube όσον αφορά το wizard γενικά και σχεδόν τίποτα όσον αφορά το wizard φορεμένο στον Blues Junior. To stock πάντως που φοράει η έκδοση ΙΙΙ του blues Junior από το 2010 και μετά, διαβάζω ότι είναι καλύτερο από τον προκάτοχό του και αρκετά αξιόλογο.

Η λογική με την οποία διάλεξα την Limited edition είναι ότι τις δύο επιλογές που είχα την συγκεκριμένη χρονική στιγμή που αποφάσισα να αλλάξω ενισχυτή, stock και FSR (Fender Special Run), τις χώριζε ένα αναλογικά μικρό ποσό (40€). Και όπως καταλαβαίνεις, ένα Limited edition κομμάτι έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία. Επίσης, απ' όσα διάβαζα, τα χαρακτηριστικά του Wizard φαινόντουσαν πολύ κοντά στις προτιμήσεις μου.
Αντιγράφω από το site του BillM την κριτική του για το Wizard φορεμένο στο BJr.

Παράθεση
Eminence Wizard
I don’t see many British-voiced Eminence speakers in Blues Juniors, but this one is pretty interesting. The bass is firm, with an aggressive edge to it, not round like the Cannabis Rex, GB128, or even the Jensen C12K. The highs are bright and crisp, also with an aggressive edge to them, like the Red White and Blues, but with more bass. And in true British fashion, the midrange is colored, too. Not smoky, like a Greenback, but an interesting, textured tone, rich with harmonics. This is a very efficient, loud speaker and if your Blues Junior is getting buried, this might just be the thing to unearth it. If you like mellow, stay away. If you like to peel their eyelids back with your bridge pickup or put a serious edge on your neck or ‘bucker tone, this one’s for you.

http://billmaudio.com/wp/?page_id=295

Αυτά που έγραφε με έπεισαν.
Με τις λίγες ώρες που έχω παίξει τον ενισχυτή, έχω να πω ότι μην μπερδεύει ο χαρακτηρισμός "British Sounding Speaker", ο ενισχυτής απέχει πολύ από το να τον μπερδεψει κάποιος με κάποιον Marshall ή Vox. Ο ενισχυτής έχει ήχο Fender, απλά δεν είναι τόσο ζεστός όσο θα άρεζε σε κάποιους. Προσωπικά εγώ έχω πάντα τα tone της κιθάρας μου στο 10 και σπάνια κόβω τις υψηλές συχνότητες. Είμαι fan του "αεράτου" ήχου.

Πολύ εκθειάζουν το Cannabis Rex ηχείο που μπαίνει σε κάποια άλλα Limited Edition και να πω την αλήθεια, αν είχα και αυτό σαν τρίτη επιλογή, πάρα πολύ πιθανόν αυτόν να διάλεγα

Παράθεση
Eminence Cannabis Rex
 
The Cannabis Rex gets its name from its hemp cone. Hemp fibers strengthen the cone and impart a different flavor than typical paper cones. The cones are made for Eminence by Tone Tubby, the leader in hemp-cone speakers. This is the warm/clean jazz speaker! It’s a great clean speaker, but its cleans have that hemp cone personality–soft-edged, but not mushy.  It handles overdrive and distortion very well when you push it. It’s very efficient, one of the loudest speakers you can put in an amp, and it pushes out pretty, round bass notes really well. The top end is very sweet, even forgiving. This speaker couldn’t make a harsh note if it tried and is beautifully balanced bottom to top. Super for creamy lead work.



ΑΛΛΑ... Μέχρι στιγμής, και χωρίς ακόμα να έχει στρωθεί το ηχείο, με έχει δικαιώσει. Είναι ηχείο 75Watt (σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα που φοράνε στον BJr που είναι 50άρια) και έχει το πιό πολύ output.
Είχα ακούσει πολλές φορές "Ο BJr δεν κάνει για βαρύτερα πράγματα βλ. metal".
Εε, δεν ξέρω αν είναι λόγω ηχείου, πάντως μια χαρά το σήκωσε το metal zone. Πολύ καλύτερα τουλάχιστον από τον Superchamp XD.
Γενικά, πάει καλά το πράγμα μέχρι στιγμής και νιώθω δικαιωμένος... Είδωμεν.

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τα καλορίζικα
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #37 στις: 10/09/12, 09:12 »
Παιδιά βοήθεια.
Χτες το απόγευμα έπαιζα. Οι εντάσεις ποικίλαν. Προς το τέλος ρυθμίζω τον ενισχυτή για καθαρά και παίζω και δεν μ' αρέσει αυτό που που ακούω. Ενώ ήμουν σε clean setting υπήρχε μια ηλίθια παραμόρφωση σαν fuzz που πεθαίνει. Νόμισα ότι έκανα κάτι λάθος και ξανακοιτάω τα knobs αλλά ήταν σωστά. Χτυπάω μια συγχορδία και η κιθάρα ακούγεται σαν ξεκουρδισμένη. Τόσο πολύ που άναψα το κουρδιστήρι το οποίο όμως μου επιβεβαίωσε ότι ήμουν in-tune.
Πως μου έρχεται φώτιση και κοιτάζω πίσω από τον ενισχυτή της λυχνίες.
Η 2η τελική λυχνία από αριστερά (η V4) ήταν κατακόκκινη, πυρακτωμένη ενώ η άλλη, καθώς και οι προενισχύτριες ήταν κανονικά.
Χλώμιασα....
Σβήνω κατευθείαν τον ενισχυτή και δεν τον ξανάναψα για κανά 3 ώρες.
Το βραδάκι τον άναψα πάλι αλλά επειδή ήταν βράδυ δεν ανέβασα εντάσεις. Τον άφησα και idle για πολύ ώρα με το master volume στο full αλλά δεν παρατήρησα το ίδιο φαινόμενο.
Το έψαξα λίγο στο internet και βρήκα διάφορα.
-Κάποιος είπε ότι του το έκανε μια φορά, ακριβώς με τα ίδια συμπτώματα αλλά αφού τον έσβησε τον ενισχυτή δεν το ξανάκανε για μήνες.
-Άλλος έριξε το φταίξιμο στο υψηλό bias του Blues Junior.
-Σε μια συζήτηση στο site του Billm έριξαν το φταίξιμο σε κακή επαφή των ακροδεκτών της λυχνίας. Μάλιστα ο ίδιος ο billm παρέθετε link όπου είχε έναν οδηγό για σφίξιμο των socket
http://billmaudio.com/wp/?page_id=171

Έχει κανείς καμιά ιδέα;
Έχει τύχει σε κανέναν;
Λέτε να φταίει η λυχνία η ίδια; Κάπου άκουσα ότι οι Groove Tubes δίνουν 90 μέρες εγγύηση για τις τελικές λυχνίες. Ισχύει αυτό και για λυχνίες που δεν αγόρασες ξεχωριστά αλλά ήρθαν μαζί με τον ενισχυτή;
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/12, 09:16 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #38 στις: 10/09/12, 10:49 »
Άσχημα νέα, όμως που εχουν μία απλή, πλήν δυσάρεστη εξήγηση..

Η μία τελική λυχνία σου, η V5, κάπου δεν έκανε καλή επαφή και πέρασε όλο το bias current που θα τράβαγε στην άλλη, την V4, με αποτέλεσμα να πυρακτώσει. Παράλληλα η V5 δεν λειτουργούσε με αποτέλεσμα να κόβεται το σήμα της μίας φάσης και να ακούς το fuzz effect που περιέγραψες.

Το πρόβλημα αυτό δεν μπορεί να καταστρέψει τον ενισχυτή σου, όμως είναι σοβαρό γιατί αφαιρεί σημαντική ζωή από την λυχνία που πυρακτώνει και δεν ενέκειται στο σκεπτικό "να περιμένω μήπως περάσει".. χρειάζεται δράση άμεσα.

Δύο λύσεις υπάρχουν, η πάντα ασφαλής πλην σπαστική του να τον στείλεις πίσω και να σου τον αντικαταστήσουν, που θεωρώ και ότι είναι και η ενδεδειγμένη, δεδομένου του προβλήματος που εμφανίστηκε πολύ νωρίς (infancy period).

Εάν ο ενισχυτής ήταν κάποιας ηλικίας, ή/και εκτός εγγύησης, μία ενδοσκόπηση από κάποιον ειδικό θα έδειχνε που είναι το πρόβλημα και μετά είναι δύο-τρείς απλές κινήσεις για να διορθωθεί και να μην ξαναεμφανιστεί.   

Η κακή επαφή μπορεί να είναι στο socket όπου όντως το άρθρο που παρατέθηκε έχει πεδίο εφαρμογής, όμως μπορεί να είναι και στην σύνδεση του socket με το pcb, όπως και πιο σπάνια κάπου αλλού.

Από τις φωτό που παρέθεσες, είδα ότι οι τελικές κάθονται στραβά στα sockets. Μία πρώτη απλή δοκιμή είναι να αφαιρέσεις το guard και να τις βγάλεις, και να τις ξαναβάλεις, (άλλαξε τες και μεταξύ τους για κάθε ενδεχόμενο) με προσοχή να είναι τελείως ίσιες. Καθώς θα τις βάζεις, κάνε τους μία μικρή κυκλική κίνηση για να διευκολύνεις την δημιουργία καλής επαφής με τα ποδαράκια, και στο τέλος της διαδρομής βεβαιώσου ότι έχουν κάτσει στο κέντρο και απόλυτα ίσια. Μπορείς να τις βγάλεις και να τις ξαναβάλεις κάποιες φορές χωρίς πρόβλημα, ώστε να "νοιώσεις" την σωστή διαδρομή. Οταν ξαναμπεί το guard να προσέξεις το σφίξιμο του να μην τις ξαναστραβώσει. 

Επίσης στον δικό σου, η πρόσβαση στο solder side των sockets είναι παιγνίδι, φαίνονται και στις φωτο.. μπορείς να δείς με μεγεθυντικό φακό μία μία τις κολλήσεις και να προσέξεις άν κάποια έχει πρόβλημα. Μαζί με αυτό, θέλουν προσεκτική διερεύνηση και τα δύο εύκαμπτα καλώδια που πάνε από το κεντρικό pcb στο pcb όπου είναι κολλημένα τα sockets.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #39 στις: 10/09/12, 10:54 »
Ευχαριστώ Ανδριανέ. Θα το κάνω.

Απλά αναρωτιέμαι, αν ήταν θέμα κακής επαφής δεν θα εμφανιζόταν από την πρώτη μέρα;
Θέλω να πω ο ενισχυτής έχει την τελευταία 1,5 βδομάδα που τον έχω, παίξει για 1 - 1,5 ώρα την ημέρα.
Δεν είναι αρκετό για να χαλάρωσε λόγω θερμότητας τίποτα και από την άλλη είναι πολύ για να βγάλει "παιδική αρρώστια".
Ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται.
Τέσπα. Θα αλλάξω θέση στις λυχνίες, θα κάνω και ένα visual inspection και είδωμεν.



Συγχώνευση μηνυμάτων: 10/09/12, 12:44
Ανδριανέ, μια ερώτηση ακόμα.
Τώρα που πυρακτώθηκε αυτή η λάμπα, για τον όποιο λόγο κι αν έγινε αυτό, τώρα πάει να πει ότι αυτή η λάμπα είναι off? Θέλει αλλαγή έτσι κι αλλιώς?
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/12, 12:44 από ((Korgy)) »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #40 στις: 10/09/12, 13:13 »
Όχι, δεν είναι απαραίτητο να εμφανιστεί την πρώτη μέρα, είναι φανερό ότι ο ενισχυτής σου ήρθε από πιο ψυχρά κλίματα, σε μία Ελλάδα των 36+ βαθμών και επιπλέον με το παίξιμο, ότι προδιάθεση υπήρχε έκανε λίγο χρόνο να επιδεινωθεί. Δεν ξέρουμε ποτέ τι παράγοντες σπρώχνουν τελικά ένα πρόβλημα που υφέρπει να εκδηλωθεί..

Η λυχνία που πυράκτωσε δεν ξέρουμε πόσο πειράχτηκε, είναι παράγοντας χρόνου επί το πόσο επιπλέον bias πήρε.. Παίρνοντας δεδομένο ότι ο ενισχυτής είναι ήδη biased ψηλά, έ το να πάρεις το διπλάσιο, δημιουργεί σημαντική φθορά. Προσωπικά θα τις άλλαζα και θα είχα αυτές για δεύτερες και για δοκιμές, αλλά όχι πριν εντοπιστεί ακριβώς και λυθεί τελεσίδικα το πρόβλημα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #41 στις: 10/09/12, 21:27 »
Λοιπόν έβγαλα τις τελικές και συσφιξα τους ακροδέκτες τους και τις αντάλλαξα. Πρεπει να εκανα καλη δουλειά γιατί δυσκολεύτηκα να τις επανατοποθετήσω. Τις εξέτασα οπτικά και δεν παρατήρησα κάτι ανησυχητικό ή τουλαχιστον δεν είδα να διαφέρουν οπτικα σε κάτι μεταξύ τους. Άναψα τον ενισχυτή με το ηχείο προς τον τοίχο για να τις βλέπω και έπαιξα κανα μισάωρο με καλές εντάσεις. Δεν παρατήρησα κάτι ανησυχητικό και πάλι.Οι λάμπες άναψαν καλά και ομοιόμορφα και ο ήχος ήταν κανονικός. Είμαι αισιόδοξος.
Από τον Θωμά μου είπαν να τους τον στείλω αλλά δεν θέλω γιατί άρχισα να γουστάρω αρκετά και φοβάμαι πως μέχρι να γίνει η αλλαγή θα περάσει αρκετός καιρός.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #42 στις: 10/09/12, 23:59 »
είσαι και λίγο Μητσοτάκης, Alex_Under εδώ που τα λέμε.... ;D

ο μόνος που φοβόταν, ΠΡΙΝ του έρθει ο ενισχυτής, πως θα έχει πρόβλημα και τσουπ! εμφάνισε πρόβλημα...και ΠΟΥ? στη θέρμανση των λυχνιών (σχετικά...)

 :P

όπως και να χει καλόπαιχτος να ναι και περαστικά τα προβλήματα....

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #43 στις: 11/09/12, 09:35 »
είσαι και λίγο Μητσοτάκης, Alex_Under εδώ που τα λέμε.... ;D

Μόνο που ο Μητσοτάκης είναι γκαντέμης για τους άλλους, όχι για τον ίδιο του τον εαυτό.
Όπως και να έχει, σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου και σου εύχομαι ευτυχία και μακροζωία και όλες σου οι κιθάρες να είναι πάντα κουρδισμένες και όλοι οι ενισχυτές σου να παίζουν τέλεια... γκουτου γκουτου... >:D

 ;D ;D ;D
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #44 στις: 12/09/12, 09:16 »
Λοιπόν οι παρακάτω εικόνες είναι μετά από παίξιμο 1-1.5 ώρας. Πιστεύετε ότι είναι αρκετά κόκκινες;  ???
(Αν και οι φωτό είναι από κινητό και διαφέρουν λίγο από την πραγματικότητα)



Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #45 στις: 12/09/12, 10:33 »
φυσιολογικές φαίνονται...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #46 στις: 12/09/12, 11:03 »
Δεν υπάρχει "αρκετά κόκκινες" ή όχι αρκετά, οι λυχνίες είτε ανάβουν είτε όχι και αυτό δεν έχει σχέση με την ρύθμιση του bias..

Ανάβουν για να δημιουργούνται ηλεκτρόνια από ξεχωριστό κύκλωμα +6.3v το οποίο είναι πάντα σταθερό και ανάβει ακόμα και στο standby. Δεν έχει σχέση με τις υψηλές τάσεις ~400v που υπάρχουν στο ON για να κάνουν τις λυχνίες να ενισχύουν.

Η πυράκτωση από το υπερυψηλό Bias γίνεται μόνο στο ON και βρίσκεται σε άλλο σημείο της λυχνίας, στο PLATE (το λεγόμενο Red Plating) και φαίνεται ξεκάθαρα στην κατωτέρω φωτο:



Το site που σου έστειλα στο πμ έχει ένα πολύ καλό άρθρο σχετικά, εάν θέλεις διάβασε το:
http://www.tube-town.net/info/doc/tt-faq-tubes.html
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #47 στις: 12/09/12, 11:14 »
Οκ. Δεν είπα το αντίθετο.
Οταν είδα πυρακτωμένη την V4 το Plate είδα πυρακτωμένο, όχι τον πυρήνα. Ήταν πολύ χειρότερα ακόμα και από την φώτο που παράθεσες. Ήταν ΟΛΗ κόκκινη.
Χτες, όπως έγραψα, έπαιξα κανονικά, δεν είχα παραμόρφωση ή κάποιο άλλο περίεργο "φαινόμενο"

Απλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι όσο περνάει η ώρα (και δεν μιλάω για τα πρώτα λεπτά μέχρι να έρθουν σε θερμοκρασία λειτουργίας αλλά και μετά από 30' - 1 ώρα) το φως που εκπέμπουν σαν να γίνεται εντονότερο σιγά σιγά. Σαν να "συσσωρεύεται" η θερμοκρασία. Μου δίνει την εντύπωση ότι αν τον αφήσω αναμένο για κανα 3ωρο θα κοκκινήσουν και τα plates. Γιαυτό ρώτησα ως noob-άς, μήπως η θερμοκρασία λειτουργίας φαίνεται να είναι πέραν του συνηθισμένου.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #48 στις: 12/09/12, 13:41 »
..  Μου δίνει την εντύπωση ότι αν τον αφήσω αναμένο για κανα 3ωρο θα κοκκινήσουν και τα plates.
Όχι, αυτό δεν γίνεται.. η λάμψη τους είναι προϊόν Τάσης και όχι Θερμοκρασίας.

Γιαυτό σου περιέγραψα ότι δεν υπάρχουν διάφορα κόκκινα, και δεν μπορεί να γίνονται πιο κόκκινες με την ώρα. Το κόκκινο της σωστής λειτουργίας είναι προϊόν μία σταθερής τάσης και δεν αλλάζει με την θερμοκρασία, ούτε την ώρα.

Τώρα το Red Plating είναι άλλο θέμα και αφορά το Overbias. Εκεί επίσης δεν είναι θέμα θερμοκρασίας, ούτε ώρας, το ίδιο πρόβλημα θα εμφανίζεται από την αρχή, ως απόρροια του Overbias.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #49 στις: 12/09/12, 22:09 »

Alex_Under, μήπως είναι καλύτερα να αλλάξεις τελικές? Δεν είναι σπάνιο το πρόβλημα που περιγράφεις ειδικά σε ultra hot biased ενισχυτές. Εννοείται ότι ένα rebias σε νορμάλ περιοχή ώστε να μην ψήνονται οι τελικές είναι must.


Θα συμφωνήσω, όμως, με τον Αδριανό, ότι αν ο ενισχυτής βρίσκεται σε εγγύηση καλύτερα να τον πας πίσω. Οι λυχνίες έχουν 90 μέρες.


Καλορίζικο κιόλας! Και μην τους ακούς για το γκαντέμης! Στον ματιάσανε, αυτό φταίει!  ;D

Η μία τελική λυχνία σου, η V5, κάπου δεν έκανε καλή επαφή και πέρασε όλο το bias current που θα τράβαγε στην άλλη, την V4, με αποτέλεσμα να πυρακτώσει. � αράλληλα η V5 δεν λειτουργούσε με αποτέλεσμα να κόβεται το σήμα της μίας φάσης και να ακούς το fuzz effect που περιέγραψες.
Δεν ισχύει αυτό με τις τελικές, αν για κάποιο λόγο βγει η μία τελική από την θέση της δεν περνάει όλο το bias στην άλλη, ειδικά σε fixed bias ενισχυτή παραμένει σταθερό. Ούτε θα κοπεί το σήμα της μίας φάσης, στην έξοδο το σήμα θα είναι ολόκληρο, απλά θα λειτουργεί ο ενισχυτής σαν single ended. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι στον εξόδου μιας και δεν είναι σχεδιασμένος για τέτοια εφαρμογή και θα βρεθεί σε κόρο αν περάσει αρκετή ώρα.


Για να γυρίσουμε και στο αρχικό θέμα, δεν είναι άσχημη ιδέα να χρησιμοποιήσει κάποιος ανεμιστηράκι για να μην ζεσταίνεται ο ενισχυτής του. Ειδικά αν ο ενισχυτής είναι με pcb και το pcb βρίσκεται ακριβώς πάνω από τις λυχνίες! Για χρήση, όμως, σε σπίτι σε νορμάλ εντάσεις δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο και ειδικά για μόνο 1-1,5 ώρα καθημερινής χρήσης. Απλά καλό είναι το πίσω μέρος του ενισχυτή να αερίζεται καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/12, 22:25 από myster maze »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/05, 03:45
από sitsanakak
2 Απαντήσεις
2317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 19:35
από Jezus
5 Απαντήσεις
3145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/12, 16:02
από Μπιφτέκι
9 Απαντήσεις
5307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/13, 20:27
από sfanfan
7 Απαντήσεις
3657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/17, 18:57
από adr1anos
10 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/22, 17:16
από zeromancer