Σελίδες:
  • #1 από blackmorefan στις 19 Apr 2010
  • Καλησπερα σε ολο το forum
    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Θελω να παρω εναν ενισχυτη αυστηρα για χρηση εντος σπιτιου κ οχι για live η προβες με μπαντα γτ απλ δν υπαρχει μπαντα  ;D
    Ξερω οτι για να βρω αυτον που με ικανοποιει πρεπει ν αρχισω να παιρνω σβαρνα τα μαγαζια κ ν αρχισω να ακουω μεχρι ν αποφασισω
    Γενικα ομως σε τι πρεπει να προσανατολιστω σε λαμπατο τρανζιστορ ή modelling
    Το μοντελο που εχω "σταμπαρει" ειναι ο Peavey vypyr 30 για τον οποιο ο Απολλωνας εχει μια πολυ θετικη κριτικη ενω ειναι κ πολυ value for money (no φραγκα  ;D)
    Το ανωτατο οριο που εχω θεσει ειναι τα 30 watt λογω πολυκατοικιας κ ενοχλητικων γειτονων και ηχητικα ψαχνω κατι all around δλδ απο heavy blues του στιλ Gary Moore και Dave Gilmour σε στιλ πιο σκληρο οπως ο Blackmore μεχρι κ τις ποζεριες των 80s
    Ευχαριστω προκαταβολικα  ;)
  • #2 από Απόλλων στις 19 Apr 2010
  • Αφού θέλεις κάτι αποκλειστικά για το σπίτι και με τόση ευελιξία, εγώ θα πρότεινα modelling ενισχυτή. Ένας μικρός λαμπάτος ενισχυτής δύσκολα θα σού δώσει τόσο διαφορετικούς ήχους. Και τα 30 Watt θα πρέπει όντως να είναι το ανώτατο όριο. Από τη δική μου εμπειρία ένας ενισχυτής 15 Watt είναι υπεραρκετός για το σπίτι (με ενοχλητικούς γείτονες ούτε αυτόν θα μπορείς να τον ανοίξεις στο φουλ), αν και τα μοντέλα των 30 Watt συνήθως έχουν μεγαλύτερο ηχείο το οποίο θα σού δώσει πιο γεμάτο ήχο και περισσότερο headroom. Εκτός από τον Vypyr, δες και τους Vox VT αλλά και τους Laney Prism.
  • #3 από parlats στις 20 Apr 2010
  • Επίσης δες και τους modelling amps της Roland και της LINE6.

    Roland Cube 20X

    LINE6 Spider IV
  • #4 από blackmorefan στις 20 Apr 2010
  • Να κανω κ αλλη μια ερωτηση
    Εκτος απο τον peavey που εχει το sanpera αλλα ειναι ακριβο  :P  :(  :P  :( υπαρχει καποιο αναλογο footswitch για τα εφφε στους αλλους ενισχυτες?
  • #5 από Stinky στις 20 Apr 2010
  • Ο cube δεν εχει δικο του, τους αλλους δεν τους ειχα. Αλλα μπορεις να αγορασεις ενα boss ας πουμε. Δεν ειναι ακριβα.
  • #6 από blackmorefan στις 20 Apr 2010
  • Ο cube δεν εχει δικο του, τους αλλους δεν τους ειχα. Αλλα μπορεις να αγορασεις ενα boss ας πουμε. Δεν ειναι ακριβα.
    Εχεις καποιο μοντελο να προτεινεις γτ ειμαι λιγο ασχετος?
  • #7 από Wise_One στις 21 Apr 2010
  • Για footswitches της Boss λες;

    Με τους Roland Cube, αν δεν κάνω λάθος δύο είναι τα "προτεινόμενα" footswitches.
    Boss FS-5U/5L
    Boss FS-6

    Έχω το δεύτερο κι είναι πραγματικά σκυλί, όσο και να το κοπανάς δεν καταλαβαίνει τίποτα. Πολύ στιβαρή κατασκευή.
  • #8 από blackmorefan στις 21 Apr 2010
  • @ Wise_One OK φίλε ωραια προταση φαινεται αλλα θα ψαξω λιγο παραπανω γτ κλινω προς τον peavey κ θα ηθελα κατι κ με πενταλ για εφφε
    Πάντως αν τελικα παρω τον Roland το FS-6 θα ειναι η πρωτη μου επιλογη. Ευχαριστω πολυ να 'σαι καλα  ;)
  • #9 από Stinky στις 21 Apr 2010
  • Eγω να πω αλλη μια φορα οτι οταν εψαχνα για μοντελινγκ ενισχυτη, μεταξυ Vypyr και Cube επελεξα τον δευτερο καθαρα λογω ποιοτητας κατασκευης. Ο Peavey φαινοταν πολυ ψεμα κατασκευη και πολυ φθηνη "πλαστικουρα". Ηχητικα δεν ειχαν και μεγαλες διαφορες αν και πιστευω οτι τα εφφε του Cυbe ειναι μαλλον λιγο πιο ποιοτικα και το acoustic simulator πολυ πειστικο.
  • #10 από blackmorefan στις 21 Apr 2010
  • Καλα μν περιμενεις εγω να καταλαβω κ πολλες διαφορες γτ ειμαι εντελως ασχετος απ αυτα  ;D
    Παντως το ειδος μουσικης που θελω ειναι "οτι να 'ναι" απο μπλουζ μεχρι poserιές αλλα κυριως Blackmore και η κιθαρα που λογικα θα παρω ειναι μια ibanez s470 μεταχειρισμενη (κ παλι no φραγκα για καλη καινουρια  ;D) δν ξερω τωρα αυτα κατα ποσο βοηθανε
    Κ παλι ευχαριστω ολους  ;)
  • #11 από no slave στις 23 Apr 2010
  • ως κατοχος του cube 30(ο stinky ηταν ο παλιος ;D ) σου τον προτεινω ανεπιφυλακτα.
    φοβερο καθαρο καναλι,οντως καλη προσομοιωση ακουστικης κιθαρας,πολλοι και ποιοτικοι ηχοι αλλα και εφεδακια.ανταποκρινεται αμεσα σε οποιαδηποτε κινηση κανεις στα εκουαλαιζερ και εχει και την επιλογη dyna amp οπου μπορεις να παιζεις με αρπισματα καθαρα και οταν χωνεις πενια να βρωμιζει χωρις να χρειαζεται να πειραξεις το βολιουμ της κιθαρας.τελος,εχεις την επιλογη να τον κανεις 2 βατ,εαν υπαρχει προβλημα εντασης.

    δεν υπαρχει συγκριση με τον line6 15,του οποιου δυστυχως ειμαι επισης κατοχος (τουλαχιστον για τα δικα μου αυτια).

    παντως τα 30 βατ του cube με τα 15 βατ του line6 δεν εχουν καμια διαφορα απο θεμα εντασης,για να μην πω οτι ο line6 ειναι και ελαφρως πιο δυνατος (ισως λογω περισσοτερης βαβουρας ;D ).
  • #12 από Stinky στις 23 Apr 2010
  • no slave ελπιζω να τον χαρηκες! Αν και μαυτα που γραφεις φαινεσαι ευχαριστημενος! :P Ειναι ωραιο εργαλειο :up
  • #13 από blackmorefan στις 23 Apr 2010
  • OK παιδες θα τον δοκιμασω καπου κ θα δω αναλογα
    Ευχαριστω πολυ για τν βοηθεια να 'στε καλα  ;)
  • #14 από no slave στις 27 Apr 2010
  • no slave ελπιζω να τον χαρηκες! Αν και μαυτα που γραφεις φαινεσαι ευχαριστημενος! :P Ειναι ωραιο εργαλειο :up
    απολυτα ευχαριστημενος.
    σκεψου οτι προχτες αγορασα τον vox ac30 cc1 και ουτε καν μου περασε απο το μυαλο να πουλησω τον μικρο.μαλλον τον παντρευτικα!!! :)
  • #15 από blackmorefan στις 27 Apr 2010
  • απολυτα ευχαριστημενος.
    Χρησιμοποιεις footswitch για ν αλλαζεις τα εφφε? Ξερεις καποιο ποιοτικο γι αυτον τον ενισχυτη?
    Τ να κανω παιδες μου βαλατε ιδεες  ;D
    Thanks a lot κ παλι για τν βοηθεια
  • #16 από Stinky στις 27 Apr 2010
  • http://www.thomann.de/gr/boss_fs5u.htm

    Aυτο ειναι ιδανικο πιστευω. Για να αλλαζεις μεταξυ clean και dist. λογικα.
  • #17 από blackmorefan στις 27 Apr 2010
  • Το URL δεν είναι έγκυρο και δεν μπορεί να φορτωθεί. Γτ αραγε μ το βγαζει αυτο  :-\
  • #18 από Eddie~Maiden στις 27 Apr 2010
  • Το URL δεν είναι έγκυρο και δεν μπορεί να φορτωθεί. Γτ αραγε μ το βγαζει αυτο  :-\


    http://www.thomann.de/gr/boss_fs5u.htm

    Καντο copy paste  ;D
  • #19 από blackmorefan στις 27 Apr 2010
  • Yeahhhhhhhhh το βρηκααααααααααααααα
    Πολυ ωραιο πενταλακι φαινεται κ σε καλη τιμη θα το παρω σοβαρα υποψη  ;)
Σελίδες: