Αποστολέας Θέμα: Muse - The Restistance  (Αναγνώστηκε 6592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Muse - The Restistance
« στις: 14/09/09, 19:07 »
Λοιπόοοοοοοοοοον!!!
Κυκλοφόρησε ο καινούριος δίσκος των Muse με τίτλο "The Resistance"!! :D
Περιλαμβάνει 11 κομμάτια και είναι το 5ο κατά σειρά άλμπουμ της βρετανικής μπάντας.



1. Uprising
2. Resistance
3. Undisclosed Desires
4. United States Of Eurasia (+Colleteral Damage)
5. Guiding Light
6. Unnatural Selection
7. MK Ultra
8. I Belong To You (+Mon Coeur A Ta Voix)
9. Exogenesis: Symphony Part 1 (Overture)
10.Exogenesis: Symphony Part 2 (Cross-Pollination)
11.Exogenesis: Symphony Part 3 (Redemtion)

Y.Γ.1: Δεν έχω ακούσει τον δίσκο, θα τον ακούσω όμως σύντομα και θα γράψω την προσωπική μου άποψη.
Υ.Γ.2: Όποιος θέλει τον δίσκο, μου στέλνει pm... 8)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #1 στις: 16/09/09, 18:56 »
Καλα κανενας ακομη?
Εχω ακουσει μπολικες φορες τον δισκο αλλα περισσοτερο το πρωτο μερος και απο κει
τρελαθηκα με uprising,resistance,unnatural selection..moy αρεσαν mk ultra και undisclosed  desires..μετριο το guiding light..Εκπληξη το united αρχικα μου φανηκε γελιο να μοιαζει τοσο πολυ με queen τελικα μ αρεσει ομως..
Ωραιος φαινεται ο δισκος αλλα δεν κανω συγκρισεις ακομα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #2 στις: 16/09/09, 22:54 »
Και εγώ τον έχω ακούσει αρκετές φορές το δίσκο. Δεν με κέρδισε όσο ο προηγούμενος, αλλά δεν είναι και άσχημος. To Uprising, Unnatural Selection λίγο το MK Ultra και αρκετά τα 3 Exogenesis. Μου άρεσε αρκετά και το United states of Eurasia (ναι και εμένα μου ήρθαν οι Queen κατευθείαν στο μυαλό  ;D) ήταν η αφορμή να κολλήσω με το Nocturne No. 2 in E Flat Major, Op. 9, No. 2 του  Chopin (Αυτό που ακούγεται από το 3:41 και μετά).

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #3 στις: 16/09/09, 23:39 »
Έχω ακούσει αρκετές φορές τον δίσκο κ έχω ενθουσιαστεί!!! Το αγαπημένο μου κομμάτι είναι το "I Belong To You (+Mon Coeur A Ta Voix)" (πώς κ δεν άρεσε σε κανέναν αυτό?????). Πολύ ωραία κομμάτια επίσης είναι τα "Resistance", "Undisclosed  Desires", "MK Ultra", "Uprising"... Για τα συμφωνικά δεν έχω λόγια... Ο Bellamy φαίνεται πως είχε μεγάλη έμπνευση γι' αυτον τον δίσκο. Θα συμφωνήσω ακόμη με τους προλαλήσαντες στο οτι το "United Stages of Eurasia" θυμίζει Queen (και το Soldier's Poem από το "Black Holes and Revelations" μου θυμίζει Queen, αλήθεια έχουν δηλώσει ποτέ οι Muse φαν τους, ή απλά τυχαίνει?), χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι δεν πρόκειται για ένα εξαιρετικό κομμάτι!! Σε γενικές γραμμές, βρίσκω πολύ καλό τον δίσκο κ ότι επιβεβαιώνει την άποψή μου πως οι Muse είναι μία μπάντα που σε κάθε της δίσκο έχει να δώσει κάτι διαφορετικό μα εξίσου ενδιαφέρον και ότι ποτέ δεν μένουν στάσιμοι. Άντε με το καλό να τους δούμε live (με το νέο έτος βέβαια, φαντάζομαι) να γουστάρουμε!!! ;D
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #4 στις: 18/09/09, 23:56 »
Τον δίσκο τον έχω ακούσει πλέον αρκετά έτσι ώστε να ξεπεράσω την κρυάδα που έλαβα από την πρώτη ακρόαση.. Θεωρώ τους Muse (ή μάλλον τους "Matt Bellamy & The Muse") ως μια πολύ ευρηματική μπάντα με την έννοια ότι έχουν καταφέρει (μαζί με τους Pearl Jam) να δημιουργήσουν ένα κοινό που αποτελείται από ακροατές πολλών διαφορετικών μουσικών (within reason βέβαια).. Όπως έχω ξαναγράψει και παλιότερα, αν θέλεις να καλέσεις σε ένα party ένα ροκά, ένα μεταλλά, ένα bluezά και έναν alternativά και να μην φοβάσαι μην σου φύγουν κάποιοι ξενερωμένοι από τη μουσική, βάλε στο CD player τη δισκογραφία των Pearl Jam.. Πλέον με τους Muse το ίδιο ισχύει αν θέλεις να καλέσεις ένα ροκά, έναν r'n'bά (!!) και έναν musicalά.. Πάμε όμως στα επιμέρους:

1. Uprising: Το κομμάτι είχε leakάρει από καιρό και ήταν ίσως ένα αναμενόμενο Muse άκουσμα.. Το χαρακτηριστικό rhythm session των Muse (μεγάλος μπασίστας ο Christopher) φωνάζει "παρών" ενώ το refrain είναι αρκετά πορωτικό.. Όπως μας έχουν συνηθίσει οι Muse.. Είμαι σίγουρος ότι το Uprising άρεσε σε όλους, αλλά όλοι περίμεναν κάτι διαφορετικό από την συγκεκριμένη μπάντα.. Στο παρελθόν, τα άλματα από τον ένα δίσκο στον άλλον ήταν τεράστια και έτσι όλοι αναμέναμε κάτι εντελώς τρελό και παρανοϊκό μετά τον δίσκο-ποίημα "Black Holes & Revelations".. Με λίγα λόγια το Uprising μοιάζει με leftover από το BH&R.. Αυτό είναι κακό; Όχι απαραίτητα.. Ιt simply doesn't cross the line of progress..

2. Resistance: Από τις πρώτες νότες του πιάνου καταλαβαίνεις ότι θα ακούσεις ένα αργό κομμάτι.. Τι στο καλό; Οι Pet Shop Boys έβγαλαν πάλι δίσκο; Δεν είναι όμως ακριβώς έτσι.. H γέφυρα είναι πολύ πετυχημένη ενώ το refrain είναι λίγο γλυκανάλατο για τα γούστα μου αλλά ακούγεται ευχάριστα ενώ ανεβάζει και τους τόνους.. Σε γενικές γραμμές οι Muse στο Resistance "τσιγγουνεύτηκαν" σε ενέργεια και το συγκεκριμένο κομμάτι μπορούσε να γραφτεί σε πιο δυναμικές φόρμες.. Άλλωστε Resistance το ονομάσανε.. Δώστε του λίγο γκάζι ακόμα.. Στο Resistance πρωτοπαρατήρησα ότι ο Bellamy έχει κόψει τις χαρακτηριστικές του βαθιές ανάσες σε μεγάλο βαθμό ή τις περιόρισαν στη μίξη..

3. Undisclosed Desires: Κόβω τον λαιμό μου ότι αυτό το κομμάτι το έγραψαν για να το παίζουν στη μέση της συναυλίας έτσι ώστε οι ίδιοι να ξεκουράζονται, ο μηχανικός να παίζει με το φωτισμό, οι κοπέλες να ανεβαίνουν στους ώμους των αγοριών τους, το συγκρότημα να το "τραβάει" επί 10 λεπτά παίζοντας με την μπασογραμμή και γενικά να περάσει λίγο ευχάριστα η ώρα μας για τους μη-ροκάδες φίλους μας.. Η εισαγωγή του κομματιού μου θυμίζει neo-r'n'b της κακιάς ώρας (όχι ότι υπάρχει και της καλής ώρας εδώ που τα λέμε).. Συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά ένα τέτοιο κομμάτι.. Όποιου το αρέσει, καλώς και του αρέσει.. Απλά αν οι Muse ήταν CPU, για την συγγραφή αυτού του κομματιού θα χρησιμοποιούσαν το 5% του CPU usage τους.. 

4. United States of Eurasia: Σε αυτό το κομμάτι, όπως είπανε και πριν τα παιδιά, οι Muse "ξεσηκώνουν" τους Queen.. Στην ενορχήστρωση, στα φωνητικά, στις κιθάρες.. Στα πάντα!! Πραγματικά το κάνουν τόσο εξώφθαλμα (ακούστε τον trademarked ήχο του Brian May στο 1:17 και θα με θυμηθείτε) που περιμένω στις συνεντεύξεις τους να λένε ότι με το συγκεκριμένο κομμάτι αποτίουν φόρο τιμής στους Queen.. Αν το ξεπεράσει κάποιος αυτό θα ακούσει ένα ομολογουμένως όμορφο αλλά συνηθισμένο oriental πέρασμα, λίγο Chopin και μετά θα τελειώσει πάλι με λίγο Queen.. Πραγματικά θα είμαι σκληρός να πω ότι ξέμειναν από ιδέες;

5. Guiding Light: Έχουμε φτάσει περίπου στα μισά του δίσκου και ακόμα δεν έχουμε ακούσει τον κομμάταρο.. Λίγο ανησυχητικό για Muse.. Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του Guiding Light πιστεύεις ότι θα ακούσεις κάτι τόσο μεγαλοπρεπές και λυρικό όπως το Invincilble του BH&R.. Το θέμα σου αρέσει.. Είναι αρκετά όμορφο και μάλλον θα το συνδέσεις με πολλές αναμνήσεις όπως πολλά κομμάτια των Muse.. Περιμένεις το κομμάτι να ξεδιπλωθεί υποδειγματικά όπως μόνο οι Muse γνωρίζουν.. Περιμένεις λίγο ακόμα.. Περνάς και το solo.. Συνεχίζεις να περιμένεις.. Το κομμάτι τελείωσε.. Η κορύφωση δεν ήρθε ποτέ.. Δεν πειράζει.. Το συναίσθημα αυτό θα το έχουν ζήσει πολλές γυναίκες :D..  Ίσως στα επόμενα κομμάτια..

6. Unnatural Selection: Ίιιιιιιχαααα!!!!! Ο κομμάταρος είναι εδώ!!!! Επιτέλους!!! Μην σας ξεγελάει η εισαγωγή με το εκκλησιαστικό όργανο.. Οι Muse αρχίζουν και παίρνουν τον δίσκο στα σοβαρά.. Πολύ ενέργεια.. Πορωτικά riffs, δυνατά drums, Mus-y φωνητικά και πολλά θέματα μπλεγμένα ιδανικά μαζί.. Πραγματικά αυτό είναι το διαμάντι του δίσκου.. Στο δεύτερο μισό ακούγεται μια απίστευτη doom διάθεση που πραγματικά εμένα μου θύμισε Lost στα πολύ καλά τους.. Σαν να έχεις χαθεί σε έναν λαβύρινθο και να σου αρέσει.. Και ξαφνικά η έξοδος φαίνεται.. Είναι το refrain παιγμένο ακόμα πιο δυνατά και δραματικά αυτή τη φορά.. Crank up your speakers!!! Το Easter egg του δίσκου είναι τα riff στα τελευταία δευτερόλεπτα.. Headbanging με Muse; Και όμως!!!

7. MK Ultra: OK.. ΟΙ Muse σοβαρεύτηκαν για τα καλά.. Το MK Ultra θυμίζει αρκετά εποχή Αbsolution όπου ο Matt δοκίμαζε περισσότερες ψηλές νότες στα φωνητικά του και τα πλήκτρα είχαν μεγαλύτερο ρόλο στο κομμάτι, ενώ τα riffs του ήταν σκέτη industrial-ίλα.. Άλλο ένα διαμάντι.. Back to back!! Στο 2:10 πραγματικά σε πιάνει συγκίνηση όμοια με αυτή που ένιωσες ότι άκουσες για πρώτη φορά το Time is running out.. Οι άνθρωποι είναι prog-ers και το ξέρουν.. Με το MK Ultra δίνουν μια ηχηρή απάντηση σε όσους πίστεψαν ότι έγιναν εμπορικοί και θέλουν να τα τσακώσουν και να φύγουν..

8. I belong to you: Γιατί βρε παιδιά; Απορώ πως μπορείτε και βάζετε στο tracklisting σας αυτό το κομμάτι μετά το MK.. Βάλ'τε το στο τέλος.. Βάλ'τε το σε ένα single.. Βάλ'τε το στα deleted tracks του δίσκου.. Όχι μετά το MK Ultra.. Είναι ιεροσυλία.. Εντάξει.. Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να πεις για αυτό το κομμάτι.. Δεν έχει κιθάρα.. Είναι μέτριο σαν μελωδία.. Δεν έχει έμπνευση.. Είναι επαναλαμβανόμενο.. Δεν νομίζω να αρέσει και σε κανέναν πέραν από μερικές εξαιρέσεις.. Μετριότητα στο τετράγωνο..

9-10-11. Exogenesis: Τα 3 κομμάτια είναι μέρη μιας τριλογίας οπότε τα αντιμετωπίζω σαν ένα εννιαίο κομμάτι.. Ξεκινάει σαν μια overture όπερας (όπως λέει και το όνομα του) και μετά έρχεται ΤΟ θέμα!! Με αυτό το κομμάτι οι Muse επιχειρηματολογούν γιατί τους έχουν ονομάσει τρελούς arpeggiators!! Το συγκεκριμένο θέμα που επαναλαμβάνεται από πίσω με τα πλήκτρα είναι πανέξυπνο, λειτουργικό και συνδυάζεται άψογα με τη φωνή του Bellamy.. Νιώθεις ότι βλέπεις ταινία της Disney.. Μαγευτικό.. Τι να πει κανείς.. Όταν τελειώσει το Overture έρχεται το πιανιστικό θέμα του Cross-Pollination, ενώ κάπου στη μέση ακούγεται ένα δυναμικό θέμα με όμορφα φωνητικά και ο δίσκος τελειώνει εκεί.. Μετά από εκεί και πέρα, το τρίτο κομμάτι της τριλογίας (και τελευταίο κομμάτι του δίσκου) είναι άνευρο, ανέμπνευστο, γενικά καταδικασμένο στο να γίνεται skip έτσι ώστε να ακούσει ο ακροατής ξανά το Uprising ή να το κλείσει.. Εγώ προσωπικά δεν κάνω τίποτε από όλα αυτά.. Ακούω το ΜΚ Ultra μια φορά ακόμα και το Unatureal Selection δυο φορές ακόμα πριν το κλείσω..

Σε γενικές γραμμές ο νέος δίσκος των Muse κατά προσωπική άποψη παρουσιάζει τα εξής:
Θετικά:
  • Ο Bellamy έχει παρατήσει τις βαθιές ανάσες που ενοχλούσαν αρκετούς..
  • Η παραγωγή για μια ακόμη φορά είναι κρυσταλλένια..
  • Το στοιβαρό rhythm section είναι ακόμα ακμαίο, όσες φορές του "δίνεται" η ευκαιρία να αναδειχθεί..
Αρνητικά:
  • Οι Muse με αυτό τον δίσκο κάνουν ένα βήμα πίσω, αντί για μπροστά..
  • Μπορούν αποδεδειγμένα να γράψουν πολύ καλύτερα κομμάτια..
  • Μου φαίνεται ότι ο Bellamy ακούγεται κάπως "κουρασμένος".. Από τα φωνητικά μέχρι τα riffs έως την πολυπλοκότητα των συνθέσεων..
  • Ο δίσκος περιέχει μερικά σημεία που πιστεύω ότι είναι ντροπή ακόμα και για μια μπάντα τόσο ακομπλεξάριστη να τα έχει στους δίσκους της..

« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/09, 09:54 από faser »

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #5 στις: 19/09/09, 01:40 »
Μπορω να πω οτι τα 3 Exogenesis μου αρεσαν που ειναι πανω κατω στο γνωστο μιουζ στυλ.
Αλλα, οσον αφορα τα υπολοιπα κομματια, συγνωμη ρε παιδια, δε βλεπετε μια μεγαλη αλλαγη στο χαρακτηρα της μουσικης τους? Εγω απογοητευτηκα πολυ... Αν ηταν καποια αλλη μπαντα δε θα 'χα προβλημα..αλλα οι Museee? Τετοιος ξεπεσμος? :-\ ???
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #6 στις: 19/09/09, 13:21 »
Bασικα το ακριβως αντιθετο..Συμφωνω με αυτο που λεει ο faser..Δεν βλεπω αλλαγη στον ηχο τους οπως καναν τουλαχιστον στα 2 προηγουμενα αλμπουμς..Χωρις να ειμαι ο μεγαλυτερος φαν τους(δεν εχω λιωσει τους δισκους τους) νομιζω πως προσπαθησαν να παρουν στοιχεια απο ολους τους προηγουμενοςυ δισκους τους και μεγαλη τζουρα απο κλασικη(που δεν τους βγηκε κατ εμε)..Το αποτελεσμα βεβαια περιλαμβανει μερικα πολυυυ ομορφα κομματια αλλα οντςως δεν ειχαν αυτο το στοιχειο της εκπληξης..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #7 στις: 20/09/09, 19:40 »
Μπορω να πω οτι τα 3 Exogenesis μου αρεσαν που ειναι πανω κατω στο γνωστο μιουζ στυλ.
Αλλα, οσον αφορα τα υπολοιπα κομματια, συγνωμη ρε παιδια, δε βλεπετε μια μεγαλη αλλαγη στο χαρακτηρα της μουσικης τους? Εγω απογοητευτηκα πολυ... Αν ηταν καποια αλλη μπαντα δε θα 'χα προβλημα..αλλα οι Museee? Τετοιος ξεπεσμος? :-\ ???

Καλά όχι και ξεπεσμός! ::)
Δεν μπορώ να πω οτι αυτός ο δίσκος μπορεί να συγκριθεί με το Origin Of Symmetry ή το Absolution (ΔΙΣΚΑΡΕΣ!!!!), αλλά ούτε και οτι είναι για τα μπάζα. Είναι ένας καλός δίσκος που θα μπορούσε να είναι και καλύτερος. :B
Δεν τους δικαιολογώ φυσικά γιατί εγώ θα ήθελα πολύ να ακούσω κομμάτια όπως το Muscle Museum(με τους τόσο πρωτότυπους/ψυχεδελικούς στίχους 8)), το Apocalypse Please(επιβλητικότατη μουσική :drum), το Plug in Baby (ντάξει μόνο το ριφάκι από αυτό το κομμάτι είναι όλα τα λεφτά!! :solo), το Micro Cuts (απίστευτο falsetto  :faint) κ.α., αλλά δεν...
Παρόλα αυτά εξακολουθω να θέλω πολύ να τους δω live (δεν τους έχω δει ποτέ :'() και να πιστεύω οτι ακόμη έχουν πολλά να δώσουν...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #8 στις: 20/09/09, 20:40 »
απιστευτο album,και καταπληκτικες εμπνευσεις ανα σημεια!πολυ versatile!απ τα αγαπημενα μου απο Muse...!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #9 στις: 21/09/09, 02:27 »
Καλά όχι και ξεπεσμός! ::)
Δεν μπορώ να πω οτι αυτός ο δίσκος μπορεί να συγκριθεί με το Origin Of Symmetry ή το Absolution (ΔΙΣΚΑΡΕΣ!!!!), αλλά ούτε και οτι είναι για τα μπάζα. Είναι ένας καλός δίσκος που θα μπορούσε να είναι και καλύτερος. :B
=
Ναι αλλα οταν καποιος 'καλλιτεχνης' εχει κανει τετοιους δισκους-αριστουργηματα- πχ οπως ειπες το origin of symmetry- εγω τουλαχιστον δεν μπορω να δεχτω ενα νεο ψιλοεμπορικο αρενμποποπ στυλακι απο τους ιδιους οπως στο συγκεκριμενο αλμπουμ.. Την αντιθετη πορεια θα την δεχομουν, διοτι θα αποτελουσε εξελιξη, εδω ομως καθε αλλο. Τη γνωμη μου λεω παντα, ετσι;  8) 8) ::)
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #10 στις: 21/09/09, 09:45 »
Καλά όχι και ξεπεσμός! ::)
Δεν μπορώ να πω οτι αυτός ο δίσκος μπορεί να συγκριθεί με το Origin Of Symmetry ή το Absolution (ΔΙΣΚΑΡΕΣ!!!!), αλλά ούτε και οτι είναι για τα μπάζα. Είναι ένας καλός δίσκος που θα μπορούσε να είναι και καλύτερος. :B
=
Ναι αλλα οταν καποιος 'καλλιτεχνης' εχει κανει τετοιους δισκους-αριστουργηματα- πχ οπως ειπες το origin of symmetry- εγω τουλαχιστον δεν μπορω να δεχτω ενα νεο ψιλοεμπορικο αρενμποποπ στυλακι απο τους ιδιους οπως στο συγκεκριμενο αλμπουμ.. Την αντιθετη πορεια θα την δεχομουν, διοτι θα αποτελουσε εξελιξη, εδω ομως καθε αλλο. Τη γνωμη μου λεω παντα, ετσι;  8) 8) ::)
το οτι κατι ειναι εμπορικο ΔΕΝ σημαινει οτι ειναι κακο...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #11 στις: 21/09/09, 11:59 »
Καλά όχι και ξεπεσμός! ::)
Δεν μπορώ να πω οτι αυτός ο δίσκος μπορεί να συγκριθεί με το Origin Of Symmetry ή το Absolution (ΔΙΣΚΑΡΕΣ!!!!), αλλά ούτε και οτι είναι για τα μπάζα. Είναι ένας καλός δίσκος που θα μπορούσε να είναι και καλύτερος. :B
=
Ναι αλλα οταν καποιος 'καλλιτεχνης' εχει κανει τετοιους δισκους-αριστουργηματα- πχ οπως ειπες το origin of symmetry- εγω τουλαχιστον δεν μπορω να δεχτω ενα νεο ψιλοεμπορικο αρενμποποπ στυλακι απο τους ιδιους οπως στο συγκεκριμενο αλμπουμ.. Την αντιθετη πορεια θα την δεχομουν, διοτι θα αποτελουσε εξελιξη, εδω ομως καθε αλλο. Τη γνωμη μου λεω παντα, ετσι;  8) 8) ::)
το οτι κατι ειναι εμπορικο ΔΕΝ σημαινει οτι ειναι κακο...

Αυτό ακριβώς που λέει ο Θόδωρας!! ;)
Επίσης κρίνοντας απο κομμάτια που τα σπάνε σε αυτον τον δίσκο, όπως το MK Ultra ή το Unnatural Selection, πιστεύω πως η μπάντα απλά είχε μια "κακια στιγμή" και ότι έχει δυνατότητες να επανακάμψει και να δημιουργήσει έναν πολύ καλύτερο δίσκο την επόμενη φορα.
Και πάλι όμως το "The Resistance" δεν είναι κακός δίσκος...  :)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #12 στις: 21/09/09, 13:56 »
Καλά όχι και ξεπεσμός! ::)
Δεν μπορώ να πω οτι αυτός ο δίσκος μπορεί να συγκριθεί με το Origin Of Symmetry ή το Absolution (ΔΙΣΚΑΡΕΣ!!!!), αλλά ούτε και οτι είναι για τα μπάζα. Είναι ένας καλός δίσκος που θα μπορούσε να είναι και καλύτερος. :B
=
Ναι αλλα οταν καποιος 'καλλιτεχνης' εχει κανει τετοιους δισκους-αριστουργηματα- πχ οπως ειπες το origin of symmetry- εγω τουλαχιστον δεν μπορω να δεχτω ενα νεο ψιλοεμπορικο αρενμποποπ στυλακι απο τους ιδιους οπως στο συγκεκριμενο αλμπουμ.. Την αντιθετη πορεια θα την δεχομουν, διοτι θα αποτελουσε εξελιξη, εδω ομως καθε αλλο. Τη γνωμη μου λεω παντα, ετσι;  8) 8) ::)
Καλα και τα 2 προοηγουμενα..Ειδικα το black holes ηταν αρκετα ποπ απλα σου πεταγε κατι ακυρα σημεια κομματαρες,εμπνευσεις και εμενες μαλακας 8)..Σε αυτο περισσοτερο χρησιμοποιησαν τη κλασικη μουσικη σαν μεσο για τον πειραματισμο αλλα δεν πηγε οσο μακρια ηθελαν μαλλον(στα αυτια μου )..Ακου καλυτερα το δισκο ισως σου κατσει και μετα δεν θα θες να το παραδεχτεις :P..Οι συγκρισεις καλυτερα να μην ερχονται αμεσως

Ολοι εσεις του θεματος..Ακουστε dredg..Σε alt/pop/prog rock φαση και αυτη εβγαλαν τον καλυτερο δισκο για φετος ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #13 στις: 06/10/09, 13:47 »
Ολοι εσεις του θεματος..Ακουστε dredg..Σε alt/pop/prog rock φαση και αυτη εβγαλαν τον καλυτερο δισκο για φετος ;D

Χεχ επειδη ειμαι κ πολυ περιεργη, τους άκουσα. Όντως πολύ καλή μπάντα... :)

Αντε ρε παιδια σε φορουμ με 28000 τοσα μελη, δεν άκουσε κανένας άλλος τον δίσκο? ::) :P :P :P
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #14 στις: 17/05/10, 21:06 »
Άκουσε κανείς το απόσπασμα από το καινούριο τραγούδι για τη ταινία "Twilight"? Πώς σας φάνηκε? Ξέρει κανείς αν παίζει να βρεθεί ολόκληρο? :)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #15 στις: 18/05/10, 10:20 »
Άκουσε κανείς το απόσπασμα από το καινούριο τραγούδι για τη ταινία "Twilight"? Πώς σας φάνηκε? Ξέρει κανείς αν παίζει να βρεθεί ολόκληρο? :)


Εδώ είναι:

Νeutron Star Collision (Love is Forever) [FULL - ORIGINAL] - Muse


Πάρα πολύ ωραίο!!!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Muse - The Restistance
« Απάντηση #16 στις: 18/05/10, 13:05 »
Υπέροχο!!!!!! :) :) :) :) :)
Ευχαριστώ πολύ andr1anos!!!! ;)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/06, 02:42
από pan-The_gunslinger
2 Απαντήσεις
2940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/03, 17:09
από echo
15 Απαντήσεις
5384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/06, 15:16
από @Morpheus@
31 Απαντήσεις
16785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/17, 20:14
από Muselove
2 Απαντήσεις
3321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/09, 13:06
από Mrs Brightside
14 Απαντήσεις
4804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 11:54
από Ammon Jerro
9 Απαντήσεις
3133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/12, 21:28
από Mrs Brightside
2 Απαντήσεις
3869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/15, 17:15
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
3165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/18, 16:18
από davemurrayaris
2 Απαντήσεις
2561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/21, 17:56
από Yiannis Papadopoulos