Σελίδες:
  • #1 από PlasmaPool στις 02 Jun 2009
  • Γεια σας,θα ηθελα να μου πειτε κανενα σαιτ απο αμερικανικο καταστημα για αγορα ενισχυτη γτ σκεφτομαι να παραγγειλω αν συμφερει στην τιμη αρκετα.Επισης αν παρω ενιχυτη απο αμερικη θα μπορω να τον χρησιμοποιησω εδω,δηλαδη χρησιμοποιουνε ιδιες πριζες,τασεις κτλ?
  • #2 από themos στις 02 Jun 2009
  • Θα πρέπει να ψάξεις αρκετά τα θέματα του τελωνείου και των μεταφορικών...με αυτά τα έξτρα έξοδα μπορεί να μη σου βγει και τόσο πιο φτηνά. Κάνε search στο φόρουμ γιατί υπάρχουν αρκετά παραδείγματα από άλλα μέλη.
  • #3 από delos999 στις 02 Jun 2009
  • #4 από myster maze στις 02 Jun 2009
  • ....θα πρεπει να λαβεις και υπ'οψη οτι ο ενισχυτης θα λειτουργει στα 110 βολτ.
    Εκτος και αν εισαι τυχερος και ειναι universal. Πραγμα σπανιο.
  • #5 από nephilim29 στις 03 Jun 2009
  • Tσέκαρε αυτό εδώ το site.. www.gearhounds.com.  Παίζει πολύ καλές τιμές. Πήρα κιθάρα Dean από εκει, με δωρεάν μεταφορικά και μου ρίξαν αρκετά την "declaration price" me αποτέλεσμα να γλιτώσω ένα σεβαστό (εως υπέρογκο) ποσό  από την διαδικασία του εκτελωνισμού. Τώρα είμαι να πάρω και ενισχυτή από εκεί, μόλις μου λυθεί και εμένα η απορροία που έχεις σχετικά με το ρεύμα του ενισχυτή. Αντε παιδιά, διευκρυνίστε μας λίγο το θέμα....
  • #6 από Jezus στις 04 Jun 2009
  • θελεις εναν ευμεγεθη (για να σηκωνει τα πολλα βατ που καταναλωνει μια λαμπατη κεφαλη, αν μιλας για τετοια) step-down transformer, που κανει τα 220 βολτ σε 110.
    Αλλα και παλι εχουν αναφερθει και περιπτωσεις ενισχυτων που δεν παιζουν καλα εδω για τον Α η Β λογο. (1/ στις 1000)
    Αλλα και παλι εκτος και αν προκειτε για μπουγκι π.χ. που εχει τεραστια διαφορα τιμης, οι περισοτεροι ενισχυτες δεν ειναι και τοσο πιο ακριβοι στην ευρωπη (μερικοι ειναι και πιο φθηνοι). Ενισχυτης + μεταφορικα + τελωνειο δεν θα σοτ βγει πολυ πιο φθηνα... και μιλαμε και για ηλεκτρονικο μηχανημα, αν σου χαλασει τι κανεις με εγγυησεις κτλ?
    Εγω προσωπικα εχω παρει ενισχυτη απο ΗΠΑ, αλλα ηταν μεταχειρισμενος και μοντελο που δεν ευρισκα εκεινη την εποχη Ευρωπη, κι'ετσι την εκανα... και σε καποιες μπριζες που κανεις κατι περιεργους ηχους (ειναι τρανζιστορ κεφαλη), οποτε τον κραταω ως εχει γιατι δεν μπορω να τρεχω αλλιως.
  • #7 από PlasmaPool στις 10 Jun 2009
  • Αποτι ειδα στις τιμες που ψαχνω δεν με συμφερει να φερω απο αμερικη ενισχυτη,βγαινει κ παλι λιγο φθηνοτερα αλλα οχι κ τοσο ωστε να μπω σε διαδικασιες να ψαχνω για μετασχηματιστες κ σε πιθανο προβλημα να πρεπει να τον στελνω στην αλλη ακρη του κοσμου.

    Δυστηχως τα οικονομικα μου πανε κατα διαολου κ εγκατελειψα την ιδεα να παρω λαμπατο ενισχυτη.Οχι τοσο λογω τιμης του ενισχυτη σκετου αλλα λογω ελλειψης πεταλιων εφφε κτλ.Να παρω εναν λαμπατο τωρα κ να παιζω με σκετο ενισχυτη μεχρι να μαζεψω σιγα σιγα πεταλακια μου φαινεται καπως βασανιστικο.Γιαυτο σκεφτηκα να παρω εναν μοντελινγκ ενισχυτη για να εχω κατι να παιζω κ εν συνεχεια θα ερθει κ ο λαμπατος χωρις αγχος.

    Εχω βαλει στο ματι ηδη 2 ενισχυτες τον cube 30x κ τον vox vt30. Eχει κανενας να μου προτεινει κ καποιον αλλο?Ποιος θεωρειται οτι ειναι καλυτερος απο τους 2 που παρεθεσα?Για σπιτικη χρηση μονο τον θελω κ μεχρι 300 ευρω να κοστιζει.
  • #8 από themos στις 11 Jun 2009
  • Αφού μιλάμε για σπιτική χρήση, εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα σίγουρα ένα μικρό λαμπάτο και θα επένδυα σε εφφέ σιγά-σιγά...άσε που αν πας π.χ. για έναν οικονομικό 5 Watt combo, θα περισσέψουν και χρήματα για 1-2 οικονομικά εφφέ τουλάχιστον.
    Πόσα και ποια εφφέ χρειάζεσαι οπωσδήποτε;
  • #9 από PlasmaPool στις 11 Jun 2009
  • Oπωσδηποτε ενα βαρβατο distortion κ ενα  spring reverb.Αυτα ειναι τα απολυτως απαραιτητα αρχικα.Απο λαμπατους σκεφτομουνα τον blackheart handsome devil κυριως λογω της υπαρξης gain control.Τωρα βεβαια εφοσον θα γινεται χρηση κ πεταλιων δεν ξερω κατα ποσο χρησιμη θα ειναι η υπαρξη  gain control.Αλλιως θα κατεληγα στον blackheart little giant.Λες να το επιχειρησω τελικα για λαμπα?
  • #10 από adr1anos στις 12 Jun 2009
  • Oπωσδηποτε ενα βαρβατο distortion κ ενα  spring reverb.

    Αν πάρεις κάτι σε πετάλι, μην πάρεις reverb, πάρε ένα delay. Όταν παίζεις με συγκρότημα, το reverb για μένα είναι σχεδόν άχρηστο. Σϊγουρα δεν αξίζει να είναι ένα από τα πρώτα πετάλια σου σε ένα περιορισμένο budget. 

    Λες να το επιχειρησω τελικα για λαμπα?

    Σαφώς!!!
  • #11 από themos στις 12 Jun 2009
  • Συμφωνώ με adr1anos και στα δύο.  :)
     
  • #12 από Jezus στις 13 Jun 2009
  • Eπισης μπορεις να παρεις ενα καλο λαμπατο ΜΕ εφε (π.χ. Switchblade), και αν δεν σε ικανοποιουν σιγα-σιγα περνεις και 2-3 πεταλακια.
Σελίδες: